Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zámek ze 16. století hořel tři dny

Celou noc hasiči hlídali doutnající zámek Zahrádky na Českolipsku. Oheň se jim podařilo zdolat až po třech dnech. Jedna jednotka na místě dokončuje likvidaci požáru. Během dne začne vyšetřování, proč začalo v podkroví hořet. Objekt ze 16. století je zcela zničen. Škody zřejmě přesáhnou 100 milionů korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

obyvatelka Zahrádek

???
Shořelo to nejcenější,co Zahrádky měly. Já,která tam bydlím už 20 let to mohu posoudit. Fascinují mě jak všichni říkají jaká je to škoda. Při tom ani neví kde Zahrádky leží. Kdyby Zahrádky znali a viděli zámek, měli by slzy v očích, tak jako já, když se chodím dívat na trosky tak vzácné památky.
0/0
5.2.2003 14:45

don

0/0
4.2.2003 16:02

Olda

Hasiči jsou špatně placení sebevrazi
Vybavení hasičů - hasiči mají víc nadšení a sebevražedné odvahy než vybavení.
Buďte k nim tolerantní, dělají zpravidla více
než na co mají technicky.
 
0/0
3.2.2003 12:57

Jirka

Babrak Karmal
Zámku nám může být líto.Na druhou stranu se tam 50 let školili teroristé typu Babraka Karmala.Takže v očekáváné válce, do níž se tak natěšeně hrneme, (vždyť máme my Češí světu co oplácet, on se za nás taky v nouzi postavil, viz Mnichov) , byl by asi po Praze dalším cílem pro Irácké rakety.Takže toho už není asi třeba.
0/0
3.2.2003 11:50

ancik

škoda
Je to obrovská rána!Na pořádání seminářů a jazykových kursů nejvhodnější místo - velký park, klid a nádherné prostředí. Sama jsem tam jeden ze seminářů absolvovala - před dvěma lety..TAk nádherného zámku je opravdu škoda
0/0
3.2.2003 9:44

Jony

Co to tady blábolíte
Je vidět, že vysoké procento diskutujících neví o čem je vůbec řeč - někteří zřejmě ani netuší kde Zahrádky jsou , natož aby zámek navštívili. Já osobně jsem na zámku absolvoval několik studijních seminářů, následně i jako pracovník dodavatelské firmy jsem měl možnost vidět i to, co běžný návštěvník nikdy neviděl.
Proto říkám jedno, hasiči dělali co mohli. Příspěvek hasiče ze Slatiny vysvětlil dostatečně, co obnáší zásah u požáru a proč se používá takové hasivo, jaké se používá.
Problém vznikl v izolovanost požáru pod střešní krytinou - proto se mohl NEPOZOROVANĚ rozhořet do síly a veškerou svou ničivou sílu směrovat dolů, proto se propadla patra, pak už hasiči zasahovali u něčeho co se stěží dá zastavit.
Myslím si, že instalace protipožárního zabezpečení v takovém rozsahu, aby se zabránilo podobné situaci, by nebyla v tomto objektu možná bez extrémního narušení vzhledu objektu. Přeci jen v 16.stol. nepočítali s něčím podobným, podle toho taky zámek vypadá - obrovské prostory, dlouhé chodby, široká odkrytá schodiště atd. 
Zámku je škoda, byl krásný, ale teď se nedá brečet nad rozlitým mlékem + zase platí, že po bitvě je každý generálem.
Nedá se nic jiného dělat, než se pokusit celý zámek opravit a znovu zprovoznit.
Ale to všechno je hlavně o penězích, tak mám dojem, že to bude na hodně dlouho
Česká Lípa
0/0
3.2.2003 8:58

Lájoš

ohníček
Teď stačí čekat,až shoří Karlštejn a a už nebudeme mít co cizincům nabídnout.My cikáni snaživí,ohníčky rádi máme!Hoj mor ho!
0/0
2.2.2003 17:56

Henoch

Nemohu se zbavit dojmu..............
Že nebylo učiněno vše pro záchranu památky!
Požár vznikl na půdě jednoho ze čtyř křídel zámku,jeho rozšíření do ostatních křídel a jejich pater,trvalo tři dny!
Obávám se, že zcela selhalo řízení záchranné akce!
 
