Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lékaři: Pravda může i zabít

Má pacient znát absolutní pravdu o svém zdravotním stavu, ať je jakákoli? Mnozí lékaři jsou proti. Říkají, že některým pacientům může ublížit. Záleží však na tom, jak se podá. I špatná zpráva může obsahovat naději.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Karlos

Apatie
Naprostý souhlas s Vixem a ivanou. Pacient, pokud chce, by měl být informován...pak tedy lékař má mít povinnost! Ale vždycky půjde stejně o to, zda dotyčný lékař vůbec zná pravdu, zda se např. na vyšetření nevy.... . Moje matka měla zlomenou páteř (2 obratle)- měla to rozcvičit !!! Před měsícem si můj známý nadvakrát zlomil nohu - žádný rentgen, prý jen podvrtnutý kotník !!! Neuvěřitelné ? Kdepak, pravdivé, bohužel. Jenže dokud budou doktoři držet při sobě, tj. krýt a omlouvat i ty neschopné, jejich obecná prestiž nestoupne a budou házeni do jednoho pytle.
0/0
28.3.2003 11:06

Vix

Přitom by stačilo se zeptat
Stačí kdyby se doktor pacienta zeptal, zda chce vědět přesnou diagnózu i prognózu. Já osobně jsem zatím nebyl odmíntut, i když někdy to chce vytrvat a ptát se opakovaně. Na druhou stranu, když je člověku skutečně zle, nemá sílu a může to vzdát.
Problém je i v tom, že lékaři mnohdy nevědí a bojí se to přiznat. Rozumný pacient chápe, že lékař nemůže všechno vědět, že lidské tělo není stroj a že medicína je s výjimkou "řeznických" oborů (chirurgie, ortopedie, cévní apod.) stále spíše pokus-omyl. Ať už jde o onkologii, infekce, bolesti, hormonální problémy, neurologii - zde všude i odborníci často tápou. Jenže kromě rozumných pacientů je spousta Nováků, kteří nic vědět nechtějí. Stačí jim když dostanou piluli. Myslí si, že "pan doktor" musí vědět všechno a když neví a nedá mi tu správnou piluli, tak je blbej. A tak někteří doktoři neřeší rozdíly mezi pacienty, nic jim neříkají a předepisují pilule ... ale opravdu to nejsou všichni. Třeba já osobně jsem měl spíše štěstí na dobré lékaře.
 
0/0
28.3.2003 10:43

entler

paní Boškové
Malou poznámku k paní Boškové:její známý švýcarský praktik má denně max.10-15 pacientů,chodí v luxusním obleku,jezdí posledním modelem mercedesu a usmívá se na všechny strany.Ročně si vydělá tolik,že by si zato tady mohl koupit celou nemocnici i s ředitelem.Ovšem nejenom švýcarský,ale i ostatní západní pacienti se podstatně více podílejí finančně na léčebné péči. To je ten rub zdravotnictví,o kterém nechtějí nic slyšet naši pacienti.Špičková medicína,špičkový přístup zdr.personálu,ale to vše za české peníze,nejlépe zadarmo!
0/0
28.3.2003 10:24

kecup

Re: paní Boškové
Svatá pravda! Být ve vatě jako švýcarský doktor, šel bych mu i na pohřeb a květiny na hrob nosil. Ale za český peníz v nemocnici bych brzo ani na ty květiny neměl!
0/0
28.3.2003 11:33

