Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Al-Kajda vyzvala k nové vlně teroru

V arabských zemích vytryskl nový pramen živé vody pro teroristy. Síť Al-Kajda ústy lídra Ajmána Zavahrího vyzvala muslimy k atentátům proti čtyřem západním zemím. Apel přišel několik dnů poté, co Saúdská Arábie zatkla trojici Maročanů, kteří chtěli unést letadlo kvůli sebevražedné misi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tomas

rybrcoule
jeste jsi mi nevysvetlil to o tech litajicich jarmulkach 9/11
Jak mohly litat z WTC? Aspon ty to porad opakujes. Jini dobre informovani tu tvrdi, ze ve dvojcatech neumrel zadnej zid.
byl zidovskej svatek, tak zidi nesli do prace
za utokem na WTC byl mossad a zidi dostali varovani predem
0/0
23.5.2003 3:19

Krakokos CDN

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
23.5.2003 2:55

karel

vyuka teroristu
teroristy bychom meli vyucovat. spokojeni a vzdelani lide s dustojnou zivostni urovni nepachaji terorismus. co takhle umoznit zemim tretiho sveta (sudan, maroko, pakistan, afghanistan...) vydelat si na zivobyti pomoci snizeni importnich tax na dovoz potravin nebo jinych komodit ktere oni nam muzou poskytnout.
0/0
23.5.2003 2:45

4finger

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
22.5.2003 16:41

Muki

Re: Proč tam neni Španělsko?
Jen k tomu Spanelsku. To ma v muslimskem svete jinaci postaveni, protoze je brano, jako jejch zeme, docasne uchvacena jinym nabozenstvim. Podle muslimske ideologie, zeme, ktera se jednou dostala pod moc Islamu, se jiz nemuze stat neislamskou a je povinosti muslimu ji osvobodit a vratit prave vire. Muslimove a zadny muslimsky stat nemuze uzavrit mir s nevericimi, protoze se jednou Islam rozsiri po celem svete a to by v tom branilo, ale muze uzavrit docasne primeri. Proto se take za navrat Spanelska jen modli v mesitach, ale jinak s tim nic nedelaji.
0/0
22.5.2003 17:27

4finger

Utopie
Miro, s většinou toho co si napsal souhlasim. Něco pro mě byla novinka, hlavně ty detaily o saudech apod.Je vidět, že přípravu nepodceňuješ. Poněkud jsme se v těch detailech ale ztratily a uniklo nám: JAK TO ŘEŠIT.(hele třeba nám daj nobelovku). Spor je, že ty navrhuješ nemíchat se mezi ně, aby na nás nebyli namíchlý. Já tvrdim, že to je stejně nezastaví. Teze, že od nich můžem brát ropu a nepodporovat je nereálná. Podporovat je budem už jenom tim, že od nich tu ropu budem brát. Navíc výkyvy v regionu by nás mohli stát pár bodíků HDP ale třetí svět by to stálo pár miliónů živůtků.
0/0
22.5.2003 15:31