0/0
2.2.2003 14:11

Patrik

Beze slov
Jen slzy v očích nad beznadějnou záchranou krásného zámku. Mnohé D Í K Y všem obětavým členům Hasičského zboru.
0/0
31.1.2003 23:44

hovnival

Re: Beze slov
Hasičského sboru. Se "s"...
0/0
1.2.2003 23:24

hovnival

Re: Re: Beze slov
?!?!?!?!?!?!?!?!?!??!?!!!!!!!!?? hovnival jsem ja, tak se za me laskave nevydavej!
0/0
2.2.2003 5:24

hovnivál

Re: Re: Re: Beze slov
?!?!?!?!?!?!?!?!?! nee - já jsem hovnivál!
0/0
2.2.2003 10:15

Luksh

Zahrádky R.I.P.
Já jsem ten seminář absolvoval vloni,a to místo pro mě znamená snad víc než jakékoliv jiné.Je mi vážně do breku.Doufám že LI najde něco jiného,ale Zahrádky jsou...byly...nenahraditelné...
0/0
31.1.2003 23:31

Míša

Re: Zahrádky R.I.P.
Milý Lukáši, myslím, že nejen Ty, ale my všichni,absolventi letního kurzu LI na Zahrádkách, ať už v kterémkoli roce, jsme zde prožili jedny z nejkrásnějších chvil našeho života. Důkazem toho je, že se sborově a spontánně nazýváme "ZAHRÁDKÁŘI". Myslím, že celá atmosféra zámku velice napomáhala tomu, abychom se zde cítili jako doma nebo ještě lépe a z neznámých lidí se během několika dnů stala skvělá parta. Všem nám je to, co se stalo, velice líto. Myslím, že podobné místo pro letní kurzy se bude těžko hledat, ať už jde o prostředí, celkovou atmosféru, a nebo podmínky pro správné "zahrádkářské večerní akce ..." Pevně věřím,že se podaří alespoň něco zachránit a uvést v nějakém odpovídajícím časovém horizontu do odpovídajícího stavu. To místo nám všem pevně přirostlo k srdci, a proto je to pro nás velká rána. Míša, Zahrádkářka 2001
0/0
3.2.2003 9:53

Gabriela Vlková

Re: Re: Zahrádky R.I.P.
Milá Míšo, milí  "Zahrádkáři" z LI a Vy všichni, komu se zámek v Zahrádkách trvale usadil v srdci: velice mne a mé spolupracovníky potěšil Váš opravdový zájem i žal. Vaše slova nás v těchto těžkých chvílích zahřívají u bolavých srdíček. Jsem ráda, že se Vám všem u nás tak líbilo a uchováváte si krásné vzpomínky na náš zámek. Pokud vše půjde tak, jak bychom si přáli, budeme se těšit za pár roků na šťastnou shledanou v Zahrádkách!!! Gabriela Vlková, zámek Zahrádky    
0/0
19.2.2003 15:19

výběrčí

no konečně
tak se nám ta parcela konečně uprázdnila,ještě strhnout ruinu a udělat fešácký parkoviště,těch je stále potřeba.
0/0
31.1.2003 16:36

Numire Kashantombo from Bujumbura

Litost
Je mi moc lito, co se stalo tak krasnemu zamku, kde ja se cesky naucil. Snad se to da brzy doporadku.
0/0
31.1.2003 16:33

Lidožrout

Proč právě Zahrádky?
Panebože, proč právě zámek v Zahrádkách, když se nabízí tolik vhodnějších míst? Co třeba takhle Lidový dům? Jestli neznáš adresu, rád ti ji pošlu.
0/0
31.1.2003 13:58

