Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Prezident: Jak vidím tuto válku

V jednom rozhovoru jsem dostal otázku, jaký je podle mého názoru důvod pro dnešní válečnou operaci proti Iráku. Neodpověděl jsem, protože jsem si byl vědom toho, že odpověď nemůže být zúžena do jedné jednoduché věty. To je důvod, proč se k tomu chci formou článku vyjádřit trochu obšírněji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Karel

Dobrá práce
Vždy jsem za Vás bojoval, jako i ostatní, za ODS a teď i za prezidenta. Nezklamal jste, jste jeden z mála, kteří to mají v hlavě uspořádané! Zdravím a držte se!
0/0
28.3.2003 0:35

lopata

souhlas..almost..
..myslim,ze ma vcelku rext...valka nevalka..budeme tu zit spolu at se to nekomu libi nebo ne... ..ruskej blok zahynul jen diky tomu ,ze breznev,pred nim stalin..nebyli nesmrtelni!!!! nikdo neni nesmrtelny... ...a nejspis amici tu valku vyhrajou..ale co potom...?to asi strasi jeste vic nez pritomnost... ..jak dlouho skejsnou v afganistanu(navzdy)..jak dlouho v iraku(navzdy)...nebo do dalsich voleb prezidenta... ..bush nerika lidem doma pravdu...a vetsina by do toho nesla...ale nechtej trhat americkou pospolitost... ..taky jsem slysel..od amika...ze si jen vyrizuje ucty..protoze husajn pripravoval atentat na seniora...ale asi to bude jen takovej kaminek do mozaiky... a posledni vec..amici brali pred valkou 6% ropy v iraku...dost amiku to nechapalo.. zaver..klause zrovna nemiluju..ale sem tam s nim musim souhlasit..
0/0
26.3.2003 10:22

Eufrat

Nesouhlas
"Podporovat a inspirovat" demokracii? Není to trochu málo? Jakým způsobem padnul sovětský blok, jakým způsobem si v historii národy vybojovaly svou demokracii? Ve většině případů hrozbou síly, resp. bojem.  Tím, že se v novinových článcích intelektuálů objevovaly moudré statě o tom, že demokracie je pěkná věc, se žádná demokracie ještě nenastolila. Proti puškám a chemickým zbraním podpora a inspirace nestačí a pokud ano, proč to pan prezident nekříčí do světa hlasitěji???
0/0
26.3.2003 7:17

Ivan

Re: Nesouhlas
Jestli Sovětský svaz, podle vás, padl "hrozbou síly, resp. bojem" tak jste v té době zřejmě žil na jiný planetě než já. A to, čím  prohrává mínění většiny lidí ve světě Bush je jen a pouze to, že nesnáší věty, opatřené na konci otazníkem. Zřejmě ví proč.
0/0
26.3.2003 7:30

Olda

????
Pánové, toto není hospodská rvačka. Běžte si to do Iráku vyřídit sami. V opačném případě se zařadíte mezi sraby, ke kterým počítáte i prezidenta. Kolik z vás má modrou knížku? Od roku 1989 jsme rušili vojenskou výrobu, ustoupili ze zbrojních trhů, daňový poplatník si nepřál financovat vývoj pro válečné účely. Poslanci se chválí svojí modrou knížkou, ministr obrany byl až na vzácné vyjímky naprostý laik.
      Tak co s tím, jaký projev očekáváte?
0/0
26.3.2003 7:14

Martin

Souhlasím, jen s jednou výhradou
To co Klaus píše pod to bych se vcelku podepsal i já, jen s jednou vyjímkou. To kdyby napsal, že amíci kopou i za nás. Jen to , že mají trochu nepraktického prezidenta, který mohl po 11. září žádat od světa cokoli, ale jak blb čekal až do letoška, tak zi mediální válku o Iráku prohráli sami. Ale....... Ted nemohou couvnout, i kdyby to stálo život 100.000 civilistů. Zní to blbě, asi bych byl schopen Bushe zabít, pokud by mi vyvraždil rodinu, být Iráčanem, ale na druhou stranu, jsem Čechem a má rodina je díky zásahu USA o trochu ve větším bezpečí. Pokud by amící ted cukli a stáhli se, doplatím na to já a má rodina. A ted intelektuále rad. Za můj klid a pohodu někdo jiný zaplatí svým pohodlím a možná i svým životem. A co mi poradíte? Je ta válka spravedlivá? Jsme opravdu více ve svých instinktech než ostatní živí tvorové na této planetě? Nehájíme náhodou každý z nás své osobní cíle (tj. vlastní genetickou linii?). Proč většina intelektuálů, která se snaží spasit lidstvo je bud bezdětná, nebo má velmi chladný vztach ke svým rodinám? Jsme opravdu tak dokonalí? A proč tolik nenávisti v nesouhlasu? Není to vše jen dětinská hra? I když při ní umírají lidé? Není VĚTŠINA VÁLEK vůl? Víte to?
0/0
25.3.2003 23:56

