Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klaus všem

Václav Klaus si předsevzal, že bude prezidentem aktivním. A také, že bude prezidentem všech občanů. Zatímco první předsevzetí se mu určitě podaří splnit, s tím druhým to bude mít těžké. A možná ne jen vlastní vinou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

IJ

Řízky z Klause podle Martina Komárka!
Dvorním komentátorem prezidenta Václava Klause se rozhodl stát redaktor deníku MF Dnes Martin Komárek. Těžko uhodnout, proč se tak mučí. Čtenářům ale nabízí kruté potěšení z velkého zápasu, jímž je zmítáno jeho nitro. Je to asi, jakoby sledovali obracení brouka z krovek na nohy. Poté, co byl Klaus zvolen hlavou státu, nepsal Komárek o ničem jiném. Před týdnem, v pondělí, se v MF Dnes objevily hned tři články z pera tohoto svérázného rozboráře české politické scény. Texty měly povahu řízku. V „obalu“ vyjadřují víru, že Klaus bude dobrý. „Maso“ je o tom, jaký je to mizera. V komentáři Klausova šance jsme se například mohli dovědět, že Klaus byl zvolen proti zákonům politické logiky a proti vůli většiny občanů. Není nadstranický, o jeho morálce si nelze dělat iluze a už jednou zklamal. V další poznámce Klaus a unie se Komárek snaží nějak vtipně vyjádřit, že prezident je paušalizující pokrytec. Na ukázku snad postačí věta: Můžeme se tedy dočkat výroků: "Říkám Evropské unii jasné ano, ačkoli všichni Angličané jsou studení čumáci, všichni Francouzi líní ochmelkové a všichni Belgičané pedofilové." Třetí Komárkova glosa Nový Hrad vypráví vesele o tom, jaký je Klaus nevkusný, ziskuchtivý a bezohledný nacionalista. Na Klausův nacionalismus se Komárek zvlášť soustředil ve středu. V zamyšlení Nacionalista Klaus nakonec usoudil, že - vzhledem k omezeným prezidentským pravomocím - Klausovo „zastaralé národní vlastenčení“ nebude katastrofa. K dějinnému zvratu v Komárkově kariéře znalce Klause došlo ve čtvrtek. Pravděpodobně po bezesné noci sepsal pojednání Ani princ, ani netvor . U prezidenta objevuje překvapivé, ladné rysy: Je pronikavě inteligentní cílevědomý a odvážný muž. Je to urputný bojovník k pohledání na naší scéně, jasná jednička. Je skvělý taktik, jehož hru je radost sledovat. Je dovedný řečník a společník s pěkným vystupováním. Je to muž širokého rozhledu a velkého světa. Právem přitahuje pozornost a sklízí obdiv. Je výborný teoretik, znalec myšlenkových proudů. Je sečtělý, a ač vědec, poměrně múzický. V jeho kariéře…úspěchy převažují. Tak jako tak to byl on, kdo na sebe vzal odpovědnost za riskantní a grandiózní dílo zničení socialistických vztahů a zavedení normality. Otec ODS Na zelené louce založil stranu. Dal jí razanci i symbol ...a tak dále, a tak dále. Řízek dostal novou kvalitu. V nevábném obalu z Klause, předsedy ODS, je vynikající maso z Klause, prezidenta republiky. Pondělí se sešlo s pondělím a Komárek si nového prezidenta zamiloval. Dnes se chvěje obavou o to, zda se Klausovi podaří splnit vše, co si předsevzal. V komentáři Klaus všem napovídá „hlavě státu“, aby nemluvila o tom, že jsou mezi lidmi rozdíly, a došlápla si na ty, kteří, přes marné třináctileté Komárkovo úsilí, drželi Klausovi palce. Došlápla proto, že roztrhali někomu plakát. Lid, jak radí Komárek, se má balamutit a držet zkrátka. Je podivuhodné, jak do někoho přes noc vjede rozum, když jde o prezidenta. Ivan Jemelka 10. 3. 2003  jemelka@ceska-media.cz
0/0
12.3.2003 15:55

