Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Firmy nemají právo číst lidem e-maily

Zaměstnavatelé nemají právo číst elektronickou poštu svých pracovníků. Podle předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů Karla Neuwirta by tím porušovali listovní tajemství. Firma podle něj může pouze kontrolovat, od koho a kolik e-mailů do zaměstnancova počítače přichází a komu lidé píší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Maen

osobnost
Jak čtu zdejší příspěvky, tak vidím, že je potřeba právo na ochrany osobnosti ještě přitvrdit. Pánové bohužel ani za 13 let demokracie nic nepochopili. - - - - - - - - - - Kdybych nachytala zaměstnavatele jak se mi hrabe v osobním diáři tak to si piště, že bych ho udala.
0/0
17.2.2003 14:51

GhorX

Re: osobnost
Celou dobu je řeč o firemních schránkách. Když se budu jako Váš šéf chtít podívat do Vašeho služebního diáře, kdy mám další jednání (třeba jste právě na toaletě, nebo na obědě, jinak bych se zeptal), udělám to - a pokud pípnete, nechám Vás vyvést ochrankou, i kdybyste měla týden před důchodem. Ve Vašich soukromých věcech se hrabat přece nechci.
0/0
17.2.2003 15:04

zlý kapitalista

Nebo takhle !
Pan Neuwirt si objednává u firmy "VOMÁČKOSTAV" rekonstrukci bytu. Přicházejí do bytu dva dělníci Pepa s Frantou, cena díla je dohodnuta hodinovou sazbou. Pepa odkládá v kuchyni vercajk a jde k telefonu a volá babičce, tchýni, milence, Franta mezi tím vytahuje dopisní papíry a píše synovi na vojnu. Paní Neuwirtová to se zděšením sleduje a kvičí : " To je za moje peníze!" A Pepa opáčí : "Ale paničko, snad by jste nám nechtěla odpírat naše práva na ochranu osobnosti"  Oba posléze odcházejí na svačinu ! Po svačině si Pepa zapíná PC a prubne internet. Večer je uděláno asi deset cihel, účer za telefon 200, za internernet 500. Pan Neuwirt se vrací z práce a pronáší řadu zcela nepublikovatelných vět, z nichž vyplývá, že by zaměstnanci měli být mučeni, čtvrceni, upalování a zplyňováni !
0/0
13.2.2003 13:47

Formic

Re: Nebo takhle !
Evidentně nevíš o co jde :o(
0/0
17.2.2003 14:24

Ja

Tak už to máme za sebou
jsme poměrně malá firma, takže jsme si mohli dovolit násleující řešení: okamžitě jsme dnešního dne zrušili všechny schránky typu novák@firma.cz a nechali jen firemni uctarna@firma.cz, provoz@firma.cz apod. Do těch budou padat všechny maily a bude je rozdělovat sekretářka vedoucího oddělení. Jsem zvědav, kdy nějaký zaměstanec dá k soudu, že má přece na svoji e-mailovou schránku právo.
 
0/0
13.2.2003 12:26

zlý kapitalista

Re: Tak už to máme za sebou
Máš recht ! Havel tady měl plnou drž.. keců o tatičkovi TGM ! Ale jedno bylo jaksi zapomenuto ! Za "tatíčka" se do zlobivé proletářské lůzy STŘÍLELO !! Teď by každý ajzlboňák co maže vyhýbky chtěl 50 táců měsíčně a osobního řidiče s medvědem k dispozici !
0/0
13.2.2003 12:38

Pavel

Re: Mame technologie, tak ji pouzivejme :-))
Udelal si dobre. Ale vis co, nejaka listina je mi ukradena. Novemu zamestnanci reknu: "Chces praci u nas, musis delat na PC. Tve PC ti monitoruji, vcetne slozek, podslozek, kam emailujes, co emailujes, kam internetujes a jak dlouhu. Nikdy me neprestihnes, ale jestli se mi neco nebude libit, ver mi, ze poletis - vsak si neco vymyslim. Jinak denne v prumeru ti dam 30 minut. Budes-li mit dobre vysledky ci to delat pri obede, misto cigara ci po pracovni dobe, je mi to fuk." Docela sem zjistil, ze anonymni email s kopii korespondenci milenkam dela divy. To byste meli pote videt jak sekaji dobrotu.
0/0
13.2.2003 22:38

