Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Víra v Boha už není v módě

V Boha věří čím dál míň lidí. Za posledních deset let církve v Česku "poztrácely" přes desetinu svých příznivců. Muži jsou navíc ve vztahu k církvím výrazně vlažnější než ženy. Neradostnou zprávu poslal církvím Český statistický úřad, který zveřejnil další data shromážděná při sčítání lidu v roce 2001.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zelený ještírek

Jo, teď letí víra v Aštara Šerana
 
0/0
8.5.2003 0:08

Ashtar Sheran

ZRUŠME PENÍZE - ŽIVOT BEZ PENĚZ OSVOBOZUJE !
VÝZVA: ZRUŠENÍ PENĚZ
KDO JE PRO ZRUŠENÍ PENĚZ, AŤ NAPÍŠE NA PRAŽSKÝ HRAD PREZIDENTU ČESKÉ REPUBLIKY, PANU VÁCLAVU KLAUSOVI, na adresu:
Vážený pan prezident České republiky Václav Klaus Pražský Hrad 119 08 Praha 1
a současně k evidenci (pro informaci) panu Ivo A. Bendovi na adresu:
Pan Ivo A. Benda P.O. BOX 51 470 06 ČESKÁ LÍPA 6
Dejte si otázku: Jak se nám všem bude žít bez peněz ?
Tím, že zrušíme peníze na planetě Zemi, SEBEREME pseudotvůrcům a ještírkům HLAVNÍ OVLÁDACÍ NÁSTROJ – program, pomocí kterého dosud zotročují, ovládají a obírají o energii (strach a jiné negativní emoce, nadbytečná práce nepotřebná k nezbytnému hodnotnému životu atd.) pozemské lidstvo. Tím jim dále NABOURÁME jejich ovládací technologie, a v konečné fázi je LÁSKOU vyženeme do jiných částí zóny vymístění (podobně, jako v pohádce “Nesmrtelná teta”, Bonton).
MODERNÍ JE ŽÍT BEZ PENĚZ
Na milionech planet naší Galaxie už takto Vesmírní lidé žijí, skvělý a plnohodnotný život, viz www.nvrs-ppl.cz, knihy “ROZHOVORY S POUČENÍM OD MÝCH PŘÁTEL Z VESMÍRU, DÍL I.-IV.”, “UFO – KONTAKTY”, “PLANETA LOGO”, “ANDĚLÉ V HVĚZDNÝCH LODÍCH”, “UVNITŘ VESMÍRNÝCH LODÍ”, “HOVORY S BOHEM III” a další naše doporučené zdroje.
ŽIVOT BEZ PENĚZ OSVOBOZUJE
Vesmírní lidé pracují pro společnost 2 hodiny denně. Naše společnost by pracovala 4 hodiny denně. Ti pozemšťané (lidé), kteří se zrušením peněz souhlasí, jsou ZAKLADATELÉ NOVÉ SPOLEČNOSTI VYŠŠÍHO DUCHOVNÍHO STUPNĚ, LÁSKY, DOA, POMOCI BLIŽNÍMU A ZAČÍNAJÍ BUDOVAT NOVOU ZEMI, KTERÁ SE ZÁHY MŮŽE STÁT ČLENEM KOSMICKÉ KONFEDERACE 2 MILIONŮ PLANET A 3 MILIONŮ PŘIDRUŽENÝCH PLANET. Mnoho těchto lidí už nyní si uvědomuje, že VLASTNĚNÍ NEÚMĚRNÉHO MAJETKU (2 a více domy pro sebe, 2 a více auta pro sebe, atp., čili mamonářství) ZNAMENÁ VE SKUTEČNOSTI TĚŽŠÍ ŽIVOT, ŽIVOT S PROBLÉMY A ZTRÁTOU ČASU S UDRŽOVÁNÍM PŘEBYTEČNÉHO MAJETKU, ALE PŘEDEVŠÍM TO ZNAMENÁ PORUŠENÍ DUCHOVNÍCH PRINCIPŮ – ZÁKONŮ STVOŘITELE NAŠEHO PRVOTNÍHO, kde KAŽDÝ ČLOVĚK ŽIJE V SOULADU S TĚMITO PRINCIPY, KDYŽ UŽÍVÁ NEZBYTNĚ NUTNÝ MAJETEK KE SVÉMU HODNOTNÉMU ŽIVOTU. Jinými slovy, ČLOVĚK TÁHNOUCÍ SE SEBOU NEÚMĚRNÉ BŘEMENO OSOBNÍHO MAJETKU, OKRÁDÁ O ENERGII PLANETU ZEMI A SVÉ SPOLUBLIŽNÍ, A TÍM SE NESMÍRNĚ KARMICKY ZATĚŽUJE. A ti, kdo s tímto NESOUHLASÍ, jsou VYSOCE VYVINUTÍ LIDŠTÍ TVOROVÉ SIL TEMNA – NEGATIVNÍHO STAVU, A VDĚČNÍ A ODDANÍ SPOLUPRACOVNÍCI JEŠTÍRKŮ A PSEUDOTVŮRCŮ. Ti jsou ve “škole pro peklo”, již zde budují STÁT DÉMONŮ, čili se PŘIPRAVUJÍ NA ŽIVOT V TEMNÝCH SVĚTECH, kde je mnohem menší míra svobody, nežli na tomto světě – planetě Zemi v dnešní době. Každý člověk se směřuje tam, kam sám chce. A každý odpovídá především sám za sebe. www.nvrs-ppl.cz sdělení 1157-8. Na vědomí: Prezident ČR, vláda ČR, parlament ČR, senát ČR, 400 redakcí médií, lidé zemí českých.  
0/0
7.5.2003 14:50