Jiří Kyzlink

Modrý pták snesl rudé vejce.
Zvolení soudruha Klause do funkce hlavy státu je završením sametového podvodu na občanech České republiky. Tvrzení o tom, že dnešní stav ekonomiky je úspěchem, už dnes ten, kdo před rokem 1989 neprostituoval s komunistickým režimem, těžko uvěří. A podíváme-li se na volební účast : Kolik lidí vlastně dalo V. Klausovi svůj mandát? Znechutit voliče, aby se straníci všech barev a jejich komplicové při malé vlební účasti zvolili sami, to je součást sametové taškařice. Politické spektrum, to je jen hra na strany, však oni se v zakulisí vždy domluví, vždyť měli dříve tu jednu partaj společnou. Na konec jedno přirovnání: O současném stavu Českého státu nejvíc napovídá Grebeníčkuv brutální usměv, který nám opět připomíná osvědčená heslo bolševiků: "Čím hůř, tím lépe". 
0/0
11.3.2003 7:39

Franta

Zeman měl pravdu
Pane Komárku, možná, že bych našel staré noviny s Vašimi ódami na Klause. Od kdy se datuje Vaše ztráta sebekontroly? Vždy jsem se domníval, že by novinář měl být nad věcí. Vám se to evidentně nedaří. Co takhle změnit povolání. To co děláte je fušeřina a je mi celkem lhostejné zda máte na tapetě Klause nebo někoho jiného. Hodně štěstí při hledání nového místa.
0/0
10.3.2003 19:56

billy25

něco tam chybělo
"...jiní byli pasivnější či pohodlnější, obávali se trochu riskovat," ... nebo se jim prostě příčilo krást a naivně věřili, že se dá úspěchu dosáhnout vlastní poctivou prací od nuly. Tahle věta mi tam chyběla. Bylo by to kompletnější. Není nutné nikomu úspěch závidět, ale mělo by být vždycky povoleno ptát se, co za tím úspěchem stojí. Komu se podaří úspěšně vykrást banku a není při tom lapen, je jistě bohatý člověk. Ale je taky hoden úcty?
0/0
10.3.2003 14:18

Jimmy250

Re: něco tam chybělo
 .... obávali se trochu riskovat,... bylo přece myšleno jako ....obávali se riskovat jít na hranici, nebo i kousek za hranici zákona..... Vidíte-nic tam nechybělo.
0/0
10.3.2003 15:21

Zdělanej hulyč

Podjatost pana Komárka
...je omračující. Uvádí nás záměrně v omyl.
Nevěřím, že soudný člověk si může vyložit "zničení transparentu" jako "tlučení člověka". Stejně tak mě překvapuje, že pan Komárek zmínil jen "pohodlnější a pasivnější" část populace, ale už nezaznamenal, že p.Klaus ve stejné větě řekl i něco "chybělo jim štěstí" nebo tak. Pan Komárek zřejmě trpí syndromem SV (selektivního vnímání) .
Od profesionálního novináře bych čekal něco jiného. A pokud se chce považovat i za objektivního, hmm...
0/0
10.3.2003 10:45

Zdělanej hulyč

Ještě pro upřesnění...
Názory lidí se na to liší a lišit budou. Třeba už proto, že se některým z nás z různých důvodů v životě daří, že mají plný osobní život, že mají zajímavé zaměstnání či povolání, které jim přináší tomu odpovídající uspokojení, odměnu i společenskou prestiž. Ti budou většinou tvrdit, že žijeme v nejlepším z možných světů. Jiní byli pasivnější či pohodlnější, obávali se trochu riskovat, chtěli si možná spíše počkat, nebo prostě neměli docela obyčejný kousek toho svého tolik potřebného štěstí. Ti dnes dávají najevo jisté zklamaní. I v tomto případě platí, že vším, co mám k dispozici, budu usilovat o to, aby těch úspěšných a spokojených za příštích pět let přibývalo a zklamaných ubývalo.
0/0
10.3.2003 13:32

