Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Fax zastavil obžalobu na velitele nemocnice

Krajské státní zastupitelství v Plzni pozastavilo žalobu na dva velitele české polní nemocnice v Afghánistánu - Jindřicha Sittu a Michala Pechu. Ty se přitom plzeňský městský státní zástupce Štefan Oravec rozhodl postavit před soud za zneužití pravomoci a šikany vojáků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

anton

Srabi.
Uraženým doktůrkům chyběla maminčina sukně, tak se chtějí vybrečet u civilního soudu. Srabi. Fandím velitelům, co si dokáží zajistit kázeň tvrdou rukou. Když se to někomu nelíbí měl zůstat doma a dělat si na písku bábovičky.
0/0
15.2.2003 13:09

Leo

Sekýrování v bojových podmínkách
Jeden aspekt zde zatím ještě nikdo nezmínil: v podmínkách bojového nasazení jsou sice tresty přísnější, ale v podstatě jen za nesplnění rozkazu v bojové akci, zbabělost a kriminální delikty. Na druhé straně si ale slušná armáda při ostrém nasazení nehraje na nic, co by se dalo nazvat byť jen vzdáleně šikanou či sekýrováním vojáků: pořadovost, rajóny, dokonalý vzhled uniformy, srovnané osobní věci apod., protože v situaci ohrožení života by to byl donebevolající nesmysl. A právě v tom se ti velitelé mohli skutečně vyžívat. Nebyl jsem tam, nevím. Ale měl by to prověřit soud, ne politici. Mohlo by to být pro armádu nejen ostudné, ale i přínosné.
0/0
14.2.2003 16:09

Michal

Re: Sekýrování v bojových podmínkách Nemusí být vše jak vypadá
Vyžadování na první pohled "do nebe volajících nesmyslů", jako je pořadovost, pořádek a další "nesmysly" není samoúčelné. I americký generál Paton ve II. sv. válce zkoušel mincí, zda mají vojáci dostatečně vypnutá prostěradla. Vyžadováním plnění i takových zdánlivých malicherností je jedním z předpokladů pro udržení disciplíny v mezních situacích. Ani já jsem v Afgánistánu nebyl a proto nemůžu soudit. Nedovedu si však představit jak může rozhodovat soudce, který je v podstatě odkázán pouze na výpovědi svědků a jen těžko se může vcítit do situace, která v misi panovala. Podle mého mise úkol splnila velmi dobře a velitel všechny účástníky dovezl vpořádku do ČR. V podmínkách takové náročné mise se vždy najdou účastníci, kteří nesouhlasí s velením svých nadřízených. Tím netvrdím, že mohly být vojenské předpisy ze strany velitelů v některých ohledech porušeny. Škoda, že tato kauza vůbec vznikla. Vážím si všech, kteří tuto misi splnily.
0/0
14.2.2003 19:20

Leo

Re: Re: Sekýrování v bojových podmínkách Nemusí být vše jak vypadá
Kdysi jsem dělal dozorčího u rádiové roty spojovacího praporu, který měl ten den navštívit náčelník spojovacího vojska. Všichni vystrašeně lítali a po sté kontrolovali rajóny, Já se jim smál: "To by ta naše armáda na tom byla opravdu špatně, kdyby generál spojovacího vojska u nás neměl ke kontrole nic jiného než rajóny." On ovšem přišel, zkontroloval záchody a odešel. Prostě zastydl na úrovni svobodníka - za socialismu takovým lidem strana otvírala ty nejširší možnosti kariéry. Jestli se tak choval i Patton, tak pro mne (aspoň v tomto ohledu) také zastydl na úrovni svobodníka. Třeba byl v té chvíli hodně unavený - v takovém stavu jsou i inteligentní lidé schopni vrátit se mentálně na úroveň dítěte. V armádě, kde se generálové a jejich podřízení zabývají kontrolou rajónů, zbude nakonec celá tíha operací na vojínech a svobodnících...
0/0
14.2.2003 20:11

