Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Proč ženy utíkají z mateřské do práce?

"Je to almužna, která nestačí ani na svačinu. Vláda tvrdí, že chce, aby se rodilo víc dětí, ale nedělá pro to nic," hodnotí péči státu o matky, které jsou s dětmi doma, čtyřiatřicetiletá lékařka Eva Procházková. Od dubna nastoupí do práce, přestože je její prvorozené dceři teprve rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rado

Jako první je třeba
konečně uznat,že kapitalismus je vykořisťovatelský systém,kde bohatne pár jedinců a zbytek národa na nic nemá peníze.Proto se musíme vrátit k osvědčenému modelu - socialismu,kde vše klapalo a na všechno byly peníze. I na mateřskou,i na bezúročné půjčky,apod. Termín manšestrové /hrubší než samet/revoluce se blíží.Sbohem.
0/0
27.3.2003 15:53

alenaalena

Re: Jako první je třeba
tak já vychovávala děti za toho úžasnýho socialismu -můj synek šel pěkně do jesliček hned ve dvou letech a starší v roce - proč? Ne, že by se mi bejvalo nelíbilo být doma - ale - a to zavedli komunisti- mužskej v téhle zemi svou rodinu neuživí, takže ženy musí pracovat , ať chtějí nebo nechtějí- to taky zavedli komunisti - matka v domácnosti byla považována málem za zločince.Získat půjčku, zdaleka nebyla taková sranda, jak tvrdíš - já o ni žádala, tak to vím.Přídavky na děti byly pár korun, plínky byly na příděl, pemprsky neexistovali - Sunar na ppříděl, všechno se muselo shánět, věčně věků na všechno fronty, moje děti krom vánoc, spartakády a sjezdu KSČ neznaly jiné ovoce než jabkla s mrkví - to byla tedy oipravdu krásná doba...
0/0
28.3.2003 15:56

hiker

co takhle stavet byty a prodávat je za výrobní cenu?
Hodně lidí se tu shodlo, že největším balvanem pro mladé je dnes pořízení vlastního bytu. Co brání státu vzít si miliardovou půjčku a začít za ní stavět a prodávat holobyty pouze za výrobní cenu? Odpadla by 50-100% režie realitky, marže dodavetelské firmy by se u tak masového měřítka snížila a jako pozemky by stát mohl použít pole okolo velkých měst, který taky vlastní dostatek. Pokud by se cena bytu nějakých 500-700tis provázala s rozumnou hypotékou a společným zdaněním určitě by to pomohlo alespoň střední třídě mladých. Jenže je lepší říkat, že máme kapitalizmus a tak se musí každý postarat sám o sebe: tj. živit realitní a hypotéční zloděje.
0/0
27.3.2003 15:18

Re: co takhle stavet byty a prodávat je za výrobní cenu?
Hm.Jenže to je nereálné. Co je to výrobní cena? Kdo půjde dělat bez nároku na zisk? Tak lze stavět pouze svépomocí. Kdo rozhodne o tom, že ty dostaneš byt s takovouto pomocí a druhý bez pomoci. Rázem jsou tu pořadníky a korupce. Ve stavebnictví pracuji už hodně dlouho, promiň ale není to reálné. Problém, vidím v něčem jiném. Celé nastavení cen je špatně. Myslím, že člověk s průměrným platem, by měl být schopen dosáhnout na průměrný byt. Pak bude nastavení cen správně. To bohužel u nás neplatí.
0/0
27.3.2003 15:46

INŽA

No a jako první krok je třeba ..
NAKOPAT SOCANY DO ZADKU A NEVOLIT JE ! 
0/0
27.3.2003 12:33

rado

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
27.3.2003 13:38

DUCK

Re: No a jako první krok je třeba ..
Milý INŽO, taky se mi ten bordel nelíbí, ale nedělám z toho osobní chytrolínskou agitku. BTW. problém nezavinila socdem, ale táhne se již z dob před jejich vládou. Zvýšení mateřské ZDAR !
0/0
27.3.2003 14:35

rado

Re: No a jako první krok je třeba ..
správně,a volit KSČM a bude zase dobře.
0/0
27.3.2003 16:37

