Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klaus označil odsun Němců za nepřijatelný

Prezident Václav Klaus včera vystoupil s prohlášením k výročí obsazení Československa nacistickými vojsky v roce 1938. V prohlášení sdělil, že okupace i odsun Němců po válce byly nepřijatelné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan

Zpráva z hvězd
Proč jen ta komunikace se sud.Němci před válkou tak vázla? Oni to mysleli s námi tak dobře. Např. i "astro" to dnes už chápe!
Obce na Sokolovsku uctí památku obětí henleinovského puče 12.9. 2002 11:23:00
KARLOVY VARY 12. září (ČTK) - Památku 12 četníků a českých vojáků, kteří byli zavražděni v západočeském pohraničí při henleinovském puči v roce 1938, si v pátek odpoledne připomenou obyvatelé tří obcí na Sokolovsku. Přívržence Sudetoněmecké strany Konráda Henleina v českém pohraničí povzbudil k násilnostem proti představitelům československé státní moci projev nacistického vůdce Adolfa Hitlera, který 12. září 1938 pronesl na sjezdu NSDAP v Norimberku.
O den později se pokusili henleinovci obsadit četnickou stanici ve více než třítisícovém Habersbirku, dnešním Habartově. Výsledkem krvavé srážky byla smrt čtyř českých četníků. Jejich památku v pátek uctí zástupci územní vojenské správy v Sokolově spolu se členy Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské a policie u pomníku v centru obce.
Květiny položí i u pamětní desky na zdi obecního úřadu v nedaleké Krajkové, kde henleinovci zastřelili pět českých vojáků. Poslední zastávkou vzpomínkové akce bude památník v Bublavě, připomínající násilnou smrt tří četníků.
Násilnostmi na Sokolovsku, tehdejším Falknovsku, řádění henleinovců v západočeském pohraničí neskončilo. Například o den později u železničního nádraží v Chebu v ozbrojeném střetnutí zastřelili jednoho četníka a dva železničáře.
0/0
17.3.2003 12:34

astro

Re: Zpráva z hvězd
Milý Jendo, nikdo tady netvrdí, že se většina sudetských Němců nechtěla připojit k Říši. Možná, že si jenom tak úplně nepochopil o co mi jde. Obhajovat trest pro příslušníky nějaké skupiny, ať už etnické nebo úplně jiné, na základě uplatnění principu kolektivní viny, je blbé, i když to tak v době po 2.sv.v v případě SN nevypadalo. Netvrdím, že by ČR měla vyhnance odškodňovat, ale už by si spousta lidí u nás mohla uvědomit, že tenhle model uvažování se jaksi "nenosí". Kdyby's chtěl vysvětlit proč, s klidným svědomím se na mě obrať.
0/0
17.3.2003 13:01

pudlik

Re: Zpráva z hvězd
jestlipak ses někdy zamyslel nad tím, proč se Sokolov nepřejmenoval zpátky na Falknov? Když to udělali s Gottwaldovem-Zlínem, proč ne se Sokolovem-Falknovem?
0/0
17.3.2003 14:50

Jan

A já se ptám
V Praze 2.října 1941 prohlásil Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor Čech a Moravy: "Konečné řešení je jen jediné: Tento prostor musí být jednou provždy osídlen Němci. Nemůžeme trpět, aby z tohoto prostoru stále a znovu přicházely údery proti říši. Ke konečnému poněmčení tohoto prostoru můžeme použít osvědčené metody: Buď tento český ksindl poněmčit nebo zcela zničit."
A já se ptám, proč se to v případě předků nějakého Tristana Eugena nepovedlo
0/0
17.3.2003 12:31