Martin

Re: Souhlasím, jen s jednou výhradou
Sorry, psal jsem příliš rychle a tak opravy gramatické......... vztah a ne vztach atd........... omluvte mne............. Díky
0/0
25.3.2003 23:59

BOB

Petr Mayer - naprostý souhlas s obsahem Vašeho článku .
A nejen souhlas s obsahem Vašeho článku , ale také s velmi slušnou formou komunikace , což  zde hulváti - odpůrci války neznají .
 
0/0
25.3.2003 23:46

BOB

Klaus není státník , ale je opravdu srab !
Půjčím si velmi trefný výrok Petra : " Souhlasím, Klaus se tváří jako rozvážný státník, ale projevuje se jako srab. Viz taky jeho postoj vůči bombardování Srbska NATO v roce 1999." .
Klausova slova , že jeho odpověď nemůže být zúžena do jedné jednoduché věty vypadá sice chytře , ale to co nakonec mluví , je "páté přes deváté" . Např.: " To je jen jedna stránka celého problému" - nikde se člověk nedočte , CO je konkrétně ta první stránka . Klaus pokračuje : " Ta druhá (?) se ptá : Jak silný musí být motiv .... , že jiné , než vojenské řešení nebylo k dispozici ? Představa , že Američané bojují v Iráku kvůli ropě, je směšná a naivní . " . Klausovy myšlenky jsou doplantané , ale konečně a bohužel pozdě (takticky) někdo z politické reprezentace státu demonstrujícím D E B I L Ů M jasně řekl , že ropa v tom není . To je jedinné Klausovo plus . Zbytek jeho myšlenek je opravdu snůška vytáček a neschopnosti se jasně vyjádřit . Cituji Klause : " Neumím detailně posoudit aktuální nebezpečí vyplývající z možného či ptravděpodobného iráckého vlastnictví ZHN . ... Politik musí být odvážný a musí být schopen "foukat proti větru" , je-li o tom přesvědčen. ....vážím si toho , že se moje stanoviska shodují s většinovým postojem české veřejnosti" - tolik Klaus .
Od kdy se shoduje Klaus s ulicí ??? Co kdyby vysvětlil hlupákům , že USA nejde  nejen o ropu , ale i o dodržování podmínek dané Saddámovi OSN ????? Určitě těch demonstrujících hlupáků by bylo méně . Ale proč ? Pro něj je výhodná velká skupina jeho příznivců , byť s naivním názorem . Zajímalo by mne , kolik hlupáků ubylo ze skupinu odpůrců proti válce , když se dozvěděli od svého idola , že USA o ropu z Iraku nejde .
Ještě jednou zopakuji "skvělý" Klausův státnický  postoj : 
KLAUS : " NEUMÍM DETAILNĚ POSOUDIT AKTUÁLNÍ NEBEZPEČÍ VYPLÝVAJÍCÍ Z MOŽNÉHO ČI PRAVDĚPODOBNÉHO IRÁCKÉHO VLASTNICTVÍ ZHN " .
To máme opravdu politika na svém místě ?!   
0/0
25.3.2003 23:42

Olda

Re: Klaus není státník , ale je opravdu srab !
Neumím si představit, že by prezidentem byl Bob.
0/0
26.3.2003 6:56

Ivan

Re: Re: Klaus není státník , ale je opravdu srab !
Zřejmě se Bob ve svém  jméně  překlepl. Prostřední písmeno mělo býti zcela jasně  "L"
0/0
26.3.2003 7:34

Juras

Re: Re: Re: Klaus není státník , ale je opravdu srab !
Nespletl. Celková úprava příspěvku, slohový styl i věcný obsah dokladují, že se jedná o neobyčejně vyspělého a moudrého ducha. Výkvět osvícenosti. Nezdráhal bych se hovořit ani o určitém druhu jasnozřivosti. Něco takového si přečíst - to pohladí duši a pofouká zjitřené srdéčko. Děkuji BOBovi.
0/0
26.3.2003 7:48