Formic

Re: Re: Mame technologie, tak ji pouzivejme :-))
Zřetelně si pleteš zaměstnavatele s mafiánem nebo otrokářem. Věz, že člověk trochu schopný samostatně myslet by k tobě nešel - samozřejmě, pokud by jste se ovšem speciálně nedohodli na extra finanční kompenzaci tvého šmírování :o). No a u zaměstnanců, co na to přistoupí těžko můžeš počítat s nějakou loayalitou - asi jako za sociálismu. Vždycky je lepší vycházet s každým dobře, na to jednou příjdeš - a šmírování je strašně ponižující.  Ostatně víme jak se v tom komunisti vyžívali.
0/0
17.2.2003 14:41

zlý kapitalista

Ho, ho, hóó !
Zatracení zaměstnanci by si chtěli v pracovní době soukromě dopisovat !! Jak rozkošné ! Takže zaměstnanec má právo v práci : svačit, číst noviny, chodit po supermarketech, mailovat, chatovat, brouzdat, souložit a copak ještě ? Tohle jsou ty socanské kejkle ! Do prdýlky, nechtějí moji zaměstnanci náhodou půjčit mou vilu a mercedes a v pracovní době se čáchat v mém bazénu ? Zamestnanec především NEMÁ ŽÁDNÁ PRÁVA ! Já platím počitač, připojení, plat zaměstnance, jeho zdravotní a sociální pojištění a jaksi očekávám, že bude pro firmu přínosem. Musím mít právo kontrolovat cokoliv,co se ve firmě šustne - mohou v tom být VIRY !! . zaměstnanec může za mými zády prozrazovat má OBCHODNÍ TAJEMSTVÍ !  Takže ať si táhne do pekel - chceš mít soukromou poštu - no tak si táhni založit vlastní firmu ! Jakpak by se panu Novákovi líbilo, kdybych šek kolem a zazvonil a řekl "Nazdar Franto, potřebuju něco vyřídit a sedl si k jeho telefonu a půl hodiny kecal, pak bych si zapnul v obyváku jeho PC dvě hodiny surfoval a hodinku vyřídil maily ? To by asi nešlo že ? A v "pracovní době" to jde ? SOCANY NA VĚTEV !
0/0
13.2.2003 12:17

GhorX

Re: Ho, ho, hóó !
Klid, člověče, zaměstnanec má určitě soustu práv, které jsou pro obě strany přijatelné. Je jasné, že určitě nemá právo na soukromí ve jakýchkoliv firemních záležitostech, ani nemá právo, není-li to jasně dovoleno, používat firemní prostředky k soukromým aktivitám, ať se pan Neuwirt třeba postaví na uši.
0/0
13.2.2003 13:34

Leonard

clanek na nic...
firemni e-maily prece nejsou urceny pro soukromou postu, takze zamestnavatel by se vubec nemel zabyvat tim, jestli je posta soukroma nebo ne... obvykle se toleruji soukrome ucty na freemailech a pristup k nim v pracovni dobe (nebo v prestavce), coz by melo stacit.
0/0
13.2.2003 10:17

Isis

Stejně se nic neutají
Nevím o jakém soukromí může být dneska řeč. Zjistit cokoli o komkoli není žádný problém. Koupit štěnici může za pár stovek každý a ukrást dopis ze schránky taky. A ani to slídění nemá smysl, protože každý na sebe stejně všechno vykecá sám. Dopis zalepuji jen proto aby mi z obálky nevypadl a došlou korespondenci vyhazuji neroztrhanou do popelnice. Pokud má zaměstnavatel zájem, může si to v té popelnici najít.
0/0
12.2.2003 23:01

nike

..
Když si odložím do šuplíku případně šatnové skříňky v práci soukromý dopis (třeba s ním jdu na úřad), tak po něm nikomu nic není. Totéž by mělo platit u osobních emailů, tj. emalů v práci stažených ze soukromého konta případně přeposlaných si do práce.
0/0
12.2.2003 21:22

