Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klekánice Fencla nepoškodila, rozhodl soud

Bývalý ministr zemědělství a senátor Jan Fencl neuspěl ve sporu s Českou televizí. Dotkly se ho předloňské reportáže v pořadu Klekánice. Chtěl omluvu a odškodné půl milionu korun. Pražský městský soud ale jeho žalobu zamítl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vkladatel

nova
Stydím se za televizi Nova
Jan Čulík
Sledoval jsem v neděli večer v televizi BBC další, čtvrté a pak na digitálním okruhu BBC 4 i páté pokračování kafkovského thrilleru "Stav hry" (State of Play), psal jsem o něm podrobněji už minulé pondělí, ZDE, stránky thrilleru jsou u BBC ZDE.
Podle nynějšího "stavu hry" se zdá, že velká mezinárodní ropná společnost potřebovala vědět, o čem se jedná v energetickém výboru britského parlamentu, a tak jeho předsedovi nasadila - za vydatné neformální pomoci ministra energetiky - jako sekretářku svou agentku. Ta se však do šéfa výboru zamilovala a řídícímu orgánu oznámila, že agentku nadále nehodlá dělat. Byla zavražděna.
To všechno za dramatických okolností postupně zjistí investigativní novinářský tým deníku The Herald, ale když jsou skandální fakta připravena k tisku, establishment se začne bránit. Majitel listu oznámí šéfredaktorovi, ať se věcí přestane zabývat, "nelíbí se to vládě a my žádáme o dvě rozhlasové vysílací licence". Šéfredaktor neposlechne, a tak přijde soudní příkaz: nebudete psát nic o té a té velké ropné společnosti, ohrozilo by to hodnotu jejích akcií. Reakce šéfredaktora? Zastaví výrobu listu na příští den, odstraní veškerý text z prvních čtyř stran listu a nechá na ně natisknout velkými písmeny, doprostřed prázdné plochy, na str. 1: Máme důležitou informaci, kterou vám nesmíme sdělit. Na str. 2: Zakázal nám to parlament. Str. 3: Zeptejte se ropné firmy ... proč nesmíme. Str. 4: Zeptejte se svého poslance, proč jsme byli umlčeni.
A pátrání pokračuje dál. Ministr energetiky blekotá šéfovi poslaneckého energetického výboru, že mrtvá agentka nebyla vlastně zaměstnankyní ropné společnosti, že to pouze na žádost vládních kruhů předstírala... Zápletka se komplikuje. Na jedné straně korupce, na druhé straně neohožení novináři, hledající pravdu i za cenu svého vlastního osobního a existenčního ohrožení...
Proč o tom tak dlouze vyprávím? Fascinuje mě ten kulturní rozdíl. Strávil jsem večer u napínavého televizního pořadu, jímž veřejnoprávní BBC znovu a znovu podprahově - zábavou - vnucuje britské veřejnosti, že i v dnešní společnosti přece jen platí zásady slušnosti a integrity a že stojí za to je hájit stůj co stůj.
A pak se dovídám, že o pár kilometrů východněji v tutéž dobu vysílala komerční "televize" Nova svůj hysterický, srdceryvný útok na parodický projekt České televize "Český sen" - z obavy, že by snad mohla přijít o účinnost reklamy. :) Proč taková slabost, že to vede až k otevřenému přiznání neserióznosti?
Autoři, studenti FAMU Vít Klusák a Filip Remunda, se odvážili svým projektem Český sen poukázat na manipulovatelnost a ovlivňovatelnost nemyslivé části české veřejnosti tím, že zorganizovali měsíční - fiktivní - reklamní kampaň o tom, že bude údajně v Letňanech otevřen nový supermarket - a pak natočili davy lidí, kteří se tam na to pole, kde nic kromě konstrukce s dveřemi, otevírajícími se na volné prostranství, v určenou dobu začali vrhat. ČT útok davů na neexistující supermarket odvysílala ve Faktech, z natočeného materiálu vznikne ještě i celovečerní film.
Bylo to legitimní upozornění: pozor, lidi, užívejte vlastního úsudku a nepropadejte vlivu reklamní manipulace. Vytváří umělou realitu. Byla to služba veřejnosti. Upozornění, že součástí lidské důstojnosti je vzpřímenost a inteligence, i rozumný samostatný úsudek - a že se nemáme zbavovat vlastního kritického názoru a stávat se nemyslivým davem, ať jsme jakkoliv "chudí a bezmocní" - protože právě tou nemyslivostí svou bezmocnost prohlubujeme. Na nedělním pořadu Střepiny televize Nova, který až hystericky - zaútočil na Český sen, je trapné především to, jak tato televizní stanice vlastně skočila autorům Českého snu na vějičku - svým až komunisticky propagandistickým útokem na tento satirický projekt projevila osobní úzkost, strach: "Jsou ohroženy naše finanční zdroje, někdo si dovolil zpochybnit argumentaci reklamy a poukázal veřejně na její manipulativost!" A tak začala televize Nova demagogicky ronit krokodýlí slzy ,prý jménem "obyčejných lidí" . Snažila se zamlžit, že právě cílem projektu Český sen bylo vystoupit v zájmu obyčejných lidí, upozornit je, aby nepropadali komerční manipulaci. Je vždycky důležité nastavit si zrcadlo, otřást lidmi, aby to vedlo k zamyšlení každého nad sebou samým. To se v Čechách teď nesmí? Bude i v tomto případě následovat na tvůrce Českého snu trestní oznámení? :) Televize Nova ovšem z komerční manipulace žije. Svým útokem na Český sen to přiznala. Běduje: Trapní buržoazní chlapci si udělali v Českém snu legraci z těch nejchudších, byl to vtip na úkor důchodců a sociálně slabých. A šlo to všechno z naší peněženky a z našich daní! (Jako by financování televize Nova nešlo z peněženek obyčejných lidí, - ti ho financují nákupem zboží, jehož ceny jsou zatíženy náklady na televizní reklamu.) Stydím se za televizi Nova, že si nedokáže udržet profesní důstojnost a snaží se ve prospěch svých podnikatelských cílů manipulovat veřejnost za každou cenu. Stačí k tomu, když se objeví jediný satirický, přemýšlivý hlas. Ten v "komerčním" prostředí České republiky přece nesmí být dovolen, musí být utopen. Televize Nova by bývala mohla získat určité ospravedlnění pro své komerční podnikání na terestrické vysílací frekvenci - kterou dostala jako privilegium, a v civilizovaných zemích za to komerční televize musí plnit i určité kvalitativní požadavky - kdyby se alespoň občas dokázala projevovat jako neúplatná zastánkyně veřejného zájmu. Bohužel, jak je vidno, takováto laťka je pro ni nedosažitelná. Využije každé příležitosti k 
0/0
9.6.2003 16:26