GhorX

Re: Re: Sekýrování v bojových podmínkách Nemusí být vše jak vypadá
S Vaším názorem souhlasím, respektive souhlasím s ním tam, kde hovoříte o nutnosti vojáků dbát na maličkosti. Soudce ale nikdy nemůže přesně poznat prostředí (přesněji to po něm nemůžete požadovat), ve kterém vzniklo to, co soudí - měl by snad soudce, který soudí vraždu manželky manželem za použití brusle udělat totéž ? Pominu-li fakt, že by mu manželky poměrně rychle došly (pozn.: ano, muslimský soudce by měl o něco delší výkonnost; to ale nemá vliv na podstatu věci), ani tak by však nedokázal navodit *přesně* tu samou situaci, ve které byl souzený vrah.
0/0
14.2.2003 20:30

Michal

Re: Re: Re: Sekýrování v bojových podmínkách Nemusí být vše jak vypadá
Hezky řečeno a má to logiku. Soudce to má asi vždycky těžké. Snad se rozhodne správně a spravedlivě, pokud tento případ bude souzen. Podstatné je ale to, že celá tato záležitost je více medializována než vlastní význam mise a její výsledek. Řada lidí potom vidí jenom tento problém, který ovšem není vůbec podstatný.
0/0
15.2.2003 11:36

Rejpal

Re: Sekýrování v bojových podmínkách
Pořádek musí být i v bordelu, jinak vládne anarchie a v bojových podmínkách  to může znamenat i smrt. Soud by v každám případě prospěl pravdě. Může se stát, že ze žalovaného bude žalobce a žalující se ocitne v roli obžalovaného.
0/0
15.2.2003 10:08

Jak

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
14.2.2003 16:04

Petr.

Jsi vyměklý bolševník. Tobě by prospělo okamžité zastavení sociální podpory a odeslání do Gulagu.
0/0
14.2.2003 18:26

0/0
14.2.2003 15:55

jenda

Před zákonem jsme rovni, někteří rovnější!
Existují totiž tři uniformované skupiny, jichž se to týká: policajti, důstojníci (lampasáci) a klerus  Tak to bylo i za císaře pána a trvá to dodnes, všude a vždy. Jak říkal Švejk (a Oberst Schroeder):"Disciplina musí bejt, vy blbouni pitomí, jinak byste lezli jak opice po stromech!"
 
0/0
14.2.2003 15:38

Albert

Ne trest, ale metal
Za to, co v Afganistanu udelali pro mistni lidi by meli dostat metal a povyseni a ne byt popotahovani po soudech.
0/0
14.2.2003 15:26

Honza

Re: Ne trest, ale metal
A co tam jako udelali Alberte?  Mas na mysli jak tam vybirali penize za bezplatnou lekarskou pomoc?
0/0
14.2.2003 15:54

GhorX

Re: Re: Ne trest, ale metal
Zavistivý, omezený, prolhaný zmetku.
0/0
14.2.2003 17:16

Grégr

Tvrdík - někdo je holt tvrdej a někdo natvrdlej
Pokud tento ministr války jednou podtrhne např. Aero Vodochody velmi politickým prohlášením, že L-159 jsou nebezpečnější pro piloty, než pro nepřítele a pak jede např. do Indie lobovat za jejich prodej, tak to má v hlavě trchu popletené. No co se týče zmíněné kauzy - co zákon a nějaká pravda a spravedlnost, někteří jsou si holt rovní a někteří rovnější. Děláte, jako by to v této zemi bylo někdy jiné. Vždyť i současná politická reprezentace vyrostla s pionýrským šátkem na krku a na PŠM.
0/0
14.2.2003 15:02

Karel IV.

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
14.2.2003 15:02

ukran

Re: Velitelé správně ! !
žádné vojenské soudy,užili jsme si jich za Červené verbeže dost.I já,nejen K.H.Borovský..
0/0
14.2.2003 15:14

druck

Krátká paměť
Ještě si pamatuju,jak Tvrdík prohlašoval,že je třeba šikanu tvrdě potírat.A teď elitní jednotka, a ještě k tomu velitelé...Tohle se děje v jednotce, která je nejlepší, jakou naše armáda má. CO se pak děje s těmi nejnižšími?O ovlivňování soudů škoda mluvit.
0/0
14.2.2003 14:56

Neznalek

Re: Krátká paměť
Ty tele, vis vu7bec o co v te zalezitosti slo nebo sis jen precetl slovo "sikana" a uz mas jasno? :-)
0/0
14.2.2003 16:03

Karel IV.

