Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sestra pracovala i pro pohřební službu

Někteří zdravotníci "bokem" pracují pro pohřební služby, což často vyvolává zděšení příbuzných. Na konkrétní příklad nyní upozornil Martin Jasinský z Mariánských Lázní. Chtěl zabezpečit poslední věci svého otce, který zemřel v krajské Nemocnici následné péče v Plané.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Crom

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
26.3.2003 16:49

teletubbies

ředitel nemocnice
myslel jsem že ředitel nemocnice  " se musí" vyjádřit a povolit či nepovolit vedlejší zaměstnání zaměstnace.Nebo už to tak nefunguje?
0/0
26.3.2003 14:04

Harden

Re: ředitel nemocnice
Nastesti ne. Pokud to neni v pracovni smouve, nikdo - krome FU, ZP a socky - o tom nemusi ani vedet.
0/0
26.3.2003 14:46

Harden

Jasne, segra jim delala ucetnictvi. No a ? Stupidni titulek navozuje pocit, ze pacienty osetrovala tak, aby jeji druhej job vynasel co nejvic, ale to povazuju za kravinu. Nevidim na tom naprosto nic spatnyho.
0/0
26.3.2003 12:08

freespeech

Vůbec se té sestřičce nedivím. Každý se ohání morálkou...ha, ha , po naší
slvané privatizaci (rozkrádání), tady již žádná morálka není, dokud neboudou sestry placeny tak , jak si zaslouží (tak kolem 25000 kč), tak je to jen locické. a také se nedivte, když např. učitel se vykašle na učení ve škole a bude pak vaši ratolest doučovat za peníze na ruku.Nevíte náhodou, kdo tu takové moresy zavedl?!
0/0
26.3.2003 11:49

0/0
26.3.2003 11:31

Pacient

Zdraví člověka má morální dimenze
Nedávno v Polsku vypukla histerie, kdy doktoři rychlé záchranné služby píchali smrtící injekce pacientům a ty pak místo do nemocnice vozili do pohřební služby.  Je znám případ, kdy sastřička pomáhala do hrobu starým lidem s odůvodněním, že jim chce zkrátit trápení. Je jasné, že vše  závisí na lidské morálce, ale jak se říká "příležitost dělá zloděje". Ředitel nemocnice věděl, že sestřičká má vedlejšák v pohřební službě, proto měl zasáhnout z pozice odpovědného vedoucího. Srovnávat střet zájmů v členství v dozorčích radách (jak byly některé vaše příspěvky) se střetem zájmů nemocnice a pohřební služby je nemorální. Je vidět, že peníze někoho jiného vadí více než cizí smrt. 
0/0
26.3.2003 11:14

Tomáš

Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Ano, správně - vypukla hysterie, to je to, oč běží. Selhalo několik jedinců a je oheň na střeše. Mimochodem, ti saniťáci z Polska nebyli oficiální zaměstnanci ani spolupracovníci žádné pohřební služby, takže z tohoto pohledu bylo vše OK ... Jo, kdyby ta sestra tu pohřební službu vlastnila, tak už bych to chápal jinak, ale když jim dělá faktury ... A co třeba auditorské firmy? Co když audit v nemocnici dělá stejná firma jako v pohřební službě?
0/0
26.3.2003 11:26

Pacient

Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Díky za odpověď. Nejedná  se však pouze o fakta,  ale o morální přístup, který nelze  srovnávat s auditory. Znám osobně jednoho člověka, který byl ředitelem pohřební služby a současně vedoucím charitativní organizace. Ten vydělával na tom, že se dobře staral o opuštěné lidi a ty mu pak převáděli dědictví. Nakonec ho zavřeli a ten se po výčitkách svědomí ve věznici oběsil.
0/0
26.3.2003 11:35

Tomáš

Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Však jsem Vám psal, že bych se na to díval jinak, než kdyby ta sestra byla majitelkou té pohřební služby. Pokud ta sestra opravdu jenom vystavovala faktury a pokud za to brala částku odpovídající vystavování faktur (tedy pokud fakturace nebyla zástěrka na vyplácení provizí), tak mě to nepobuřuje a nechává klidným. S tím, že by mi přišlo vhodnější, kdyby si sestry nemusely přivydělávat bokem.
0/0
26.3.2003 12:10