Jarda

Odsun
Pan Klaus o odsunu asi moc neví. Schválila nám ho Postupimská konference a odsun se konal pod kontrolou inspektorů ze států vítězných mocností, převážně amerických. Ti byli velmi přísní. Měli přístup do každého sběrného střediska v kteroukoliv dobu. Nevím, proč se dnes neuvádí, že roku 1947, po ukončení odsunů, dostala tehdejší vláda ČSR uznání spojeneckých mocností za humánní provedení odsunu. Nevím, proč se pořád pár "ujetých" disidentů a chartistů snaží vyvolávat atmosféru, že Češi páchali zvěrstva. Je vidět, že jim z Německa chodilo hodně peněz v tvrdé valutě. Teď to "splácí". Měl jsem za to, že pan Klaus se k nim nepřidá.      
0/0
17.3.2003 9:49

astro

Kolektivní vina
Jenom mi není jasné, jestli jsou někteří diskutující příčetní, když poukazují na zvěrstva páchaná Němci za II.sv.v. a tím argumentují ve prospěch odsunu SN. Kdo rozpoutal válku, kdo mučil zabíjel a dopouštěl se vlastizrady? Podle spousty "vlastenců" to nejspíš byli úplně všichni němečtí sedláci, z nichž spousta ani nešla před válkou k volbám. Tady se alespoň pár rozumných snaží odsoudit princip kolektivní viny, čeští milánci!
0/0
17.3.2003 9:07

Re: Kolektivní vina
Už ve volbách 1935 dostala SdP 1,25 miliónu hlasů, což je skoro dvě třetiny ze všech oprávněných Němců.
0/0
17.3.2003 10:30

astro

Re: Re: Kolektivní vina
Skoro dvě třetiny, píšeš. Jistě, zbývá už "jen" něco mezi 30 a 40 procenty ostatních voličů (nemluvě o těch, kteří nebyli oprávněni volit).
0/0
17.3.2003 12:47

Jan

Re: Kolektivní vina
škoda milánku, že jsem  ztratil text z Hospod.novin, kde autor dokládal, že procentuálně nejvíc členů nacistických organizací se rekrutovalo z řad sudetských Němců. Nic si z toho nedělej, jsi Astro a spadl jsi z Měsíce
0/0
17.3.2003 12:45

0/0
17.3.2003 8:57

Malstrom

Co takhle vyměnit komunisty za sudetské němce ?
Ten Tristanův nápad vážně stojí za úvahu. Nemyslím si, že bychom na tom prodělali. Stejně by nám ti Sudeťáci měli být vděční, že nemuseli žít v našem režimu jako my.
0/0
17.3.2003 8:30

Josef Koprnický

Komunisté mají nějak krátkou paměť !!!
Soudruzi, komunisté by neměli zapomínat na bývalý pakt Stalina a Hitlera. Ve srovnání s tímto svinstvem, blednou ať jakékoly Klausovy výroky!!! Lidu naší vlasti se komunisté za kolaboraci s Hitlerem také zapomněli jaksi omluvit!!!
0/0
17.3.2003 8:18

Pepa

I Klaus se chce zavděčit.
0/0
17.3.2003 8:11

Jan

Tristan Eugen?
či jak se to jmenuje? Nezajímavý slinta a provokatér i ve srovnání s Crude Assem (Kruťasem)!  Dobré a ještě lepší ráno
0/0
17.3.2003 7:40

Pindy

Rudá armáda
měla německo vymazat po válce z mapy úplně a mohl být v Evropě klid.
0/0
17.3.2003 7:26

Petr

Re: Rudá armáda
Máš dojem, že v Evropě klid není ? Z Němců se díky americké poválečné obnově stali slušní a mírumilovní lidé s jednou z nejvyspělejších ekonomik na světě, Rusové jsou zpátky na svém území a budují demokracii a kapitalismus. Takový klid a vzájemné porozumnění tu nebyly snad nikdy.
0/0
17.3.2003 8:23

michallll

Rozum p.Klause funguje,
někdy se pohybuje na břitu nože, ale zřejmě o tom ví. Tak jednostranné triky volební bude snad i dále vyvažovat. Jinak by byl stejně komickým, jak voliči pana 6ŽELEZNÉHO, nebo ta strana, co ji slušní lidé raději nejmenují.
jistě, ti kdo odsunovali, kdo pokračují v organizovaném zločinu, kdo se bojí o nakradené majetky a falešné pozice, kdo dodnes používají slovo kom....., které obětem systému působí bolest, ti nemohou.Jeden člověk za život dokáže málo, snad jejich potomci najdou kvalifikované terapeuty a vyrovnají se s tou hrůzou lépe, než pan. G., který v musí vězet. Identita každého z nás je zranitelná.
0/0
16.3.2003 17:54