BOB

Re: Re: Klaus není státník , ale je opravdu srab !
To Olda . Ani se nedivím , že si mne neumíte představit prezidentem . Sám jste si vytvořil otázku i  odpověď , na kterou se nikdo neptá a Vás už vůbec ne !!! Zkuste si představit úplně něco jiného , něco k tématu . pokud vůbec se na něco takového zmůžete . Nejlepší možná bude Váš "kamaráčoft" s hulvátem Ivanem ( příspěvek po Vás ) . Jistě si dobře porozumíte . Nezapomeňte na jednu podstatnou věc : ŘEČ JE O KLAUSOVI !
0/0
26.3.2003 23:48

Olda

Re: Re: Re: Klaus není státník , ale je opravdu srab !
Nemám zapotřebí se kamarádit s jakýmkoliv politikem. Ale co se týká Vás: k tématům jsem se vyjadřoval často. Problém zřejmě spočívá v tom, že jiné příspěvky než jsou Vaše, Vás nezajímají. Pro případ, že moje stanoviska Vás zase nadzvednou natolik, že mě zahrnete také do galerie srabů, podívejte se na www.htplus.cz a zkuste konkretizovat - ať je to o něčem. Za klávesnicí po odehrání akční hry je každý hrdina.
0/0
27.3.2003 10:43

BOB

Re: Re: Re: Re: Klaus není státník , ale je opravdu srab !
To Olda . Mám pocit , že se nadzvedáte především Vy. Ještě jednou Vám zopakuji : já jsem se vyjadřoval k článku , jak Klaus vidí tuto válku . Doufám , že je to smyslem tohoto chatování . Protože ale Vám se můj pohled na Klause ( ne na Vás !!! ) nelíbí a hodně Vás to nadzvedlo , tak se nelogicky  pustíte do mé osoby . Je mi líto , že právě zde jste se k tématu vyjimečně nevyjádřil . Že se jinak vyjadřujete často , mě celkem nezajímá . Pokud jde o odstraňování plísní , jde určitě o chvályhodnou činnost . To doufám nesouvisí s mou osobou při hodnocení Klausova postoje k válce . Já mám svou firmu , ale že bych se tady měl s ní vytahovat , tak to pokládám za trapné .
0/0
28.3.2003 0:19

Olda

Re: Re: Re: Re: Re: Klaus není státník , ale je opravdu srab !
Omlouvám se,Bobe. Nemám pouze rád černobílý pohled. Díky za odpověď, www jsem uvedl z jiného důvodu - už za svoje postoje jsem dostal různá označení, mezi nimiž bylo i srab (to mě asi vytočilo). Takže jsem toto uvedl jako kontakt - spíš se jednalo o jiné činnosti. Jinak víte sám, že není vhodné přiznat se k podnikání.
0/0
28.3.2003 5:41

paf

Re: Klaus není státník , ale je opravdu srab !
NADŠENÝ SOUHLAS !!!
0/0
26.3.2003 8:24

honza

bez
Myslím, že Klausův postoj je jako obvykle populistický. Narcis toužící patologicky po obdivu jiný zaujmout nemůže. Tento stát vděčí za svou existenci a svobodu USA. Je amorální nevrátit příteli jeho pomoc.Kluci z Prostějova by do toho šli, jako Poláci. Vrchním velitelem naší armády je Klaus. Zvolila ho většina/vč.KSČ/. Ale 22% podpora útoku je optimistické číslo. Podívejme se do Rakouska či "hrdé" Francie. Myslím, že zásadní nepochopení flagelantů mírobojců -pamatujete 7Otá léta?-je, že válka začala před šesti dny. Amíci jsou ve válce už dva roky. Bude dlouhá a krutá. A oni ji zase, jak se stává tradicí, vyhrají za nás.A my budeme pomlouvat, radit, kritizovat, nadávat, závidět ..... Historie se opakuje a Češi jsou stejní celá staletí. Nebo ne? Honza
0/0
25.3.2003 22:23

zkušenost

tak jste se přece dočkali
milí pitomečkové. Tak se dát nachytat, že názorová rozmanitost, positivní tvořivá konkurence, demokracie ... jsou záruky svobody, s přednostmi, které jednou uzná celý svět. Houbelec - držet hubu a krok, nejvýš zpívat ody na toho, kdo vám dovolí existovat. Poslouchat budete, a ještě rádi.
0/0
25.3.2003 21:34

milhaus

Petr Mayer je chorý mozek.
Víc se o něm nemá cenu bavit, ještě nedals rodné číslo, fešáku, tak se polepši.
Na Bratislavské bydlí skoro samí Cikáni, ne ? Před rokem mi tam vykradli auto.
0/0
25.3.2003 18:57