Gaston

Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Je vidět, že vám slova morálka a etika neříkají vůbec nic. Zákon to přímo nezakazuje a dá se na tom velmi dobře vydělat, tak hurá do toho. Kdyby přece jen zbytek morálky ve vás zůstal, utlučete ho argumentem, i ostatní a větší než vy se chovají nemorálně. Ale zkuste používat trochu ruzumu. Když budete hledat fakturantku, obrátíte se na zdravotní sestru nebo zalovíte třeba mezi absolventkami ekonomické školy? Donedávna jsem měl ve svém útvaru i fakturaci. Věřte mi, že za tuto práci se normálně platí mnohem méně než berou zdravotní sestry. Nebylo by tedy normální, že by si kvalifikovaná sestra přivydělávala přesčasem v nemocnici a ne přesčasem v pohřební službě při práci, na kterou žádnou kvalifikaci nemá?
0/0
26.3.2003 12:29

Harden

Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
a) pri hledani fakturantky budu hledat mezi znamymi, coz zdravotnickej personal obvykle byva. b) prescasy pomerne vyrazne zkrouhly posledni novelizace, pro stredni zdrav. personal je placeny prescas neznamy pojem. c) moralka je hezka vec, kdyz mas co jist. d) na vystavovani faktur pomoci programu je potreba cca jednodenni studium (nebo skoleni). Kdo na to potrebuje vic, je tupej a mel by se zivit rukama.
0/0
26.3.2003 12:38

Gaston

Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
No právě! Na fakturaci může zbohatnout jedině zdravotní sestra v pohřební službě.
0/0
26.3.2003 12:42

Harden

Re: Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Kulovy. Je to jeden z mala vedlejsaku, u kteryho neprekazi sluzby normalni zdravotni segry. A pri prumernym platu sester je tech par stovek navic docela dost.
0/0
26.3.2003 12:53

Gaston

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Vy znáte mnoho firem, které si nechávají dělat faktury od externistů?
0/0
26.3.2003 12:58

Tomáš

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Znám, Gastone. A je jich opravdu hodně. Firmám se totiž vyplatí najmout si fakturantku na jeden, dva dny v týdnu. Pokud se tomu nějaká ženština věnuje, může dělat fakturantku klidně pro 10 firem. Nebo pro pár a dělat při tom něco jiného (třeba se starat o dítě, ...)
0/0
26.3.2003 13:13

Tomáš

Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Koukněte na to obráceně. Když si zdravotní sestra bude chtít přivydělat, tak těžko vezme další úvazek ve špitálu. Sestry už takhle mají přesčasů až běda, naráží to na zákon a na "bednu" - trávit tolik času v jedné práci, nic moc. To, že fakturantka nepotřebuje žádné vzdělání či kvalifikaci pro svoji práci je zde jen výhodou, sestra by se měla vzdělávat ve svém oboru a chce-li snadno přijít k penězům, bude jí "nepotřebnost" dalšího vzdělání vyhovovat. Další výhoda fakturování je, že v hodinu H vypnete počítač a v hodinu H + 1 minutu už nemusíte na práci myslet. Většina sester na svoji práci sestry myslí i mimo pracovní dobu ... Argument typu "když to dělají jedni, tak to mohou dělat i druzí jsem snad nepoužil". Pokud jde o morálku a etiku - to je příliš subjektivní věc a netroufnul bych si dělat z někoho amorálního člověka jen proto, že se na věc dívá jinak než já a redaktoři MfD/iDnes.
0/0
26.3.2003 12:59

Gaston

Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Jak radíte, podívám se na to obráceně. Pokusím si představit, že nejlepší pro relaxaci (takové provětrání "bedny") zdravotní sestry je fakturování věnců, rakví, uren, služeb krematoria a podobných radostí pozůstalým po jejích nedávných svěřencích. ...................Nejde to. Nedovedu si to představit ani když se moc snažím.
0/0
26.3.2003 13:16

Tomáš

Re: Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
No, jo, to je pak těžké. Tak třeba já jsem byl učitel a přivydělával si jako fakturant. Položky na fakturu dáváte jak Baťa cvičky, F1, F2, F3, atd. Jestli jsou to věnce, rakve, nebo jogurty, chleby, auta, ... to je úplně jedno. Důležité jsou ty peníze. A třeba i to, že si vezmete podklady, faktury si uděláte doma večer a při příští návštěvě firmy je jenom vytisknete.
0/0
26.3.2003 13:31

Gaston

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Co jste fakturoval?
0/0
26.3.2003 14:19

Tomáš

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Počítače, kopírky, faxy, opravy, ...
0/0
27.3.2003 9:31

Gaston

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
A to vše jste měl na funkčních klávesách a v podkladech k fakturaci bylo uvedeno 3 krát F3, 2 krát F12, jedno F5......? A odběratelé pro vás byly také anonymní čísla?
0/0
27.3.2003 9:41

Gaston

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Omluva: ...odběratelé ...byli.
0/0
27.3.2003 9:47