monty

Graubner, Halík, Vlk ....
Je těžké zachovat si víru, když katolickou církev reprezentují takoví  povedení  "pastýři ".
0/0
6.5.2003 22:26

Páter Noster

Re: Graubner, Halík, Vlk ....
Zvláště p. Vlk je docela povedený pastýř oveček, pane monty ...
0/0
6.5.2003 22:32

Jozef

Re: Graubner, Halík, Vlk ....
Zase někdo neumí rozlišit víru v Boha, křesťanství a katolickou církev.
0/0
7.5.2003 7:21

Jozef

Re: Graubner, Halík, Vlk ....
Nejsem katolík, ale stejně nechápu v čem jsou uvedení pánové - zvláště Halík - horší než náš "pastýř" Václav Klaus a ostatní politikové pasoucí naše české stádo. .
0/0
7.5.2003 7:24

Ghort

Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Omlouvam se za terminus technikus, ale napis " Víra v Boha už není v módě " me teda osobne velmi irituje...
0/0
6.5.2003 16:58

barbudo

Re: Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Možná bylo účelem nadpisu iritovat. Obzvlášť, má-li autorka pravdu. Zdalipak jste ten článek četl?
0/0
6.5.2003 17:17

Nevěřící pes

Re: Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Pravá křesťanská láska se hned pozná!
Pochválen buď Ježíš Kristus ! 
0/0
6.5.2003 18:00

Velebný pan Dan(1)

Re: Re: Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Až na věky. Pan věřící má jen neškodnou sexuální úchylku. Zavěšuje ostatní muže za varlata, načež otevře okna a dveře. Pohled na visícího bližního a proudění čerstvého vzuchu přináší s tou pravou modlitbou silně vzrušující zážitek. A navíc je to v módě. To vy nevíte?
0/0
6.5.2003 18:09

Páter Noster

Re: Re: Re: Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Pochválen až na věky. Já je přitom ještě ovívám z óóóbrovskýho větráku, aby se jim lépe vlálo. To teď nejvíc frčí ve Vatikánu u svaté stolice.
0/0
6.5.2003 20:43

Velebný pan Dan(1)

Re: Re: Re: Re: Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Stolice ve větráku, říkáte? A svatá? Snad svátá, ne? To také není špatné, kolego a synu. V sakristii už jsem zkoušel leccos, ale tohle mě skutečně zaujalo. Budu čekat před farou, synu. Ovšem pokud je vám tak do třinácti, pochopte, jinak by se mi zvoník vysmál. To je teď v naších kruzích taková móda, prostě je to šíleně in. Pomr.. totiž pomodlíme se spolu. Vidíte, tyhle překlepy se mi stávají vždy, když mi tady pod stolem klečí kuchařka Blažková a vroucně mě, chci říci vroucně se modlí. A nezapomeňte přinést ten větrák a vezměte s sebou svou mladší sestru.
0/0
6.5.2003 21:10