Jan

Re: Petr Mayer je chorý mozek.
Tys nemohl mit nikdy ridicak,tim padem ani auto...
0/0
25.3.2003 19:17

universum

Re: Petr Mayer je chorý mozek.
ono bylo fakt tvoje? ukradené?
0/0
25.3.2003 21:26

barbudo

V presidentském slibu je cosi o ústavě a zákonech této země.
No a president je holt dodržuje. Tady si snad někdo myslí, že president je císař pán a může plácat, co ho napadne, případně posílat armádu kam se mu zlíbí?
0/0
25.3.2003 17:16

Petr Mayer, Bratislavská 5a, 602 00 Brno

Opatrnictví
Doplňuji adresu k příspěvku "Opatrnictví"zaslaném 25.03.2003 ve 14:44 hod.
0/0
25.3.2003 16:19

prouza

plácání do vody
Byly doby, kdu jsem neměl nic proti panu Klausovi. Naopak, domníval jsem se, že něco umí a něčemu rozumí. Zkušenost s ním a jeho nohsledy je však opačná. Jeho řeči se vedou a voda teče. Bez praktického kladného významu pro stát a občany. Jediný jeho přínos pro politiku našeho státu vidím v tom, že nám ukázal, na jaké lidi si máme dát pozor a že řečem lidí, kteří nemají žádné praktické zkušenosti s ekonomikou nemáme věřit. Je to balast. Nejsem nenávistný, spíše ho vidím jako neužitečnou věc, kterou jsme si pořídili a nemohli jsme ji za tak drahé peníze vyhodit.
0/0
25.3.2003 15:45

Kirken

Souhlasím s Vaškem.
A ti hysteričtí klausožrouti budou stejně proti němu, ať řekne cokoliv.
0/0
25.3.2003 15:15

Mirek K

Re: Souhlasím s Vaškem.
Klausožrout myslím nejsem,že se stal prezidentem jsem uvítal,ovšem s jeho názorem na tuto problematiku nesouhlasím.Buď jsme vlezdoprdelci nebo příposerkové.Špidla je to první,Klaus to druhé.
0/0
25.3.2003 15:36

Petr Mayer

opatrnictví
Prezident Klaus je člověk úzkostlivě opatrnický.V roce 1989, když se na Prognostickém ústavu podepisovala petice za propuštění Václava Havla z vězení, on nepodepsal.Když Václav Havel pozval Salmana Rushdieho byl tehdy předseda Klaus celý rozčilený, jak to může poškodit naši republiku. Václav Klaus se velmi obával důsledků našeho hypotetického obchodování s Čínskou lidovou republikou při návštěvě tibetského Dalajlámy.Václav Klaus po zjištění neprůhledného hospodaření ODS na podzim 1997 se neprojevil jako chlap a neměl dostatek odvahy k tomu, aby odstoupil, protože se obával,že by se mohl z politiky vytratit.V jeho zastoupení paní Livie Klausová v prosinci 1997 na Václavském nám. volala - Klaus se nevzdává. Ano, nevzdává se za svou osobu.Paní Livie Klausová se po krádeži jejích šperků nechala slyšet, že to tedy je příliš a že bude emigrovat.Myslím, že žít v zemi, která má v čele prezidenta, který se bojí postavit se rovně k zásadním problémům dává rozhodně pádnější důvod k emigraci, než je krádež šperků jeho choti.V prezidentu Klausovi necítím oporu v případě napadení republiky, že by rozhodně řekl - musíme bojovat za svou svobodu.Jistě by to bylo poraženecké vystoupení jako v r. 1938 a 1968, z čehož se tento národ nemůže doposud vymanit.A proto nemůžeme chtít po našem novém prezidentovi, aby zaujal stanovisko, které by jasně vyznělo ve prospěch potírání brutálního režimu alespoň v jedné zemi jako je Irák.Režimu, který podporuje teror všude, kde může, aby odvrátil pozornost od svých domácích problémů, což je samozřejmě způsob vládnutí všech diktátorských režimů.A na závěr - kde jste byly, když Ruská vláda udělala z hlavního města Čečenska mrtvé město bez ohledu na civilní oběti, když kvůli srbským národovcům padlo za oběť 250 000 lidí a 1 milion na útěku.Nadáváte na Spojené státy americké, ale Evropa se bez nich jaksi nemůže obejít.Francie, Německo a Rusko byly těmi, kdo obnovili irácký jaderný program na území s nevypočitatelným vládcem. Vyčítáte Spojeným státům, že světu vnucují svůj způsob života. Nejezte tedy hamburgery, nedívejte se na americké filmy, nepoužívejte počítače a nevyužívejte informační dálnici, s jejíž myšlenkou přišel američan Bill Gates.A nezáviďte USA, že mají prostě výkonnou ekonomiku.V r. 1976 měli USA 206 mil. obyvatel,dnes mají asi 270 mil.obyvatel.Největší zájem mezi exulanty je o USA. Nebo chcete, aby občané Spojených států hlasovali pro své zchudnutí ve prospěch méně zdatných ekonomik? A pokud chcete argumentovat tím, že USA chtějí mít kontrolu na celém světě, musím Vám na to říci jediné : je to lepší než kontrola Sovětského svazu, dnes Ruska nebo kontrola Číny a nebo různými talibaníky a Saddámy.
0/0
25.3.2003 14:44