Péťa

Důsledky odsunu
Odsun Němců zřejmě nastartoval devastaci vysídlených území. Na uvolněné domy a byty se z velké části vrhli Cikáni ze Slovenska a další lidé, kteří neměli k takto nabytému majetku žádný vztah. Vzhled některých domů na vesnicích v oblasti Sudet o tom dodnes svědčí. Věřím tomu, že nebýt odsunu Němců, ještě dnes by stálo naše staré královské město Most, které bylo v 60. a 70. letech zcela zničeno kvůli těžbě uhlí. Při rozhodování o likvidaci bylo přihlédnuto k jeho špatnému stavebnímu stavu, jehož výhradním viníkem jsou Cikáni.
0/0
16.3.2003 17:54

nihilo

chudacci
Po prvnich dnech a cinech noveho prezidenta musim rict ze jsme zvolili dobre. Pokud by si nekdo precetl cely clanek a ne jenom nadpis, ktery je celkem zavadejici, tak by zjistil, ze ten proslov byl proste dobry. A komunisti at si vylizou pr.... . A to ze media zvelicili jednu Klausovu otazku jestli budouci ministr umi svetovy jazyk povazuji za normalni chovani medii, ktere vzdycky sahaji k absurdnostem, prehazuji souvislosti a zvelicuji nedulezite veci za soucasneho opominani tech dulezitych. Vivat Klaus P.S. A ministr by mel umet aspon dva svetove jazyky velmi dobre a ne jeden
0/0
16.3.2003 16:48

Re: chudacci
Po prvnich dnech a cinech noveho prezidenta musim rict ze to uz dlouho trvat nebude.
0/0
16.3.2003 16:53

ABC: Agatha

prezident
V. Klaus je presidentem teprve par dnu a uz je  videt to, ceho se mnozi obavali.  To je teprve zacatek, anebo ceska media ho chteji ztrapnovat takovymi clanky jako-ze nema  kde bydlet, hrad je v dezolatnim stavu, bude zkouset pristi ministry z jazyku , ted nemecka otazka atd. Pochopil vubec jaka je v  CR role prezidenta?
0/0
16.3.2003 16:27

takze hotovka
nejdriv jugoslavie, ted jsme na rade my
0/0
16.3.2003 16:25

Tristan Eugen

Plačte,plačte a naříkejte.
 I české dětičky v momentě kdy příjdou na svět pláči nad těmi křivdami,které nám spáchali ti prašiví skopčáci.Že ano?Jiný důvod k pláči nemají.Vážně,vy všichni si myslíte,jste přesvědčeni,že ti S.N. ublížili té zemi,tomu národu víc jak komunisté? Vždyť ti,ublížili národu a zemi daleko víc jak naci,tak co pořád kvílite nad tím? Když považujete za správné vyhnáni S,N. a okradení jích o všechen majetek,tak se domáhejte stejného potresáni rodin komunistu.Vyhnat je s rodinami a vším příbuzenstvem.Na Sibíři je místa víc jak dost.V parlamentě I.Republiky měli komunisté desetiprocentní zastoupení,to tedy byla silná strana a rozvracela a ničila ten stát.Tak proč museli být potrestáni jen S.N.?
0/0
16.3.2003 12:31

Kateřina

Re: Plačte,plačte a naříkejte.
Tristane Eugene, A VY NEPLÁČETE????Už včera jste napsal, že nechcete ztrácet čas ani plýtvat energií nad tematikou Sudetských Němců (viz Váš příspěvek ze včerejšího dne). A přesto tak činíte - jste dobrý (nebo dobře placený)provokatér .... BRAVO. V případě, že cítíte potřebu se podělit se svými názory, tak napište knihu - ale radši ji vydejte v Německu. Tady by se asi s velkým ohlasem nesetkala...!
0/0
16.3.2003 15:02