GhorX

Re: ..
Pokud je dopis uzavřen a z popisu je jasné, že je soukromý, pak ano. Pokod si mezi firemními dokumenty (ve svém stole) necháte list se soukromým vzkazem a onemocníte, můžete očekávat, že se s jeho obsahem zaměstnavatel seznámí.
0/0
12.2.2003 22:23

zuzana

Re: ..
pokud ovšem soukromý dopis založíte do spisů, které jsou majetkem zaměstavatele (totéž jako jeho počítačová databáze), může si ho přečíst kdokoliv. stejně tak může mít váš zaměstnavatel právem výhrady proti tomu, používáte-li pro soukromou korespondenci čas, za který vám platí, případně materiál (papír, počítač), který je jeho majetkem. soukromá korespondence prostě na pracoviště nepatří, tu si má každý vyřizovat doma na vlastní náklady.
0/0
12.2.2003 22:28

Pavel

Re: ..
Bez se vybodnout. Nekrad nam cas a penize!!
0/0
13.2.2003 23:34

Petr Souček

Soukromá korespondence
Pro soukromou korespondenci je třeba využívat soukromé e-mailové schránky, a pro firemní korespondenci firemní. Pokud firma zařídí zaměstnancům soukromé schránky, tak zřejmě platí, to co je uvedeno v článku, obsah firemních schránek je pochopitelně pod plnou kontrolou zaměstnavatele - stejně, jako se můžu podívat do odeslaných a přijatých firemních faxů a dopisů, můžu se podívat i do mailů, to je přece přirozené, a při práci ve skupinách nebo při nepřítomnosti zaměstnance (nemoc, dovolená, výpověď) je to i nezbytné. Vypadá to ale, že pan Neuwirt vůbec netuší, o čem mluví.
0/0
12.2.2003 20:15

Zaměstnavatel VŽDY musí mít možnost kontroly, co se děje na jeho vlastním majetku či za jeho vlastní peníze. Zda kontroluje, či nikoli, je pouze jeho vlastní rozhodnutí, NE státu. Čili za použití připojení (ať už pevného nebo vytáčeného) firemního počítače a firemní adresy ve znění novák@firma.xxx pouze kontroluje práci svých zaměstnanců = tedy tok svých finančních prostředků. Kam by přišel, kdyby hospodařil jako náš stát v čele s "elitou" tohoto národa (poslanec je velmi zvláštní druh samospotřebitele státních prostředků, tedy rozpočtových příjmů)? Neměli by se "naši" námi placení úředníci starat spíše o podstatné věci místo o filozofické otázky pokud, tak leda vhodné k podebatování si u piva?
0/0
12.2.2003 19:31

Tonny

Re:
nesmysl. Zamestnavatel ma kontrolovat vykonanou praci - ne co si lidi pisou.
0/0
12.2.2003 19:33

Re: Re:
A jak zkontroluješ práci, když se 50% odehrává přes mail?
0/0
12.2.2003 19:40

Liberal!!

Re: Re: Re:
At the end of the day, RESULTS is what counts. RESULTS is what all employers' goal is. Whether you achieve these results by working 90 hrs a week, or by working 20 hours (and emailing the rest of the time) is of no consequence. Emailing is PERSONAL. Non of anyone's business, not even the employers'. Intelligent RESULT driven managers understand that.
0/0
12.2.2003 20:23

Re: Re: Re: Re:
Yes, of course, but employees have to be driven by controlling of their work. And, if you know, that each other like new tenderfoot is more expansive then current, then you must control them.
0/0
12.2.2003 20:35

jarda

Re: Re:
zaměstnavatel je bud majitel nebo správce majetku někoho a tudíž musí mít právo kontroly čehokoliv ve své či svěřené firmě, jestli se zaměstnanci bojí kontroly at si založí svoji firmu nebo majlují doma. J
-demikracie ve firmě = anarchie a nemá tam tudíž co dělat J.
0/0
12.2.2003 20:56