Aleluja

Třeba společné zdanění...
celé rodiny by hodně pomohlo, s patřičně vysokou odpočitelnou částkou na každé dítě, pak by se mateřská nemusela zvyšovat /stejně se nezvýší kvůli obavě našich sociálních inženýrů, že by to motivovalo pouze Romy/. Pokud budu mít manželku na mateřské, zdaní nás společně a za každé dítě ještě sníží základ daně o slušný balík, nebudu se muset bát, že s více dětmi neutáhnu rodinu.
0/0
27.3.2003 12:23

INŽA

Ještě něco !
Jsem proti jakýmkoliv přídavkům ! To tu každý omílá jak oslík dokola ! Pokud by byly radikálně zvýšeny odpočty z daní, nebo sníženy procentní sazby pro jednoho z rodičů, a zvýšena kontrola zneužívání dávek, pak by byl konec manželstvím na hromádce - nebyl by odpočet, byl by konec zbídačování všech rodin, kde muž pracuje!
0/0
27.3.2003 11:49

Laco

Re: Ještě něco !
Problém by byl, když by jsi dlouhodobě onemocněl. Třeba operace. Kde by jsi si uplatnil odpočet ?
0/0
27.3.2003 12:10

INŽA

Re: Re: Ještě něco !
To by problém byl. Jenže tohle není ani dnes řešeno! Co dostaneš, když onemocníš ? - nemocenskou a ... a PRD !
0/0
27.3.2003 12:30

INŽA

STÁT VYBÍJÍ PRACOVITÉ A SLUŠNÉ !
Jednoduše počítejme :)
A/Rodina sezdaná - děti 1 a 6 let - životní minimum = 11 100 Kč. Manžel čistá mzda 15 000 Kč, manželka na mateřské,náklady na bydlení 5000 Kč. Na osobu zbyde 2500 Kč !
B/Rodina "na hromádce" - tytéž děti,byt, on také 15 tis. ale bydlí "jako" u rodičů, alimenty "jako" 3000 Kč. Ona bere 8780 Kč socky. Na osobu zbyde 3945 Kč !!! Skoro DVOJNÁSOBEK !
Roční rozdíl je pak 69 360 Kč !! To je za dobu mateřské  277 440 Kč !
"SOCIÁLNÍ" SOCANSKÝ STÁT OKRADL
POCTIVÉ LIDI O MENŠÍ AUTO !!
0/0
27.3.2003 11:36

Michal

Re: STÁT VYBÍJÍ PRACOVITÉ A SLUŠNÉ !
a to ještě stát (zdravotní pojišťovna) zaplatí svobodné matce umělé oplodnění...
0/0
28.3.2003 14:55

Laco

Kdyby stát tak nerozhazoval
tak by si lidé s malými dětmi tak nestěžovali. Jenže stát jinde rozhazuje a navíc je cíleně rozkrádán vládnoucí garniturou.
0/0
27.3.2003 11:06

MCv

Aby se u nás rodilo více dětí, musela by se životní úroveň podstatně snížit.
Je to sice divné, ale je to tak. Čím chudší stát a rodina, tím více dětí a naopak. Národy s nejvyšší životní úrovní vymírají a chudé rozvojové země se marně snaží snížit násilím nárůst populace. Nechuť k rodičovství je dána sobectvím a možnostmi, které vyplývají z vysoké životní úrovně.
0/0
27.3.2003 10:12

tose

pridavky
Jen chci pripomenout,ze za totace moje zena musela do prace za pul roku.Psal se rok 1967.Socialni politika je velmi citliva otazka,ale presto je  nutne zduraznovat,ze v prvni rade musi byt snaha u nas.Zatim vidim stale vice socialisticky nastavene ruce.Bohuzel leta vlady komousu za podpory SSSR vykonala sve.To co dnes provadi soucasna vlada je cesta k navratu socialismu tudis cesta do pekel.Vsechny ty sliby se jenom dobre poslouchaji,ale realizace vede k postupnemu zaniku a celkovemu zhrouceni.Popira se zde naprosto trivialni vec,ze chci-li neco rozdavat,musim na to mit a jeste neco na vic pro krizove udalosti.
0/0
27.3.2003 10:07

.

