Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zatím jen naděje

Už existuje mírový plán řešení vleklého izraelsko-palestinského konfliktu. Je tu velká vůle Ameriky "jít do toho" i souhlas Palestinců a Izraelců. Kdyby to nebylo na Blízkém východě, byly by to velmi dobré zprávy. Ale protože to je Blízký východ, jde zatím jen o novou naději.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Alena Krausová Koněvova 24 Praha 3

Naděje nebo podvodná hra?
Našim novinářům by neuškodilo prožít pár měsíců v Izraeli a zakusit atmosféru trvalého nevypočitatelného vyvražďování civilního obyvatelstva, zaměřeného zejména na mladé lidi, nevybíravě i na děti. Žila jsem tam rok, vím o čem mluvím. V roce 2001docházelo každý týden až čtrnáct dní k bombovému útoku. Od mého návratu v lednu 2002 je to téměř denně. Nemohla jsem pochopit, proč je izraelská vláda tak zdrženlivá, za celý rok neodpověděla jediným vojenským protiútokem. Stále se pokoušela vytjednávat, hledat řešení diplomatickou cestou. Zatímco palestinský představitel Arafat nazýval před světem cílený teroristický útok, kdy arabský řidic vědomě a plánovaně, jak se ihned přiznal, najel do autobusové zastávky plné čekajících lidí,  autonehodou.  To je jeden příklad za mnohé. Nedivím se izraelské vládě, že se nyní pokouší zlikvidovat teroristy i za cenu vojenských operací na území Palestiny. Svět to nazývá trapně okupací, jde mu o arabskou naftu, tak zavírá oči před do očí bijícími skutečnostmi.
Arafat nikdy neuzavře mír, protože nesmí. Jako muslim musí udělat všechno proto, aby muslimové dobyli území Izraele zpět pro Alláha. To je princip svaté války. Kdo ho chce pochopit, musí nejprve porozumět muslimskému myšlení. Svět je v něm rozdělen na Dům války a Dům pokoje. Tam, kde vládne islámský právní systém, je Dům pokoje. Veškerý ostatní svět je Dům války - území, které se dobývá pro Alláha, počínaje prostou misií, konče terorem. Proto Arafat jinak hovoří ke světu a jinak ke svým vlastním.
Před vznikem státu Izrael to bylo již jednou území, kde vládl islám. Pro muslimy není jiné cesty, než ho získat zpět za jakoukoliv cenu, jinak by Alláh nebyl všemocný. S nepřítelem může uzavřít pouze dočasné příměří, pokud je nepřítel silnější, a to slouží jen k nashromáždění sil před dalším úderem až ke konečnému vítězství. Arafat nikdy neuzavře mír. Kdyby to mohl udelat, měl k tomu příležitostí více než dost. 
0/0
28.5.2003 0:29

Najdete na iDNES.cz