Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kdo má zájem o rodinné lékaře?

Proč rušíte něco, s čím jsou všichni spokojeni? Proč ničíte model péče o děti, když je to jedna z mála věcí, s níž se můžeme pochlubit v Evropské unii? Tak protestují praktičtí dětští lékaři proti záměru ministerstva zdravotnictví zavést v zemi i rodinné doktory a sbírají podpisy rodičů pod petici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

major Haluška

Myšlenka je to socialistická a tudíž geniální ! Vždyť ji vymyslela sama Balená Kobliha !
Jen je to třeba (jako obvykle ) dotáhnout do konce. Sloučit je třeba dohromady nejen dětské lékaře s ostatními praktiky, ale i s gynekologií, venerologií a veterínou v jeden velefunkční celek ! Naprosto správně soudružko Součková !
0/0
7.2.2003 14:55

zuzana

co je na tom špatného?
proč by se každý nemohl rozhodnout, ke kterému lékaři bude chodit nebo brát svoje děti? kdy už konečně bude pacient v českém zdravotnictví uživatel služby, a ne kus masa? mimina by asi měla mít pediatra, pokud je ovšem v místě dostupný, ale proč by patnáctiletý člověk neměl chodit ke stejnému lékaři jako rodiče? lékař, který zná rodinu, je přece mnohem lépe připraven mu pomoci
0/0
7.2.2003 0:10

MUDRHolub@seznam.cz

Pediatrie versus rodinní lékaři
Je to úplně jedno. Se zavedením rodinného lékaře klesne kvalita zdravotní péče u dětí a bude trvat minimálně dalších 20 let než se ustálí a vyrovná současné kvalitě. Nám, dětským lékařům, hůř nebude, vždyť za naší práci máme směšný příjem, neustále upomínáme dlužníky (zdravotní pojišťovny i jiné plátce), musíme sloužit nesmyslné pohotovostní služby atd. Nebudeme-li mít práci, tím lépe. Odejdeme do jiných sektorů, do jiných zemí. Hůř nám nebude. A i bez té pediatrie se obejdeme. Nahradí jí nám nová životní zkušenost, nový pocit. Naši malí pacienti však již nebudou mít tu jistotu, kterou mají dnes: kvalitní a standardní zdravotní péči. poskytovanou skutečnými odborníky. MUDr.Karel Holub, dětský lékař
0/0
6.2.2003 21:44

M. Jasmína Troníčková, Benešov u Kamenice nad Lipou

Re: Pediatrie versus rodinní lékaři
Naší rodině se možnost mít rodinného lékaře líbí.Pokud proti tomu lékaři tak vystupují, ukazují tím pouze svou neschopnost. Je pravda, že při dnešních morálních a profesionálních kvalitách doktorů by to byla asi katastrofa.Ale to by přece bylo na každém, jestli chce mít rodinného lékaře- nebo by to bylo uzákoněno jako povinné? Máme tři malé děti a v životě nevzali do úst chemický lék a nejsou očkované, k dětské lékařce chodíme jen na preventivní prohlídky. Já s manželem chodím k doktorům jen pro potvrzení. Naposledy jsem se nechala doktorem léčit před 11-ti lety. Od té doby, co jsme si uvědomili, jak je ,,klasická medicína" násilná a co jsme vzali své zdraví do vlastních rukou, jsme zdrávi jako řípy. A ostatním na tu ,,léčbu" platíme formou povinného zdravotního pojištění. Raději bychom si platili svého skutečného rodinného lékaře, chodil by k nám domů-velmi dobře bychom ho platili za to, že nám pomáhá žít život v plném zdraví a určitě bychom s ním měli výborné přátelské vztahy (ovládal by i homeopatii, reflexívní terapii, irisdiagnostiku, pulsovou diagnostiku a pořád by se vzdělával a nevadilo by mu, že taky chodíme za léčiteli, a určitě by nám nic nevnucoval a nenakazoval). Byli bychom pro něj prima pacienti- je nám totiž jasné, že za své zdraví i zdraví svých dětí zodpovídáme a nehuntujeme si ho.
0/0
10.2.2003 23:00