Petr

Re: opatrnictví
Souhlasím, Klaus se tváří jako rozvážný státník, ale projevuje se jako srab. Viz taky jeho postoj vůči bombardování Srbska NATO v roce 1999.
0/0
25.3.2003 14:50

Re: opatrnictví
Není nic hroznějšího než když má kontrolu nad celým světem jeden stát. Děsím se toho až bude všechna kulturu uniformní, všude jen ty hambáče, a stupidní jejich filmy. Jak jsi přišel na to, že se na to koukáme, že to jíme. Spousta lidí tak nečiní. Mám rád svět kulturně rozmanitý. A když jsme u té ekonomiky, tak teď amíkům taky zrovna neroste. Nezapomeň si koupit toaleťák potištěný portrétem Bushe až jim budeš ten zadek utírat. Hovoříš stejně jako bolševici, jenže s tím rozdílem, že oni nemlivili o Američanech ale Rusech. Skoro bych řekl, že jsi si vzpoměl na nějaký svůj projev z doby před 13 lety a jen jsi vyměnil Sovětský svaz za USA.
0/0
25.3.2003 15:13

Mirek K

Re: Re: opatrnictví
Pitomče !!!!!
0/0
25.3.2003 15:40

Re: Re: Re: opatrnictví
Koukám ty už máš v ústech taky americkou žvejkačku, co? Tak se hlavně neudav.
0/0
25.3.2003 15:55

Petr Mayer

Re: Re: opatrnictví
Reaguji na vulgární odezvu označenou "Já" na můj příspěvek pod nadpisem "Opatrnictví" : v zasílání příspěvků pomocí počítače nemám doposud praxi a jsem překvapen jakými sprostotami se příspěvky hemží.A myslel jsem si, že se při vzájemné korespondenci neznámých lidí vyká.Váš bezbřehý vztek mně připomíná můj vztek z nesvobody mezi lety 1968-1989.
0/0
25.3.2003 15:57

Mančíny

Re: opatrnictví
Souhlasím s akcí Spojenců v Iráku. Nám ani našim politikům zřejmě nikdy nebude vlastní odvaha a rozhodnost. To třeba Poláci poslali do Iráku nejen chemiky, ale i speciální komanda. Kde jsou ti naši slavní specialisté? Asi schovaní v Prostějově. Hlavně, že se nikomu nic nestane.
0/0
25.3.2003 16:36

Olda

Re: Re: opatrnictví
Neboj se, dojde to i k nám. Budeš mít možnost.
Těší mě, že jediní stateční se sešli na internetu.
0/0
26.3.2003 14:38

!!!