ivana

Banda lupičů v bílém?
Přečetla jsem všechny příspěvky k tomuto článku a konstatuji, že jednoznačně svědčí o nespokojenosti s komunikačními dovednostmi našich lékařů (až na pozitivní výjimky, které jistěže také existují). Myslím, že po právu. Lékaři toho pacientům obecně mnoho nesdělují, v extrémních případech ani pořádně nevysvětlí, jak užívat předepsaný lék. Lékaři totiž pacienta stále jestě nevnímají jako člověka, lidsky rovnocenného partnera, ale jako předmět své profese, jehož prostřednictvím lze získat čest a slávu na poli odborném, když už ne peníze. (Ostatně s penězi na tom lékaři zase tak špatně ve srovnání s ostatní populací nejsou. A četné farmaceutické firmy diskrétně a rády vylepší materiální status svých obchodních partnerů.) Mnozí lékaři by, kdyby to šlo, mnohem raději pracovali s pacientem virtuálním, který neotravuje vyptáváním na věci, kterým stejně nemůže rozumět, či svými emocionálními projevy. Lékař sám sebe vnímá jako osobu povýšenou nad ostatní populaci, povolanou vydávat soudy a příkazy prostým smrtelníkům, od kterých za to  očekává úctu, obdiv (často i bakšiš). Lékař je zkrátka něco jako bůh moderní doby.
Pokud se tento stav někomu nelíbí, měl se snažit o nápravu, a začít hezky u sebe: chovat se ke zdravotníkům zdvořile, avšak vyžadovat od nich korektní jednání, komunikaci odpovídající alespoň normám společenského chování a informaci o zdravotním stavu podanou srozumitelně. Tedy nebát se zeptat, třeba i opakovaně.
Snad se někdy naše technická medicína stane humánní záležitostí. Dobré je, že kvalitní lékaři existují, jejich výskyt je však omezen. Očividně podstata jejich kvality nespočívá v odborných znalostech a dovednostech (to je  jen nezbytný předpoklad k vykonávání profese), ale v tom, čemu se obecně dá říkat mravost.
 
0/0
28.3.2003 10:16

jahod

Re: Banda lupičů v bílém?
Nechci byt protivny, ale mate moznost volby lekare. Mel jsem lekarku, ktera znala me, moji manzelku a vzdy jsme si hezky popovidali (po vyleceni). Vzdycky mi rekla co, proc a jak bastit, dala mi i moznost homeopaticke lecby a sepsala na karticku lekogram (v kolik a kolik prasku). Predtim jsem byl u masoveho doktora, ktery nestihal. Kdyz se v 90.letech delal volba doktora, rikalo se, ze ty masari nebudou mit pacienty. Opravdu nikdo vam nebrani vymenit lekare a jit k jinemu. P.S. Mate i usta a ma te se zaptat, kdyz neco nevite.
0/0
28.3.2003 12:01

Pavel

Re: Re: Banda lupičů v bílém?
Někdy se ptát je nebezpečné. Manželka strávila nějaký čas na psychiatrii v Bohnicích. Když se zeptala, jaké jí to dávají prášky a proč, byla označena za problémovou pacientku a byla převedena na uzavřený pavilón se zákazem návštěv. Prostě někdy jsou pacienti skutečně dáni doktorům na milost a nemilost a někteří doktoři si pak na nich léčí své mindráky.
0/0
28.3.2003 14:58

a-riana

pravda ?
mě řekli diagnozu roztroušené sklerozy  takovým způsobem že jsem se zhrouila paní doktorka mi uštěpačně sdělila že "tito pacienti většinou končí na vozíku v průběhu několika let " což je blbost na entou , nebýt jiného doktora kterej mi řekl opravdovou pravdu a to tu že můžu žít v klídku tak jsem se zabila . No je to kus od kusu . Ted jsem v poho pracuju atd.  Je to kus od kusu . Přeju všem  Kdož se dozví něco nepříjemného aby narazili na mého doktora 2 v pořadí č. 1
0/0
28.3.2003 9:26

zuzana

Re: pravda ?
samozřejmě, že lékař musí mít k pacientovi citlivý přístup, ovšem bedside manner socialistických řezníků by byl k smíchu, kdyby neubližoval lidem jako Vy. přeji Vám jenom ty slušné a příjemné lékaře, nebo ještě lépe, abyste nepotřebovala vůbec žádné.
0/0
28.3.2003 9:39

