Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Stavba haly: otrávená půda ohrožuje vodu

Kolem deseti tisíc tun materiálu zasaženého ropnými látkami ze staveniště hokejové haly společnosti Sazka končí nelegálně v pískovém lomu mezi středočeskými obcemi Jeviněves a Spomyšl. Obrovská halda odpadu nyní ohrožuje prameniště vody pro obě obce, které je v jejich těsném sousedství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kalamář

Fond národního majetku zatajuje informace o likvidaci toxického zamoření
Fond národního majetku zatajuje informace o likvidaci toxického zamoření ve Spolaně Neratovice
Praha, 2. dubna 2002 - Předsedkyně výkonného výboru Fondu národního majetku (FNM) Zdeňka Němcová odmítla organizaci Greenpeace zpřístupnit informace o smlouvách a výběrových řízeních týkajících se likvidace toxického zamoření v chemickém závodě Spolana Neratovice. Likvidace budov zamořených dioxiny a rtutí má přitom podle odhadů stát až 4 miliardy korun. Greenpeace dnes upozornilo, že veřejnost musí mít právo vědět, za jakých okolností bude tato veřejná zakázka přidělena. Proto se hodlá obrátit na soud, aby příslušné informace byly uvolněny.
"Veřejnost musí mít právo vědět, jak se nakládá s veřejnými prostředky. Zatajování informací o výběrových řízeních vytváří nebezpečné korupční prostředí," prohlásil MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxické kampaně Greenpeace a dodal, že okolnosti udělování takto vysokých zakázek musí být zcela průhledné.
Již v lednu 2002 podala ekologická organizace Greenpeace několik žádostí o zpřístupnění informací o likvidaci toxickém zamoření ve Spolaně, a to podle zákona č.12398 Sb. o právu na informace o životním prostředí a podle zákona č.10699 Sb. o svobodném přístupu k informacím. FNM však informace odmítl poskytnout s odůvodněním, že se údajně ani jeden z těchto zákonů na FNM nevztahuje. Greenpeace poté podalo odvolání, které však bylo předsedkyní FNM písemně zamítnuto.
udovy a provozy ve Spolaně kontaminované vysoce toxickými dioxiny a rtutí patří mezi nejzamořenější místa na světě a náklady na likvidaci zamoření způsobené ještě za minulého režimu budou obrovské. Podle zatím dostupných informací by jen likvidace dvou budov zamořených dioxiny měla stát až 2,8 miliardy korun a odmoření provozů od rtuti dalších 0,5 až 1 miliardu (1). Tyto prostředky bude hradit právě Fond národního majetku (2).
Ministerstvo životního prostředí a vedení Spolany již údajně vybraly i způsob, jakým mají být dioxiny zlikvidovány. Jde o technologii zvanou CD vyvinutou před deseti lety v USA, pro kterou však má v ČR licenci údajně pouze jediná firma. Technologie CD patří podle expertů Greenpeace k tzv. alternativním destrukčním technologií, které lze k likvidaci dioxinů využít. Není však jasné proč a za jakých okolností byla vybrána právě tato alternativa, ani zda je v daném případě opravdu nejlepší.
Studii proveditelnosti likvidace dioxinů ve Spolaně (tzv. feasibility study) platila vláda USA (3) a není náhoda, že tato studie doporučila k řešení právě americkou firmu. "Možná že je tato metoda a firma opravdu nejlepší, ale podmínky udělení tak vysoké zakázky musí být dokonale transparentní. Jinak se tu otevírá prostor pro případnou korupci," zdůraznil MUDr. Šuta.
0/0
13.5.2003 22:01