Re: pridavky
Tvoje žena do práce nemusela. Mohla zůstat jako já v roce 1980 (tehdy byly podmínky ještě obdobné)doma ještě jeden a půl roku zadarmo. Fakt je, že jsem jedli brambory a špagety na sto způsobů, manžel měl vedlejšák a auto nemáme do dneška, ale přežili jsme stejně jako u druhého dítěte. Tehdy byl příspěvek 500,00 Kč do dvou let druhého dítěte, byla jsem doma až do jeho 3 a půl roku, aby nemusel do jeslí a starší nemusel v první třídě do družiny. Stálo nás to spoustu peněz a mě kariéru, ale nelituju ani na vteřinku. Člověk musí vědět, co je pro něj důležité. Nevyčítám dnešním mladým dívkám, že mateřství z materiálních důvodů odkládají, nebo, že děti nemají, resp. mají jen jedno. Když se ale pro dítě rozhodují, musí si uvědomit co to obnáší a že je třeba lecos obětovat. Peníze, dovolenou, postup v zaměstnání a řadu jiných věcí, na které si v rychlosti nevzpomenu a podle toho se rozhodnout. Brečet a natahovat ruku umí každý. Madla
0/0
27.3.2003 12:43

.

Re: Re: pridavky
P.S. Existuje možnost koupit látkové plenky a ty prát, to je podle článku 1500,00 Kč měsíčně. Madla
0/0
27.3.2003 12:45

Sasha

Re: Re: Re: pridavky
A kolik ty jsi jich uz vyprala? To bys nedelala nic jinyho.
0/0
27.3.2003 13:19

.

Re: Re: Re: Re: pridavky
Mám dvě děti, takže asi rok na každého kluka 40 plen denně. Zeptej se mámy, jak to dělala ona. A to nebyly automatické pračky.Madla
0/0
27.3.2003 14:18

Karel

Re: Re: Re: Re: Re: pridavky
Madlo, radsi budu zrat spagety, ale ty plenky usetri spoustu casu, ktery venuje manzelka nasi male. Traps je, ze se duchody a ostatni davky zvysuji takrka kazdy rok, ale na materskou se zapomina.
0/0
27.3.2003 15:47

šárka

Re: Re: Re: Re: Re: pridavky
0/0
28.3.2003 14:38

Ing. Papazian

Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Způsob úcty a podpory rodin s dětmi je bohužel žalostná, tak jako celková péče (tedy i finanční) rodinám s dětmi v západní společnosti. Při tom, pro kapitalisty by přece mělo být důležité, že bude mít vyprodukovanou pracovní sílu i do dalšího období. Jenže i díky jeho lobby jsou zákony nastaveny tak, že není problém novou mladou pracovní sílu dovézt ze zahraničí a tím výrazně snížit náklady na reprodukci vlastní pracovní síly. Lákání cizích mozků z třetího světa, u nás často ze Slovenska, pochopitelně není žádnou pomocí pro tamní chudý svět. Není divu, že kapitalistický stát nemá chuť více pomáhat rodinám s dětmi, že platy sotva uživí svobodné a že životní úroveň spíše klesá než stoupá. Jestliže předchozí generace měli výdělek takový, že si mohli koupit nábytek z pravého dřeva, dnes bereme peníze tak akorát na pilinový odpad obalený samolepkou (lamino nábytek), kupujeme si iluzi, buřt za 29,90, který není buřtem, šunku, která není šunkou apod. Průměrné mzdy v této republice již dávno mají být okolo 30.000,- Kč. Protože výchova dětí je důležitá činnost, žena na mateřské (nebo i otec) by měla dostávat dávky alespoň ve výši trojnásobku životního minima (odvozeného i od předchozí průměrné mzdy) a dále bez omezení finančního limitu přivýdělku, pouze s omezením časovým. Našetřit si na tuto šťastnou událost prakticky nejde, zvláště, když mladá generace je velmi postižená nezaměstnaností a dále je ji do hlavy vtloukáno, že si má brát hypotéky a jiné půjčky, které pochopitelně splácí po mnoho let. Plat by musel být okolo 70.000,- Kč měsíčně, aby se mladá rodina mohla v dostatečném klidu předzásobit penězi. Ale to stávající kapitalisté nechtějí připustit. Je to ostuda stávajícího zřízení.
0/0
27.3.2003 10:05

Zanzibar

Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Predzasobit penezi? Co to je za chujovinu? Ukaz mi jedinou zapdani zemi, kde je bezne, ze se maldi lide prdzasobuji penezi?
0/0
27.3.2003 10:16

Vaclav Hanus

Re: Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Paklize to nedelaj, tak jsou hlupaci - luza. A v teto republice je takovych prevazna vetsina. No, ale verim ze i v evrope a juesej to tak je. Ale urcite mene jako zde.
0/0
27.3.2003 10:19