Velitelé správně ! !
0/0
14.2.2003 14:52

Kryštof

Ať je pravda na jedne nebo druhe straně, faktem je, že řády a předpisy jsou od toho, aby se plnily. Trestat se má vždy v souladu s nimi a to za jakékoliv situace. Pokud to nelze dodržet, je zde pak možno použít pro ochranu § o krajni nouzi. Jednoznačně by se ale v úsudcích mělo vyčkat rozhodnutí soudu a v tom si myslím, že udělal pan ministr Tvrdík další ze svých úletů. (Jako první hodnotím mávání s ampulkou antraxu v parlamentu - ale pravdou je, že v tomto gestu předběhl ministra zahraničí USA v Radě bezpečnosti - "alespoň v něčem jsem byli rychlejší a neopakovali jsme pouze USA".)Veřejně prohlašovat, že nic nespáchali... oběma obžalovaným vojákům tím stejně nepomohl a jako občan a navíc politik by si měl být vědom, že by neměl předbíhat vyjádření soudu a svůj názor si nechat pro sebe, maximálně ho sdělit dotyčným důstojníkům
0/0
14.2.2003 14:50

0/0
14.2.2003 14:47

kuba

Banda poseru
Nasi vojaci jsou banda poseru, kterou platime za svych dani a oni utecou, jen co zaslechnou slovo valka a to jim jeste vsichni rikali ze se vbec nebudou ucastnit boju. Podle me by je meli propustit,  protoze nejsou schopni plnit svoje pracovni povinnosti. Na prehlidkach to jde kazdymu. Pak nekdo na tyto lidi vezme prisnej metr a oni ho pak po navratu z mise jeste obvini. Je mi z nasi armady nabliti. Tohle jestli je elita tak pak nevim jak jsou na tom ti ostatni. OSTUDA!!!!!!
0/0
14.2.2003 14:40

ČEPELÍK

Re: Banda poseru
Vsadím se, že máš "modrou" a dodnes ti maminka utírá zadek.
0/0
14.2.2003 14:56

kuba

Re: Re: Banda poseru
No tak to jsi uplne vedle (mozna az v pr..), protoze, kdyz ja byl na vojne, tak modrou meli jen komanci a ti si ju jeste museli jo zaplatit ty gumo. No a jeste jsem nepochopil, jak jsi reagoval na to, ze nekdo zdrhne jen co uslysi slovo valka. Kdyz na to nemam tak tam nelezu. Jo ale za cizi prachy se promenadovat to umi kazdej. Asi si jeden z nich ze je ted obhajujes co
0/0
14.2.2003 15:11

ČEPELÍK

Re: Re: Re: Banda poseru
No jasně, hrdino. Máš samozřejmě ve všem úplnou pravdu. Akorát, že sedíš doma na zadku hloupě kritizuješ. Sám jsi tak maximálně třikrát za měsíc vyjel vejtřaskou za bránu ale vojny máš plnou mordu. (Ale stejně tě tipuju na modrou.)
0/0
14.2.2003 15:24

kuba

Re: Re: Re: Re: Banda poseru
Modrou nemam, vojny plnou hubu nemam a porad plati, ze sponzorujeme lidi, kteri si svuj plat nezaslouzi. Kcemu nam jsou, kdyz utecou??? Radsi pridam tem co zustaly. 
0/0
14.2.2003 15:28

Martin

Re: Re: Re: Re: Re: Banda poseru
Smím se zeptat, KDO odtamtud utekl? POkud vím, tak se vrátilo ani ne 10 vojáků, všichni měli odsloužené 4 měsíce v Kuvajtu a všichni se vraceli z opravdu vážných důvodů. Předpokládám, že dkyby jsi tam byl, tak bys tam akorát seděl posranej strachy ve stanu.
0/0
14.2.2003 16:14