GhorX

Napadá mně dobrý příklad: můj kolega onemocní a já na dobu jeho nemoci převezmu jeho agendu (60% je komunikace, z toho 50% emaily). Podle tohoto článku tím porušuji listovní tajemství ? Nejde o přesměrování schránek ex post, jde o historii komunikace, přílohy... Sem tam objevím i soukromý email - ale jak to mám před přečtením poznat, pokud to není jasné přímo z předmětu ? Mám právo se podívat do (otevřeného) soukromého papírového dopisu, založeného mezi těmi firemními ?
0/0
12.2.2003 19:00

GhorX

Re:
Omlouvám se za zdvojení, náhodný click do prostoru...
0/0
12.2.2003 19:01

Tonny

Re:
Pokud si firma neumi udelat sdilene adresare, kam se firemni posta dava a k ni maji pristup urcite skupiny lidi, tak ma proste smulu.
0/0
12.2.2003 19:32

Colombo

??
Nejak jsem mel vzdy za to, ze rozhodujici je, kolik zustane za zamestnancem odvedene prace, bez ohledu na to jestli si v praci napise treba 5 soukromych mailu. Myslet si, ze zakazem soukromych mailu apod. nejak znatelne vzroste produktivita,  muze jen idiot se stredovekym myslenim....
0/0
12.2.2003 18:11

Stepanka

Re: ??
To sice máte pravdu, ale pokud zaměstnavatel nemá možnost kontrolovat obsah pošty, aspoň náhodně nebo v případě důvodného podezření, může za zaměstnancem zůstávat třeba výsledek v podobě vynášených důvěrných firemních informací chráněných Obchodním zákoníkem nebo jinými zákony. Postoj pana Neuwirtha je nesmysl, firemní informace jsou vlastnictvím firmy. Korespondence do zaměstnání se ve velkých firmách a úřadech také vedoucím pracovníkům nepředává v zavřených obálkách. V zahraničí na západ od nás není neobvyklé, že¨žádné soukromé zásilky nesmějí být posílány na adresu firmy, nebo nejsou uvnitř firmy doručovány (ono to stojí peníze). Velké zahraniční finanční instituce např. standardně nahrávají všechny telefonní hovory - ne proto, aby je špehovaly, ale proto, aby se v případě podezření ze zneužití důvěrných informací, uplácení, konfliktu zájmů apod., mohly přesvědčit. Pozn.: píši ve svém volném čase a nepoužívám firemní počítač.
0/0
13.2.2003 13:25

Karel

Re: Re: ??
Vázena slecno ci pani, neni pravda, ze je ve firmach na zapad obvykle  nedorucovat zamestnancum postu na adresu pracoviste. Mam zkusenosti z Nemecka a vim, ze tam je to naopak docela bezne. zamestnavatel ocekava od svych vedoucich pracovniku, ze venuji podniku i kus sveho volneho casu a nemaji pak moznost si vyridit sve zalezitosti a proto jim pomaha mimo jine tim, ze jim umozni si nechat dorucovat postu na pracoviste, aby si nemuseli brat volno a bezet na postu. Taktez mistni hovory z telefonu nejsou problem, drazsi hovory si pracovnik uhradi z vyplaty. Internet je vetsinou na pevne lince s pausalem a zamestnavatele nestoji soukrome maily nebo stahovani neceho, pokud je ve volnu pracovnika ani cent, takze s tim nedela problemy. Jeste k te dorucovane poste. Pokud je v Nemecku na adrese na prvnim miste jmeno a pod tim nazev a adresa firmy,  zadna sekterarka si nedovoli takovy dopis otevrit ani kdyz je ve firemni obalce a je zrejme, ze je to pracovni korespondence. Naopak dopisy, kde je nazev firmy prvni a jmeno az pod nim, sekretarka otevre a prideli k vyrizeni treba i jinemu cloveku, pokud ten uvedeny neni pritomen nebo neni kompetentni. Hlavni rozdil je v tom, ze v Nemecku nikdo nepredpoklada, ze zamestnanec krade a zamestnanec zase vi, ze zamestnavatel neni feudal, ktery by chtel chodit kontrolovat i na WC. Proste je tam vetsi duvera a ani jedna strana nema snahu toho zneuzivat. O tom to asi je. Mimochodem odbory jsou v Nemecku mnohem silnejsi nez u nas a zamestnavatel nemuze udelat ani polovinu toho co bezne delaji majitele firem u nas.
0/0
13.2.2003 18:26