ALE

Líbilo by se ti makat někde v dolech...
..kde by ti Němci nadávali do českých prasat? Nebylo k tomu daleko. I když nevím, jesti by ses vůbec narodil.
Pěknej den
0/0
16.3.2003 16:11

Re: Plačte,plačte a naříkejte.
samozrejme, ze ublizili - jsou to jednoduse fasisticti vrazi, lidske zrudy a odsun je to nejmensi, co se jim melo stat
0/0
16.3.2003 16:23

zv

Re: Plačte,plačte a naříkejte.
Prave o to jde.S.N. zaplatili za minulost.  Jestlize se tak nestane take s komunistama, povazuji potrestani S.N za nepravne.  Souhlasim s Vami.  Poctivi a pracoviti lide, jako Sudetsti jsou, budou na vzdy chybet v Ceske Republice.  Kdo chybet nebude jsou v prve rade Cesti komuniste a pohranicni cikani ze Slovenska.
0/0
16.3.2003 21:31

Jan Kotek

Re: Plačte,plačte a naříkejte.
Ano, odsun sudetskych nemcu nebyl zcela v souladu s platnym pravem. Totiz za VLASTIZRADU, ktere se odsuniti sudetsti nemci prokazatelne DOPUSTILI byl podle platnych zakonu TREST SMRTI. A to se netyka pouze muzske casti, ktera byla v SS, ale taktez i zenske casti sudetskych nemcu. Ti sudetsti nemci, kteri se vlastizrady NEDOPUSTILI - ti NEBYLI ODSUNITI (druha vec je, ze jich bylo minimum - o to se v SS jejich soukmenovci postarali). A v otazce nezletilych - misto umisteni do sirotcincu dostali milosrdnou sanci zit se svymi rodici. A posledni pokuaz na to, ze se jednalo o vojenske soudy (=obzalovany musi prokazovat nevinu) - opet bylo vse v naprostem souladu s I TED PLATNYM mezinarodnim pravem. Vojeske pravo se uplatnuje v prubehu A BEZPROSTREDNE PO valce.
0/0
16.3.2003 23:32

Anonym

Taticek Klaus.......
Ted' kdyz mame co jsme chteli, do.........
0/0
16.3.2003 11:41

Petr

Co chtějí SN?
Je to přesně tak, jak jsem předpokládal již před lety. Zrušení Benešových dekretů nic neřeší , Sudeťáci chtějí více. Chtějí majetek, chtějí peníze , chtějí být českou menšinou , aniž by tu žili. Chtějí dvojí občanství , chtějí pokoření českého národa jako satisfakci za vlastní selhání. Chtějí získat politický vliv, chtějí dříve či později politicky rozhodovat . Požadavek němčiny, jako druhého úředníha jazyka dříve či později přijde také. Hned poté začnou přepisovat dějiny a Českou republiku označí celou za svůj domovský prostor. Co se nepodařilo Hitlerovi, to budou chtít dosáhnout v podmínkách plánovaného rozšíření Evropské unie. Pokud tento tlak bude pokračovat, vyvolá to na České straně dříve či později adekvátní politickou reakci, v horším případě masové demonstrace. Na problém je zaděláno již dávno. Za pomoci českých quislingů je vyvoláván pocit naší viny a naší nesnesitelnosti. Ale problém je ještě širší: Uvnitř NATO nastane pnutí, do něhož budou zatahováni Američané. Střední Evropa se stane hnisavým vředem se spoustou nabalených problémů. Ukazuje se, že Evropa se nepoučila, Německo není ani zdaleka oním vychvalovnaým demokratickým státem a Sudeťáci jsou zcela zvláštní entitou, která svým uvažováním , logikou a chováním ze všeho nejvíce připomíná komunisty. Nikdy nebudou spokojeni. Pomáhali rozbíjet Československo před druhou světovou válkou, financovali rozbíjení Československa na začátku devadesátých let transferem peněz Mečiarovi a nyní budou usilovat o rozbití České republiky. Hrubým nátlakem i sofistikovanějšími metodami. Za pomoci některých církevních představitelů , úplatných novinářů a soudruhů lidských práv. Naše předpodělanost a nejednotnost může tomtuto cíli dodávat jen stále větší realnosti.  
0/0
16.3.2003 10:21