blb

Re: Utopie
milý kolego, tvá otázka byla na místě, než jsi tam prostřednictvím svých oblíbených akčních hrdinů vlezl. Tak otázka tehdy zněla - jak rozložit ovzduší strachu ze saddámovy autokratické moci. Obecná odpověď je snadná - dodat ovládaným tolik podpory, aby nebyli nuceni spojovat svůj osud s jednáním svého milovaného vůdce. Tady tehdy mnozí tvého ražení říkali že to nejde. Ale ono to šlo. Z 10 inspektorů se mohlo stát 100, z nich časem 10 000, ...a takových kanálů, kdyby se hledalo, tak by se našlo ....Pamatuj, vždycky největším nebezpečím pro stát, větším než CIA, jsou právě nositelé té státní moci. To bylo, je, a zdá se, že to jeětě nějakou dobou tak bude. Samo, že v tom hrála roli hrozba útoku .... ale skutečný útok všechny takové možnosti zmařil. Teď nejste osvoboditelé, jak se ještě navzájem ubezpečujete, teď jste se stali grázly srovnatelnými se saddáme, - přiznej si to, to je realita, ať se ti líbí nebo nelíbí. Je tu ovšem jedenotazník - šlo vám vůbec o to, co jste deklarovali? to se rychle ukáže. A nedělej si naděje, že se to ustojí - nějakou dobu ano, o to horší to bude potom - a díky tobě i pro nás i pro ně. Dneska však otázka zní jinak - jak ještě z toho bordelu, co jste napáchali, zachránit, co se dá. Místním v situaci, v jaké jsou, to nejde nechat. Ovšem nechat situaci zachraňovat stejnou reprezentací, co už jednou ukázala, jak to umí zvorat, se taky nedá - nejraději je schovat do davu jednotek z množství drobných neagresivních zemí, kdzž už nechápou, že by měli z očí zmizet sami.  A pak materiální pomoc, tolik materiální pomoci, aby nikdo nestrádal k uzoufání ..... jak - to nech "skutečnějším" odborníkům, od tebe stačí, když nebudeš překážet.   To je k iráku - a částečně i k afg. K Ládínkvě kejdě  - hlavně nebrat na lov vlků kanóny, natož bomby. Je nutné počítat, že to neustane hned, že ost ldií ještě utrpí, ale to bude stejně, to nesouvisí s tvojí metodou. Musí vzniknout výraznější atmosféra, že takhle se věci nedají řešit, oni musí ztrácet tak jisté podporu svých lidí, že jednají správně, z nich se musí v očích vlastních lidí stát kriminálníci, nikoliv vojáci. Ty musíš být v jejich očích slušný, i kdybys měl jenom vně respektovat jejich svědomí  a v duchu si myslet něco jiného. Tebe musí brát za sice cizího, ale kultivovaného, nikoliv jen za jiného grázla, co střídá toho předchozího. Jestli se všude kolem budou povalovat tvé odpadky, no tak on si už přihodí i ten, co by v udržovaném papírek mimo koš nehodil. A koukni se se kolem sebe, jak jedná údajně cobilizovaný, vzdělaný, kulturní člověk ..... když mnoho vlastních pochybuje, že je co bránit (vím, je to špatné, ale smiř se s tím, že je to tak, východiskem jednání nemůže být, co bys chtěl, ale to, co je, no - u hlupáka může...), co myslíš že dělají ti, kterým jsi trnem v oku? Tohle je realita, tady skoč a nehraj si tu na velekněze - zvlášť když tenhle národ je na ideology alergický.  
0/0
22.5.2003 18:47

Ondrej

Re: Re: Utopie
hle, blb knezem.
0/0
22.5.2003 19:17

baba

"vytryskl nový pramen živé vody pro teroristy"? Velmi kreativní.
To je ale pěkná blbost, tahle věta: "V arabských zemích nový pramen živé vody pro teroristy."
0/0
22.5.2003 14:38

Pravda osvobozuje

EXISTUJE PRIMY VZTAH K NACISTICKEMU NEMECKU S DNESNIMI "DEMOKRATICKYMI" REZIMY
0/0
22.5.2003 13:57

Charta 2003 - proti US totalite

MALE ZAMYSLENI PRO VSECHNY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://disc.server.com/discussion.cgi?id=149495;article=40033
0/0
22.5.2003 12:25

Klaus to vi!!!!!!!!!!!!!!!

Re: MALE ZAMYSLENI PRO VSECHNY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Utok - cesta k tyranii
 
0/0
22.5.2003 12:54

chapajici ctenar

NEKONECNE POHADKY O ZLYCH TERORISTECH STVORENYCH CIA!!
http://serendipity.magnet.ch/wtc.html
0/0
22.5.2003 12:15

Charta 2003 - proti US totalite

Re: NEKONECNE POHADKY O ZLYCH TERORISTECH STVORENYCH CIA!!
http://www.kmf.org/williams/bushbook/bushb.html            http://watch.pair.com/reich.html http://www.hereinreality.com/gonewild.html
0/0
22.5.2003 12:17

abr.