zuzana

tak on chudáček blbeček pacient nemá právo znát svůj zdravotní stav?
v tom případě by lékaři měli jít povinně na školení, aby se naučili jednat s pacienty. jednou z neoddělitelných součástí této profese je nutnost říkat nepříjemnou pravdu, a pokud to pan doktor nevydýchá, měl by jít radši třeba prodávat lízátka na pouti.
0/0
28.3.2003 9:22

entler

Re: tak on chudáček blbeček pacient nemá právo znát svůj zdravotní stav?
Pan doktor to vydýchá,paní Zuzano,to se nebojte,většinou pacienti nechtějí slyšet pravdu.Co se týče školení,doporučoval bych ho vám,ona ta komunikace musí být oboustranná.
0/0
28.3.2003 10:04

zuzana

Re: Re: tak on chudáček blbeček pacient nemá právo znát svůj zdravotní stav?
během mnoha let praxe jako notář a v dalších povoláních, která zahrnovala jednání s lidmi, často ve stressových situacích, jsem neměla problémy komunikovat. ani jako pacient jsem neměla problém komunikovat s lékaři v Kanadě, Velké Británii, ba ani v Rakousku. nemám problém komunikovat se svým českým lékařem, naopak, vždy si dobře pokecáme. problém jsem měla v několika případech, kdy jsem se octla v českých nemocnicích a bylo se mnou zacházeno jako s kusem masa. když jsem žádala informace o tom, co se mnou chtějí dělat a proč, nebylo mi vyhověno (nechtěla jsem nic víc, než by mi podle mých zkušeností bez ptaní sdělili kdekoliv jinde). rozhodla jsem se tedy léčbě se nepodrobit a opustila nemocnici na revers (než mi ho dali podepsat, vyhrožovali mi psychiatrií - to by si mě pak mohli pitvat zaživa). místo toho jsem si pořídila mezinárodní zdravotní pojištění - viz www.ihi.dk - a svěřila jsem se rakouské nemocnici, kde vše proběhlo bez problémů. opravdu je chyba na mé straně?
0/0
28.3.2003 16:19

alenaalena

Před lety mi vypadla
plomba - samosebou jsem šla k zubaři,až když to začalo bolet.Měla jsem štěstí na pohotovosti byl tehdy mladý lékař Genadij Codr. Byl senzační, během zákroku mi vysvětlil, co se mi stalo a proč, co mám dělat, aby se mi to zas nestalo, co te\´d přesněš bude dělat on,nakonec, když mi dal do vyvrtaného zubu arzén, tak mi vysvětlil, žre arzén je jed a k čemu v tomto případě slouží, jak působí na nerv a proč ho musím do dvou dnů nechat vyndat - na mou duši - do dneška nevím, jestli mě to bolelo, nebo ne....odcházela jsem v pohodě, bez bolesti a poučená.Ale jak říkám, nikoho takového jsem už nikdy nepotkala.  
0/0
28.3.2003 9:08

bh

"naši světoví" doktoři
Naši lékaři se chlubí, jak jsou světoví, přitom jednají (čest vyjímkám) s pacoši jako s póvlem.
Rozdíl bude v přístupu k pacientům a v dokonalosti rukou a hlav.
Nebojím se, na rozdíl od Ratha, že se rozutečou po západě. Brzo by zjistili, na co nemají. Jen ať jdou a vrátí se se zkušenostmi.
Týká se však všeho personálu:
když babička přišla v nemocnici o zuby a protézu, odpověď zněla - jen ať si zubaři vydělají. Fuj. 
0/0
28.3.2003 8:48

Georg

Nejvíce pravdy se bojí lékaři
Dle níže uvedených příspěvků a vlastních zkušeností nejvíce pravdy se bojí lékaři.
0/0
28.3.2003 8:47