Jan

Nenechme se masírovat
 Vybírám z článku v Hospod.novinách. Majetek sudetských Němců jsme zkonfiskovali nejen my, ale i takové země jako Velká Británie, Francie, ale i Nizozemsko, Řecko. Brity sestavená komise sestavila seznam 30.000 německých firem a osob, kterým byl na základě zákona "The Trading with the Enemy Act" zkonfiskován veškerý majetek na území V.B. a jejích kolonií. Po válce byl vracen pouze těm, kteří prokázali, že se stali oběťmi nacismu nebo proti němu aktivně bojovali tedy stejný klíč, který na sudetské Němce použily i Benešovy dekrety. Sudetští Němci, kteří toto neprokázali, nemají ani dnes na vrácení majetku zabaveného V.B. nárok. Především jde o bankovní konta, v dnešní ekvivalentu v řádu milionovych částek. Mezi jmény na seznamu figuruje i jméno předsedy sn.landsmanšaftu B.Posselta, jehož rozvětvená rodina vlastnila v sev.Čechách významné firmy. Odtud tedy pramení jeho aktivita. Konfiskace německého majetku byl zcela běžný postup i v Nizozemsku, Dánsku či Řecku.
0/0
16.3.2003 10:16

Anonym

Re: Nenechme se masírovat
Placeni za Sudety vas teprve ceka az budete v EU, napred musite ale zaplatit tohle..... http://www.cetv-net.com/
0/0
16.3.2003 14:05

Jan

Nemusíme se v tom pitvat II.
Jen těžko představitelné fyzické týrání sice vydržel sedmnáctiletý Vlastimil Moravec, jehož rodiče po jistý čas výsadkáře ukrývali, jejich skrýš v kostele Cyrila a Metoděje však prozradil, když se nervově zhroutil při pohledu na odříznutou hlavu maminky Marie v konzervačním roztoku. Stejný šok ale prodělali i příbuzní výsadkářů. I sedmi vojákům byly totiž hlavy odděleny od těl a "naloženy" do skleněných válců.
0/0
16.3.2003 10:12

Jan

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
16.3.2003 10:09

Jan

Povinnost sudetských poslanců
 "Kdo se domnívá, že není nejvyšší povinností německých poslanců páchati velezradu, mýlí se". vůdce německých poslanců v čs.parlamentu dr.Lodgman 27.10.1922
 
0/0
16.3.2003 10:04

Luděk

Koukejte se na F.L.Veka
Jak tam nemecka urednicka slechta jednala s prostym Cechem...Na nsem uzemi...kdopak zacal obe svetove valky ?Kdopak vrazdil,tyral,mucil?? Kdopak  zavadel krute praktiky u vyslechu ?? Kdo byl zvracene perverzni,rasisticky a antisemiticky ? Kdo ??
0/0
16.3.2003 9:12

Luděk

Kdyz...
Kdyz se kaci les,letaji trisky...Kdyz vyhanis kolaboranty a zradce...odnese to bohuzel i nevinny..
0/0
16.3.2003 8:59

waldemar draha

odsun
můj názor je ,zub za zub,oko za oko.
0/0
15.3.2003 22:53

lopata

konecne..
..nekdo rekl..."historii nezmenime"!!!!! nemusel to moc okecavat..ale i tak to konecne vidim jako dobry krok.. "stalo se "..a co ??? proboha!!!!jezdime do nemecka..oni jezdi sem...proc uz prestat kecat o tom jakej byl jejich deda..co udelal..(nejspis davova psychoza)...co muj deda udelal..(taky davova psychoza)..buh vi jak to vsechno bylo...moc lidi to ma zkresleny...uz je to dost davno.. proc se v tom lidi porad rejpete???
0/0
15.3.2003 21:51