Re: NEKONECNE POHADKY O ZLYCH TERORISTECH STVORENYCH CIA!!
To se chápeš pěkných bludů (kdosi to tu definoval dokonce jako "seriozní švýcarský zpravodajský server), ty jedno chapadlo.
0/0
22.5.2003 12:23

Jarek

Re: Re: NEKONECNE POHADKY O ZLYCH TERORISTECH STVORENYCH CIA!!
TEN "KDOSI" K TOMU MEL JISTE PADNY DUVOD
0/0
22.5.2003 12:27

Praetorian

Re: NEKONECNE POHADKY O ZLYCH TERORISTECH STVORENYCH CIA!!
Spise by jsi melmit nick naivni trouba. BTW proc si ten nick porad menis?
0/0
22.5.2003 14:31

miro

Utopisté
S úsměvem na rtech čtu "zaručené" plány na potření funadmentalistů z Blízkého východu. Je to tak jednoduché - potlačit islamisty a zavést demokracii, oddělit církev od státu, uspořádat svobodné volby...
Ha ha
Potíž je v tom, že se na BV díváte stejně jako na křesťanskou Evropu. To je zásadní chyba. Islám dnes stále není pouhým náboženstvím, je to styl života a proto jej nelze potlačit. Oddělení náboženství od státu se zdařilo pouze v Turecku (jak to dopadlo v Íránu za šáha všichni víme), a to jen díky diktátu Atatürka a jeho následovníků. V každých trochu svobodnějších volbách zabodují islamisté, jako nyní premiér Recep Tayyip Erdoˇgan.
 
Islám je prostě součástí kultury, politiky i rodinného života. Navíc jej nelze jednoznačně identifikovat - sunnité nemají církevní hierarchii, stát proto nemůže podepsat smlouvu s nějakým představitelem církve, že stát nebude kecat do víry a "kardinálové" do politiky. Muslimští duchovní jsou soukromé osoby, jejichž autorita je dobrovolná. Nikdo nenutí obyčejné věřící, aby uznávali názory šajcha XY, je to otázka vnitřního přesvědčení věřícího. Duchovní proto mají autoritu podobnou regionálním politikům u nás - mluví za ně jejich činy, kázání a styl života.
Jediné, co může islám potlačit, je diktatura, která se dříve či později stane nenáviděnou, ať se v Bílém domě, Kremlu, Elysejském paláci či Downing street snaží sebevíc. Islámského teroru se nezbavíme vytlačováním islámu ze společnosti a vnucováním západního stylu života. To je naopak jeho živná půda. Islám zároveň nevylučuje demokracii (jedinečný pokus smísení islamismu s demokracií v roce 1991 přerušila alžírská armáda poté, co Fronta islámské spásy vyhrála volby). To však bohužel neznamená, že islamismus demokracii podporuje. Mnozí islamisté jsou radikální asi jako komunisté ve 40. a 50. letech a odmítají tolerovat odlišné názory. Jejich role by byla ale hodně oslabena, kdyby se Západ přestal vměšovat do místních záležitostí - ztratili by vděčný obraz Velkého Satana, kterým mohou dosud argumentovat pro útoky na cizince
0/0
22.5.2003 11:33

4finger

Re: Utopisté
Máš pravdu.Více méně. Mluvíš o dobrovolném uctívání. Ha ha. O to právě jde teroristům. Závést na celém světě Islámskou diktaturu, která s dobrovolností a svobodou nemá vůbec nic společnýho. Světová revoluce, vzpomínáš. Základní lidská práva a s tím související demokracie neni otázkou kultury ale zdravého rozumu. Že je to zrovna západní styl, vděčíme staletím bojů a náboženských válek.Nemusej se toho štítit jenom proto, že sme to objevili dřív.Navíc neházej všechny do jednoho pytle s fundamentalistama K nevměšování: Přenecháme milióny lidí v rukou fanatiků a nebudeme s nima obchodovat?Víš co se stane? Pomřou. To by bylo správný?
0/0
22.5.2003 11:51

kantor

Re: Re: Utopisté
Clovece, Vy tem Amikum doslova tu propagandu zerete. Opak toho co se deje je totiz pravdou. Terorismum , to je jen nahrazka k dosazeni globalnich cilu. Skoda ze jste se malo vzdelaval, jinak byste dovedl cist mezi radky
0/0
22.5.2003 12:12

