Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Své názory teď říkám jen prezidentovi

Ještě jako novinář nazval TomᚠKlvaňa v jednom z komentářů svého nynějšího šéfa, prezidenta Václava Klause, "travičem rybníka" - tedy politické scény v druhé polovině 90. let. Ve chvíli, kdy přijal nabídku na hradního mluvčího, si to už dovolit nemůže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

˜|˜|˜|˜|˜|˜|

nazajíma mě co napsal
Zajímá mě co nenapsali jiní, když byl zástupcem šéfredaktora a obdiv ke Klausovi se nenosil!!!!
0/0
13.3.2003 23:51

lopata

mel jinej nazor??
..a uz nema?..no protivnika je nejlepsi si koupit..ze? ..a jinak kde je sculyova?Mader? ..na hrade je proste novy fci-fi...x files..hahahhaha
0/0
13.3.2003 18:58

Kaloň

Jako hadr na holi
Zdá se, že pan Kvalňa je jako pan Klaus - kam vítr tam pl᚝. Zapoměli jste už, jak rychle mění pan Klaus své názory? Nejprve mobilizace proti socialismu a pak opoziční smlouva. Doporučuji vám film Energie jako droga - kde se pan Klaus vyjadřuje k Temelínu - své názory měnil o 180° každý měsíc! A to opakovaně. Takových věcí se dají nalézt desítky. Pan Klaus je ve svých názorech obdivuhodně pružný - tu pružnost bych mu záviděl, kdybych se za ní nemusel stydět. Mám však pocit, že tady jde o moc, a při jejím získánváí je třeba točit se jako hadr na holi - to je základní zákon všech nemravných politiků (ze všech politických stran).
0/0
13.3.2003 16:06

Kaloň

0/0
13.3.2003 15:57

Karlos

Konečně je tu taky někdo
Konečně je tu taky někdo, kdo používá vlastní hlavu a dokáže si dát dvě a dvě dohromady - mám na mysli Jana Jonáše. Doufám, že je takových víc, jenže ti sem asi moc nepíší. A když jsme u Klause - osobně jsem se s ním náhodou na chvilku setkal a mohu potvrdit, že pověst arogantního a nikomu nenaslouchajícího člověka z něj udělali opravdu novináři. On ten, komu to pálí, se těm hloupějším a závistivějším tak prostě jeví. Smůla je, že si to nedovedou přiznat.
0/0
13.3.2003 13:25

Lendys

Re: Konečně je tu taky někdo
Úplně s vámi souhlasím.
Překvapila mě otevřenost pana Klvani,  kterého média-kdo taky jiný, že?- označila za antiklausovce a jeho velkého kritika. Jak sám říká, psal jak negativně, tak i pozitivně mířené články.
0/0
13.3.2003 15:29

Podivný Ptakopysk

Vývoj muže
Je to hezký vývoj: nejdříve novinářem kritizujícím poměry, "hlídacím psem" demokracie, člověkem hledajícím pravdu......a kariéru završit jako mluvčí významného politika!
0/0
13.3.2003 11:25

marti

Kariéristi okolo Klause
Bobošíková bude pro ODS užitečnější v Nově, nebo Nova a Prima jsou prodlouženou rukou ODS a zemanovců. Vliv tiskového mluvčího prezidenta tak velký není. Snad Klvaňa omezí vliv nesmírně nebezpečných a všeho schopných kariéristů okolo Klause - Jakla, Petra Žantovského, Štěpánka, Daneše atd.
0/0
13.3.2003 9:37

Afro

Re: Kariéristi okolo Klause
A ČT je prodloužená ruka Havla a lidovců.
0/0
13.3.2003 10:56

marti

Re: Re: Kariéristi okolo Klause
Proto jsem proti privatizaci ČT, protože by padla do Železného rukou a nejvýznamější médium pro tvorbu názorů v ČR by bylo součástí monopolní rudo-modré koalice (ODS, KSČM; trošku možná i zemanovci). Kdyby byla naprostá volnost při zakládání celostátních soukromých televizí, pak to je něco jiného. Jinak nebudu podporovat vymývání mozků prostřednictvím odeesáků, komunistů a tunelářů.
0/0
13.3.2003 16:10