Zanzibar

Re: Re: Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Predzasobit penezi se i vzemich EU dokaze jen zlomek mladych lidi. Vetsina jde do rodiny bez nejakeho predzasoveni s rizikem, ze budou nejakou dobu zit na doraz. Co ses za magora, co oznacuje lidi, kteri si poridi rodinu, aniz by meli nasyslovano v bance, jako luzu?
0/0
27.3.2003 11:24

vaclav hanus

Re: Re: Re: Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Co jses za magora, ktery oznacuje proces predzasobeni pojmem syslovani? Jsem presvedcen, ze pojem syslovani jsi myslel v pejorativnim nadechu. To znamena neco jako cinost ktera se oznacuje uzerou. A ta je opravdu protispolecenska. Co to ale ma spolecne s normalnim, zdravym, predzasobenim se. Kdyz hci zakladat rodinu, musim na to preci myslet. Me to prijde tak prirozene, ze jsme asi oba z jineho sveta. Ty budes asi ten typicky vyzirka se socialistickym chovanim a pravicovou retorikou. Ja vim, ze chovani ktere popisuji je dnes na ustupu, ale to jen diky tomu, ze lidi jako ty tlaci spolecenska pravidla smerem k nekotrolovanemu konzumu bez osobni odpovednosti, nicmene prisne socialne kastovanemu. Nevolils nahodou ODS?
0/0
27.3.2003 12:00

Ixtl

Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Tak se odstěhuj do nějakého komunistického státu, nebo diktatury, když je kapitalismus tak špatný. Abys mohl dostávat takový plat, tak bys musel mít taky úměrnou produktivitu. Jinak by ty peníze byly jenom cár papíru.
0/0
27.3.2003 10:18

Ing. Papazian

Re: Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Produktivita práce je víc než vysoká k tomu, aby průměrné platy v této republice se radikálně zvýšili. Kromě toho není podstatná samotná produktivita, ale dosažená výše HDP. Podnikatelská sféra by se měla více řídit heslem: Vydělej a nech vydělat. U nás by si kapitalista chtěl rychle přisvojit skoro všechno a zaměstnancům dát co nejméně. Je to filozofie do krachu, která také u nás v 90. letech nastala. V jiných sociálně tržních ekonomikách tomu není.
0/0
27.3.2003 10:25

Vaclav Hanus

Re: Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Problem stoji jinak. On produktivitu ma vysokou. Ale bohuzel  to posuzuji lide jako ty - Ixtl. A to ciste subjektivne. A vam se hodi predstirat, ze produktivitu nemaji ti druzi. Hodi se vam to,  protoze si jednoduse cast jejich produktivity privlastnujete. A to vse jen dik tomu, ze jste se na tyto klicove pozice dostali zvyhodnenym postupem (ODS a zacatek devadesatych let...) a diky sve agresivite v povaze. Je potreba vas jednoduse odstranit.
0/0
27.3.2003 10:36

Ixtl

Re: Re: Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Ty mě chceš jednoduše odstranit a já jsem agresivní ?  Stejně by sis tím nepomohl, žádnou klíčovou pozici nemám. Jiní lidé mají podstatně víc než já a mně to nechává v klidu, upřímně jim to přeju. Náročné a líné parazity, kteří raději přivedou na svět nemanželské dítě, než by se trochu snažili a uskromnili  lituju. Stejně jim jejich způsob života moc štěstí a uspokojení nepřináší. Pokud nějaké znáš tak víš o čem mluvím.
0/0
27.3.2003 11:31

vaclav hanus

Re: Re: Re: Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Ja te nechci odstranovat fyzicky. Jen z klicove pozice. Ale paklize na takove nejsi, tak nic ve zlem. Pak uz mi jen zbyva te presvedcovat, at nedavas hlas onem lidem na klicovych pozicich, kteri maji tendenci postupne degradovat parlamentni demokracii napriklad tim, ze bude mit kazdy volic vahu podle toho jaky ma prijem. A jine..
0/0
27.3.2003 12:03

Stárek

Re: Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Tak ty jsi asi moc rozumu nepobral.
0/0
27.3.2003 11:11