4finger

Re: Re: Re: Utopisté
Ty chceš bejt tak vyjímečnej až ses uplně vymknul. See U back in reality.
0/0
22.5.2003 12:19

pozorovatel

Re: Re: Re: Re: Utopisté
Zrejme delate pro sveho noveho chlebodarce v USA spinavou praci tak, jak jste ji delal pred "revoluci" pro velkeho bratra na vychode. Tak jen mne udejte za muj nazor primo do Pentagonu, dobre plati, na rozdil od Sovetu
0/0
22.5.2003 12:35

4finger

Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Nejste zdá se schopen rozlišit Dobro od zla.Diktaturu od svobody.Pravdu od lži. Spravedlnost od křivdy. Podstata Vám uniká, když srovnáváte USA s SSSR. Vymyli Vám mozek.Vážně."Když je nenaučíme milovat CCCP, tak ať nevěřej ničemu, jako že je všechno na jedno brďo." Vy jste nejspíš neměl dost odvahy postavit se pravý totalitě, tak to zkoušíte teď, když je to bezpečný. A abyste ze sebe dělal hrdinu, tak fabulujete o USA. Ste směšnej.
0/0
22.5.2003 12:57

pozorovatel

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Nesnazte se ze mne udelat komunistu vy fasisticka zrudicko. Totalitu poznam vsude, i kdyby se balila do krasnych hesel. Asi proto, ze jsem v ni mel tu "cest" vyrustat. Ze zlocincu delat osvoboditele dokazi jen zvrhli lide jako jste VY a jejich prisluhovaci
 tohle je totalita
0/0
22.5.2003 13:05

Ondrej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
ne, to neni totalita, ty ses jenom ten magor co si meni nicky.
0/0
22.5.2003 13:08

4finger

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Ubozaku nech toho
0/0
22.5.2003 13:09

Ondrej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
that was to: pozorovatel , might have been a friendly crossfire.:))
0/0
22.5.2003 13:20

pozorovatel

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Lide jako Vy maji povahu otroka, ja jim byt nechci. Jeste se tomu da zabranit
0/0
22.5.2003 13:21

4finger

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Bojovat za svobodu je možná míň svobodnější, než si vymýšlet důvody proč nebojovat jako ty ale já otrok rozhodně nejsem, alespoň né otrok vlastní nenávisti a pochybností jako ty.
0/0
22.5.2003 13:54

pozorovatel

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Prosim Vas, jakym zpusobem konkretne "bojujete", poradte mi. Nejhorsi prokleti otroka je, ze si ani neuvedomuje sve otroctvi. To ma ruzne podoby, napr. zavislost na politicich ci zdrojich paliv, pomoci nichz se daji ovladat vsechny rezimy a kvuli nimz je plno vynalezu drzeno v tajnosti jiz dnes. Clovek bez pochybnosti neni svobodny, je to jen otrok. Pokud jde o nenavist, mylite se. Ti co nenavidi lidi sedi v tech nejvyssich mistech, ve vladach vc. vlad tzv. "demokratickych" rezimu. S takovymi manipulatory NEZNAM SLITOVANI
0/0
22.5.2003 14:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
ty je znas,vazne sedi nahore? zatim jedineho kdo nekoho nenavidi,vidim ve vas fanaticich,ve vasich vzteklych anonymnich nadavek
0/0
22.5.2003 14:27

nicka

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Jeste par valek jako byla ta v Iraku, a poznate, co jsou to ti "fanatici" a proc se brani okupaci. Pak jzi bude skutecne pozde pro nas vsechny. I proto je lepsi kritizovat pravem NYNI
0/0
22.5.2003 14:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
nejsi li nahodou otrok ty,ale jako dokonaly otrok o tom nevis
0/0
22.5.2003 14:25