Varan

Hašení nebo zachraňování hodnot?
Dobrý den, podotýkám předem, že mne možná odborníci z řad hasičů označí za hloupého ignoranta, který o hašení požárů nic neví, ale přesto si nemohu pomoct: podle všeho zásah byl opravdu obtížný, ale což nešlo např. se prostříhat skrz tu plechovou střechu...? Anebo proniknout k ohnisku zevnitř zámku...? Hašení požáru je jedna věc - a záchrana kulturního dědictví věc druhá. Nemohu se zbavit dojmu, že hasiči to hasili jako by šlo o nějakou starou kůlnu a ne skvostný zámek... Podobné pochybnosti jsem měl, když na Silvestra hořel panelák v Bohnicích. Hasiči úspěšně evakuovali obyvatele a požár nakonec zdolali - ale za cenu, že totálně zničili vodou veškerý majetek řady sousedících bytů v nižších podlažích. Což neexistuje hasící látka jiná než voda, která by takové škody nezpůsobila? (oxid uhličitý anebo pěna, která se používá na letištích či v rafinériích...) Anebo je to vše o penězích...? Voda je přece nelacinější. Požár se uhasí - úkol je splněn, ale za jakou cenu...?
0/0
31.1.2003 11:37

Kveten

Re: Hašení nebo zachraňování hodnot?
Neni treba svetla, blbost aby kvetla ...
0/0
1.2.2003 12:17

chesus

Re: Hašení nebo zachraňování hodnot?
Tak chlapce na tebe teda nemam slov. Tady nejde o blbost. Proste si cu.... nejvetsi. nejsi nahodou z Prahy?
0/0
1.2.2003 13:05

emtee@centrum.cz

Re: Re: Hašení nebo zachraňování hodnot?
A ty budeš asi něco podobnýho, viď? Argumenty nemáš, tak jenom urážíš. Ten člověk jenom nadhodil problém a možná čekal, že se ozve někdo s vysvětlením, proč to nejde tak, jak popsal atd. Místo toho se vynoří plno blbečků, co umí jen nadávat a argumentovat "Prahou" ..
0/0
1.2.2003 14:00

SDERT

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
2.2.2003 16:54

aaa

Re: Hašení nebo zachraňování hodnot?
styd se za sve nazory!  kdybys vedel jak nebezpecne je delat hasice tak by sis omlatil klavesnici o hlavu za to co si napsal. mozna historicka cena je nepredstavitelna ale lidsky zivot ma cenu vetsi.  hofk
0/0
1.2.2003 13:25

ed cox

Re: Hašení nebo zachraňování hodnot?
Jo,opravdu nevíš o co jde.Dle reportáže z TV velitel zásahu říká že při příjezdu první jednotky byla střecha v plném rozsahu.Jelikož většinou přijede první jednotka o sníženém stavu,dělají hasiči co mohou-než přijede posilová jednotka ze vzdálenějšího města či dobrovolná jednotka obce.Neznám místní situlaci ,ale myslím že zasahující hasiči dělali za místních podmínek co mohli.Dále Tě odkážu na www.pozary.cz-tam si přečti o Bohnicích.Je tam také o hasebních látkách.mmj-pěna je produkt vody a pěnidla.Snižuje povrchové napětí vody a má izolační efekt.Možná by škoda byla ještě větší.Je mi moc líto této památky.Jaká tam byla protipožární opatření?
0/0
1.2.2003 21:34