Páter Noster

Re: Re: Re: Re: Re: Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Pane velebníčku, to jste kápnul na toho správného. Moji ministranti říkají, že takovou práci s větrákem a svatou stolicí, jako jim v sakristii předvádím já, neviděli a nezažili ani na samotném arcibiskupství! Jak říkám, tenhle trik jsem se naučil na stáži ve Vatikánu, ale kam se na mě teď  ti centralisti hrabou ... jenom sestra představená z kláštera si stěžuje, že musí furt prát ornáty nahozené svatou stolicí a kaplan taky nedělá nic jiného, než že vymalovává sakristii na bílo. Sic mi už není pod třináct, ale znáte to - zralé ovoce nejlépe chutná. Takový poslanec Tollner by mohl vyprávět - prokulili jsme si navzájem hrábky a piští ještě teď. A spolu je taky prokulíme ... Zítra v pět za farou, kolego. A beru s sebou sestru představenou - je to dobrá předku ... teda vyku ... chci říci, že to je silná kuřačka.     
0/0
6.5.2003 21:26

Velebný pán Dan(1)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Pochvalně se o vás zmíním acibiskupu Gaunerovi a panu nunciovi, s kterým mám zítra jeb... chci říci jednání o dodávkách hostií. Jsou čím dál tenčí. Zase překlep, ten Pepíček se modlí lépe, než Blažková.  Jistě budete vhodnou náhradou za zvoníka, to víte, kvůli tomu zavěšování si musí dole zavazovat nohavice takovou tkanicí, aby mu nevypadl závěsný aparát a v poslední době si stěžuje, že mu vadí průvan. Kverulant jeden. To mě když bylo 18... Dneska ti mladí nic nevydrží. Blažkovou zase pořád bolí v krku, to bude z toho špatného vzduchu. A pěkné pozdravení p. Tollnerovi, toho už jsem neměl, tedy neviděl jsem ho skoro měsíc. 
0/0
6.5.2003 21:54

Páter Noster

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Pan Tollner se má celkem dobře a nechá Vás, pane kolego, také pozdravovat. A ta jeho fistule prý snad brzy taky odezní, takže doufá, že na něj zatím nezanevřete a nebudete mu někam zanášet. To víte, posledně jsem přitlačil na větrák trochu více než bylo zdrávo a na ornátu jsem měl kromě svaté stolice i páně poslancovu prdelačku. To se mnou potom matka představená málem pěkně vyjeb ... tedy vyjekávala na mě kvůli tomu praní. Ale nakonec vyprala a ještě jsme se navzájem pomodlili. Zvoníka pošlete k šípku, velebníčku, taková nula bez závěšného aparátu - a ani styky na arcibiskupství nemá. A vida, arcibiskupství ... málem bych zapomněl. Pozdravujte ode mě p. arcibiskupa Gaun ... tedy Graubnera, že už se zase těším k němu do sklepa, do Kroměříže. To jste měl posledně vidět tu slast - řinčel řetězy a okovy jako ďábel, kropil mě přitom svým pravým mešním vínem a mrskal ocasem jako samotný satanáš. No vždyť říkám, že takové atrakce nemají ani ve Vatikánu. Tam je o té doby, co se tam nastěhoval p. Parkinson docela mrtvo ... Ty kur ... tedy ti hoši na kůru zase vyvádějí pěknou neplechu, na chvilku si odskočím implantovat do nich něco z mé křesťanské morálky. Ne, že mi zatím utečete, pane kolego ...
0/0
6.5.2003 22:14

Velebný pán Dan(1)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za ten nadpis bych autora clanku povesil za koule do pruvanu
Už jsem se včera nemohl ozvat, přišli za mnou Jeníček a Mařenka. S Blažkovou jsou jen problémy, ona velmi nerada s.., tedy pere. S panem arcibiskupem jsme se navzájem, jak to říci, posilovali ve víře, ale praskla ve sklepě žárovka, tak nevím, čím mne kropil. Ale posílen se cítím, zako zamlada, když  nás na semináři věšel ThDr. Kouřil nad oltář. Tehdy větráky nebyly, kdepak, kvůli průvanu musel mávat  evangeliem. V kolektivu jsem byl oblíben, vydržel jsem viset celé večery a spolužáci mi přezdívali Netopýr. A těch přátel, co jsem měl, jednou dokonce 8...
0/0
7.5.2003 22:27