Harden

Re: Re: Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
Sestry obvykle maji stejnej "komplex otrlosti", jako felcari, proste to vnimaj jinak. A navic, fakturace JE jina prace, neznam fakturu, ktera by napriklad potrebovala vymenit prosteradlo, nebo vrestela pri ukladani.
0/0
26.3.2003 13:33

teletubbies

Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
a co když ty faktury je jen zastírání před dotěrnými novináři a pozůstalými?
0/0
26.3.2003 14:08

Tomáš

Re: Re: Re: Zdraví člověka má morální dimenze
To už jsem tu psal. V případě že výplata za fakturaci jsou skryté provize, je to lumpárna, byť asi ne nezákonná. Dalo by se na to přijít z výše té výplaty, řekl bych, že provize za zprostředkování nebožtíka bude vyšší, než odměna fakturantky.
0/0
27.3.2003 9:37

Nero

Svině
Svině
0/0
26.3.2003 11:00

ABC

Důvěra nebo naivita?
Jedna otázka, vážení - jak byste se cítili, když by vám injekci dávala sestra, která pracuje pro pohřební službu? Věřili byste, že pro vás udělá maximum?
A pustili byste svou dceru na výlet do Itálie s cestovkou, jejíž majitel vlastní erotické podniky? Ještě pořád vám to spolu nesouvisí?
Jak by vám chutnalo v restauraci, jejíž majitel by měl hned vedle útulek pro psy?
0/0
26.3.2003 10:51

Tomáš

Re: Důvěra nebo naivita?
Co vy víte, pro koho vystavuje faktury průvodkyně cestovky, s níž jezdíte na zájezdy? Co vy víte jestli si ošetřovatelka ze psího útulku nepřivydělává po večerech v nějaké restauraci? Je na jednom či na druhém něco špatného?
0/0
26.3.2003 11:06

Vlada

To muze udelat jen prase
To muze delat jen bezohledna krava, ktery je uplne jedno, jakym zpusobem vydelava prachi, hlavne kdyz to nese. Aby jste si nemysleli, takovych podobnych bezohlednych magoru je ve spolecnosti vetsina. Zdar
0/0
26.3.2003 10:23

Tomáš

Re: To muze udelat jen prase
Je mi jedno, jestli sestra, která mě ošetřuje vystavuje faktury pro pohřební službu, nebo pro erotický salón. Je mi ale divné, co žene poměrně kvalifikovanou ženu s poměrně odpovědnou a ve společnosti uznávanou prací k vedlejšímu praovnímu poměru. Abych se přidržel Vašich vyjadřovacích zvyklostí - udělat dvě (resp. tři, započítáme-li nespisovný výraz) hrubé pravopisné chyby ve třech řádcích textu může jedině absolvent či žák zvláštní školy. Přeji dobrý den.
0/0
26.3.2003 10:48

Tomáš

Srovnání
Podívejte, ve všech ostatních oborech je systém "vše pod jednou střechou" považován za super nápad a znak vyspělosti. Ano, poslední věci kolem člověka jsou výrazně citlivější téma, než třeba "léčba" (oprava) auta a jeho případný pohřeb (sešrotování), ale nevidím důvod k nějaké tabuizaci a panice. Jediné, co je na věci podstatné, je, zda nedošlo k porušení zákona (viz zmíněný zákaz sjednávání pohřbů v nemocnicích, dále zneužití informací v obchodním styku a nakonec poskytnutí náležité zdravotní péče). Představa, že sestra způsobila smrt pacienta proto, aby mohla vystavit fakturu za jeho pohřeb je stejně reálná, jako představa, že sype lidem svinstvo do uhlí, aby mohla vystavit fakturu za kominickou firmu, která ten komín čistila. Snaha hledat senzační souvislosti mi vždy připomíná "objevení" faktu, že 98% trestných činů v ČR je spácháno do 48 hodin poté, co pachatel snědl chleba. Zatracený chleba ...
0/0
26.3.2003 9:51

Pacient

Re: Srovnání
Nedávno v Polsku vypukla hysterie, kdy doktoři rychlé záchranné služby píchali smrtící injekce pacientům a ty pak místo do nemocnice vozili do pohřební služby. Je znám případ, kdy sestřička pomáhala do hrobu starým lidem s odůvodněním, že jim chce zkrátit trápení. Je jasné, že vše závisí na lidské morálce, ale jak se říká "příležitost dělá zloděje". Ředitel nemocnice věděl, že sestřička má vedlejšák v pohřební službě, proto měl zasáhnout z pozice odpovědného vedoucího. Srovnávat střet zájmů v členství v dozorčích radách (jak byly některé vaše příspěvky) se střetem zájmů nemocnice a pohřební služby je nemorální. Je vidět, že peníze někoho jiného vadí více než cizí smrt.
0/0
26.3.2003 11:21