Ixtl

Re: Re: Re: Podpora rodin s dětmi je v této republice žalostná!
Rád se od tebe něčemu přiučím.
0/0
27.3.2003 11:33

kota

a co take trochu setrit?
Neříkám, že rodičovské příspěvky jsou vysoké, ale na druhou stranu nejsou ani žádnou almužnou. Pokud se mi nedostává peněz, tak se snažím (já tedy určitě)nejprve snížit výdaje, pokud to samozřejmě jde. A v mnoha případech to možné je. Znám několik rodin s malými dětmi, kde jsou platy na průměrné nebo lehce podprůměrné úrovni. A v každé rodině kupují papírové pleny, jídlo pro děti zásadně polotovary z obchodu, autem jedou i pro pár rohlíků do obchodu za rohem. By mě zajímalo, kolik by ušetřili za měsíc, pokud by používaly pleny textilní (hlavně mi neříkejte, že je to pracné, prostě pokud na to nemám, tak na to nemám a budu muset prát), nějakou svačinu pro dítě si můžou udělat doma a ne kupovat puding se šlehačkou v kelímku. To samé se týká oblečení. Projděte se někdy dopoledne po městě a svezte se taky busem nebo tramvají. Určitě potkáte nějaké maminky s malými dětmi, jak se mezi sebou baví, že se jim nedostává pěněz. Pak se mrknete na jejich malé ratolesti a ejhle, taková malá roztomilá čepička z Adidasu, lacláčky pokud možno taky značkové ... Teď teda obecněji: prostě to chce jenom trochu šetřit, ale to dnes těžko říká, když nejlépe se má ten, kdo nic nedělá a řve, že má málo a stát se o něj nedovede postarat. A to je podle mě hlavní problém, že stát nedokáže "vládnout" pevnou rukou, je tady bordel, vše rozkradeno (i v podobě masově zneužívaných soc. dávek) a pak se nedostává na potřebné.
 
0/0
27.3.2003 9:37

Vaclav Hanus

Re: a co take trochu setrit?->ano, ale to nezastavis
Absolutne se ztotoznuji s tim co napsal(a) 'kota'. Ale je to jako hlas v pousti, tady mezi temi vlky a zkorumpovanou luzou. 20. stoleti bylo ve znameni boju mezi vlky a luzou. 21. stoleti prinasi socialne technologickou novinku. Prichazi s ni (jak jinak) vlkove. Zacinaji si luzu pestovat, resp. chovat, tak jak to kdysi v praveku  objevil nas prapredek, ze to muze delat s ovcema. Samozrejme si vybiraji luzu, ktera je pro tento ucel nejvhodnejsi. Primarni predpoklad je co nejposlusnejsi, co nejtupejsi, a tedy co nejvice odkazana (socialne potrebna) aby nebyla schopna odporu. A hlavne aby obdivovala vlky a jejich moc a bohatstvi. A aby ji bylo mozne pres masmedia nadiktovat, komu maji odevzdat svuj hlas. Samozrejme vlkum.
0/0
27.3.2003 9:55

Petr

Re: a co take trochu setrit?
Nesouhlasím zcela na 100%, neboť řada rodin nakupuje např. oblečení v second handu. Ale v zásadě je to postřeh správný. Bohužel mladí moc šetřit a hospodařit neumí. Stačí se jen podívat kolik mladých lidí má mobilní telefon. Znám z okolí dost lidí, kteří naříkají jak jsou na tom špatně, ale mobilní telefon mají oba. Stejné je to i s osobními auty, spotřební elektronikou apod.
0/0
27.3.2003 9:57

Jury

Re: a co take trochu setrit?
1.souhlasím s výtkou na značkové oděvy.Moje ratolesti se nevozili v kočárcích za 15.000,-Kč atd.....Někdo tento módní trend nezvládá....
2.Dovoluji si oponovat v názoru na plenky.Vem si kalkulačku a spočítej náklady na praní (voda,elektr.,prášek...) a i když nebudeš počítat amortizaci pračky a to že se ti i po 6 mácháních plínek Tvoje ratolest osype, zvítězí plenky jednorázovky.(Jen v případě,že nebudeš trvat na těch nejdražších s 8 gumičkama a super lepítkama, které budeš vyměňovat po 15 miínutách )
3.Děti jsem chtěl, mám je, a jsem tomu moc rád.Problémy s financemi ( a jsou opravdu nemalé)nemůžou změnit můj názor.že Ti moji kluci stojí za to.
0/0
27.3.2003 10:05