Juras

Doufám, že tají HIV pozitivitu.
Co kdyby se nemocný nervově zhroutil? Řekněme mu raději, že je naprosto zdravý. Bude veselý, rozdovádí se a třeba se díky dobrému psychickému stavu uzdraví sám.
0/0
28.3.2003 8:45

martin

Re: Doufám, že tají HIV pozitivitu.
U HIV pozitivních je to často jedno, jestli to vědí, nebo ne. V rizikových skupinách není zdaleka každý tak ohleduplný, aby žil v celibátu, nebo alespoň používal kondom. Stejně nikdo nezaručí, že ta věcička zrovna nepraskne.
0/0
28.3.2003 8:58

Juras

Re: Re: Doufám, že tají HIV pozitivitu.
To myslíte vážně nebo jenom prudíte? Jestli to myslíte vážně, tak asi trpíte potenciálně nebezpečnými předsudky (nebezpečnými vůči Vám samotnému a Vašim blízkým). A odhlédneme-li od tzv. rizikových skupin a podíváme-li se na jiné nebezpečné přenosné nemoci, můžete si zkusit místo AIDS dosadit třeba tuberu, lepru, choleru anebo tten nejnovější plicní hit. Já teda vědět, že mám tuberkulózu, tak se možná psychicky zhroutím. Nechci, aby mi to lékaři říkali. Chci normálně chodit do práce, do kina, na hokej a tak... Kdybych se trápil vědomím o takové škaredé nemoci, po zbytek života už bych nepoznal radost. Takhle si udělám v létě výlet třeba do Prahy, projedu se metrem, projdu se po Václaváku, zajdu na tancovačku...
0/0
28.3.2003 9:09

alenaalena

Re: Re: Re: Doufám, že tají HIV pozitivitu.
no, budeš-li mít tuberu, choůleru, lepru - nebo ten nejnovější zápal pluic - tak si moc nezatrsáš
0/0
28.3.2003 10:32

Crom

Re: Re: Re: Doufám, že tají HIV pozitivitu.
jjo jo, a nebudeš muset myslet na to jak zaopatřit děti. No a to s tebou praští,  nebudeš už nic vědět, pohoda, ne?
0/0
28.3.2003 13:00

Juras

Re: Re: Re: Re: Doufám, že tají HIV pozitivitu.
To není zas tak jisté. Ovšem s tímto nadsazeným příkladem by bylo pravděpodobné, že by děti zařvaly zanedlouho po mě.
0/0
28.3.2003 13:06

Laco

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
28.3.2003 8:37

ABC

Co si ty šmejdi o sobě myslí ?
Pokud někdo z nich na požádání odmítne poskytnout informace, měl by přijít o diplom. Pokud se někomu po sdělení vyžádané pravdy přitíží, je to výhradně jeho věc. Tajit informace o léčbě chrání především doktory v případě profesního pochybení, nikdo jim nemůže nic dokázat.
0/0
28.3.2003 8:14

Jana

Re: Co si ty šmejdi o sobě myslí ?
Než někomu začnete nadávat šmejdi tak se informujte jak to chodí v které nemocnici.Někde níže psal zalozak jak byl operovan v cizině, že ho seznámili se vším co mu budou dělat a pak podepsal. Tady se to také dělá v některých nemocnicíh např. v Plzni. Já osobně bych nechtěla znát pravdu, tím myslím tu krutou, že mám třeba rakovinu a mám pár týdnů života. 
0/0
28.3.2003 8:41

alenaalena

Re: Re: Co si ty šmejdi o sobě myslí ?
já bych to vědět chtěla - ne, že by mě to potěšilo - ale věděla bych kolik mám času a mohla bych spoustu věcí zařídit, rozloučit se s lidma, rozdat svoje věci a tak. A taky se vyrovnat s tím že umřu a proč.Rozhodně je to lepší, než když mi nějakej kretém bude tvrdit, že jsem zdravá a hysterická
0/0
28.3.2003 8:54

