Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vojáci pašovali zbraně na Srí Lanku

Dva měsíce po zatčení vysokého armádního důstojníka Antonína Víchy, který je podezřelý z nelegálního obchodování se zbraněmi, vyšly najevo další podrobnosti o případu. MF DNES se podařilo zjistit, že v kauze jde o transakce největšího českého vývozce zbraní na Srí Lanku - pražské firmy MPI-Trading.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nejlepsi je svoboda

svoboda je nejlepsi@ kommies death.net
Dalsi  dukaz  jak  komunisti  vladnou  v  zemi ceske.
Nadavejte  na USA jak  chcete-  ale  komunismus  zde  nuidy nebude  a vy?-  Vy se  zatim  radujte  ze  nevyhtali volby-  ze by do priste?
Snad  se  jim to  nepodari-a  kdyz  ano?-Zrejme  bude  hodne  lidi  za  to platit  jak  v 1948 a  1968-
Smrt komunismu
 
0/0
1.4.2003 0:57

Michal Smrž

Jak to bylo doopravdy
Článek "Vojáci pašovali zbraně na Srí Lanku" bohužel obsahuje nepravdivé informace a je smutné, že si renomovaný žurnalista nedokáže objektivní skutečnosti spolehlivěji zjistit.
Inkriminovaný vývoz na Srí Lanku nerealizovala firma MPI Trading, ale firma Poličské strojírny, Petr Černý nic neplánoval, pouze příslušenství přivezl na letiště k legálnímu vývozu raketometů, přístroje byly vyvezeny na základě platné vývozní licence udělené Poličským strojírnám, tedy nikdo nic nepašoval (celníci vše zdokumentovali a zboží propustili jako "v souladu s licencí"). Přístroje byly Srí Lance věnovány bezplatně, takže zde chybí i jakýkoli motiv. Vše je zdokumentováno a jediný současný spor je o tom, zda "příslušenství" je "příslušenství" či nikoli. Zákon pojem "příslušenství" definuje jednoznačně ve prospěch obviněných a rovněž lze prokázat, že licenční orgán byl s předmětem vývozu "včetně příslušenství" řádně a včas seznámen.
Zapůjčené přístroje se po roce vrátily jako náhrada za vyvezené zapůjčené přístroje, neboť ty zůstaly na Srí Lance. To je obecně běžný postup a je s podivem, že i toto je možné kriminalizovat.
Paní Andělová zřejmě omylem nařídila domovní prohlídku u firmy, která nebyla vývozcem inkriminovaného příslušenství, ani renomovaným pašerákem, ani ničím podobným.
Klíčový svědek, Licenční správa Ministerstva průmyslu a obchodu, který se měl vyjádřit k platnosti a formální správnosti vývozní licence pokrývající rovněž vyvezené příslušenství (kauza je z 1. pol. 2000) a který je k tomu jako jediný kompetentní nebyl od roku 2000 vyslechnut, a ještě téměř 2 měsíce po uvěznění Černého a Víchy, čímž byly zbytečně protahovány vazební důvody (ovlivňování svědků).
Nejsem si vědom žádných odposlechů nalezených v naší firmě, které by se mohly hodit proti konkurenci. O tomto prvku jsem poprvé dozvěděl až od MF DNES. Není tedy pravda, že o nich nechci mluvit, ale, že o nich nevím. Takto jsem informoval pana Pražáka v pátečním tel. rozhovoru, při kterém se mnou domlouval schůzku na pondělí (to jsem ještě netušil, že článek uveřejní, aniž by mne vyslechl).
Z výše uvedených důvodů se cítíme být předmětným článkem paní Slonkové a pana Pražáka poškozeni a domníváme se, že takto jednostranné, nevyvážené a nepravdivé zpravodajství se zavádějícím titulkem nepatří na českou mediální scénu, nebo alespoň ne do seriózního deníku.
Michal Smrž - MPI
 
0/0
31.3.2003 13:56

Najdete na iDNES.cz