michallll

TADY JE ZMATEK V TERMÍNECH
ŠKODA, ŽE I PROFESIONÁLOVÉ VČETNĚ ZMIŇOVANÝCH NEMAJÍ AKTUÁLNÍ VZDĚLÁNÍ A PŘIMĚŘENÉ VYJÁDŘENÍ. HOVOŘIT STYLEM 19 STOLETÍ JE KRÁSNÉ A PĚKNÉ, ŽIVOT VŠAK POKROČIL.
KDO SE POHYBUJE BLÍŽE K LIDEM, NAPŘ. PORADCI, TERAPEUTI, MOHL BY PRVOPLÁNOVÉ VYPRÁZDNĚNÉ KLIŠÉ UPŘESNIT.
DALŠÍ KRO , KDYŽ UŽ KLASICKÉ TERMÍNY, TAK I KLASICKÉ DEFINICE. JINAK SI DO SLOV VLOŽÍ KDOKOLIV COKOLIV. O KOZE ČI O VOZE A MNOHO ČESKÝCH RČENÍ NA TO TÉMA MNOHÉ NAZNAČUJE. BOJÍME SE JÍT DO DIALOGU, ŠERMUJEME SLOVY STATISTIKAMI FRÁZEMI BONMOTY.
PAVEL MICHAL, LIBČEVES, T.603771186
0/0
6.5.2003 0:52

hegar

Člověk bez víry je jako ryba bez kola
 
0/0
5.5.2003 16:08

Ježíš

Zakaz viry
Vira by mela byt omezena jako koureni, nebot modleni v studenem kostele ohrozuje zdravi. Kdy uz lidstvo konecne skoncuje s virou, vzdyt je to prezitek.
0/0
5.5.2003 15:41

Jozef

Re: Zakaz viry
Budeš ale muset napnout všechny síly, abys těch 80 - 90% věřících nějak zastavil. Zvlášť, když máš k dispozici pouze asi 2,5% ateistů. Nezávidím ti.
0/0
5.5.2003 15:47

Re: Re: Zakaz viry
Mohu se zeptat, jak jsi přišel na ta procenta? A pokud jsou pravdivá, jsi si jistý, že se opravdu jedná o věřící nebo jen "do kostela chodící"? Madla
0/0
5.5.2003 17:14

Josef

Re: Re: Re: Zakaz viry
třeba zde: http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/fields/2122.html
0/0
5.5.2003 22:14

briza

Jen jestli si nedelaji zbytecne nadeje
Jestlize je mezi zenami o 7 % procent vice vericich tak by se meli take podivat jake je procento zen mezi nejstarsi generaci (mezi kterou je nejvice vericich). Zeny se dozivaji prumerne delsiho veku nez muzi.
0/0
5.5.2003 10:42

Jozef

Re: Jen jestli si nedelaji zbytecne nadeje
Naděje je v něčem jiném. Je v tom, že z hlediska Evropy jsme naprosto zanedbatelná odchylka od normálu. A jak je i z fyziky známo, takové odchylky nemají dlohého  trvání.
0/0
5.5.2003 11:22

kraken

Re: Re: Jen jestli si nedelaji zbytecne nadeje
Co je to "dlouhé trvání"? Církev je v tomto státě tupena, zesměšňována a urážena už od dob Jiráska a obávám, že sto let je docela dlouhá doba, obzvláště když nic nenasvědčuje tomu, že od zítřka bude náš národ pokornějším, tolerantnějším, vzdělanějším a laskavějším...
0/0
5.5.2003 16:20

Jozef

Srovnání se světem
Pro srovnání se světem je možné nahlédnout sem: http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/fields/2122.html Jde o data CIA. Z toho porovnání vychází ČR jako naprosto nevýznamná odchylka od normálu.
0/0
5.5.2003 9:09

Nevěřící pes

Musíme se učit od vyspělých zemí !
 
Afghanistan 
Sunni Muslim 84%, Shi'a Muslim 15%, other 1% 
Albania 
Muslim 70%, Albanian Orthodox 20%, Roman Catholic 10%
Algeria 
Sunni Muslim (state religion) 99%, Christian and Jewish 1% 
 
Jojo, musíme se učit od vyspělých zemí - už pospíchám do mešity !
Alláhu Akbar !
 
0/0
6.5.2003 18:05

Jozef

Darwin
Nechápu, proč si každý myslí, že víra a Darwin jsou dva protiklady. pokud vím, tak ani katolíci nemají s Darwinem problém. Ani s vesmírem, kospologií apod. - viz náš přední astronom a věřící člověk - Jiří Grygar. Můžete se podívat sem: http://www.vira.cz/knihovna/index2.php?sel_kniha=4. Jinými slovy - věda a víra se velmi dobře snesou. Věda se spíše nesnese s primitivním myšlením některých diskutérů.
0/0
5.5.2003 8:29

briza

Re: Darwin
Proc? Protoze na tvrzeni, ze clovek je stvoren Bohem stoji cele krestanske uceni. Z toho je odvozovana autorita Boha nad clovekem. A jestlize se cirkev stavi do role prostrednika mezi Bohem a lidmi tak ve chvili kdy skonci autorita Boha konci i autorita cirkve (a taky jeji moc).
0/0
5.5.2003 10:52