Lovec Pampalini

Žumpa jménem Klekánice
Klekánice=žumpa a převodní páka některých mocenských skupin. To už my na Ostravsku velmi dobře víme...
0/0
9.6.2003 16:20

Jirka Koňský

Re: Žumpa jménem Klekánice
Podle mě je Klekánice jediný publicistický pořad v českých televizích, který není řízen svrchu ani omezován cenzurou. Pokud píšeš žumpa a zmiňuješ Ostravsko, zřejmě Ti v paměti zůstaly reportáže Klekánice o zlodějích z OKD. Taky mezi ně patříš, chytráku?
0/0
10.6.2003 16:48

forrest

a on se ještě soudí...
v normální zemi by chodil kanálama, brr asi přecejenom emigruju
0/0
9.6.2003 16:14

koktal

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
9.6.2003 16:07

Jimmi

Dobře, ČT měla pravdu.
Fencl si nakrad. Možná už nepokračuje v ministerské funkci. Ale kdy vrátí to, co si nakrad? A kdy ho za to budou soudit..!? Jo, sorry. Jsme v čésku.......
0/0
9.6.2003 15:12

Kestrik

Pane Fencl, vazne Vas zeru....
ale jak je mozny, ze jste jeste v CR ? To jeste nemate dost ??!
0/0
9.6.2003 15:01

Karl von T.