Kalamář

Zakázku FNM na sanaci dioxinů bude řešit policie
Ekologická organizace Greenpeace dnes podala Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení kvůli zakázce na sanaci dioxinového znečištění v neratovické Spolaně technologií BCD (1). Tuto zakázku za téměř tři miliardy korun totiž Fond národního majetku (FNM) zadal bez výběrového řízení firmě Sita Bohemia. Podle Greenpeace tak mohl být spáchán trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku ve smyslu paragrafu 255 trestního zákona.
"Skutečnost, že fond nechal vypracovat studii pouze pro použití jedné z technologií a tím se prakticky vyhnul nutnosti uspořádat výběrové řízení, budí pochybnosti. Nápadný je i spěch fondu, který o veřejné zakázce rozhodl jen několik dní před volbou svých nejvyšších představitelů parlamentem. To vše kontrastuje s předchozím pomalým postupem v této věci a podporuje podezření z účelového chování fondu", uvedl ing. Jiří Tutter, ředitel Greenpeace v ČR.
FNM má k dispozici informace o dioxinovém zamoření ve Spolaně již od roku 1992. O dva roky později fond se Spolanou podepsal smlouva o financování škod ve Spolaně a v období od ledna 2001 do ledna 2002 byly dokončeny riziková analýza, studie proveditelnosti a její posudky.
"Vzhledem k tomu, že celá situace trvá už řadu let, je přinejmenším sporné, zda by případné zdržení z důvodu kvalitního a transparentního výběrového řízení představovalo takové nebezpečí, které by odůvodňovalo postup fondu. Představitelé fondu se ohání hrozbou akutního ohrožení zdraví lidí, ačkoli nečinně přihlíželi v době, kdy koncentrace dioxinů v ovzduší v okolí zamořeného objektu byly 300x vyšší," uvedl MUDr. Miroslav Šuta.
Experti Greenpeace pro potřeby úmluvy OSN o zákazu persistentních organických látek (např. DDT, PCB, dioxiny) již před několika lety zpracovali přehled komerčně dostupných technologií používaných ve světě pro sanaci dioxinového znečištění. Na tyto technologie upozornili zástupci Greenpeace také FNM a ministerstvo životního prostředí. Představitelé FNM však odmítli tyto informace akceptovat. Dne 4. listopadu pak Greenpeace podalo podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (2).
0/0
13.5.2003 21:58

Míra Dušín

Šmejdi zlodějský
Bordel,Bordel,Bordel-POTRESTAT !!!
0/0
13.5.2003 12:46

Krakokos CDN

pro ty kdo nevi
Jedna kapka voleje znecisti a votravy az 1 900 litru vody , tak si nemyslete ze to znecistovani se necha brat na lehkou vahu , a to je jen voda a co to dalsi  , vzduch ,kysely deste atd.......
0/0
13.5.2003 8:26

Jan Werich ml.

Ekologicky svejkovismus.....
Stavebni firmy maji tendenci ekologicky "svindlovat" kdyz se jedna o usetreni penez/nakladu na "cisteni" stavebni pudy a prostoru. Jedno zreseni jsou samozrejme vysoke pokuty, dalsi reseni je vezeni pro majetele a reditele zprovinele firmy, jako to napriklad resi v Zapadni Evrope & USA. Je skoda ze starostove vesnic v blizkosti piskoveho lomu nemeli odvahu & iniciativu a cas zabranit protizakonne zavazce hned v prvnich dnech prestupku-----treba jako zaparkovat osobni auta u vchodu do lomu,(zablokovat dopravu) atd. "Svejkovismus" a verejny nezajem se nevyplaci a uvedena ekologicka skoda ted negativne ovlivni kvalitu zivota stovkam nevinnych lidi.
0/0
12.5.2003 16:35

Re: Ekologicky svejkovismus.....
Opět omyl. Za stavbu vlastní není ze zákona odpovědný ředitel firmy případně její majitel, ale stavbyvedoucí.Než začnete mluvit o tom koho potrestat zjistěte si právní okolnosti. V tomto případě doporučuji zákon 50/1976 Sb ve znění pozdějších změn - Stavební zákon.
0/0
13.5.2003 12:50

Jaf

Skandalek
No fajn. Sazka dostane od danovych poplatniku (FAKT NA TOHLE PLATIM DANE?) 700 melounu, aby to nejak ekologicky odstranili a misto toho to daji nekam uplne jinam, dostanou "par milionku" pokutu a vetsinu z tech 700m (vsadim se ze pokuta daleko pod 100mil.) strci s omluvou do kapsy.
 
Jdete se vycpat socdemaci.
0/0
12.5.2003 14:44

Re: Skandalek
Pane Jafe naučte se číst. Většina kontaminované zeminy se odváží na regulované skládky, tedy tam kam je určeno a na co byly dány státní finance (on znečišťovatel ČKD bylo poměrně dlouho státním podnikem, případně před tím národním podnikem, odtud tedy mimo jiné požadavek na státní podporu). Pouze malá část je odvážena tam kam nemá, a to ještě ne Sazkou, ale jistou firmou Černý (nebo jak se jmenuje). To je jistě špatně, ale špatně je i to co děláte vy, totiž plkáte nesmysly.
0/0
12.5.2003 15:16

koktal

Re: Re: Skandalek
To já si myslel, že ta státní dotace je nato, aby se z půdy odstranili ropné produkty a ne že ta dotace je na převoz. Protože pak by bylo jednodušší zaplatit rovnou přepravní firmě.
0/0
12.5.2003 15:28