Zdělanej hulyč

Re: Ještě pro upřesnění...
Ujel mi [enter]. Tohle je pochopitelně citát z onoho projevu. Přijde vám to taky tak, že se  p.Klaus do někoho naváží? Mně ne... ale svůj názor si udělejte sami.
Doufám, že my (všichni) Češi se naučíme aspoň trošce objektivity. A doufám, že novináři ji budou uplatňovat. Pane Komárku, zase jste mě zklamal.
0/0
10.3.2003 13:37

Karel

Re: Podjatost pana Komárka
Zničení transparentu je pěkná lekce svobody projevu. Hhed první den Klause na hradě. Je vidět, že ODS a KSČM budou jedna ruka.
0/0
13.3.2003 9:52

Marie

Zustal v puli cesty???
Neni mi jasne, proc chovani fandu ci lidi, kterym je trapne , ze je dobra vule  prehlizena, ma mit Klaus na triku. Jestli se opravdove chce stat nadstranicky, tak nebude  ovlivnovat tyto lidi, nebude registrovat, kdo je kdo.Zda se , ze novinari ho budou nasilim s ODS stale spojovat, at rika, co rika.Nelze pochopit, ze svou novou ulohu muze brat vazne, a ze dokonce muze byt pro nej osvezenim byt nad veci, s nikym nebojovat a ciste hajit zajmy vsech, cele zeme, jak si predsevzal?Jeho ambici bude se dobre zapsat do historie.
0/0
10.3.2003 0:46

Jiří Procházka

Re: Zustal v puli cesty???
Paní Marie, pokuste si představit, že k němu necítíte sympatie (vím, že je to pro Vás Těžké) a přečtěte si znovu ten jeho včerejší projev. Dozvíte se, že patříte mezi ty líné a neúspěšné. Jak se asi budete cítit ? Naladí Vás to pozitivně vůči novému panu prezidentovi ?
Dále : pokud někde vyslovíte nahlas kritický názor vůči němu, hrozí Vám často inzultace. Vy to jako jeho fanynka nepocítíte, ale lidé, kteří mají jiný názor to velmi dobře vědí. Část jeho obdivovatelů je tak netolerantní, že to hraničí s fanatismem.  Čím je to způsobeno, kterou svojí vlastností to p. Klaus vyvolává ?  Nemohli bychom být k sobě tolerantnější a prostě přijmout jako fakt, že člověk, který nemá rád p. Klause, ještě kvůli tomu nemusí být lump a darebák ? Ale bylo by třeba, aby s tím začal p. Klaus sám u sebe a nepolarizoval to dále, tak, jak to včera večer udělal. 
0/0
10.3.2003 9:01

Zdělanej hulyč

Re: Re: Zustal v puli cesty???
Jen několik poznámek:
1/ ...patříte mezi ty líné a neúspěšné...    - A NEBO ty, kdo neměli štěstí - proč si sakra vybíráte jen ty části projevu, které Vám hrají do karet??? To je nechutnost a jednostrunnost kovaných bolševických ideologů. Fuj.
2/ pokud někoho kritizuju, musím počítat i z inzultací z jeho strany. Kolik lidí znáte, kteří by byli schopni na kritiku a inzultaci reagovat klidně, věcně a nevzrušeně? Není to ideální, ale je to lidské.
3/ Obdivovatelé jednoho člověka NEJSOU s tímto člověkem totožní. To je problém na všech fórech, kde sprostoty prší z obou stran. Nevím proč by na tom p.Klaus měl být nějak jinak než třeba celá ODS, ČSSD nebo komunisti. A nechápu jak by asi měl svoje příznivce ovlivňovat (projděte si pár fór týkajících se politických postojů a zjistíte, že NEJEN příznivci VK nekriticky obdivují svého vyvolence - ale dovolil bych si podotknout, že právě z jejich řad nejčastěji zaznívají rozumné názory na nedokonalost a chybování - i tohoto jejich příznivce - a to podstatně častěji než od zastánců např. ČSSD)
Nakonec - myslím si, že ten projev byl vyvážený. Kdybyste ho hodnotil celkově, ne jen dvě izolované (a neúplné) fráze, pravděpodobně byste to uznal taky. Ale to už je o dvou neovlivnitelných a osobních věcech: o otevřenosti mysli a o osobním názoru. A tady je spousta prostoru pro toleranci jak Klausových příznivců, tak odpůrců. Ale to je o nás, lidech, ne o Klausovi.
Hezký den.
0/0
10.3.2003 10:59

