Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Utrpení krav nikdo nedokáže

Aféra kolem týrání krav v družstvu v Dolanech na Klatovsku asi vyzní do ztracena. V pondělí tu veterinář uřezal 150 kravám rohy, údajně bez znecitlivění. Hlavní zootechnička družstva ale náhle změnila původní výpověď. Nejprve dosvědčila, že veterinář nepoužil tišící prostředek, teď tvrdí opak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Další týrání
Krávy. Vyslovení tohoto slova okamžitě vyvolává na tvářích obyvatel v Bělči nad Orlicí na Královéhradecku smutek. Několik měsíců se totiž musí dívat na to, jak je asi dvacet těchto zvířat týráno, a nemohou s tím nic dělat:
http://www.blesk.cz/Clanek35012.htm
0/0
17.7.2003 13:54

Lidové noviny, 23. 06. 2003

Zelený
PRAHA - Veterinář Jiří Zelený, který čelí podezření, že svou péčí způsobil utrpení několika desítkám zvířat, se podle policie nedopustil ničeho nezákonného. Policisté totiž nedokázali zjistit, zda lékař, který uřezal rohy stádu 150 krav, podal zvířatům anestetikum. Jde o velmi důležitou okolnost: řezání rohu, který vyrůstá z čelní kosti, je totiž velmi bolestivý zákrok. Kdyby lékař odřízl kravám rohy bez umrtvení, porušil by zákon o týrání zvířat. O věc se na popud jednoho z lékařových kolegů, který byl jeho akci přítomen, začala zajímat Státní veterinární správa, policie i ochránci zvířat. Policie si ale v rámci pátrání nechala pouze vypracovat posudek od Okresní veterinární správy v Klatovech a případ vyšetřovala jako přestupek. Poté, co zaměstnanci, kteří na začátku tvrdili, že veterinář anestetikum nepoužil, odmítli svůj výrok zopakovat, rozhodli se policisté případ odložit. "Nenašel se jediný svědek, který by potvrdil, že Zelený neprováděl lokální znecitlivění," řekl v sobotu pro Českou televizi ředitel Okresní veterinární správy v Klatovech Josef Soukup. Ihned poté, co se případ objevil v médiích, veterinář Zelený tvrdil, že kravám anestetikum podal, a proto prý necítí žádnou vinu. Lidé, kteří mu pomáhali, si prý pouze "vyděšeně všímali krve, která při zákroku tekla" a unikly jim ostatní věci, tedy například píchání injekce. Někteří jeho kolegové si navíc stěžují, že kauza je výsledkem konkurenčního boje, jehož cílem je Zeleného poškodit. Podle specialistů je možné poznat, zda bylo zvíře umrtveno, či ne během celého zákroku. Je tedy otázkou, proč policie, ani veterináři nedokázali zjistit, na čí straně je pravda. Státní veterinární správa byla celým případem pobouřena a považuje ho za neetický. "Vypadá to, že anestetik nepoužil, ale jsme samozřejmě závislí na svědectvích," řekl včera LN její mluvčí Josef Duben. Podle jeho vyjádření lze lokální umrtvení na zvířatech poznat, zaměstnanci tak museli vědět, jestli jej lékař použil. Odrohování by se podle něj mělo používat jen v mimořádných případech, když se zvíře zraní nebo je mimořádně agresivní. Že se ale jedná o běžný zákrok potvrdil LN odborný veterinární lékař na skot Petr Hošek. "Zákrok, když ho vidí laik, vypadá strašně drasticky, kolem stříká krev, protože se zvířeti přeřízne rohová tepna, ale po pečlivém ošetření už za dva dny nic nepoznáte," popsal LN Hošek. Kráva má padesát litrů krve a ztráta je tak zanedbatelná. Podle něj je nemožné, aby Zelený dělal zákrok bez umrtvení. "To už by si dnes nikdo nedovolil," říká o svém kolegovi z regionu. Na námitku, že by se zákroky měly dělat výjimečně, neslyší. Odrohování se běžně provádí u telat. Kožní zárodek, z něhož mají rohy růst se vypálí, nebo odstraní pomocí kleští. Pokud má rohy dospělá kráva, může pak ničit zařízení kravína, napadat ošetřovatele nebo jiné krávy. Duben ale odmítá, aby za neschopnost chovatelů sestavit stáda musela trpět zvířata.
0/0
23.6.2003 13:51