Tomáš

Re: Re: Srovnání
Ano, to všechno byly úmyslné vraždy. Vystavování faktur je zcela legální zaměstnání. Mimochodem, kdyby si sestra pořídila živnostenský list na administrativní práce, tak by měla svatý pokoj, ať už by dělala faktury pro kohokoliv. Ředitel nemocnice by potom zasáhnout nemohl, kdyby se postavil na uši ... Mimochodem, jak byste se tvářil na situaci, kdyby uklízečka ze špitálu chodila vytírat do krematoria?
0/0
26.3.2003 11:35

Kato

P.S. ty narazky jak se asi starala o pacienty pri "stretu zajmu"
svedci o stupidite redaktora i nekterych prispevatelu.
0/0
26.3.2003 9:26

ivoš

co je na tom špatného???
Pořád je to etičtější než když jsou kupříkladu manželky politiků v dozorčích radách nejrůznějších společností. Pokud si někdo myslí, že ona zdravotní sestra občas přiškrtila nějakou hadičku či zalehla bezmocnou babičku, když kšefty v pohřebním ústavu vázly, tak je pěkný tydýt.
0/0
26.3.2003 9:14

Gaston

Co je to ETIKA?
Člověk, který neví co je ETIKA, nepatří do zdravotnictví. Ani jako sestra, ani jako ředitel nemocnice.
0/0
26.3.2003 8:43

Jarmil

Re: Co je to ETIKA?
Stručné a výstižné! (A je to i můj názor.)Ten ředitel je hloupý nebo drzý.
0/0
26.3.2003 9:41

slečna

Re: Re: Co je to ETIKA?
A nejenom to. Taky jako zaměstnavatel může povolit či nepovolit vedlejší pracovní poměr zaměstnance, pokud je tam alespoň náznak střetu zájmů a v tomto případě rozhodně byl. Já být v nemocnici a vědět, že sestra má VPP s pohřební službou, tak se budu cítit úžasně skvěle.... K platu ještě dodám, že mám i s příplatky a osobním ohodnocením mnohem méně než zdr. sestra, a to denně hrozí, že dostanu od někoho po hubě.
0/0
26.3.2003 9:51

Petr

Re: Re: Re: Co je to ETIKA?
Slečno, nejste Vy blondýna?
0/0
26.3.2003 10:28

Libor Foltýnek

Hm...
Pokud si někdo myslí, že ta sestra schválně "pečovala" o nemocné tak, aby měla kšeft pohřebka, má to oznámit Policii ČR. Ale pro mě osobně je taková úvaha trošku silné kafe! Na místě té sestry bych asi žádal omluvu od toho člověka, který podobnou myšlenku vypustil z úst.
0/0
26.3.2003 8:27

fido

Re: Hm...
souhlasim
0/0
26.3.2003 8:38

Jana

Re: Hm...
jaké silné kafe , copak se nestal odstrašující příklad v Polsku s záchranou službou ?
0/0
26.3.2003 8:42

Kestrik

Jakej stret zajmu ??! Jaky divnosti ??!
Mam takovy dojem, ze si snad sestra muze o osobnim volnu delat co chce. Pokud chce "vedlejsak",proc by ji to mel nekdo zakazovat ?? V tomhle pripade je to ostuda statu a ne sestry. Az stat zabezpeci sve pracovniky tak, aby nemuseli mit VPP, tak potom to bude o necem jinem. Ale co ma clovek ve statnich sluzbach delat ??! S platem,ktery je velmi podprumerny ? V regionu,kde je vysoka nezamestnanost ?! Odsoudit rychle je lehke,ale najit vinika teto situace.....
0/0
26.3.2003 8:25

ploskohlav

Když je člověk mrtvej .....
.... neni živej.
0/0
26.3.2003 8:18

Posleda

A v čem podniká (u koho je na vedlejšák zaměstnán) ředitel nemocnice?
Nikdy nic neslyšel o střetu zájmů
0/0
26.3.2003 8:18

Milan

Ještě by to chtělo uzákonit eutanázii.
Pak by mohli pacienta rovnou zavraždit a nemuseli by zbytečně čekat.
0/0
26.3.2003 7:54

Pavel

Proč ne?
Když uvážíte, že v pražském Motole je hned vedle sebe nemocnice, krematorium a hřbitov - vždyť to spojení je logické. A to tam před časem bylo i vojenské cvičiště, aby jim zajistilo stálý přísun klientů.
0/0
26.3.2003 7:46

syžet

Kritika je na místě
Nevím, co byste říkali, kdyby v té nemocnici ležel třeba váš rodič?
0/0
26.3.2003 7:33

Gaston

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
26.3.2003 7:26

Najdete na iDNES.cz