Re: opatrnictví
Petre Mayere, budu ti zamerne tykat, protoze tak to tady chodi. Vynecham prvni polovinu tveho prispevku, protoze me tvuj nazor na V. Klause nezajima. K tomu zbytku: narozdil od USA se Rusove a Srbove (tehdy Jugoslavci - i kdyz je to zavadejici) srali pouze na svoje uzemi, nikoliv pres pul sveta. Krom toho Saddamovi pomohli k moci USA a podporovali ho nejvice ve valce proti Iranu. Jaderny program Iraku skoncil nekdy v dobe SSSR. No a s tim Gatesem jsi taky vedle (vymyslel pouze microsofti kramy). Co se tyce kontroly nad svetem, asi nikdo nechce, aby svet kontrolovali nejaci soudruzi, talibanci, ale ani amerikanci. Kazdy narod ma pravo na sebeurceni, kazdy stat poziva suverenity, do ktere se nema nikdo co srat. Atd proti USrozpinavosti, ktera me dost se..
0/0
25.3.2003 22:04

Krak

Re: opatrnictví
Snuska polopravd a prekroucenych faktu,pane Mayer.Jen letem-Srbsko-jste typicka obet NATOpropagandy,sami posleze(ne ovsem na prvnich stranach novin) priznali skutecna cisla,radove o dve nuly nizsi,nez uvadite.Nezapomente,kolik nevinnych srbskych civilistu odneslo radeni albanskych soldatesek vyzbrojenych za narkodolary ci chorvatske armady.Proste svinstva na obou stranach,jako ve valce.Mimochodem na vlastni oci jsem videl v Belehrade "vojensky cil" zniceny NATObombou - civilni nemocnici...Irak-na uzemi s nevypocitatelnym vladcem(souhlasim) rozbihali zbrojeni i americke firmy a dokonce i izraelske pres nastrcene spolecniky ze tretich zemi.Velkou cast vyzbroje dodaly USA Husejnovi behem jeho valky s Iranem,ponevadz se jim tehdy hodil a vubec je nezajimalo nejake porusovani lidskych prav.Nepletu li se,doslo k temto dodavkam zrovna v dobe,kdy Husejn likvidoval Kurdy plynem...Jinak s nazorem na Klause vesmes souhlasim,je to skutecne prizemni obskurtni figurka,Takova smesna,ale nebezpecna.Dobrou noc.
0/0
25.3.2003 23:02

tygr

to jsou paradoxy
Bigotní thatcherista Klaus mě vždycky štval, ale tenhle jeho názor na válku bych do slova a do písmene podepsal :-)
0/0
25.3.2003 14:08

mamnah

V.K. rulez
povedeny clanek !!, plne souhlasim, myslim ze novy novy prezident Klaus ma na takove veci cit, mozna bych jeste ubral s alibismem, jinak OK  :-)
0/0
25.3.2003 13:41

lon

ropa
i kdyz usa neberou ropu primo z iraku, tak jsou to 2. nejvetsi zasoby ropy na svete a usa si nemuzou dovolit nechat na nich sedet diktatora. vzdyt valka v iraku primo ovlivnuje cenu ropy, takze ropa je rozhodne jeden z duvodu. ale i bez nej je valka strasna a vsem, ktery s ni souhlasi se da snad doporucit jen jedno: jedte i s rodinou do iraku a sem do cech poslete irackou rodinu!pak uvidime, jaky budete mit nazor na valku!
0/0
25.3.2003 12:44

Jena

A co skryté ekonomické zájmy
a) zbrojní firmy v případě konfliktu vydělávají násobky svých běžných zisků, ceny se během konfliktu vyšroubují na několikanásobky "běžných" cen.
 
b) naftařské fyrmy tlačí také, protože jim nerovnováha v oblasti snižuje zisky (předpokládám účast amerického kapitálu v naftařských a přepravních firmách v oblasti)
 
O vlivu amerických gigantů na politické dění asi nemá smysl diskutovat. Vždyť lobing je v této zemi legální záležitost. Vážně si myslíte, že je představa ekonomických důvodů naivní?
 
Můj postoj je následující. Pokud američané najdou v Iráku prostředky pro výrobu zbraní hromadného ničení, je jejich jednání opodstatněné. Pokud tam nic takového není, je to odsouzeníhodné. Bohužel nedisponuji rozvědkou, takže tyto informace nemám k dispozici.
 