DOmin

Nikdo tady nekecá ...
1. Havel byl loutka v rukou komunistu a volili ho komunisti a to ze je nezval na Hrad byla jenom zasterka. On moc dobre vi, ktera bije.
2. Ten "zelenac" co tu pise, ta prezdivka asi sedi, nevim jaky to je vyhledavac - mozna zelenac.com nebo zelenac.cz, ale tistenou podobu novin asi v ruce nemel.
3. Evropa o Klausovi mluvi nelichotive a to proto ze se ho boji, vsechno je v te tzv. "svodobne" Evrope tak prohnile a nedemokraticke, ze nikdy nebudu hlasovat pro vstup. Ze socializmu do socializmu, go west
0/0
13.3.2003 9:14

:-(

Kam vítr, tam pl᚝
0/0
13.3.2003 8:58

zelenac

Pan mluvci keca
pan mluvci keca. mam vyborny prohledavac cizich novin a nikde v zahranici pozitivni slovo o Klausovi po jeho volbe prezidentem nepadlo. vsude se omila oznaceni "populista a nacionalista". A to jsem pritom i ja radeji, ze to dostl on, kdyz uz nic lepsiho nebylo.
0/0
13.3.2003 5:06

joe

Re: Pan mluvci keca
a vsichni vime,ze to neni nic noveho.Jen tem cechum se divim ,ze to tem svym politikum stale veri
0/0
13.3.2003 6:21

pu

Re: Pan mluvci keca
Havla zase v cizích novinách chválili a při tom to byl jen pomatený a směšný amatér.
0/0
13.3.2003 6:52

Mirek K

Re: Re: Pan mluvci keca
Pravda.
0/0
13.3.2003 7:38

PRG

Re: Re: Pan mluvci keca
A kde jsme asi měli vzít profesionálního politika ? Z bývalé nomenklatury ? A jsou profesionální politici opravdu to nejlepší ? Havel alespoň neškodil a nezastával se lumpů.
0/0
13.3.2003 8:16

Jan Jonáš

Re: Re: Re: Pan mluvci keca
Teprve otevření archivu (za 20 - 50 let) objasní skutečnou roli Havla v sametovém převzetí moci od komunistů. Dohoda o právní kontinuitě defakto znamenala beztrestnost - nepostižitelnost komunistů (i za nejt잚í zločiny - vraždy ), zachování nereformované KSČ(M) umožnily ty samé dohody - komunisté převlečení i nepřevlečení napáchali nejvíce škod svými aktivitami "já na soudruha, soudruh na mě" - měli známosti a informace, podíleli se na tvorbě "děravých" (a mnohdy záměrně) zákonů, stali se součástí soudnictví (doživotní soudci s komunistickou praxí), lustrace byly nedostatečnou zábranou (a to je Havel chtěl ještě zrušit úplně) - tak se nedivme tomu, co se děje nyní a jak to tady vypadá. Nejenom že zničili image kapitalismu v Čechách (viz pověst podnikatelů a politiků), ale oni skutečně těžce poznamenal i rozvoj hospodářství a ještě na tom KSČM politicky vydělává (čím hůře pro stát a lidi, tím lépe pro ně). Havlovo ostentativní distancování se od komunistů, nekomunikování s nimi mi připadá jako zástěrka - nic efektivního v tom nebylo. Havel si jasně uvědomoval, že do těchto souvislostí bude dáván a proto ta úporná snaha najít univerzálního viníka na koho to všechno hodit - tím se měl stát KLaus a ODS. Jediná síla, která bránila principy parlamentarismu v této zemi. Klaus tenhle politický rybník nenapouštěl, ten už v něm jenom lovil - mohl se distancovat od praktikování takové politiky, nešpinit si ruce, ale díky němu se udělalo také dost práce  a ne se jenom planě žvanilo (viz Komárek a dvojdomek Pithart). V podstatě Klaus pokračoval ve svém stylu, který se naučil za komunistů - také mu jeho politika nesděla, měl omezené možnosti realizace a přesto se vzdělávala a o něco se snažil - kvůli sobě i kvůli určité možnosti dílčí změny, a tak nějak to bylo i s jeho politickým působením po sametu. Nic ideálního nebylo, karty byli rozdány a hráči určeni předem - a tak přicházel s dílčími změnami, něco neudělal dobře, něčemu možná mohl účinněji bránit (nevím nakolik mohl bránit subvencování státních podniků nedobytnými úvěry = cena za sociální klid, nakolik mohl zabránit vzniku tunelovacích bank  - to je snad parketa ČNB a bankovního dohledu a to určoval Havel atd.). Chci naznačit, že nelze vše házet na Klause a zapomínat na Havla a jeho si idealizovat a Klause zatracovat.
0/0
13.3.2003 8:54