GhorX

Re: Banda poseru
Říkali chlapi v hospodě, že ? Pro Vaši informaci, část nasazených vojáků požádala o to, aby se mohli vrátit do ČR podle původního rozkazu. Ono totiž - ačkoliv to nejste schopen akceptovat - i tito odborníci, byť jsou zaměstnaní v armádě, mají své závazky a potíže. Je totiž rozdíl mezi jednotkou se samostatným myšlením (a semtam problémem, který toto způsobí) a jednotkou, kde myšlení vykonává velitel.
0/0
14.2.2003 15:09

jan jan

Re: Re: Banda poseru
vyrazili nahrabat dolárky a když jde do tuhého, utíkají domů. ale pořád lepší, protože ti zbývající tam jen udělají ostudu. jejich kladné hodnocení je vesměs propaganda v našich mediích. 
0/0
14.2.2003 15:19

kuba

Re: Re: Banda poseru
GhorXi je videt ze z pocitacovych strategii mas perfektne nastudovano. To ovsem nic nemeni na tom, ze se nekdo cpe nekam a pak kdyz se po nem nekdo neco chce a ma si zaslouzit svuj plat tak utece(kecy o samostatnym mysleni si nech pro svoje pocitacove kamarady,kdyz je nekdo profi vojak, musi to zvladat. To by pak mohla i uklizecka delat programatorku). To je jako kdyby za mnou prisel muj sef, a ja rekl sorry ale tohle ja delat nebudu i kdyz je to moje prace. Jestli si to predstavujes takhle, pak nevis absolutne ktera bije. Byl bys na ulici s okamzitou vypovedi pro nedodrzeni pracovni smlouvy.
0/0
14.2.2003 15:22

GhorX

Re: Re: Re: Banda poseru
Klasické familiární přezírání je projevem omezenosti, vážený pane. No, snad jedna věc: když mi zaměstnanec odmítne presčas, který po něm požaduji, protože v okamžiku požadavku už nemůže (nebo nechce) rušit své soukromé dohodnuté záležitosti, naprosto mu to nevyčítám, je-li problém řešitelný jinak. Kdybyste se místo psaní vzteklých urážek věnoval zjištění faktů, nejspíš byste zjistil, že se chováte jako hlupák.
0/0
14.2.2003 17:11

Lukáš

jen názor
v minulém Reflexu se na jedné straně věnovali tématu obžaloby dvou velitelů. Dle mého názoru tam bylo velmi krásně napsáno, že vojáci, kteří si stěžovali, si neuvědomují, že byly v ostré akci kam sami chtěli a proto museli mít úplně jinou, přísnější, morálku, než když se flákají na kasárnách v ČR. Ať si tito žoldáci, protože nic jiného nejsou, konečně uvědomí, že tam jezdí pracovat a jsou ve vojsku, ne na dovolené! Stojím za veliteli, pakliže je alespoň 60% z toho, co bylo v článku v Reflexu pravdivé. Mimochodem mám dojem, že to byl jediný článek z mnou čtených periodik, který se zastával velitelů a černé ovce dělal z vojáků, nikoliv naopak...
0/0
14.2.2003 14:21

Náhodný čtenář

Re: jen názor
souhlas,navíc jsem někde četl za co byli trestáni-za přinesení neprověřených potravin z tržiště,za cizí neprověřené návštěvníky a pod.Asi si dostatečně po dobrém nechtěli uvědomit závažnost situace
0/0
14.2.2003 21:56

ploskohlav

Sranda (snad)
"Takovéto úvahy vůbec nejsou na místě. Naopak, protože je tato kauza mediálně sledovaná, je ze strany dohlížejícího orgánu věnována maximální pozornost tomu, aby byl dodržen zákon." TO BY SNAD MĚLO BÝT NORMÁLNÍ, NE.
0/0
14.2.2003 14:02

Gummo

Grrrr...
KUa radsi se starejte o to abyste meli co do huby....
0/0
14.2.2003 13:45

King

Gumy
Gumy vylízaný.
0/0
14.2.2003 13:35

glum

Fax
... a Vy potom následně pošlete ten fax na fax, kam sem chtěl faxovat ....
0/0
14.2.2003 13:35

pinguin

tvrdiku ministre,tomu se rika ovlivnovani soudu !
Tvrdík: Neprovedli nic kriminálního Nadřízení, kteří dozorují práci městského státního zástupce, tak mají na kauzu velitelů zřejmě podobný názor jako ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ten několikrát veřejně prohlásil, že Sitta a Pecha před soud nepatří.
0/0
14.2.2003 12:47

Ludva

Re: tvrdiku ministre,tomu se rika ovlivnovani soudu !
Vždyť Tvrdík tam s nimi byl duchem a přesně ví, co kdo kdy dělal. Vždyť Tvrdík je náš vševěd!! Ten má i přehled o iráckých ZHN.
Že ano, pane Tvrdíku!
0/0
14.2.2003 13:05