Násilná instalace demokracie? Třeba je většina obyvatel Iráku držena v šachu stejně, jako jsme byli drženi v ČR. Ani dnešní zřízení není ideální, ale aspoň máme šanci. Vytváření demokracie podle západního střihu je vážně neštěstí. V iráku není opozice, která by mohla vybudovat stát na rozumných hystorických základech s demokratickými prvky?
0/0
25.3.2003 12:28

Jena

Re: A co skryté ekonomické zájmy
firmy atd. se omlouvám...
0/0
25.3.2003 12:30

Re: A co skryté ekonomické zájmy
Problém je v tom, že teď tam zbraně hromadného ničení a továrny na ně musí amíci najít i kdyby tam nebyly (tím nechci říct, že tam jsou nebo nejsou).
0/0
25.3.2003 12:50

Jena

Re: Re: A co skryté ekonomické zájmy
To jako, že by si tam něco dovezli? Tomu nevěřím. Ono je to jednodušší. Takové chemické zbraně se dají vyrábět ve skoro každé chemické fabrice a nebo v menším množství i "podomácku". A řek bych, že Saddám něco má.
0/0
25.3.2003 13:10

Karel

ach jo
 
Vždy jsem vás volil pane Klausi a tím víc teď trpím, když čtu vaše řádky. Stavíte se do čela lidem tzv. "dobré vůle", kteří bez znalostí širších souvislostí hodnotí válku v zálivu a spolu s nimi blouzníte o trpělivém jednání s diktátory.  Když čtu vaše věty o tom "kdo bude další koho Američani napadnou" mám pocit, že citujete z transparentu poblázněného demonstranta. Stydím se za vás.
0/0
25.3.2003 12:18

fanda

Re: ach jo
Mohu jen souhlasit,Klause jsem považoval dosud za státníka a to co tu čtu mě opravdu vyděsilo,jak hodnotí celý konflikt,jasně nikdo nemůže mít radost s použití síly,ale ve hře je zajištění bezpečnosti před pomateným magorem jménem Saddám Husajn a spojování s nějakým plánem exportu demokracie mě přesvědčilo,že je Klaus v této věci uplně mimo a ještě štěstí,že hlavní odpovědnost v této věci leží na rozhodnějších lidech,kteří mají navíc daleko více informací a tím také jasných důvodů k zásahu,demokratické společenství se v důsledku i vnitřních mocenských tlaků,typický příklad Francie,nesmí nechat uvést do stavu.kdy by nebyla dostatečně akceschopná k řešení reálných hrozeb i silou.Klaus předvedl,že se dokáže v klíčových mezinárodněpolitických záležitostech prezentovat jen tak,aby dobře vypadal před naší veřejností,která ve většině nemá dost informací ,aby mohla mít na věc seriózní názor,jen hraje na to,že nikdo nechce válku a že dvakrát měř a jednou řež a v porovnání s Blairem,který je navíc daleko více odpovědný a nekecá jen v závětří,který i přes nepřízeň veřejnosti jedná v globálním zájmu všech,tedy odstranit nádor,dokud je v zárodku
0/0
25.3.2003 12:47

Re: Re: ach jo
Zatím co ty jsi informacemi přetížen.
0/0
25.3.2003 13:02

ma

Re: Re: ach jo
Zdá se mi, že si Klaus hraje na intelektuála (tímto se asi snaží navázat na V. Havla), ale bohužel jeho hodnocení konfliktu v Iráku je opravdu dost mimo. Na jednu stranu nechce poslouchat hlas ulice a na druhou stranu se opírá o pochybné průzkumy veřejného mínění.  Kdo zaručí, že agentury pro výzkum veř. mínění nemanipulují veř. míněním?
0/0
25.3.2003 13:46

XXX

Re: Re: Re: ach jo
A takova mirna posloupnost  Afganistan bombardovan Bin Ladin - nenalezen,  Iraq bombardovan - o Sadamovi se nic nevi, kdo bude dalsi skodic, jehoz zeme padne? 
0/0
25.3.2003 14:32

jeden z 55%

Re: ach jo
Nevím co jsou to podle vás „lidé dobré vůle“, zřejmě ti omezení ubožáci kteří nechtějí válčit. Ale dnešní koláčový graf v MF Dnes vypovídá že těchto lidí je u nás 55% a dalších 19% je nerozhodných. Pouze 26 % je zřejmě takových jako vy. Zřejmě znají ty vaše „širší souvislosti“. Myslím si že není potřeba se stydět za prezidenta kterému to po dlouhých letech prezidentské jaloviny zase myslí. Styďte se,     ale za sebe.
0/0
25.3.2003 14:02

Najdete na iDNES.cz