Jana

Re: Re: Re: Co si ty šmejdi o sobě myslí ?
No právě kvůli tomu bych to nechtěla vědět. Ta příprava tohou loučení mi právě přijde hrozná. Ne určitě bych byla raději za tu milosrdnou lež. Nebojím se stáří vrásek, ale nemoci a bolesti.
0/0
28.3.2003 10:47

Juras

Re: Re: Re: Re: Co si ty šmejdi o sobě myslí ?
No, to je otázka. Mně přijde hrozné tahat těžce nemocné pacienty po špitálech a trápit je zbytečnými vyšetřeními. Kdyby do těžce nemocných lidí za každou cenu nevrtali a nesnažili se je udržet co nejdéle naživu (působí to na mne že často i nehumánně), lidi by umírali v klidu v domácím prostředí, ani té bolesti by možná tolik nebylo jako ve špitále s frustrovaným personálem.
0/0
28.3.2003 15:24

Juras

Re: Re: Re: Re: Co si ty šmejdi o sobě myslí ?
Zapomněl jsem to tam prve napsat: A právě ta milosrdná lež, když pacientovi řekneme, že jeho obtíže jsou způsobeny léčitelnou nemocí, znamená, že musí být léčen. A právě tou léčbou se dá podělat hodně. Jak se řízne do nádoru nebo se začne s chemoterapií, jedná se o risk (chcete-li poslední zoufalý pokus), který ale v každém případě pacienta potrápí.
0/0
28.3.2003 15:28

Juras

Pacient se může rozhodnout špatně
Nojo, pacient by se mohl rozhodnout špatně. Nejlepší bude, když za něj rozhodně Špidla. Dejme důvěru vládě (teda Vláďovi). Nejlepší je pacientovi neříct, jak na tom je ve skutečnosti, aby náhodou neměl touhu nějak zabezpečit své nejbližší do budoucna a předat jim nějaké důležité informace ohledně rodinných záležitostí, o něž se staral.
0/0
28.3.2003 7:15

Pablo

Doktori
To jak se v CR nahlizi na doktory hranici s nazory tak s 18 - 19 stoleti.
0/0
28.3.2003 6:56

Harden

Re: Doktori
Za to si muzou sami. Misto citlivyho rozlisovani kdo pravdu snese a kdo ne radej mlzi vzdycky.
0/0
28.3.2003 7:08

Re: Re: Doktori
A jak víš, že vždy mlčí? Proč zobecňuješ? Mám jinou zkušenost a ne pouze s jedním lékařem.
0/0
28.3.2003 7:57

Harden

Re: Re: Re: Doktori
Nechci pausalizovat, takze opravuju zaver: vetsinou mlzi. Vychazim z vlastnich zkusenosti a ze zkusenosti pribuznych.
0/0
28.3.2003 8:08

Juras

Re: Re: Re: Doktori
Já si myslím, že má Harden pravdu. Bohužel jsou lékaři většinou alibističtí - ale to jim nedávám za vinu, k tomu je podle mého dohnalo okolí. V případě, že pacienta špatně odhadnou, vystavují se potenciálně horším následkům, když je někdo hystericky osočí, že řekli něco co říct neměli a jsou tak zodpovědní za nějakou tragédii, než když neřeknou co by měli a potenciální stěžovatel zemře. Proto si myslím, že by lékaři neměli rozhodovat, komu říct a komu ne, měli by to říkat všem. To už je život - každý se s ním pere jak dokáže, někdo pravdu unese a někdo ne. Omezováním práv všech lidí s ohledem na několik slabších jedinců, v jejichž zájmu se to děje, povede pouze k degeneraci druhu homo sapiens.
0/0
28.3.2003 8:40

Re: Re: Re: Re: Doktori
jak jsi přišel na to že VŠICHNI lékaři jsou alibističtí. Znova opakuji, že mám zcela jiné zkušenosti s více lékaři.
0/0
28.3.2003 8:51