Nejvíce poškodilo ministra Fencla
jednání ministra Fencla.
0/0
9.6.2003 14:46

Karel

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
9.6.2003 12:46

jiří

Což třeba taky podat žalobu o pár milionů?
Zkuste je taky zažalovat. Ale když Vás nenapadlo podmínky sepsat, asi to nepůjde tak snadno.
0/0
9.6.2003 15:57

Charlie

obraz státu
Zářný příklad pseudodemokracie v této zemi a demonstrace toho, jak si komunistická mafie  rozdělila moc a majetek  v tomto státě, po tzv. sametové revoluci.
0/0
9.6.2003 12:44

0/0
9.6.2003 12:36

Q

Zemědělská lobby
Mám také náznaky, že existuje zemědělská lobby, která má silné postavení v našem zemědělství. Drobní zemědělci jsou zřejmě obyčejní troubové, když se nechají tak balamutit.
0/0
9.6.2003 12:29

Herodes

Drzost nezná mezí.
Máslo na makovici a ještě se bude zloděj soudit,zastřelit ho měli šmejda
0/0
9.6.2003 11:47

jiří

To je ale ptáček
Doporučuji
Starší, ale zajímavé. Ze všech aktivit v
 • Agrol spol. s r.o. statutární orgán - jednatel
 • M PIG spol. s r.o. společník
 • DRUPA spol. s r.o. statutární orgán - jednatel
 • Českomoravská Kooperativa a.s. v likvidaci (likvidace) Dozorčí rada - člen dozorčí rady
 • Agro bon sens, a.s. investiční fond Statutární orgán - předseda představenstva
 • Selekta a.s. Statutární orgán - člen
 • ZZN POMORAVÍ a.s. Dozorčí rada - člen
 • Agrární komora České republiky Statutární orgán - člen představenstva
 • ho dnes lze nalézt jen jako společníka v spol. s r.o. SLOVÁCKÝ STATEK (IČ 60279567) Mimořádně pracovitý a schopný exministr a senátor.  Příští rok bude určitě na Kutnohorsku znovu !kandidovat!
  0/0
  9.6.2003 11:17

  pes Novák

  Nasrat, Fencle, nasrat. Už sis nskrad dost!
   A těď mě zažaluj o 10 melounů!
  0/0
  9.6.2003 11:16

  frank

  Asi je to magor.
  že jeho řidič málem zabil člověka nevěděl. Ale demonstrovat v Olomouci minulý týden za dotace ho viděli. Jak asi vyjednal podmínky pro přistoupení k EU, když demonstruje? Bože to je dílo. Jak jsi mohl nechat vyrobit takového imbecila to vážně nechápu. Zdá se, že mu asi nestačí to, co nakradl, když byl ve funkci ministra. Přesně jak napsáno o několik příspěvků dříve: To je český politik.
  0/0
  9.6.2003 11:06

  jarek

  Re: Asi je to magor.
  A proč ho demonstrující zemědělci nekopli do prd...?? Asi taky patří mezi stejné jedince!! Tím,že ho tam měli se zařadili do stejné kategorie. Ransdorfa v NY vyhodili z hospody, to ale u nás nejde!!
  0/0
  9.6.2003 11:10

  dw

  Re: Asi je to magor.
  Ne, je to trouba a jelito.
  0/0
  9.6.2003 11:13

  JSI

  zase slonkovina?
  Skorem každý, kdo jezdil vícekrát služebne do ciziny a nebyl pracovníkem Z.obchodu byl kontaktován a vyslýchán pracovníky STB a tázán, byl jste kontaktován policií, zahraniční rozvědkou, setkal jste se s nějakým emigrantem, s kým jste se setkali, kde jste byli, viděl jste něco takového u vašich spolucestujících, neměli příliš velké množství financních prostředků atd. Vždy to skončilo podpisem protokolu a prohlášení, že o rozhovoru nebudu nikoho informovat. Pracovníci PZO to měli ulehčené, že vyplňovali takový formulář s těmito otázkami po každé služební cestě a odevzdávali na oddělení zvlíštních úkolů. Takže vytvářet udavače z  takovýchto zápisů nebo vyplněných formulářů je typická slonkovina. Jiné by to bylo, jestliže by v těchto protokolech anebo na formulářích bylo nějaké udání na své kolegy anebo setkané osoby. Tohle ale panu Fenclovi nikdy nikdo nevinil ani neprokázal, takže pořad Č. televize v tomto ohledu byla prvotřídní sprosťárna. Článke v Dnes byl obratněji npsán, takže se nedal žalovat, ale byla to stejně Šmokovina.
  0/0
  9.6.2003 11:05

  pavel

  Re: zase slonkovina?
  A nebyl jsi náhodou ve straně rudých? Tak raději mlč a šoupej nohama.Všichni co jste tam byli jste tam vlezli jen a jen ze zjištných důvodů a dokázali jste z toho těžit.
  0/0
  9.6.2003 11:45