GhorX

Napadá mně dobrý příklad: můj kolega onemocní a já na dobu jeho nemoci převezmu jeho agendu (60% je komunikace, z toho 50% emaily). Podle tohoto článku tím porušuji listovní tajemství ? Nejde o přesměrování schránek ex post, jde o historii komunikace, přílohy... Sem tam objevím i soukromý email - ale jak to mám před přečtením poznat, pokud to není jasné přímo z předmětu ? Mám právo se podívat do (otevřeného) soukromého papírového dopisu, založeného mezi těmi firemními ?
0/0
12.2.2003 17:58

Vážný

Souhlasím
Ono je to složité. Prostě nejlepší je, pokud jsou stanovena jasná pravidla. Uvažme například firemní telefon. Je v pořádku, pokud zaměstnavatel vyžaduje placení telefonů a napracování takto zameškané doby.
Na druhou stranu je tu ale fakt, že ani v pracovní době není zaměstnanec 100%otrokem zaměstnavatele. Má i jiné povinnosti a práva, například rodiče zodpovědnost za děti, občan vůči úřadům, právo kontaktovat lékaře...
Jde o proporcionalitu. Totéž asi platí i pro maily.
Co se týče práva na listovní tajemství, je to jako s dopisem. Pokud mi přijde do práce dopis (nebo mi někdo volá) je samozřejmě normální, pokud ho například recepce otevře. Ale v okamžiku kdy zjistí že je soukromý, nemá právo ho dál "zpracovávat".
Navíc v některých profesích existuje i mezistupeň - profesionální sdělení (maily, dopisy, telefony), týkající se pracovníka, ale ne zcela jeho firmy - školení, vzdělávání apod. Je samozřejmé, že se tomu přiměřeně věnuji v práci, ale přece jen jsou to soukromé nabídky a teprve pokud ji chci akceptovat, požádám zaměstnavatele o školení a pod.
 
0/0
12.2.2003 17:16

J. P.

K e-mailům
Dobrá zpráva! Stejně si ale málokterý zaměstnanec dovolí protestovat. Zejména v malých autoritativně řízených firmách. Pravidla mají být, a to regulérní a známá všem stranám. A tak to velice často nefunguje.
0/0
12.2.2003 16:25

Isis

Re: K e-mailům
To může být fatální omyl. Zaměstnanec se může mstít při ukončení pracovního poměru a podat na svého nadřízeného trestní oznámení. Při následné kontrole firemních počítačů se může přijít na ledacos. Mě tedy připadá lepší rozbít šéfovi hlavu železnou tyčí, ale lidi jsou různí. Někteří třeba podají žalobu pro sexuální obtěžování. Nic se sice neprokáže, ale ty nepříjemnosti úplně stačí.
0/0
12.2.2003 22:39

xxx

a ty se běž Neuwirte taky vycpat
Ty za nás budeš platit škody, které budou způsobeny tím, že zaměstnavatel nepřečte e-mail zaslaný na služební adresu zaměstance? vždyť je to totéž, jako když do firmy přijde doporučený dopis  - firma to prostě dostala a hotovo, a je za obsah odpovědná /tj. musí plnit objednávky apod./.
Nikdo přeci zaměstnancům nebere právo zřídit si vlastní e-mailovou adresu na Internetu - osobní, do které mu nikdo nepoleze.
A ještě něco: zaměstnavatel snad ještě neznamená úchyl - má dost starostí sám na to, aby se hrabal v soukromí druhých. Snad není blbej, aby nerozlišil, že se jedná o příkaz manželky, co má manžel odpoledne koupit k večeří - na to se může tak akorát vykašlat - nebo o reklamaci zákazníka, na kterou je nutno okamžitě reagovat.
Jděte už na těch úřadech do Prčic a nebo se zabývejte skutečnými starostmi - třeba tím, jak jsou zneužitelné údaje úřednicemi finančních úřadů apod.
0/0
12.2.2003 16:22