Killy

Re: Re: tvrdiku ministre,tomu se rika ovlivnovani soudu !
....Jenom bouře ve skleničce vody. Hele mazáci v záloze (ČR, ČSR, ČSFR), vy jste nikdy na vojně nečistili za trest třeba spáry mezi kachlíky kartáčkem na zuby, nedrhli po páté beznadějně čistou podlahu, nedostali místo řízku perfektně obalenej kousek hadru na podlahu... Kamínky na uklizeném autoparku nemaj prostě bejt! Z jedný - mediální strany je to všechno zveličený, no a z druhý - panem Tvrdíkem zase trochu zlehčovaný. Co s tím tady naděláte?
0/0
14.2.2003 13:43

Rosomak

Lidovci zrušili vojenskou justici
a ta teď tady zoufale chybí.  Armáda se nemůže poměřovat pseudohumálními zákony, protože by ztratila akceschopnost.
 
0/0
14.2.2003 12:42

ukran

Re: Lidovci zrušili vojenskou justici
Byl jsem tou vojenskou justicí odsouzen půl roku po návratu z vojny za údajné pomlouvání Brežněva.
Podplukovník Bernát z Tábora byl tehdy u odvolacího soudu.
Po Listopadu byl plukovník Bernát u mého marného odvolání.
Dnes je Bernát hlavním předsedou Českobudějovického soudu se sídlem v Táboře.To byste chtěl?
Copak se vojenská justice někdy vyznamenala? K.H.Borovský,Dreyfuss atd.
Buď jste nebyl na vojně vůbec,anebo jste tam byl jako Zelený mozek..???
0/0
14.2.2003 20:44

cejkis

?
.Pokud je mi známo, tak tohle není pravda....Trestní oznámení na Sittu a Pechu podali někteří bývalí příslušníci 6. polní nemocnice....
0/0
14.2.2003 12:32

gg

BORDEL!
Jen jsou zakrývány nedostatky vojenských řadů. Jasně, že nevyyhovují dnešním podmínkám, ale co v případě skutečného bojového nasazení? Tím, že vše je a musí být postaveno na bezpodmínečném dodržování kázně, musí být toto vyžadováno i ze strany velících důstojníků. To v boji si může velitel beztrestně upravit předpisy a zavést kakýkoliv trest? Toto je právní stát?
0/0
14.2.2003 12:30

Kremilek

Re: BORDEL!
Chtel bych videt tebe, jak by ses choval v situacich, ve kterych byli tito velitele. Vubec nevis, co je to odpovednost za jednotku? Vis vubec, jake psychicke tlaky pusobi ve valce na cloveka. Kdyby ti dva velitele byli tak neschopni, tak by tam urcite nebyli vyslani. Meli by dostat vyznamenani za to, ze odvedli skvelou praci a dovezli vsechny sve podrizene zive a zdrave. Byl jsi vubec na vojne, chytraku?
0/0
14.2.2003 12:44

vochomurka

Re: Re: BORDEL!
hele, kamarade, nedelej tu, ze tys ve valce byl...
0/0
14.2.2003 13:33

FJI

Re: Re: BORDEL!
Byl jsem take na vojne jako absolvent v roce 1964/65. Dost dobre si pamatuji jak nekteri druhorocaci zbytecne buzerovali vojaky prvniho rocniku a zkouseli to i na nas v prumeru o 5 let starsi kolegy ve zbrani.Zakladaci je vsak trochu jina kategorie nez vojaci z povolani. Sbirat kameny v okoli nemocnice jako trest(jestli je to pravda?) povazuji za stejne jako pozadavek behat s vanocnim stromkem kolem baraku, aby pani Mazaci z posteli nabyli dojmu ze jedou domu na Vanoce.
0/0
14.2.2003 13:36

Petr

Hm
Jestli je to, co provadel tento velitel, povazovano za sikanu, tak to je potom to, co provadi mnozi velitele vuci zakladakum primo teror a bez potrestani ... hm.
0/0
14.2.2003 12:29

zakládající člen ODS

To je v pořádku. Pujde hrdě do Iráku
Vlastní služební řád v Iráku upraví takto: Zdravotní sestry, které se dopustí kázeňského přestupku potrestá jeho osobním pohovorem v posteli. A bude po zlobení!
0/0
14.2.2003 12:25

Najdete na iDNES.cz