Mik

Re: Re: Re: Pan mluvci keca
Prosim Te nejdriv si to vsechno jeste jednou precti cos napsal a pak o tom premyslej, napovim: omilostnil tolik darebaku, ze je mi z toho smutno!!!!!!!!
0/0
13.3.2003 13:01

xyz

Re: Re: Pan mluvci keca
To je pravda. Ale neudělal tolik škody jakou Klaus s jeho kuponovkou v souběhu s nedořešenými zákony. Možná to byl i zzáměr.
0/0
13.3.2003 9:14

Jan Jonáš

Re: Re: Re: Pan mluvci keca
Kuponovka byla úlitba "lidu", a na tom taky něco trhne (můj profit byl cca 100000 Kč) a také to byla jakási elegantní a jednoduchá forma odnárodnění. Osobně si myslím, že to byla blbost, ale nebyla politická vůle sem selektivně (když ne plošně) pouštět zahraniční vlastníky. Jistě si pamatujete na ten řev o výprodeji rodinného stříbra. Za kuponovkou byla snaha nechat to doma a dovolit vzniku místních kapitalistů, ovšem nikdo nepočítal s tím, že většina nových vlastníků neměla svůj kapitál (půjčili si na to u kamrádů v bankách) a pak se nepočítalo s tou lidskozu vlastností "já si nahrabu - nakradu, rozkradu, vytuneluju - a vlastní podnik mně může být ukradený". Systém zákonů, soudnictví a korupce zajistily prakticky beztrestnost a uchování si nakradeného či vytunelovaného majetku. Tady by měl Klaus skutečně přiznat svoji chybu, než kuponovku, tak transformaci přes cizí kapitál, ale to bylo politicky neprůchodné, takže co měl na výběr. Ale přiznat by to měl. Havel napáchal daleko víc škody než si jsme schopni uvědomit - v každém případě se měl zasadit o zrušení KsČ, o potrestání všech pachatelů těžkých zločinů (vraždy, těžké žaláře na základ vykonstruovaných procesů, důsledné lustrace, které by odstavili nomenklaturu od okresních výborů výše), pečlivý výběr soudců, řádná funkce ČNB a dohledu - bez politických hledisek, nepodrývání systému parlamentních stran a parlamentarismu vůbec atd. Havel zachoval komunistům vliv a hlavně hospodářskou moc - komunisté byli většinou lidé s vážnými defekty v morálce a etice (při nejmenším žili ve lži a napomáhali zlu a maskovali to slovy o dobru. Konat zlo ve jménu dobra je neomluvitelná a zlá přetvářka - každý člověk je schopen si to uvědomit - není možná výmluva na cokoliv).
0/0
13.3.2003 9:47

petr

Re: Pan mluvci keca
ja bych spis rekl ze pan mluvci nemluvil pouze o reakcich na volbu prezidenta ale celkove o pohledu na klause jako politika a ekonoma za dobu co u nas takto pusobi. nejsem klausuv fanousek ale budme radi za nej i za to ze tam neni treba bobosikova, ze.
0/0
13.3.2003 8:42

Najdete na iDNES.cz