Juras

Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Pane, nezlobte se, Vy jste negramotný? Nebo umíte tak málo česky, že slova "většina" a "všichni" považujete za synonyma?
0/0
28.3.2003 8:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Dobrá. A odkud ty znáš VĚTŠINU. Já zjišťuji, že své zkušenosti s lékaři mám nejen já, ale i spousta mojich známých.
0/0
28.3.2003 10:01

Juras

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Smím se zeptat, jakými smrtelnými chorobami Vy a vaši známí trpíte, že máte tak dobrou zkušenost s lékaři, kteří Vás o Vašem beznadějném stavu pravdivě informovali?
0/0
28.3.2003 10:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Já myslel, že se nebavíme o smrtelných chorobách, ale o tom že dle vás je většina lékařů alibistická. Já tvrdím, že ne. Neuhybejte od tématu, pokud nevíte jak dál.
0/0
28.3.2003 12:52

Juras

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Ach jo. Uhýbání od tématu se spíš dopouštíte vy. Článek se dotýká otázky, jestli by se měla lidem říkat pravda o jejich zdravotním stavu. Z kontextu této větve diskuse je zřejmé, že alibismem myslím princip "raději to neřeknu nikomu, než abych jednomu přivodil trauma a deprese". Jestli nejste schopen sledovat vývoj diskuse, a směr, kterým se ubírá, pak je mi Vás líto, bohužel pomoci Vám nedovedu.
0/0
28.3.2003 13:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Ale znovu vy tvrdíte, že tak činí většina lékařů (alibismus). Já vám říkám, že mě ani mojim známým se tak nikdy nestalo. Zkrátka mi děsivě vadí, přístup při kterém oznámým, že všichni nebo většina jsou špatní protože MuDr X.Y mi včera nepofoukal bebíčko. Pokud se tak stalo, dám vám návrh, najděte si jiného lékaře. Učiní-li tak všichni ti špatní ze světa zmizí. Učinil jsem tak s alergologem, chirurgem. S praktickým lékařem, zubařem a kardiakem jsem to dělat nemusel jsou skvělý.
0/0
28.3.2003 13:36

Juras

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Obávám se, že to motáte do kruhu. Jakou smrtelnou nemoc máte, že Vás o ní mohl nealibisticky informovat praktický lékař, zubař a kardiak? Jestli, vycházíte z faktu, že Vám podle všeho pravdivě sdělovali, že máte ploché nohy, zkažený zub a slabý šelest na srdci, neznamená to, že by se zachovali stejně, když by šlo do tuhého. Proto se ptám, jakými smrtelnými nemocemi trpíte, když jste si jist, že to nejsou alibisté.
Taková trochu analogická otázka. Někdo by mohl říct, že většina lidí jsou zbabělci, protože by nebyla schopna postavit se proti urostlému chlapovi s nožem v ruce. Kdybych na to odpověděl, že nejsem srab, protože jsem se nikdy žádného chlapa, který na mě šel s nožem v ruce nezalekl, co mi odpovíte? Asi že lžu, protože po mně žádný chlap s nožem nikdy nešel a moje srabáctví se nemohlo projevit. Proto říkám - pane Já, jestli nejste smrtelně nemocen, tak nám lžete. Vaši lékaři se k Vám nealibisticky zachovat nemohli (pokud by nelhali - ale tu možnost pro účely této diskuse vylučme). Kapištěto?
0/0
28.3.2003 14:02

Juras

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
A ještě - myslím (podtrhuji slovo myslím, všimněte si ho zde, když jste ho jinde ignoroval), že alibistická je většina lidí. A je to přirozené. A že tomu je podle mého názoru v nějaké profesně definované skupině lidí stejně neznamená, že bych chtěl lékaře nějak osočovat.
0/0
28.3.2003 14:06

