Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Válka v Iráku

Postoj prezidenta Havla k připravované válce USA proti Iráku mne nepřekvapil. Myslím si, že malé státy a jejich představitelé mohou v mezinárodní politice prospět svým citlivějším vnímáním velmocenské politiky a také na ní působit. Poskakování za zády "Velkého bratra", na které jsme byli zvyklí už od Havlových předchůdců dnes světovému míru asi moc nepomůže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zbyšek Nádeník

Irácký krtek
V následujících řádcích bych rád vyjádřil svůj názor na válku v Iráku pomocí tohoto ne zase tolik veselého fejetonu: 
    Vezměme si jednu takovou malou pěknou zemičku s několika málo státy. Valná většina těchto států se živý pěstováním krásných růží. Státečky si navzájem pomáhají a radí, chudým zemím se snaží dodat alespoň dužinu svých růží, aby jejich obyvatelé přežili. Dalo by se říci: Dokonalá idylka. Avšak nic není tak krásné, jak na první pohled vypadá.
    Jeden ze států, který má to štěstí, že se rozkládá na velmi úrodné půdě a nemusí tudíž pěstovat příliš mnoho růží, dostane nápad. Bude navíc chovat krtky. Nejdříve však musí získat informace, jak se o takového krtka starat. Vyšle proto do světa myší špióny, kteří návody na chov krtků ukradnou. Nic na plat úmluvě, díky které se ostatní bohaté země dohodli, že krtky nebudou dále chovat, protože jim již několikrát rozryli políčka s růžemi. Díky návodům si však tento náš stát začne krtky chovat s odůvodněním jejich poznávání. Tvorečkové této zemičky jsou šťastní, že mají něco více než ostatní a hrdě a podporují hlavního tvorečka, který tomu celému tak skvěle velí. Ostatní země však vědí o moci krtků, a proto naléhají na tuto zemičku, aby krtky nechovala. Velící tvoreček je však tvrdohlavý a nechce ztratit důvěru svých podřízených tvorečků, a tak se nepodvolí. Výsledkem je zákaz dovozu všech částí růží pro jeho zem, ale to jej ani tolik netrápí, protože jak už bylo řečeno, mají velmi úrodnou půdu. Jeho země začne býti špatnou.
    Výsledkem všech dohod je poslání syslů dobrých zemí do země špatné, kteří mají potvrdit pravdivost chovu krtků. Krtci mají však tu neskutečně geniální vlastnost, kterou je naučili ve zlé zemi, a tou jest zahrabání se pod povrch zemský. Syslové si poté jezdí nahoře na zemi a marně pátrají, zatímco krtci se pod nimi napájí rumem.
    V tomto prapodivném světe se posléze tvorečkové rozdělí na dvě skupiny. Jedni nechtějí násilné odkrtkování zlé země a druzí ho podporují. Ti co jsou proti, poukazují, že tvorečkové pro odkrtkování chtějí pouze úrodnou půdu zlé země. Jiná stanoviska se jim nenabízejí a proč nad nimi také přemýšlet. Avšak ti co jsou pro, vědí, co dokáže udělat jeden jediný   krtek se zahrádkou…
Zbyšek Nádeník
 
   
0/0
5.2.2003 16:46

Najdete na iDNES.cz