Kubatech

Re: Hašení nebo zachraňování hodnot?
Takže: ad1) je to o penězích ad2) jiná látka ´podobného charakteru a hlavně dostupná jako voda není. Vem si, že na ten zámek spotřebuješ spoustu cisteren vody - kdybys měl používat speciální hasící látku, tak bys musel mít v každém městě - ba i vesnici - obrovské zásobníky na tuto věc. Což je nejen neúnosně drahé, ale i technicky neproveditelné, protože zajistit dostatek hasebních prostředků technologického charakteru je prostě nemožné. A ohledně té desrukce - jistě, je to hodně drsné, když se barák prolije vodou, ale jinak to zatím nejde a to nejen z výše popsaných důvodů. Ohledně prostříhání se střechou - je sice fakt, že máme obleky, které odolají žáru - ale ačkoli žár necítíš, ten žár je a přehřívá se organismus. Taky se nedá pracovat v přímém plameni - to je sebevražda. Jakub Kozák, hasiči Slatina, http://hasici.obecslatina.cz
0/0
1.2.2003 23:30

drak

Re: Hašení nebo zachraňování hodnot?
Hmm chtěl bych vás vydět jak tam jdete s hadicí ve 1000stupnovým žáru hmm pěnou se hasí ropné látky
0/0
2.2.2003 20:52

ed cox

Re: Re: Hašení nebo zachraňování hodnot?
Je mi opravdu líto-DRAKU-ale budeš asi mladý,nezralý dráček.požár se sám neuhasí.Občas je jeho teplota větší.A kdo to uhasí?No přece hasiči-blbe.Jdeš do prostoru pomalu a ochlazuješ si prostor aby jsi mohl postupovat.Zeptej se někdy nějakého pana HASIČE.JE MI OPRAVDU LÍTO ŽE NA TYTO SMUTNÁ TÉMATA SE VYJADŘUJÍ ZOUFALCI TVÉHO FORMÁTU-DRÁČKU
0/0
4.2.2003 16:01

ja

prach ...
to je mi MOC lito ... kdyz jsem tam byla naposledy s aussie manzelem v uzasu koukal z jakeho ze stoleti je zamek datovan .. nemohl uverit ... ted je to uz jen prach ...
0/0
31.1.2003 11:30

Mirek

Škoda kouzelného místa
Nenahraditelná škoda, zámek měl nesmírné kouzlo mám na něj krásné vzpomínky.
Mirek
 
0/0
31.1.2003 11:24

Zuzana

Co říci
Je to nevyčíslitelná škoda. Je to nenahraditelná ztráta. Nahrdit minulost, která tam byla zakořeněna, se nám již nepodaří.
 
0/0
31.1.2003 11:22

,
0/0
31.1.2003 11:18

Wendy

Zůstaly jen vzpomínky
Před třema rokama jsem na Zahrádkách týden bydlel, když jsem absolvoval seminář Liberálního institutu. Na ten týden mám jen nejlepší vzpomínky a mnoho dobrých přátel. Je to obrovská škoda, ale zaplať Bůh, že mám aspoň ty vzpomínky.
0/0
31.1.2003 10:54

hovnival

Re: Zůstaly jen vzpomínky
Liberalni institut - ten co vede Sevcik? Na nej mam taky hezky vzpominky....jeste z VSE...lol
0/0
31.1.2003 16:29

Jirka

Re: Zůstaly jen vzpomínky
Taky jsem tam absolvoval tento seminar (loni) a je mi skoro do breku. Prece neni mozny, aby zmizelo misto, na ktery ma strasna spousta lidi tak skvely vzpominky!
0/0
31.1.2003 19:08

jinej jirka

Re: Re: Zůstaly jen vzpomínky
jirko,musiš naklusat do jinýho semináře a rychle vstřebat nový radosti s děvčaty-si eště mladej,to přebolí.
0/0
31.1.2003 19:24

Honza

To je Univerzita Karlova?
Vím, že je to trochu mimo téma - ale toto opravdu stojí za to: http://www.zamek-zahradky.cz/cz/lm2001cz.html
Prý na zámku býval Ústav jazykové a odborné přípravy. Ale ta němčina dole na stránce, to je teda opravdu skvost. Jestli takto i učí, tak to teda... no raději nekomentovat
0/0
31.1.2003 10:52

:o)