Re: a co take trochu setrit?
Nelze zobecňovat. Nesouhlasím s, že textilní pleny jsou levnější. Musíš u nich připočítat nemalou cenu pracích prášků, cenu za vodu, a energii za kterou pereš (elektřina), v tu chvíli jsi na ceně pemprsek. Že bych vídával spoustu dětí s čepičkami od Adidasu.... to ne. A navíc takové věci seženeš i sekáči, tedy opět nesouhlasím. Jak víš že jedou pro pár rohlíků autem? Mnohdy jedou pro jeden veliký nákup autem 1x za měsíc do supermarketu. Ceny tam i s připočítáním benzínu často při tak velikém objemu vyjdou levněji a chtěl bych tě vidět jak budeš vláčet v tramvaji v jedné osobě kočárek, jedno starší dítě a ještě 30kg nákupu v pěti taškách. Prosím hlavně nezobecňuj. Rozhodující je víše průměrného platu a ceny bytů.
0/0
27.3.2003 10:07

medea

Re: Re: a co take trochu setrit?
V Testu v MF Dnes to před několika roku porovnávali - papírové vs. látkové pleny. A světe div se, když započetli el. energii za pračku a žehličku, náklady za vodu, prací prostředky, práci atd. plenky vyšly zhruba na stejno.
Nedá se to paušalizovat jsou rodiny, které šetřit opravdu neumí. Na druhou stranu řada rodin nakupuje pro děti v second handech a nebo taky existují tzv. putovní balíky oblečení, které se v okruhu rodiny a přátel dědí.
0/0
27.3.2003 10:18

kota

Re: Re: a co take trochu setrit?
Úplně zobecňovat nelze, to je pravda a to taky nedělám. Jenom jsem řekl, co  znám a taky denně vidím na ulici. To si myslím, že korektní je. A potom co jsem řekl obecně: lidi neumí šetřit a žijí kolikrát až moc pohodlně. To mi snad nikdo vyvracet nebude. (Pro rejpaly: NE VŠICHNI lidé, ale na můj vkus docela dost.) A když už jsme u toho, tak uvedu příklad z výchovy mne samotného. Když jsem byl ve věku před mateřskou školkou, tak mi maminka DENNĚ vařila čerstvé jídlo, prala pleny a jelikož bydlíme v paneláku, tak se mnou jezdila DENNĚ do parku (15-20 min. chůze do parku + pobyt tam + cesta zpět). Měl jsem pravidelný denní režim atd. Přitom mi nedávno říkala, jak to bylo všechno perfektní, kolik měla volného času. žádné auto, žádný nákup jednou týdně v supermarketu, k babičce pěkně vlakem ... Je teda pravda, že jako dítě jsem byl zdravý atd, což je asi docela důležité. Ale teďka mi řekněte, jak to ty současné matky mohou nestíhat, když mají k ruce tolik vymožeností. Dostal jsem se teď trochu jinam, ale myslím, že to docela souvisí.
0/0
27.3.2003 10:25

Re: Re: Re: a co take trochu setrit?
Jenže v té době stál rohlík 30 haléřů ať jsi ho kupaval kde chtěl. To už dneska neplatí o žádném zboží a z tohoúplynou ty úspory ve velkém nákupu 1x za měsíéc na nějž potřebuješ to auto.
0/0
27.3.2003 10:32

kota

Re: Re: Re: Re: a co take trochu setrit?
Jo a teď stojí rohlík 1,00 až 1,20 Kč a koupit si ho můžeš taky kde chceš. Nevím, co to s tím má co dělat. A i na "jednoměsíčním nákupu" se dají kupovat drahé věci. Viz. můj první příspěvek o kupovaném pudingu a pod. Doma si ho udělám vzhledem ke kvalitě a výživné hodnotě doslova za pakatel a v obchodě ho mám za osm deset korun. A jestli si myslíš, že ušetříš hlavě tím, že pojedeš do obchodu 1x za měsíc, tak to pěkně mýlíš. Hlavně záleží jak se "rozmazleně" chováš (v životě obecně, nejenom v obchodě).
0/0
27.3.2003 10:55

Vaclav Hanus

Re: Re: Re: Re: Re: a co take trochu setrit?
'kota' nehadej se s nima. To nema smysl. Mas samozrejme 100procentni pravdu.
0/0
27.3.2003 11:02