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Státní veterinární správa ČR v souvislosti s nevídaným veterinárním zákrokem na Klatovsku upozorňuje, že odrohovávat skot v dospělém věku je možné jedině z velmi závažných a odborně obhajitelných důvodů a to vždy při lokálním znecitlivění, popřípadě při celkové anestézi a za podmínek, kdy je zajištěno následné důsledné ošetření. Za takovýto zákrok lze velmi těžko považovat odrohování skotu v Dolanech, kdy bylo údajně argumentováno tím, aby se skot na pastvě netrkal. Tento případ, kdy bylo údajně bez znecitlivění odrohováno   kolem 150 krav, řeší Okresní veterinární správa v Klatovech, a to jako možné porušení zákona č. 246/1992 Sb. (zákona na ochranu zvířat proti týrání), na jehož dodržování orgány veterinární správy v oblasti veterinární péče vykonávají dozor. Pokud jde o vlastní výkon odrohování soukromým veterinárním lékařem, je především on sám osobně zodpovědný za jeho provedení. A dále je to Komora veterinárních lékařů, která ze zákona dohlíží na dodržování zákonů a etických norem ze strany jejích členů při výkonu profese. Bez členství v Komoře veterinárních lékařů nelze povolání soukromého veterinárního lékaře vykonávat.
Připomínáme, že obvyklá praxe je taková, že když už, tak se smí odrohovávat telata podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, a to pouze do stáří osmi týdnů, kdy se teprve vytváří pučnice, ze které vyrůstá kostní základ na němž posléze roh roste. Tento zákrok smí provádět jen osoba k tomu způsobilá a provádí jej nejčastěji elektrickým kauterem a samotný zákrok trvá několik vteřin. Takovýto zákrok v dospělosti je velmi náročný, pro zvíře stresující a i při znecitlivění, popřípadě anestézi znamená velký zásah do organismu zvířete. Dochází k velkému krvácení, je i riziko sepse. Proto se k odrohování dospělých kusů přistupuje jen ze závažných důvodů, v případě poranění, nebo jde-li o mimořádně agresívní kus. Každopádně lze jen velmi těžko obhájit odrohování celého stáda. Samozřejmě je možné, že když se na pastvu vypustí několik skupin, které se ze stáje neznají, může docházet k potyčkám zvířat. Nedochází však k poraněním, které by odůvodňovalo takový brutální zásah a v takovém rozsahu, jako se to událo v Dolanech. Dobrý chovatel umí sestavit pastevní stádo tak, aby k případným kontroverzím mezi zvířaty nedocházelo. Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
0/0
18.6.2003 17:59

jjjj

Jedine spravne
Jedine spravne je odsoudit ho pro tyrani zvirat + znemoznit mu aby se neco takoveho opakovalo, tedy zakaz cinnosti v oboru
0/0
12.6.2003 8:51

xy

jézédáci se bojí svědčit
a tím je to vyřešený
0/0
15.6.2003 8:28

DIVÁK

KOLIK VYFÁSNE MVDR. JIŘÍ ZELENÝ ZE SUŠICE???
Budu sledovat.
0/0
11.6.2003 7:16

Sadař

hrůza
Teda to je humus jak jim mohli odřezat nohy? A bez znecitlivění, to snad ani nejde.  A proč je vůbec kravám odřezávaly? Aby jim neutekly????
0/0
10.6.2003 12:27

ivoš

lidičky, kde jste byli za komoušů???
To byly u krav běžně k vidění řetězy zarostlé pod kůží v mase, které se vytrhávaly bez umrtvení, rohy se telatům zaživa vypalovaly z lebky, starším kravám řezaly a že by se při kastraci používaly nějaké umrtvovací prostředky???? Cha! To vše jsem zažil na praxích jako student zeměděl. učiliště či střední školy(později) a vůbec nikdo se nad tím nepozastavoval, to patřilo k běžnému koloritu socialistického zemědělství.Takže pokud se něco podobného stále ještě někde děje, tak vězte, že ti lidé byli k takovýmto zákrokům "odborně" vedeni a vychováváni.
0/0
9.6.2003 12:48