Ondrej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
aha, tak ne, nekouknul jsem se na ID. Ups. Ratatatata.
0/0
22.5.2003 13:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Kazdy spravny a smysluplny nazor a argument,ma byt podporen zdroji odkud je ziskan a kdo ho rika,to na teto strance a vasich odkazech plne chybi,takze nema smysl vas vubec poslouchat,nebot toto neni diskuse,ale blaboly,od nikud ziskane,ale zda se ze cilene uvadene,kym,tot otazka,mily fanatici
0/0
22.5.2003 14:24

umely virus

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Lzete a vy to vite. Argumentu je tam cela rada, jen to "nezapada" do Vaseho nahledu na svet a proto to smahem odsuzujete v duchu bolsevika "Kdo nejde s nami, jde proti nam". Kazda cirkev, tedy totalita, se chova presne jako Vy . Uvedomujete si to vubec? Blaboly vypinam kazdy den, kdyz CT vysila tzv. Zpravy
0/0
22.5.2003 14:54

Ondrej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
hele, zvanile, holt se musis smirit s tim, ze ti kazdy nesezere kecy o tom, jak do wtc narazelo vojenske letadlo, ktere pred narazem jeste vystrelilo tri rakety, aby po sobe zanechalo jeste mensi diru. Holt tady kazdej neuveri kdejake blbosti a nenecha se manipulovat jako ty. BTW, agitujes uplne stejne jak bolsevik. Jeste stesti ze to nejde v IDnes delat s obrazkama.
0/0
22.5.2003 15:03

umely virus

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Neni pak nad to, ty tzv. "kecy" podporit argumenty. Jen absolutni hlupak nepochopi, ze vse byla lez od sameho zacatku. Mate-li jeste vlastni mozek, podivejte se, asi jste neco prehledl
0/0
22.5.2003 15:14

abr.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
To tu teda scházelo, ty velemozku. Tyto bajky byly vyvráceny hned po vydání té knihy - pod článkem v iDnes byly odkazy na dobrý protibludový server, kde to rozpitvávali podrobně. Obdobní prozíravci by si měli napřed než začnou podobné smyšlenky vůbec hlásat položit otázku, kam se tedy to letadlo podělo, když do Pentagonu najel náklaďák či co.
0/0
22.5.2003 15:57

rozbor

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
Videozaznamy jsou nevyvratitelne, at si ty rozbory pise kdokoli, delaji z bile cernou  Vy jste se nikdy nezamyslel, proc misto pravdy mame jen same "vysetrovaci " komise ktere nikdy nic nevysetri
0/0
22.5.2003 16:08

4finger

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
22.5.2003 15:57

blb

Re: příspěvek zrušen
no vidíš,  to jsou ty konce neobolševického ideologa 
0/0
22.5.2003 17:38

Ondrej

blb bude mit blby kecy vecne.
.
0/0
22.5.2003 18:25

aa

Re: Re: Re: Utopisté
soudruhu Kantore>>> ty si pravdepodobne jednym z tech co jsou v USA ilegalne (keyboard). Delas tam nacerno, koupil si si svuj prvni computer a tedka poustis do sveta slova nenavisti a zaste.    Kdyz je ta amerika tak strasna zbal si veci a di nekde kde je lepe ale nehazej spinu kolem sebe. Nech Ameriku americanum at si oni udelaji jak se jim libi. Ty si nejdriv udelej poradek doma v Cesku!
0/0
23.5.2003 1:48

miro

Re: Re: Utopisté
Zajímavé je, že miliarda Číňanů pod komunistickou vládou vadí jen českým buddhistům oslněným autoritou dalajlámy.
 