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Tak sakra chlape co Vás zajímá? Alibismus lékařů nebo moje choroby? To spolu totiž vůbec nesouvisí. Jo určitě asi existují lékaří, kteří vám neřeknou nic a začnou léčit. Pak jsou lékaři, kteří vám popíšou co vám je a jaké máte varianty řešení, a co doporučují oni, jaké jsou vyhlídky. Já znám převážně ty druhé, proto se zdráhám hovořit o alibismu.  A pokud jsem někdy potkal ty první, tak jsem k nim podruhé nešel.
0/0
28.3.2003 14:47

Juras

příspěvek zrušen
(Příspěvek byl zrušen redakcí )
0/0
28.3.2003 15:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Pane svým druhým odstavcem odporujete tomu co jste napsal ve svém prvním odstavci. Jestliže mě lékař informuje o mém zdravotním stavu, vyhlídkách,.....tak přestává být alibistou, a sám jste řekl, že je to normální. Tedy použiji vašich slov dělá to tak většina.
0/0
28.3.2003 15:33

Juras

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktori
Asi jsme naladěný každý v jiné vlně - alibista a tajnůstkář nejsou ani vzdáleně podobné pojmy. Jeden může být to i to, naopak jiný nemusí být alibista ani tajnůstkář.
Proč pořád odvádíte řeč od smrtelných chorob? Vy nakonec snad chcete dosáhnout toho, aby náhodný čtenář naší diskuse nevěděl, že jsem napsal: myslím, že (podle mého názoru) většina lékařů jsou alibisti ve vztahu ke sdělování smrtelné diagnózy? Vyvracíte mi tento názor příklady Vaší komunikace s lékaři. Měl byste tedy upřesnit, o jakou chorobu se ve Vašem případě jedná. Pokud je to nakažlivé, tak se není čemu divit, to oni totiž musí. Ale jestli se jedná třeba o leukémii, tak na Vašem argumentu přece jenom něco je.
0/0
31.3.2003 7:13

Pavel

Nejhorší je nedůvěra
Mnohem více škody napáchá nedůvěra než lež. Co si má myslet pacient, který se cítí mizerně, lékař mu říká, že to je banalita, ale on ví, že lékaři lžou? Jeden známý takto zcela zbytečně spáchal sebevraždu - neveřil doktorovi, že nemá rakovinu, a opravdu ji neměl. Ale jak má člověk poznat, kdy mu doktoři říkají pravdu, a kdy ne?
0/0
28.3.2003 6:48

Harden

Ocekavam, ze mi pan Pafko rekne, ze muzu umrit treti den po operaci; sem to totiz ja, komu to hrozi. Tohle je furt dokola. Pred operaci se pacient nedozvi nic, aby byl v pohode a kdyz pridou komplikace, je na tom dvakrat hur, protoze je necekal. Znal sem cloveka, kterej umrel na rakovinu, ale par mesicu pred smrti si vyridil dost velkej uver, protoze mu lekar tvrdil, ze je zdravej. Jeho zena jako rucitel uz prodala vsechno, aby mohla splacet. V posledni vuli ji manzel napsal, ze kdyby o svym stavu vedel, nikdy by si uver nevzal.
0/0
28.3.2003 6:04

Juras

Re:
To víte, můžete zemřít tři dny po operaci. To se jednou stalo. Můžete zemřít čtyři dny po operaci - to se stalo minulý týden - pacient šel naproti do trafiky a smetl ho autobus. Můžete zemřít i pět dnů po operaci. Taky by se mohlo stát, že Vám zašijeme do břicha skalpel. Anebo někdo ve zmatku vyřízne nesprávný orgán. Týden po operaci můžete bbýt zesláblý, budete usínat vsedě a můžete se udusit preclíkem. Nebo zapomenete vypnout troubu. Copak byste ještě chtěl vědět o svém zdravotním stavu? Ještě něco? Dobře. Za dva týdny po operaci se může stát, že začne hnisat třetí steh. To se už jednou stalo...
0/0
28.3.2003 7:09

Najdete na iDNES.cz