Helena

pokazit lze snadno - napravit těžko-------
Představa že by naše paní doktorka, ke které máme důvěru, přijela k nám domů, když je problém  - to by se mi líbilo. Odpadla by obávaná čekárna plná bacilů a to nekonečné čekání, když je člověku zle a kdyby se narodilo v rodině dítě, že by zas přijela dětská lékařka je supr - jen jestli  to není příliš velký luxus. Zatím takto funguje naše veterinářka a jsme z toho nadšeni, že vyšetřuje naše zvířátka v důvěrně známém prostředí, nemusíme je stresovat převozem a pobytem v čekárně. Cenově je to únosné. Máme štěstí na naše paní doktorky, ale je fakt, že naše zvířátka to mají teď lepší než my.Neumím si však představit, že by z čista jasna museli lékaři pro dospělé vyšetřovat mimina a naopak. Muselo by k tomu dojít hodně pozvolna a spíš samovolně - spíš orientováno na novou generaci praktických lékařů. Na vesnici by to však mělo fungovat: včera pozdě. Ať to nechají propočítat finančně - laicky mi to nepřijde lacinější. A ono bohužel vše visí na penězích.  A jak přinutit k šetření z "všeobecného"?
0/0
6.2.2003 10:24

protiva

Re: pokazit lze snadno - napravit těžko-------
"Odpadla by obávaná čekárna plná bacilů" To snad nemyslíš vážně. Kolik by takový rodinný doktor ošetřil pacientů? O dost míň. Jejich výkon se sníží a čekací doba se prodlouží. Jinak stebou souhlasím, že na vesnici by to mohlo fungovat. Jakou máš představu, že by měl rodinný doktor počet osob na starosti aby se mohl každému dostatečně věnovat? Nemáme potom málo doktorů? Potom zpětinásobíme zdravotní pojištění, aby jsme je uživily. To se nikomu líbyt nebude.
0/0
6.2.2003 14:00

me_lobo

Re: Re: pokazit lze snadno - napravit těžko-------
Jeee, asi by nejezdil uplne ke kazdymu duchodci ve vobvode. Kazdej by si to zrejme nemoh dovolit. Vis jak me to stve, kdyz mam jednou za dva roky chripku a misto abych lezel, tak musim cekat pet hodin u doktora?
0/0
6.2.2003 14:20

protiva

Re: Re: Re: pokazit lze snadno - napravit těžko-------
Takže prachatej si zaplatí, a chudý si vezme do čekárny spacák, aby mohl počkat i tři dny, protože doktor je zrovna u pracháče. Jo?
0/0
6.2.2003 14:48

zuzana

Re: Re: Re: Re: pokazit lze snadno - napravit těžko-------
peníz všude pánem je - kdo na to má, může si dovolit lepší oblečení i kvalitnější lékařskou péči, tak to vždycky bylo a bude. proto nevysedávej na internetu a běž něco dělat, ať na to máš taky
0/0
7.2.2003 0:04

protiva

Re: Re: Re: Re: Re: pokazit lze snadno - napravit těžko-------
Zuzano, ty musíš být pořádně rozmazlené děcko. Až budeš mít vlastní tak to pochopíš. Běhat po pediatrech, aby tě laskavě jeden přijal není žádný med.
0/0
7.2.2003 11:45

zuzana

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pokazit lze snadno - napravit těžko-------
no jestli chtít za svoje peníze pořádné služby je rozmazlenost, tak rozmazlená jsem. v kanadě platím za zdravotní pojištění stejně jako tady, ale úroveň služeb je nesrovnatelná. v kanadě v tom sice není zubař, ale tady stejně chodím k soukromému a platím (zubařka, která je na kasu, se mi podívala do huby a vece: "jé, z čeho to máte ty korunky? to jsem ještě neviděla!"), a nejsou v tom léky, ale zato si můžu zaplatit léky kvalitní a ne druhořadé napodobeniny. když si můžu zaplatit lepšího kadeřníka a lepší vzdělání, proč bych si neměla zaplatit lepší zdravotní péči? přece nebudu chodit v hadrech, když nemusím, jenom proto, že ne každý si může dovolit kvalitního krejčího
0/0
7.2.2003 18:47