Re: Re: Re: Skandalek
Těžko můžeš zaplatit převozní firmě. Ve stavařině je jaksi investor a ten platí. Čili chce-li stát poskytnout podporu musí ji dát investorovi. To však nemění nic na tom co jsem psal nahoře. Pouze jedna firma z několika nedodržela podmínky. Jestli se dají ropné produkty ze zeminy odtranit nevím, pokud ano tak měla státní inspekce životního prostředí tuto záležitost požadovat již v době zpracování projektu. Ke způsobu sanace dal totiž stát souhlas stanoviskem inspekce životního prostředí při stavebním řízení, jinak by nemohlo být stavební povolení vydáno.
0/0
12.5.2003 15:34

koktal

Re: Re: Re: Re: Skandalek
To by mělo logiku, ale ja všude čtu, že investor je Sazka a  ne Quonex?_
0/0
12.5.2003 15:44

Re: Re: Re: Re: Re: Skandalek
Investorem výstavby haly je Sazka. To však neznamená, že investorem samostatného stavebního objektu nazvaného sanace pozemku nemůže být úplně někdo jiný. Ve stavařském odborném jazyce stavební objekt nemusí znamenat přímo budovu nebo silnici, ale třeba jen ucelenou dodávku. Tou dodávkou, i když to není přesný jazykový význam, může být i sanace.
0/0
12.5.2003 15:52

koktal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skandalek
Stejně je to neštěstí, když si stát udělá objednávku na sanaci a oni to za 713 milionů převezou jinam. To by se mohlo stát že ta půda bude každý rok jinde a stát to bude platit!
0/0
12.5.2003 17:12

Posleda

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skandalek
Ježe Hušák a Quonex je evidentně jedna spolčená pakáž - viz pokus "vytřískat" ze státu garance. Když se nepovedlo, najednou spolu neměli problémy.
A pan černý do téhle partičky určitě patří taky. Třeba je to bílý kůň  na Černou práci.
Navíc, když jim nevyšly ty garance, potřebují se sazka s Qunexem napakovat jinde...
Jinak kontaminovaná zemina zlikvidovat jde - stejně jako většina nebezpečných odpadů ve spalovně za vysoké teploty. Ropné látky shoří spolu se organickými složkami zeminy, těžké kovy skončí cv popelu a na popílkových filtrech.
Ale toho popela na skládkování je už výrazně méně...
0/0
12.5.2003 17:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skandalek
Kdokoliv bude mít tu možnost, bude se na státu snažit cokoliv vytřískat. To je lidská přirozenost a je jedno jastli jsi Hušák, Quonex, nebo Novák.
0/0
13.5.2003 11:21

Vlčice

Trh s odpadem
To je šolich, taková kontaminovaná zemina. Na referáty životního prostředí také něco zbylo? Odstěhovaly se do Prahy z okresů, aby o něco nepřisly.
0/0
12.5.2003 13:22

koktal

to snad není pravda
Jestli jsem to dobře pochopil, tak f.Quonex má dostat 713 milionů za vyčištění půdy. Ale ta ji nechá jen naložit a odvést na určenou skládku. No to je bomba - oni koupili pozemek - svrchní část se nechá odvést za státní, něco zbyde a pak to prodají se ziskem sazce. Ta firma je snad Zemanova to jinak přece není možné!
0/0
12.5.2003 13:02

Jan

Klasika
Aaa, opět klasika, nikdo nic neví, nikdo za nic nemůže a když  tak to oni. Peníze fuč a nikdo nic nevypátrá.
0/0
12.5.2003 12:43

Wendy

Znát ty správné lidi
Firma .kterou vlastní pan Březina APB - že by tu byla nějaká souvislost se slavným politikem Březinou?
Zajímavé rozdělování státních zakázek
0/0
12.5.2003 12:35

Re: Znát ty správné lidi
Wendy chováš se jak novináři. Hledáš senzaci kde asi není. Otevři si telefoní seznam a podívej se kolik je tam Březinů. Opravdu si myslíš, že všichni jsou příbuzní?
0/0
12.5.2003 15:54

Wendy

Re: Re: Znát ty správné lidi
Je mi líto "Já", ale tady se o příbuzné skutečně jedná
0/0
13.5.2003 9:01

franta mottl

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
12.5.2003 11:28

franta mottl

Re: příspěvek zrušen
no konecne mi byl take poprve zrusen prispevek. Po duvodech se patra. Ale v kazdem pripade je to pouceni pro vsechny - Benda muze psat cokoliv - trochu tvrdsi prispevek proti panu profesorovu - a uz je tu cenzor. Dekujeme.
0/0
12.5.2003 11:58