Islám není připraven na západní demokracii. To je ten problém. Otázkou je, jestli někdy bude. Křesťanství si prošlo náboženskými válkami, proto ustoupilo a stalo se jen náboženstvím, které se nemíchá do politiky. Islám je sice rozdělen na dvě hlavní větve a spousty sekt, ale ty se nikdy organizovaně nevybíjely a nenutily jedna druhou ke konverzi. Pákistánští sunnité sice odmítají perská ši'ítská dogmata a čas od času se v ulicích pobijou/povraždí s místními ši'íty), ale zároveň uznávají význačné ši'ítské autority, zejména pak Emáma Rezu, jehož hrobku v Mašhadu v nemalém počtu navštěvují.
 
Muslimové nemají proč vytlačit islám ze svého života a udělat z něj "jen" víru. Islám jim dává odpověď na většinu otázek života, rozhodně lepších než většina "sekulárních" politiků.
 
S BV obchodovat musíme, poněvadž oni mají ropu. Oni s námi obchodovat taktéž musí, protože Západ má jediný dost peněz na všechnu jejich ropu a pomáhá jim tak financovat jejich ekonomiky. Otázka "obchodovat či nikoli?" neexistuje.
Muslimští duchovní nejsou uctíváni, ale uznáváni, to je dost velký rozdíl.
Teroristům (ne všem, těm v Palestině by stačilo, kdyby Židé odešli ) jde skutečně o zavedení islámu jako světového náboženství. Ale jak získávají pro svůj cíl podporu? Argumentují zkorumpovaností svých politiků a jejich podezřele dobrými styky se Západem, jejich konty v západních bankách a luxusními domy. Kolik z těchto potentátů drží při moci západní firmy? Polovinu? Všechny? Proč nejsou žádní teroristé z Ománu, i když je to absolutistický sultanát bez politických stran na hony vzdálen jakékoli demokracii? Nebude to tím, že sultán Qábus nevelké zásoby ropy proměňuje v rostoucí životní úroveň svých poddaných, minimalizuje práci cizinců a vliv západních firem? A proč to samé nefunguje v Saúdské Arábii? Nebude to tím, že rodina Sa'údů dává okázale najevo svou moc a bohatství a každý trochu inteligentí člověk si nemůže nepovšimnout jejich vazeb na USA a jejich ropnou lobby?
Americké a nejspíš i evropské právo umožňuje korumpovat cizí politiky. To je problém. Tím vlastně umožňuje pohodlný život elitě třetího světa, zatímco jejich obyvatelstvo nemá co do huby a musí se dívat jak jejich přírodní bohatství odvážejí na už tak bohatý Západ. Vztek a závist jsou nejhorší lidské emoce. Od nich je jenom kousek k teroru.
0/0
22.5.2003 12:14

abr.

Re: Re: Re: Utopisté
Saúdi se o své věrné bediuíny starají dobře, o to bych neměl strach. Spíš je problém, že se Západem nespolupracují dostatečně v bezpečnostní oblasti (zdržovali vyšetřování nedávných atentátů a zlehčovali rozsáhlost hnutí Al-Kajda) a svou štědrou dotací islámu v zahraničí podporují i extremisty. Ománu byl Západ (hlavně britští letci) taky dost dobrý, když bojoval s povstalci. Je rozdíl mít zásoby ropy ohromné a nevelké, v prvním případě se Saúdská Arábie-země řazená mezi rozvojové (!) bez pomoci ďaurů a jejich dolarů neobejde. Pošuci byli a budou, je třeba být připraven je hubit, to je vše.
0/0
22.5.2003 12:39

miro

Re: Re: Re: Re: Utopisté
Jak o které. Východní provincie, kde leží hlavní část ropných zásob je obydlena ší'itskou menšinou, která je utlačována. Sa'údi patří k vahhábistické sektě, jednomu z nejradikálnějších výkladů islámu. Nemůžete se proto divit, že podporují radikály, zakládají fundamentalistické medresy a podporují mudžáhidy po celém světě.
Většina obyvatelstva SA nejsou vahhábisté a proto jim striktní režim monarchie nevyhovuje. Ti, kteří se chtějí nějak vybít, jsou pak dalšími rekruty teroristů. Když nemůžete randit, chodit do kina, pít alkohol, politicky se angažovat, prostě vůbec se bavit, přijde Vám slib 72 věčných panen jako učiněný zázrak - a je tak jednoduché je získat...
0/0
22.5.2003 13:41