Jozef

Re: Re: Darwin
Jenže Darwinem nekončí autorita Boha. Darwinova teorie neříká, že vše nebylo Bohem stvořeno. Pouze hovoří o tom, jak se to tvořilo.
0/0
5.5.2003 11:16

briza

Re: Re: Re: Darwin
To ovsem budou muset prepsat Bibli. Protoze tam je taky popsano "jak se tvorilo" a sice z hliny resp. ze zebra.
0/0
5.5.2003 11:21

Jozef

Re: Re: Re: Re: Darwin
Bibli není potřeba přepisovat. Jen stačí pochopit, o čem to je. Náš český problém je v tom, že je zde křesťanská negramotnost. Většina lidí neví co to křesťanství a Bible je. Kdyby byli lidé znalejší a něco o tom věděli, tak by nemohli brát stvoření člověka z hlíny doslovně.  Je to básnický obrat - něco jako dívka s vlasy jako len. Také nečekáte, že taková má lněné vlasy.
0/0
5.5.2003 11:31

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Chapu. Kdykoliv se stavajici vyklad stane neudrzitenym je mozne ho pruzne nahradit novym i kdyby tento byl v minulosti zasadne odmitan a odsuzovan. (Taky uz nemame tu moc jeho nositele umlcet jako driv).
0/0
5.5.2003 12:27

Jozef

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Ve vědě se to děje běžně. Proč vám to vadí při zkoumání Bible?
0/0
5.5.2003 12:42

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Me to nevadi. Ja se jen bavim tim co jsem uz napsal - zmena vykladu v otazkach cirkevnich je temer vzdy vedena poznanim neudrzitelnosti stavajicich tezi spojenym se ztratou moci a nikoliv touhou po poznani. Zmena z donuceni nikoliv z vlastni vule. Apropos. Ve vede nikdy neexistoval nikdo kdo by si osoboval pravo byt povazovan ve danem oboru za "neomylneho" (Uz byla tato kodifikovana vysada papeze zrusena? Nejsem si jist).
0/0
5.5.2003 13:49

Jozef

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Jsem evangelík - u nás protestantů nikdo neomylný neexistuje, s papežem na mne nechoďte. Zkuste nevidět za církví pouze úředníky ŘKC. 
V západní Evropě a USA věda jenom kvete (v porovnání s námi ) přestože jsto to státy s mnohemn větším poměrem věřících (USA asi 90% věřících , Evropa přes 80%). Z toho je vidět, že věda a víra nejsou v rozporu, navzájem se nevylučují. 
0/0
5.5.2003 14:10

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
S temi uredniky RKC mate pravdu. S evangeliky problem nemam (uz kvuli takovym lidem jako Svata Karasek ne).
0/0
5.5.2003 14:51

Jozef

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Já si myslím, že ani těm babičkám z Horní Dolní, které se v neděli belhají do místního ŘKC kostela o uchopení moci a o majetek nejde. A ty babičky jsou také církev. A před Bohem má ta babička stejnou váhu jako nějakej biskup či papež. Před Bohem neexistují žádné zásluhy, žádné výsadní postavení. To, že ty projevy církví nejsou takové, jako by měly být je dáno námi, lidmi. Demokracie by se také po přečtení několika stránek novin dala odsoudit jako nesmyslná, neschopná řešit problémy lidí.
0/0
5.5.2003 14:58

Jozef

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Máte pocit, že Alberta Schweitzera vedla k založení nemocnice v Africe touha po moci? Jan Hus podle vás take zemřel kvůli této touze? Nebo Mendel zkoumal zákony dědičnosti pro zvýšení moci církve?
0/0
5.5.2003 14:17

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Ja nepopiram, ze z cirkevniho prostredi vzesla rada vynikajicich lidi ktere vedly ty deklarovane idealy. Jen si myslim, ze to casto bylo navzdory systemu nikoliv v jeho dusledku. Jako protipriklad mohl uvadet kulturni barbarstvi, ktere predvedli krestane (muzete namitnout, ze katolici) v ramci sireni "prave viry" v Latinske Americe (ac ateista jsem se stydel kdyz jsem tam byl).
0/0
5.5.2003 15:17