  JSI

  Re: Re: zase slonkovina?
  A to víš, že nebyl, a protože jsem ještě za totáče pracoval venku, tak vím že člověk musí vždy vycházet z objektivních informací a nikoliv z animositních reakcí.  
  0/0
  9.6.2003 12:23

  Dixi

  Re: Re: Re: zase slonkovina?
  Pouzívat terminologie animositní v prípade pana s. Fencla je na můj vkus více nez odvazne.Jinak,co je to pracovat venku?
  0/0
  9.6.2003 12:59

  Dixi

  Re: Re: Re: Re: zase slonkovina?
  Dodatek:příště klidně napiš :podrážděné reakce,tady česky rozumí každý.Nač ta komplikovanost.
  0/0
  9.6.2003 13:05

  JSI

  Re: Re: Re: Re: zase slonkovina?
  Pracovat venku, znamená pracovat jako programátor u firmy, která nechce zaměstat vlastního zamestnance, takže si najme pracovníka na dobu zpracování jednoho či více projektů.
  0/0
  9.6.2003 13:19

  Scroll Lock

  Re: Re: Re: Re: Re: zase slonkovina?
  Ty nám nějak plácáš...:-)))) Za totáče ještě počítače nebyly, tak jsi těžko něco programoval. A že bys pracoval venku? A dokonce byl najmut jen na jeden nebo dva projekty ? Tak to asi jako emigrant nebo hodně rudý hoch :-)))
  0/0
  9.6.2003 14:27

  JSI

  Re: Re: Re: Re: Re: Re: zase slonkovina?
  Děťátko, jestli máš takové představy tak holt asi nevíš, která bije a bylo Ti maximálně 6 let  v roce 1989. To by vysvětlovalo Tvé představy o počítačích a možnostech pracovat v cizině. Anebo jediný počítač, který jsi v životě viděl bylo PC s Windows.
  0/0
  9.6.2003 14:37

  Scroll Lock

  Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zase slonkovina?
  jen o něco málo víc :-))) a fakt znám jen PC a Windows, i když jsem cosi slyšel o nějaký ovocnářský společnosti, která prej do toho taky začala dělat. To už asi teda dneska může kdekdo...:-))). Ale ať už byly nebo nebyly, nevěřím tomu, že jsi mohl jen tak lehce vycestovat, aniž bys byl rudej jako meloun. Vodní meloun.
  0/0
  9.6.2003 16:35

  Jirka Koňský

  Re: zase slonkovina?
  Jsi vedle jako vedle: vyjeď si rešerše těch reportáží Klekánice a zjistíš, že obsahovaly přesné citace toho, co Fencl navykládal StB. Nejednalo se o obecné blafy, ale o konkrétní informace ze soukromí. Když na Fencla novináči vletěli, vymlouval se, že StB nepoznal, neboť je prý považoval za běžné "muže v zelených kamizolách". Takového chytráka se zastáváš...
  0/0
  10.6.2003 16:57

  jarek

  Prostě český politik!!
  A vy voliči všech stran, které sedí v parlamentu si je zvolte znovu a pak tady nadávejte, jací to jsou grázlové!!! Zkuste už konečně zvolit něco jiného než tu současnou špínu!!! Za těch x voleb jste snad pochopili, že po volbách splní velké kulové a hrabou pouze pro sebe
  0/0
  9.6.2003 10:54

  Nazdárek

  Panu Fenclovi
  nevěřím ani slovo a je mi z něho nevolno! Nechápu, proč nezažaloval ČT rovnou o jednu miliardu. Jen zkouší vytáhnout z rozpočtu peníze an přilepšenou, přičemž zjevně počítá s tím, že televizní zpolitizovaná Rada skrytě donutí ČT a jejícho budoucího ředitele k mimosoudnímu vyrovnání,  což bude jakoby levnější, nicméně se bude muset mnoha lidem zalét hodně hluboko do vnitřností, či jak bývá zvykem, něco utrousit bokem . . . . .
  0/0
  9.6.2003 10:53

  josef

  Ta drzost
  Kde se v něm bere tolik drzosti? To mu nestačí, co si přihrál z různých fondů do rodiné farmy?  - Hamty, hamty, ať mám víc než tamty!!
  Soudruhu, nemlaskej u přeplněného koryta!!!
   
  0/0
  9.6.2003 10:49

  ještěr

  Trefená slepice
  se vždy ozve.
  0/0
  9.6.2003 10:46

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.