Re: To je Univerzita Karlova?
Heheeeeeeeeeeee.....Tak to prekladal nekdo, kdo o Nemeckem jazyce nevi absolutne nic... 
Gramatika priserna, stavba vety -  jednim slovem katastrofa..Ty nemecke  "patvary" co tam maji napsane, no to je opravdu skvost..
0/0
31.1.2003 11:10

očitý svědek

K čemu je profesionalita když nejsou prostředky
Shořelo to co dělalo Zahrádky Zahrádkami, to je bohužel fakt na, kterém v současné chvíli už nikdo nic nezmění. Při sledování zpráv slyším o profesionalitě o počtu hasičských sborů o tom jak je oheň vidět široko daleko- kecy, kecy, kecy.  Ve 21 hod. byla kolem zámku taková mlha, že oheň byl i přes svou rozsáhlost vidět až z těsné blízkosti . Po dobu od 21,30 do 23,30 hod.  tři viditelné strany zámku , kdy každá je dlouhá asi 50 m, hasila 1 !!! vysokozdvižná plošina s dvoučlenou posádkou ,kterou zásobovaly 3 cisterny o zadní stěně nic nevím. Další plošiny dorazily po 22 hodině. Kritizovat je snadné to si velice uvědomuji , ale pokud na 50m střechy stříká jedna jediná stříkačka je to směšné.
0/0
31.1.2003 10:28

bbbb

Re: K čemu je profesionalita když nejsou prostředky
0/0
31.1.2003 10:51

Olda

Re: K čemu je profesionalita když nejsou prostředky
Výbava k zásahu může být "směšná", ale to není vinou hasičů. Technika na obrázcích
je stará několik desetiletí. Zřejmě se čeká
na větší průšvih se ztrátami na životě. Jak
by hasiči zvládli požár obytné výškové budovy?
Tady přestává smích. Stát neposkytuje dosta-
tečné technické zázemí - a to je velmi nezodpovědné.
 
0/0
4.2.2003 1:35

diablo

Opravdu nenehraditelna skoda, meli jsme to tam radi :o(
Jedinečný objekt ke kterému má spousta lidí vázány krásné vzpomínky. Já i mé okolí jsme šokováni, tolik jsme se tešili že tam na jaře opět vyrazíme :o(
0/0
31.1.2003 10:25

Vesna

d
  1. ggg
0/0
31.1.2003 10:10

!

takhle hospodari cechacci se svym kulturnim dedictvim
hanba za to ze ta dnesni postkomunisticka luza je jeste u moci, plundrovali za bolsevika a to same delaji i dnes, hanba mladym ze takovou spinu jeste dopousteji
0/0
31.1.2003 9:53

Kunowski

Re: takhle hospodari cechacci se svym kulturnim dedictvim
Nemuzete prosim nekdo tenhle smutnej prispevek smazat? Diky
0/0
31.1.2003 10:15

Yaroukh

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
31.1.2003 10:59

PK

Jsem otřesen
Na Zahrádkách jsem párkrát byl, mám na ně úžasné vzpomínky... je to strašná škoda.
0/0
31.1.2003 9:36

marsellus

tohle se může stát snad jen u nás...
0/0
31.1.2003 9:20

Gaston

Re: tohle se může stát snad jen u nás...
jinde ještě asi nevynalezli oheň, že?
0/0
31.1.2003 9:27

Zany

Re: Re: tohle se může stát snad jen u nás...
zrovna nedávno (tak měsíc zpátky) vyhořel jeden z nejznámějších zámků na Loiře, jméno mi vypadlo z hlavy, tak dva roky zpátky vyhořel jeden ze zámků v majetku královny Alžběty (tuším Balmoral?). Takže nejenom u nás a nejenom dnes, i v historických obdobích co chvíli nějaký hrad či zámek vyhořel. Oheň si nevybírá.
0/0
31.1.2003 12:23

Najdete na iDNES.cz