Jozef

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
A co je podle vás ten SYSTÉM křesťanství. Já si myslím, že je to :  Lukáš 10,27 "`Miluj Hospodina, Boha svého, z celého svého srdce, celou svou duší, celou svou silou a celou svou myslí´ a `miluj svého bližního jako sám sebe´."  Kdo toto nectí, tak z hlediska křesťanství sešel z cesty.
0/0
5.5.2003 15:36

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Ne system krestanstvi, ale system kterym funguje cirkev. Tady je jeste trochu problem, ze ja pojmem cirkev myslim instituci, kdezto vy (patrne spravneji) instituci + laiky. Kdyz pominu ranne pocatky tak instituce byla v Evrope od pocatku nastrojem politiky a kdyz mluvim o systemu mam na mysli toto. System moci, rozhodovani, vykladu teologickych tezi ... vse prizpusobovano potrebam politiky. Nevim jak to chodi u evangeliku, ale jeden z duvodu me neduvery k cirkvi je, ze o cirkevnich otazkach rozhoduje nevolena instituce shora. Pokud to laikum vyhovuje OK, je to jejich vec. Do doby nez zacne jejich jmenem argumentovat instituce pri prosazovani politickych cilu mimo ramec cirkve.
0/0
5.5.2003 16:24

Josef

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
My v podstatě žádnou instituci nemáme. Vše je voleno odspodu a na omezený počet roků. Místní sbory jsou samostatné. Prostě normální demokracie. A už skoro 500 let. Státní demokracie západní Evropy a USA na tom vyrostly. Jinak ale nezakrývám, že toho církve v minulosti udělaly spoustu špatného. Která instituce je ale čistá? Který stát se nemusí stydět za určitá období svého vývoje. Který národ je před historií bez viny. Tak jako soudíte RKC byste musel odsoudit Německo za fašismus , Anglii za kolonialismus, Španělsko za zvěrstva vůči Indiánům, Čechy za odsun atd. Nikdo není bez viny.
0/0
5.5.2003 22:23

kraken

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Vzhledem k tomu, že křesťané byli ve středověku všichni lidé, nebylo by od věci mluvit o barbarství středověkého člověka jako takového, a pak na mnoha příkladech demonstrovat, že člověk kulturním barbarem zůstal až do dnešních dní.  Prostě - lidi jsou svině, toť ta objevná pravda o naší povaze! A ještě malý dodatek - ve středověku ještě katolíci ani evangelíci neexistovali...
0/0
5.5.2003 16:14

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Ale jo Kolumba do Ameriky vyslala Isabela Kastilska a Ferdinand Aragonsky a ti jsou ve Spanelsku oznacovani jako "Los Reyes Catolicos" (katolicti kralove). Kdyz jsem zminil kulturni barbarstvi tak tim myslim tohle. V Evrope byli na Balkane jakou dobu Turci, ve Spanelsku byli 800 let Mauri, oboji se snazili zavest svou viru, ale ani jedni to neresili tim, ze by ve velkem zacali bourat puvodni cirkevni stavby a na jejich zakladech (a ze zbouraneho materialu) staveli mesity apod. Treba v Peru se krome tech ukrytych v dzungli nezachovala poradne jedina puvodni stavba. Typicky obrazek - katolicky kostel postaveny na zakladech Inckeho chramu.
0/0
5.5.2003 16:36

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Jo a taky se tesim az katolici opusti tu teorii o podrizenosti zeny muzi (kvuli tomu zebru). A hadejte - udelaji to proto ze to uznaji jako mylny vyklad nebo proto, ze uz je v tom skoro nikdo nebude brat vazne?
0/0
5.5.2003 14:05

Jozef

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Nevím, ŘKC moc neznám. Ale přesto mám pocit, že se váš názor zastavil někdy v 17. století.
0/0
5.5.2003 14:13

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Moje ne. Kdyz muze takovy Michal Semin prohlasit, ze podel nej je volebni pravo pro zeny zbytecne protoze jeho manzelka stejne voli tak jak ji on rekne :-0 ... tak si taky nejsem tim stoletim jist.
0/0
5.5.2003 15:24

Jozef

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Darwin
Já myslím, že je to tím, že Semín nepochopil, ve kterém století žije. Jinak - celá Bible si žen velice ctí a v porovnání se zbytkem světa byla úcta k ženám v Izraeli obrovská. Totéž se týká skutečných křesťanů.
0/0
5.5.2003 15:43

Najdete na iDNES.cz