Re: Re: Re: Re: Re: a co take trochu setrit?
Jo to odpověď na to tvoje šetření. Ono někdy použití auta k velkému nákupu vyjde levněji, než pro ten nákup chodit postupně za roh do večerky. Při jakémkoliv nákupu se dají kupovat drahé věci. Jsem si téměř jist, že právě tím velkým nákupem značně ušetříš, porovnej ceny v té večerce a v těch supermarketech. Jo kdyby byly ceny všude stejné, (upozorňuji, že po té době netoužím) pak je jistě přepichem jezdit pro nákup autem. Zkrátka ne vše co se ti zdá rozhazováním peněz tak je. Ne vše co platilo za doby tvého dětství platí i dnes .
0/0
27.3.2003 11:13

kota

Re: Re: Re: Re: Re: Re: a co take trochu setrit?
Nejsem proti nákupu 1x za měsíc. Je mi jasné, že se tím ušetří. To vůbec nepopírám. Tvrdím, že lidi se musí naučit nerozhazovat (šetřit) celkově. To ale neznamená, že to skončí u toho, že pojedu jednou za měsíc do super- / hyper- marketu a pak řeknu, jak šetřím. Jestli si jeste pamatuji tvou reakci, tak mam dojem, že's vytrhl z kontextu jenom to jidlo, ale ja to tam pisu jako jednu věc z celé škály.
P.S. Je mi 22. "A pořád se ještě občas cítím dítětem."
0/0
27.3.2003 12:06

Jana

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: a co take trochu setrit?
No jo, a jsme u toho. Předpokládám, že žiješ u rodičů, sám, a plat máš pro sebe. Až si najdeš holku, bydlení jen pro vás dva (ne u rodičů) a budeš si chtít pořídit dítě a ještě vzít občas manželku do kina a dítě na matějskou, budeš mluvit jinak... 4 roky už bydlím sama a je to zatraceně těžký, to mi věř. Na malý vesnici jsi bez auta jak bez ruky a něco ušetřit, živit auto, které potřebuješ, zařídit byt, připravit se na rodinu a pořídit dítě je dneska program tak na 10 let tvrdé práce.
0/0
27.3.2003 12:14

kota

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: a co take trochu setrit?
Bydlim u rodičů, ale nemám plat, studuji. Je mi jasné, že až se úplně osamostatním, tak to nebude lehké. Problémem v tomto státě ale je, že stát lidem moc bere, doslova rozhazuje a v lepším případě špatně přerozděluje. Není přece únosné, aby lidé byli více či méně závislí na soc. dávkách (obecně). Můj obecný názor, ke kterému směřují veškeré mé reakce: stát musí míň brát, vytvořit podmínky pro "fungování společnosti" a lidi se o sebe musí starat více sami. Tím však nechci popřít např. "princip solidarity" ve zdravotnictví, zrušení mateřské apod. Má to ale ješte jeden důsledek: měli jste peníze v nějaké pidikampeličce a ta zkrachovala? Pak máte smůlu, protože Vám stát nic nedá. Je to Vaše chyba, že jste chtěli velké zisky (tím pádem velké riziko). Ale jak to vypadá u nás. Lidi jdou řvát do ulic a vše si doslova vyřvou. Já bych jim nic nedal, je to sice kruté, ale je to tak. A jestli to tak půjde dál, tak teď platíme ještě malé daně.
0/0
27.3.2003 12:29

Jana

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: a co take trochu setrit?
Víš, dokud jsem studovala, měla jsem podobné názory. S mým vstupem "do života" jsem je ale musela dost poopravit. Boužel faktem je, že věci o kterých píšeš ty sám nezměníš a stát se k tomu nemá a v tu chvíli ti nezbyde nic jiného než se vykašlat na přemýšlení o změnách zákonů ap. a tvrdě začít přemýšlet o tom, jak se uživit. A nedej bože, když se něco po... a přítelkyně čeká dítě. To potom začneš setsakramentsky počítat a nakonec ti vyjde rovnice úplně stejná, jakou dneska odsuzuješ. Nebudete se brát, protože jako svobodná matka bude mít ona mnohem větší sociální výhody, auto budete potřebovat, ona bude chtít být s dítětem doma a složenky, ty se pak hnusně hromadí na různých místech.... Je to na dlouho, ale většinou to začnech chápat až po odchodu ze školy. Dřív opravdu ne. Přeju ti, aby to tobě vyšlo :-)
0/0
27.3.2003 12:39

Najdete na iDNES.cz