hovnival {hovnival007@hotmail.com}

@@
Nesouhlasim s tim, ze by firmy nemely mit pravo cist e-maily. V praci zamestnanec pouziva vybaveni firmy, je firmou placen za praci a ne za reseni soukromych veci. Naopak si myslim, ze by firmy mely kontrolovat vsechny e-maily, aby nedochazelo k mrhani pracovnim casem.
0/0
12.2.2003 16:19

Colombo

Re: @@
Jo a na zachod bych dovolil chodit jen 2x za smenu a to nejvyse na dobu 1min. aby se nahodou nemrhalo casem.... Vyjimkou by mohli byt snad jen ti nemrhaci casem, co celou smenu nedelaji nic, nez kontroluji maily zamestnancu, ti by mohli 3x....
0/0
12.2.2003 17:59

hovnival {hovnival007@hotmail.com}

Re: Re: @@
Vetsinou neni duvod kontrolovat maily, ale nekteri zamestnanci bohuzel nemaji dostatek soudnosti a vetsinu casu stravi psanim zbytecnych mailu svym znamym nebo surfuji.... pak je nutne tyto zamestnance kontrolovat, a kdyz se nepouci, je nutne je z firmy odstranit.
0/0
12.2.2003 18:57

kapitalismus

Re: Re: @@
toto taky znam, konkretne firma EUROTEL pouziva tyto praktiky, zamestnanci na call centrech mohou na zachod pouze dvakrat za smenu a jeste k tomu omezenou casovou dobu { nelibi se Ti to ? tak bez, na tvoje misto je tu mnoho dalsich}
A kontroluje email svych zamestnancu, muj nadryzeny po me vyzadoval muj Password.
Pokud ale chcete pracovat, nezbyde nez drzet jazyk za zuby. V Ceske republice je totiz velice tezke si ztezovat na zamestnavatele { at uz se jedna o jakekoli omezovani , sex. obtezovani...atd.} Ve vetsine pripadu se to otoci proti stezujici osobe, bohuzel.
0/0
12.2.2003 20:01

zuzana

Re: Re: Re: @@
no, při svém vzdělání můžete být rád, že vás vůbec někam vzali
0/0
12.2.2003 22:33

zuzana

zaměstnavatel možná nemá právo číst e-maily, ale rozhodně má právo kontrolovat, jak zaměstnanec tráví čas, za který je placen. a v tom je možná jádro pudla
0/0
12.2.2003 16:07

Tonny

Re:
nesmysl, zemestnavatel ma jedinne pravo a to platit zamestnancum plat a moc toho po nich nechtit, aby nestavkovali :0)
0/0
12.2.2003 19:35

GhorX

Jednoduché řešení - zakázat ve firmě napojování na soukromé adresy a samozřejmě výhradně uvést, že firmení schránky nejsou určeny pro soukromou korespondenci... To samé pro ICQ a podobné systémy (je-li něco takového ve firmě používáno, vytvořit "firemní" účty, zakázat soukromé, atd.)
0/0
12.2.2003 15:45

aaa

Kontrola e-mailů
Nevím, o co tady vlastně jde. V každé firmě, která vlastní síť pracují buď vlastní zaměstnanci na správě sítě nebo najatá firma a ta samozřejmě má možnost vždy číst všechny e-maily. Jestli to dělá, je věc druhá a jestli zjistí, že někdo si vyřizuje soukromé věci, má problém. I když nebudu mít jako šéf možnost přiznat, že jsem četl něčí e-mail, tak vím, že to nebylo firemní a toho dotyčného pokud budu chtít, tak ho ven dostanu, příčina se vždy najde. Pro ty, kteří chtějí i tak pokračovat, jediná rada: zřiďte si e-mail kdekoliv jinde.
0/0
12.2.2003 15:39