Jiří Procházka

Re: Re: Re: Zustal v puli cesty???
Existují lidé úspěšní, kteří měli štěstí a přesto mají kritické výhrady k panu  Klausovi. A na ty on zapomněl ve svém projevu a o to mě šlo.
Pokud jde o sprosté nadávky, použité ve Vašem příspěvku - ty charakterizují svoje autory. Je mi Vás líto, máte to asi v životě těžké.
0/0
10.3.2003 15:53

Zdělanej hulyč

Re: Re: Re: Re: Zustal v puli cesty???
Poti kritickým výhradám nic nemám. Pan Klaus není dokonalý. Udělal spoustu chyb. Stejně jako pánové Havel, Ruml, Kalvoda, Lux, Zaman, Špidla a další a další. Pan Klaus má negativní povahové rysy, ale - podržte se  - prakticky stejný problém má p. Havel! Oba tito pánové mají neskonale rádi moc. P. Klaus je silná, dominantní osobnost, tak svou vůli k moci realizuje jiným způsobem než to dělal p.Havel. Nepochybujme - oba prezidentem být CHTĚLI. Tak proč se neustále nasazuje psí hlava Klausovi?
Pan Klaus mluvil o lidech spokojených i o těch zklamanýchh - a to zklamání může pramenit i z pana Klause, to je v pořádku, proč ne... Četl/poslouchal jste ten projev? --- "Budu dělat všechno nejen pro to, abych naplnil očekávání těch, kteří si mě na Hradě přáli, ale i pro to, abych během pětiletého volebního období mezi své sympatizanty postupně získal i ty z Vás, kteří by pro mě v minulých dnech nehlasovali."  --- To je síla, co? Takže, na koho že to zapomněl?
Nejsem si vědom sprostých nadávek, vážně ne. Pokud se Vás osobně dotklo adjektivum "bolševický", je to Vaše věc, nebyl to osobní útok, ale můj osobní pohled na prezentaci Klausova projevu. Přesto se Vám omlouvám.
A že Vám mě je líto? Co to s tím má společného? V životě to nijak zvlášť těžké nemám, porovnám-li si to s lidmi, kteří nemají internet, nemají práci, nemají svobodu, nemají rozum... nestěžuju si. A proč? Protože to, jaké to ve svém životě mám, záleží především na mně samotném...
Škoda že jste takto zareagoval. Těšil jsem se na přínosnou, inpirující diskuzi, která by mě obohatila. Bohužel... <fu>
0/0
10.3.2003 16:57

Martina

Můj laický názor
Nový pan prezident sa mi moc líbí, od počátku mu fandím. Ne pro jeho často kontroverzní názory a rozhodnutí v minulosti, ale proto, že tato země plná ŠEDIVÝCH úředníků, kteří cizopasí - doslova- na těch z nás, co se nesnažíme jim nadbíhat a vyčkáváme, až snad dostanou rozum, potřebuje osobnost čitelnou, inteligentní a rozhodnou. Doufám,že takovou p.Klaus zůstane. Propříště si sama za sebe i za jiné přeji jen to málo, aby v dalších projevech i myšlenkách upustil od hodnocení PLNOSTI či PRÁZNOTY života nás, kteří ho máme v oblibě. Dostal šanci nás zastupovat. Mgr.M. Víšková,Písek
0/0
10.3.2003 0:38

Najdete na iDNES.cz