antix

Re: lidičky, kde jste byli za komoušů???
no a to snad má být omluva k tomu, jak se s dobytkem zachází dnes? To je teda argument...
0/0
9.6.2003 13:31

ivos

Re: Re: lidičky, kde jste byli za komoušů???
Něco ty komunisti měli dobře vymyšlený, nyní každý strká nos do čeho mu nic není. Nechme krávy ať se o ně starají odborníci z JZD, ti už ví jak na to - a hlavně nám všem  o výtěžnost zvířat (maso, mléko).
0/0
9.6.2003 13:44

antix

Re: Re: Re: lidičky, kde jste byli za komoušů???
No ty jsi vážně dobrý. Do ničeho nebudeme strkat nos, nebudeme hasit, co nás nepálí, a proto  bude všecko  v pořádku. Geniálně jednoduché. Jen abys někdy nepotřeboval pomoc pro sebe, možná budou kolem všichni hluší, slepí a nevšímaví - dle tvého receptu?
0/0
9.6.2003 14:07

Anna T.

Re: Re: lidičky, kde jste byli za komoušů???
Měli byste se raděli starat o potracené plody.
0/0
12.6.2003 8:24

MY

VELICE BOLESTIVÝ ZÁKROK
DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE SKOTU 
Článek 17
3. Zákroky, u nichž je jisté nebo pravděpodobné, že vyvolají silnou bolest, mají být prováděny v místním nebo celkovém znecitlivění, které provede veterinární lékař nebo jiná osoba, která je k tomu podle místní právní úpravy oprávněna. Mezi tyto zákroky patří ovarektomie, odrohování a odstranění rohovinotvorné tkáně chirurgickou metodou nebo kauterizací u zvířat starších 4 týdnů; dále by měla mezi ně patřit i kastrace a vazektomie.
 
---------
PAN DOKTOR A SPOL. SE UŽ NEPŘIZNAJÍ, ŽE ANESTÉZII NEPROVEDLI A KRÁVY SI BOHUŽEL STĚŽOVAT NEMOHOU
SVĚDKOVÉ SVĚDČIT NEBUDOU
ZVÍŘATA MAJÍ SMŮLU
0/0
9.6.2003 8:29

MY

ŘEZAČ s motorovou pilou
 MVDr. Jméno: Jiří Zelený
Firma: Veterinární centrum s.r.o. Ulice: Hájkova 1093 Mìsto: 342 001 Sušice Fax. Tel.: 0187524332 E-mail: mvdrzeleny@susice.cz
0/0
9.6.2003 8:25

Milan

Re: ŘEZAČ s motorovou pilou
Ten telefon je ted 376524332 (precislovani :). Ten clovek je idiot (byl v Susici kdysi starostou).
0/0
9.6.2003 22:21

o

Abyste se nepo...
Roh přece není živá součást organismu. Je to jako chlupy nebo vlasy. Také požadujete u holiče anestezii při holení a stříhání ?
0/0
8.6.2003 13:41

rasputin

Re: Abyste se nepo...
ty musis byt pekny pako. nehty taky nejsou ziva cast. kdyby ti je nekdo trhal, jaky by to bylo bez anestezie?
0/0
8.6.2003 13:55

nimo

Re: Abyste se nepo...
Ty hňupe, napřed si někde přečti, jaký je rozdíl mezi rohem a parohem !!
0/0
9.6.2003 11:45

Katushka

Re: Abyste se nepo...
Jak můžeš srovnávat rohy s vlasama. Když to chceš k něčemu přirovnat, tak zkus nehty. Už ti někdy strhávali nehet???? Vyzkoušej si to a pak se budem bavit o tom, jestli ty zvířata trpěly!
0/0
9.6.2003 13:23

rasputin

lidi jsou hajzlove
nechapu a nikdy nepochopim, proc zvirata musej zbytecne trpet pred tim, nez jsou porazena. Aby to bylo levnejsi!? Vim, ze to vetsinu lidi nezajima a vubec o tom nechteji slyset. Oni hlavne chteji svoje maso, zajit si do supermarketu a napakovat se. Je mi z lidi na nic
0/0
7.6.2003 14:29

