Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dub a stávkokazi

Pražská tramvajová stávka byla k smíchu. Její dohra je však vážná. Řidiči žalují Dopravní podnik a policii za utržený rukáv. Dopravní podnik zas žaluje řidiče za to, že jejich stávka byla nezákonná. Ukazuje se, že v tomhle nemáme jasno. Kdy se smí stávkovat? A kdy může síla zasáhnout proti stávkujícím? Odpověď na obě otázky je zdánlivě jednoduchá a zní: Vždy. Nikdy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Sťoural

Právo na stávku! A co zákon o stávce?
Nikomu nechci brát jeho právo stávkovat - všem se nám to může někdy hodit. Zákon však stanovuje podmínky, jak se stávkovat má. To, že stávkující nesmí bránit v práci ostatním (lehat si na koleje), resp. používat věci zaměstnavatele k soukromým účelům (svévolné jezdění tramvajemi po vozovně tak, aby toho kterého řidiče zablokovali, není nic jiného) říká zákon. Smutné je, že ho musela vynucovat najatá ochranka, zatímco za to z daní placená policie chodila kolem a koukala, jak z toho utéct (ostatně to se jí už osvědčilo v případě ČT).
0/0
10.2.2003 10:38

Zdeněk

Nemuseli na ně "sahat"
Jsem rád, že byla agentura najata. Obešlo se to totiž bez následků na zdraví a životech. Pokud by se to nestalo, doporučoval bych, aby ty blokované tramvaje vyjely z vozoven i přes stávkující ležící na kolejích .. Nezaměňujme stávku s omezováním těch ostatních.
0/0
9.2.2003 21:27

jah

tendenční článek
Bohužel uvedený komentář je(jako obvykle) silně levicově tendenční. Snaží se nám vsugerovat, že lidé nemají rovná práva, že někteří jsou si "rovnější", jako za socialismu. Právo určité skupiny lidí na stávku není "svaté", je to stejné právo,jako jiné-např. právo těch druhých nestávkovat a vykonávat práci. Navíc lehání si na koleje a stavění soukromých aut tamtéž není žádná stávka- je to prostě omezování jedněch  druhými. Ti první mají samozřejmě právo se bránit omezování druhými přiměřenou obranou - i s použitím specializované agentury. Myslím, že použitá obrana byla příliš měkká...
0/0
5.2.2003 18:12

Fany

Re: tendenční článek
Jenomže ty bezpečnostní agentury nebyly najaty obyčejnými cestujícími, kteří hájili své právo pracovat, resp. dostat se do práce. Byly najaty někým úplně jiným, který nerespektoval cizí právo na stávku. V tom je rozdíl. A takové chování je nebezpečné. Pokud nebude omezeno, příště si zase někdo najme  podobnou agenturu a pokusí se odstrašit lidi od stávky. A bude to veřejností přijímáno jako normální, což by byl ten nejhorší posun. Víte, že to tu 40 let šlo celé stranou,  neznamená, že právo na stávku je automaticky špatná věc.
0/0
6.2.2003 12:09

Šípek

Ne, ne, ne !
0/0
5.2.2003 16:03

Růženka

Ano, ano, ano
Sahat na stávku se nesmí. To jste Martine napsal moc pěkně. Vůbec je to celé moc a moc hezoučké. Růženka
0/0
5.2.2003 6:20

Najdete na iDNES.cz