Koala

Reseni
Firma, ktera mi cte emaly zaslouzi zazalovat a opustit. BTW nikdy nepouzivam pro soukrome ucely firemni email - to dela jen blbec. Mam anonymni volny mail kdekoliv jinde a pokud se mi tam firma bude hrabat, pak musi cracknout moje heslo, coz uz je pro ne pruser a neradi se do toho pousti. A uplne nejlepsi je zaplatit si schranku a pak budete mit dokonaly prehled kdo a kdy a odkud se vam tam hrabal. To uz je solidni dukaz pro soud. Krome toho - kazdy napr. obchodnik ma nekolik falesnych emailu, protoze porad pise nekam ke konkurenci a vyzvida a nemuze tedy pouzivat firemni email. Myslim, ze pri trose inteligence se to da vyuzit i pro osobni ucely, ne??
0/0
12.2.2003 15:36

vykuk

podle me...
pokud firma zridi nekomu firemni postu, treba novak@firma.cz, tak si muze postu precist, dokonce muze vyzadovat, aby nebyla pouzivana soukrome. preci jen je to adresa firmy a vetsinou ma slouzit k firemnim ucelum. pokud ovsem mate svoleni ji pouzivat i soukrome, tak ma smulu a cist ji nesmi. byt firmou, ktera poskytuje mailovou schranku svemu zamestnanci, tak si taky nepreju, aby ji pouzival kuprikladu k registraci na nejake jine strance, nebo k jinym ucelum, ktere mohou firmu poskodit, nebo jeji jmeno. pro predstavu: zalozim konferenci na internetu o linuxu a jako svuj odkaz dam mailovou adresu novak@microsoft.cz. to asi neni to prave, ze?
0/0
12.2.2003 15:30

Vickina

Re: podle me...
Souhlasím, o tom to je.
0/0
12.2.2003 15:33

Vickina

Je to jednoduché
Tak se každá firma pojistí tím, že nebudou mít zaměstnanci e-mail typu jméno@firma.cz  ale prostě zavede adresy odbyt@firma.cz, mtz@firma.cz a už to není soukromá pošta, ale firemní, kterou je NUTNÉ kontrolovat a celý úřad se může jít klouzat.
0/0
12.2.2003 15:24

DES

Re: Je to jednoduché
Ale o tom to přeci vůbec není ... !  Je jedno jestli ta schránka bude Novak@firma.cz nebo 245@firma.cz .... Důležitá je směrnice firmy o nakládání s elektronickou poštou atd. kterou každý podepíše a přes to nejede vlak ...
0/0
12.2.2003 15:27

Vickina

Re: Re: Je to jednoduché
Ani směrnice firmy, i když ji všichni podepíšou, nemůže jít proti zákonům. A jestli zákon říká, že nesmíš kontrolovat soukromou poštu, nezbývá než zabránit tomu aby byla považovaná firemní e.mailová schránka za soukromou. To znamená, že když pracovník odejde z firmy, mám už jednou pro vždy poštu přeposílat a nesmím se podívat,jestli se to náhodou netýká firmy a jeho případnýho nástupce?
0/0
12.2.2003 15:31

Včelka Mája

Tohle by snad nejlépe dokázal zodpovědět
Doc.Ing.Dr.Mgr.Smejkal, CSc. ....náš vskutku špičkový specialista na elektronické právo (jak říkají Valaši - špica neboli hrotek). Snad by mělo být aplikovatelné pravidlo z oblasti papírové pošty - pokud je adresa "Jmeno, Firma, ulice, obec", tak se jedná o soukromou poštu doručenou do sídla firmy a nekontroluje se. "Firma, Jmeno...." je pošta určená firmě a může být otevřena. Kontrola mailů zaměstnancům vede samozřejmě k otevírání účtů s http přístupem (volný, email apod.), které se například dost špatně centrálně kontrolují proti počítačovým virů. Případně zaměstnanci vysedávají u různých chatů, což je z hlediska produktivity jejich práce to nejhorší...
0/0
12.2.2003 15:07

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.