černas

Re: lidi jsou hajzlove
ba.ba
0/0
9.6.2003 20:00

Lesnín

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
7.6.2003 12:50

venca

asi bych to uz nemel kourit....
celou dobu  sem myslel, ze jim rezal nohy...
0/0
6.6.2003 22:17

adam

Re: asi bych to uz nemel kourit....
ty v*le, ja taky, ze jim urezali nohy, aby je nemuseli privazovat...
Jinak pripad je to odporny, myslím, ze jde (pokud se skutecne zverolekar provinil) jen o par kacek usetrenych za injekce.
Vidim to vsude na kazdem kroku, _nekteri_ podnikavci si mysli, ze se z jejich majetku po*eru. :o))) F*ck Off !
0/0
9.6.2003 12:42

Petr

Kravina
Super, tak na iDNES už jsou 3 články o téhle kravině. Lidi, co kdybyste šli radši koupit dítěti z děcáku lízátko a neplakali tady nad kravičkama? ... Jo, dneska ráno jsem zašlápl broučka - a to prosím bez anestezie. Napište o tom článek do iDNES a pořádně mě pak v diskuzi rozneste na kopytech.  
0/0
6.6.2003 21:09

Frantisek

Re: Kravina
Ty ses Petre takovej nakonecnej blb, ze kdyby tebe omylem vzali na jatka namisto nejake jatecne kravy, tak by to byla pro tento svet asi tak 100 krat mensi strata
0/0
6.6.2003 22:43

antix

Re: Kravina
Pochop, že jde sice o krávy, ale především o občanskou statečnost oznámit trestný čin, a o tom, jak se to u nás nevyplácí.  Zítra můžou psát i o tom, jak lidi překračují zraněného na zastávce autobusu jenom proto, aby se do něčeho nezapletli.  Je to obrázek naší společnosti - být poctivý, citlivý, slušný, lidský a spravedlivý se u násnevyplácí. Zootechnička napoprvé jednala slušně, napodruhé tak, jak je u nás zvykem. Kravám rohy nikdo nevrátí, jako němé tváře nepromluví - a to se mnohým hodí do krámu. Ubohá společnost, která se dobře chová jenom k těm, ze kterých má obavy. Z těch bezbranných, ze kterých má pouze užitek, si nedělá nic.
0/0
9.6.2003 7:01

Kloub

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
6.6.2003 19:33

beth

neuveritelne....
Nastacim se divit! tak oni poprou svoji vypoved a tak se pripad rozplyne... to je logika! nemelo by se tim pripadem zabyvat jeste intenzivneji, kdyz se fakta prevraceji?
treba by pravdu rekli pri rezani nekterych svych casti tela bez umrtveni...
0/0
6.6.2003 18:50

SmileFace

Nezaslouzi si nic
SVINE ZEMEDELSKY!!!
0/0
6.6.2003 18:43

Wenda

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
6.6.2003 18:56

TeameXtreme

Re: Re: Nezaslouzi si nic
von to spis myslel ze todle se nedela 2x za den menit vypoved
0/0
6.6.2003 19:07

Ladino

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
6.6.2003 19:41

Pampéro

Re: Re: Re: Nezaslouzi si nic
Jo !! Není nepříznivého počasí, jsou jen špatní zemědělci ...
0/0
6.6.2003 20:44

!

Re: Re: Nezaslouzi si nic
Nebýt takovýchto sviní o kterých je článek, moc by se nestalo. Ti slušní by prodávali víc a opravdu by se tím uživili a možná bych pak nemusel platit vysoké daně za právo kupovat si drahé potraviny.
0/0
6.6.2003 22:12

Supra

Hele zemědělci,
nechcete další dotace? (Alespoň na anestetika)?
0/0
6.6.2003 18:28

Najdete na iDNES.cz