4finger

Re: Re: Re: Re: Re: Utopisté
V případě sebevražedných atentátníků z řad žen je to trochu nedomyšlený.Co by chudák holky dělaly s pannama? Leda, že by s nima kecaly nebo se taky nechaly vojíždět.
0/0
22.5.2003 16:16

4finger

Re: Re: Re: Utopisté
1) Čínská diktatura mě se*e a to nejsem budhista. Ale maj atomovky a chovaj se jako by se chtěli napravit - počkáme a uvidíme.(chudáci číňani) 2)Muslimové se řežou jak divý, typicky Taliban vs. umírnění. 3)Uznáváni? Chomejný visí na každym billboardu v Teheránu a kdyby ses na něj špatně podival, tak tě rozčtvrtěj. 4)To znamená pomoc jim odstranit zkorumpované politiky(tzn. invaze nebo palivový články=žádnej obchod,žádný prachy, žádná moc).Tomu řikáš nevměšování? Radši budu obchodovat se saudama, který pustěj vlastním lidem aspoň něco,než je(saudy) potopit a přenechat to těm hrdlořezům. A to by je stejně nezastavilo ve výbojích proti nám. 5)Nestudoval Qábus náhodou v USA? A necvičí jeho armádu náhodou SAS? A nemusel nejdřív vystřílet povstalce? 6) Vztek a neproduktivní závist.Ano. Aby se měli stejně jako mi a nezáviděli, tak to ovšem vyžaduje svobodnou a spravedlivou společnost tzn. DEMOKRACII a to zase nechtěj teroristi, který oni podporujou, protože sou vzteklý. Začarovanej kruh.Řešení: Zaměstnejte teroristy(nedat jim vydechnout) ať neotravujou vzduch.
0/0
22.5.2003 12:45

miro

Re: Re: Re: Re: Utopisté
Ano, muslimové se řežou jako divý, ale nikdy spolu neválčily dvě strany proto, že jedna je ši'ítská a druhá sunnitská. Saddám nenapadl Írán proto, že je ši'ítský, ale proto, že chtěl jeho ropu a nový teokratický režim mu připadal snadný k poražení. Turci s Íránem taky nebojovali kvůli náboženství, ale kvůli území.
Hlavní důvody jsou podle mne dva - 1)ší'ité i sunnité společně podstupují pouť do Mekky, kde je afiliace nepodstatná
2) Írán jako dominantní ši'ítská mocnost už pěkně dlouho nevede dobyvačné války.
Ad Chomejní. Alí je 14 let po smrti, byl to vůdce revoluce, která svrhla šáha, proto je všude, je to stejný symbol státu jako v Turecku Atatürk (ač to byl původně Albánec) či v Pákistánu Džinna (ač předtím bydlel v Indii). Politickou orientaci člověka poznáte podle toho, jestli na tom vedlejším obrázku je vrchní ajatollách Chameneí anebo prezident Chatámí.
Qábus studoval na vojenské škole v Británii. Já jsem ale nepsal o jeho válce s povstalci, nýbrž o stylu jeho vlády. On není demokrat (ty povstalce tuším v 50.letech vystřílel jeho otec), přesto je oblíbenější než Bush v USA po 11/9. Důvod je ten, že není podezírán z nadržování cizincům a nijak se stylem života neliší od svých poddaných, podobně jsou na tom i někteří emírové z SAE. Narozdíl od Sa'údů.
 
Ujasněte si, co chcete, budete držet při moci Sa'údy a obchodovat s nimi a zároveň chcete šířit demokracii??? To je nonsens. Možná podvědomě cítíte, že volby v SA by stejně jako kdekoli jinde vyhráli islamisté.
0/0
22.5.2003 13:25

Najdete na iDNES.cz