HaD

Zemanova vlada
To je neuveritelne, co vsechno si minula vlada dovolila. Vzdyt temer neudelila zakazku, aby v ni nebylo nejake svinstvo. Nechapu, jak takove prasata mohl nekdo podporovat (jako treba ODS). Soucasna vlada se zatim snazi chovat asi tak o dve tridy slusneji (zatim zadne velke podezrele zakazky, na rozdil od Zemanovy vlady nezatajuje podstatne informace), tak doufam, ze jim to vydrzi.
0/0
12.5.2003 10:28

mrkoš

Re: Zemanova vlada
tak nějak se ale jedná o tutéž stranu a v té minulé seděli i někteří současní ministři...:-)))
0/0
12.5.2003 11:30

Vix

Re: Re: Zemanova vlada
To je fakt, ale musíš uznat, že ten nejhorší lidskej odpad už ve vládě není. Mám na mysli oba Zemany, Fencla, Grégra, Lachnita a Schlinga. Kdyby všechny tyto hovězí exkrementy makaly do smrti v lomech a splatily aspoň setinku dluhů, co nadělaly, nebylo by to v žádném případě nespravedlivé.
0/0
14.5.2003 10:11

Silvestr

konečně se o tom mluví,
ale bohužel pozdě, tohle se ve středních čechách děje už roky, že se vytěžený pískovny zavážejí svinstvem. kdyby fungovaly zákony, tak všichni majitelé pískoven a štěrkoven jsou v base.
0/0
12.5.2003 10:02

Re: konečně se o tom mluví,
Jenom malé poopravení. Zákony fungují od tehdy kdy vyjdou ve sbírce zákonů. To co píšeš je to, že nikdo nevymáhá jejích dodržování. Od toho tu je represivní síla = policie, a pak justice = soudy.
0/0
12.5.2003 10:13

mozek

normálka ne ?
vítejte v rozvojovém kapitalismu
0/0
12.5.2003 9:55

Zanzibar

Takhle se vydelava po cesku
Dotace 713 milionu. Pokuta od ceske inspekce zivotniho prostredi mozna par milionu, naklady na dekontaminaci nekolik stovek milionu. Uplatky vysetrovatelum a urednikum, par milionu, hrosi kuze lzi, neschopne a podplacene soudy. To vsechno rivna se nekolik sotvek milionu zisku a jeste k tomu z penez danovych poplatniku a bez prace. Vitejte v Ceske Republice
0/0
12.5.2003 9:55

Re: Takhle se vydelava po cesku
Zanzibare, doporučuji ti rádně si přečíst článek něž něco napíšeš. Píše se, že 713 milionů je částka na celý odvoz kontaminované zeminy. Pouze část z této zeminy se dostává tam kam se dostat nemá. Tedy tvoje počty výrazně pokulhávají, protže ten odvoz nedělá jedna firma.
0/0
12.5.2003 10:17

Zanzibar

Re: Re: Takhle se vydelava po cesku
To na celkovem obrazku nic nemeni.
0/0
12.5.2003 10:52

Re: Re: Re: Takhle se vydelava po cesku
Mění a to velmi. Jsou firmy, které využijí státních peněz tak jak bylo určeno a potom ty druhé. Podle tebe jsou všechny stejné, všechny do jednoho pytle. Tedy kdo je podnikatel je zločinec. Ó jak báječná voda na bolševický mlýn.
0/0
12.5.2003 14:54

Tylor Duncan

lidi!
pojdme o vikend nalozit par aut s tou pudou s te vesnice kam to vozej, a zacneme to vozit pred sazku, nebo pred sidlo ne te firmy quoquo neco. nebo jeste lepe rovnou sefum na jejich pozemky. hm?
0/0
12.5.2003 9:16

Kája

Dobytek,zavřít do kriminálu !!!
Prasata,vzali si prachy na vyčištění a naházejí to kamkoliv.Nechal bych jim to vyčistit a přeložit jinam,kde to nebude vadit
0/0
12.5.2003 8:58

Pivo

Re: Dobytek,zavřít do kriminálu !!!
Ja bych to vyvezl p. Cernemu-Jenec na jeho pozemek, at si v tom pestuje zeleninu. Nebo at si z toho zdima tekuty uhlovodiky.
0/0
12.5.2003 9:11

Posleda

To není řešení
Jenže pod pozemkem p. Černého (má-li jaký) jsou určitě tak nějaké "společné" spodní vody, takže by to stejně mělo zase dopad na nevinné lidi.
A pan Černý si určitě zeleninu nepěstuje, a pokud ano, tak jedině na kšeft, ne pro vlastní spotřebu....
Ale na tohle jednání by měl platit paragraf o obecném ohrožení, ne ?
0/0
12.5.2003 9:37

Najdete na iDNES.cz