George

Chci mít tu možnost
Jako dítě jsem měl hodnou paní doktorku (dětskou lékařku). Znala mne od mala. O to větší šok, když jsem v 15-ti letech musel jít na dorostové - tam o mně nevěděli zhola nic, spoustu vyšetření dělali znova, atd... Totéž později při přechodu na "dospělácké" doktory. Pro své děti a rodinu chci mít možnost mít "svého" rodinného doktora, který nás bude znát všechny a bude nás všechny, celou rodinu, doprovázet po větší část života.
0/0
6.2.2003 9:41

protiva

Re: Chci mít tu možnost
Co to píšeš za blbosti! Tobě dětská lékařka nepsala zdravotní kartu? Tam je tvůj zdravotní stav a všechny nemoci a vyšetření. Pokud nesimuluješ, tak je v pořádku,že dělají vyšetření znova. Co budeš dělat, až ti "tvůj" rodinný doktor odejde do důchodu? To s celou rodinou půjdeš k jinému a stěžovat si budeš zase. Tobě vadí, že ti doktorka už nedává obrázky? To si ještě pamatuji že jsem ho ubčas dostal.
0/0
6.2.2003 10:14

Petra

Re: Re: Chci mít tu možnost
Zadna blbost. Do karty nejde napsat vsechno. Po letech doktor sveho pacienta ZNA i jako cloveka, zvlast kdyz k temuz lekari dochazeji i ostatni clenove rodiny, a on ma tak moznost pochopit i neco o zazemi ap. Moje lekarka nastesti jako "rodinna" funguje uz leta, a je to pro me takova vyhoda, ze i kdyz nyni ziji 120 km od sveho puvodniho bydliste a tedy i od teto lekarky, jineho doktora nechci.
0/0
6.2.2003 10:59

Lukas Tyl

Re: Re: Chci mít tu možnost
Ale jistě že píše zdravotní kartu a i přes to se musí udělat vyšetření znova. I přes tu kartu. Stejně tak v kartě nenajdeš dalších X informací, které o tobě ta doktorka (doktor) ví. Až mi můj rodinný doktor odejde do důchodu, tak si budu muset vybrat jiného (nejlépe někoho, koho mi doporučí), protože nebudu mít jinou možnost. Ale teď přece jinou možnost mít můžu - a jde právě o to MÍT TU MOŽNOST VOLBY. A i kdyby mi vadilo, že nedostávám obrázky - tak co?
0/0
6.2.2003 11:34

protiva

Re: Re: Re: Chci mít tu možnost
Takže ty jsi u doktorky tak často, že si vše pamatuje? Nebo má tak málo pacientů? (Nepředpokládám, že je místní drbna - lékařské tajemství) Podle tvého "MÍT TU MOŽNOST VOLBY" se ti nejedná o podstatu, ale o princip. A pak půjdes tam, koho ti doporučí tvoje doktorka. Víš, kolik má doktor pacientů? Ke komu příjde dřív, až mu zavolají dva, nebo tři pacienti? Ve filmu to funguje (musí), ale ve skutečnosti ne. Stačí telefonát od bohatého pacienta a je pryč.
0/0
6.2.2003 12:03

Lukas Tyl

Re: Re: Re: Re: Chci mít tu možnost
No předpokládám, že jich má několik set (možná i tisíc). Ja si ale taky pamutuju důležité věci o zákaznících (a jejich několik set). Takže proč ne? I doktor si vybírá své pacienty a znam dost doktorů, které nové neberou. Vždy je to věc dohody mezi doktorem a pacientem. Takže kdo zavolá první a dohodne se s doktorem, tam doktor pojede dříve (pokud není druhý případ akutní). Stejně jako ve firmě jednám s klienty a dohaduji si s nimi jednání. Proč by to nemělo fungovat tady. A samozřejmě, že mi jde kromě praktického využití i o princip.
0/0
6.2.2003 21:23

Jirka

Špidlokrati mluví pravdu jen tehdy, když se spletou,
a i tehdy lžou.
Kudy chodil, tudy krad, sociální demokrat.
Nejvyšší čas všechny je vyhnat.
0/0
6.2.2003 9:33

Lukas Tyl

Já mam zájem!
Je to jen o možnosti volby. Mam zájem o doktora, kterého znám a od kterého nemusím v 19ti odejít. Proč bych něměl mít možnost této volby?
0/0
6.2.2003 1:19