ST

Misto abychom se radovali, tak jsme se mstili
napsal po valce F. Peroutka. Pokud bychom 3000000 Nemcu nechali v republice, myslim ze by nas Rusi pustili ja ko Rakousko. misto rustiny ( kterou ani po 12 letech uceni neumim) by jsme se ucili nemecky..., bylo by to podstatne uzitecnejsi. Jinak, vyhnani bylo svinstvo a jednou si to budeme muset priznat.
0/0
15.3.2003 20:57

GhorX

Re: Misto abychom se radovali, tak jsme se mstili
Pokud vyjmete historickou událost ze souvislostí, bude Váš názor zařazen do katalogu projevů hlupáků. Vyhnání bylo správné, ale poznamenalo kromě těch, které mělo spravedlivě postihnout, i ty, kteří si to nezasloužili, což je to, o čem hovořil pan prezident ve svém stanovisku. A obávám se, že nebýt vyhnání sudetských němců, došlo by na území tohoto státu k mnohem větším masakrům. O vlivu velmocí na konkrétní země bylo totiž rozhodnuto dávno před koncem války. Fakt, že jste se nedokázal za 12 let naučit velmi příbuzný jazyk považuji za Váš osobní nedostatek. Logicky byste totiž neuměl žádný jiný povinný jazyk.
0/0
15.3.2003 21:39

Jan

Re: Misto abychom se radovali, tak jsme se mstili
odsun sud.Němců byl logický akt  po prohrané válce, kterou notabene pomáhali rozpoutat, a ty se s tím buď srovnáš nebo se oběsíš.
0/0
16.3.2003 9:56

ALE

seš neskutečnej ... , DŘEL BYS V DOLECH
. co víc dodat??
0/0
16.3.2003 16:19

ZAN

Zemana na Nemce,ten by jim ukazal!!
Moc se me libilo,jak se Milos Zeman vyporadal s Rakusakama ohledne Temelina.Myslim,ze by to stejne dobre zvladl se Sudetskejma Nemcema.Vetsina z nich jsou potomky fasistu a jeste jsou urazeni,ze nemuzou restituovat majetek.A Havel se jim jeste omluvi.To jsou veci  
0/0
15.3.2003 20:54

ST

Re: Zemana na Nemce,ten by jim ukazal!!
Vole
0/0
15.3.2003 20:58

mojo

Re: Re: Zemana na Nemce,ten by jim ukazal!!
...neni co dodat.
0/0
16.3.2003 0:18

Semik 1979

Re: Zemana na Nemce,ten by jim ukazal!!
Nejhorsi na tom je, ze tohle je pravda, ale nikdo to nechce rict nahlas... Stejne jako s Arafatem, Zeman holt mluvi to, co si mysli... Neni to diplomaticke, ale je to proste pravda...
0/0
16.3.2003 18:22

Šuman

Konečně - tak a nejinak lze hodnotit vyjádření pana prezidenta, který se dokázal - toužebně to od něj bylo mnohými očekáváno - postavit historii tváří v tvář. Nejde o to se přece stavět toliko do role oběti jistě zhýralého fašistického režimu, receptivně se poddávat mocenským strukturám. Reakce Čechů tehdejších byla vášnivá, ne však racionální. A naukám, které hlásala nacistická propaganda, je třeba čelit jenom dlouze preparovaným, uváženým, racionálním postojem. Děkuji pane prezidente. Z. Šuman, Praha.
0/0
15.3.2003 20:01

Jindra

Bavič roku
Klaus by měl bejt nominovanej na baviče roku, protože udelat z komunistů takový kašpary, to se jen tak někomu nepovede. Jinak to je nejlepší džouk minimálně za poslední tři roky.
0/0
15.3.2003 18:28

_

Re: Bavič roku - chlapecek jmenem jindra z prdelovic
a ty, mily jindrisku, by jsi mohl byt vyhlasen BAVICEM ROKU V MISTNIM PAJZLU A LA CESKY TROTL SVEJK, svym pisemnym vyrazivem a zrejme i nizkym IQ se na takove ohodnoceni hodis! pa pa pa svejku tupy, obecny!
0/0
15.3.2003 19:55

Najdete na iDNES.cz