Re: Já mam zájem!
Ze šloky jsi taky musel odejít, a potom ze základní taky! Musel jsi pokračovat dál. Nebo jsi zůstal ve školce? Tam taky mají málo dětí! Přeji hezký den.
0/0
6.2.2003 6:19

didi

Re: Re: Já mam zájem!
to je poněkud podivná argumentace - ve škole se učíš, kdežto lékař ti poskytuje službu - a když zná tebe od malička, tvoje rodiče i sourozence, tak je pro něj i snadnější hledat souvislosti - myslím, že možnost volby je naprosto v pořádku. Jenže jako vždy - problém se zúžil na prohlášení - zrušit pediatry - tak to ale přece vůbec není!
0/0
6.2.2003 8:04

Re: Re: Re: Já mam zájem!
Jaké souvislosti? Napadá mě akorát bolest břicha z přežírání. Nejsem proti tomu, aby vznikl ve škole nový obor. Jsem proti tomu, aby k pediatrům chodily důchodci. Vem si dvouměsíční dítě do čekárny na hodinu, nebo na dvě. Dítě potřebuje přebalit a nakojit. Dítě potřebuje teplo, přebalovací stoly, místo na kočárek, atd. V čekárně budou slintat důchodci na kojící matky, odkládat si špinavé kabáty na stoly a vnucovat své rady (v horším případě se posmívat, nebo být sprostý).
0/0
6.2.2003 9:54

Re: Re: Re: Já mam zájem!
Jaké souvislosti? Napadá mě akorát bolest břicha z přežírání. Nejsem proti tomu, aby vznikl ve škole nový obor. Jsem proti tomu, aby k pediatrům chodily důchodci. Vem si dvouměsíční dítě do čekárny na hodinu, nebo na dvě. Dítě potřebuje přebalit a nakojit. Dítě potřebuje teplo, přebalovací stoly, místo na kočárek, atd. V čekárně budou slintat důchodci na kojící matky, odkládat si špinavé kabáty na stoly a vnucovat své rady (v horším případě se posmívat, nebo být sprostý).
0/0
6.2.2003 9:56

Lukas Tyl

Re: Re: Re: Re: Já mam zájem!
To je přesně v duchu rozkazování lidem, co mají a co nemají dělat. Pokud bych se přece domluvil předem se svým rodinným lékařem, že přijdu do ordinace v 10:00 - tak pak mě důchodci (nebo kdokoliv jiný) nemusí zajímat.
0/0
6.2.2003 11:39

Re: Re: Re: Re: Re: Já mam zájem!
Jako u zubaře. Tam se domluvím předem, pak dostanu plombu. Už jsi slyšel o epidemii na zubním? Už slyším pacienty s horečkou čekat venku, protože je na 10:00 objednaný Lukas Tyl. Důchodci chodí hodinu předem (v 6:00, zatímco doktor otvírá až v 7:00).
0/0
6.2.2003 12:41

Lída

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Já mam zájem!
I dnes přece mají lékaři rozdělený čas a zvlášť ordinují pro kojence, větší děti a děti nemocné, taky nepůjdeš s miminem mezi nemocné děti
0/0
6.2.2003 14:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Já mam zájem!
To máš zatím pravdu. Ale nebudeš ji mít, až ordinaci ucpou i ti starší, až doktor nebude stíhat ošetřit nemocné do daného času. Ti nemocní tam budou trčet a domáhat se ošetření. Lékař nebude mít možnost někoho přinutit, aby jsi uvolnil(a) místo dalšímu novorozenci. Nebo bude mít hodně pacientů a péče se prudce sníží.
0/0
6.2.2003 14:41

Lukas Tyl

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Já mam zájem!
Ale proč by to nemohlo být jako u zubaře? Všichni se objednají a nikdo si pak nestěžuje. U zubaře taky musí řešit akutní případy a nikdo si nestěžuje. Kdo nechce čekat ať se objedná, kdo přijde do čekárny bez objednání, tak si počká. To že dosud je zvyk chodit do čekáren jen tak (bez objednání) neznamená, že to musí být i nadále.
0/0
6.2.2003 21:28

Najdete na iDNES.cz