Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bezdomovci obtěžují cestující

Dopravní podnik neřeší problémy s bezdomovci. Jezdí městskou hromadnou dopravou bez jízdenek, zapáchají a svým chováním často obtěžují ostatní cestující. Předpisy sice dopravu těchto lidí v tramvajích, autobusech či metru zakazují, ale řidiči a dispečeři tento problém dále přehlížejí. Městský dopravce tak nedodržuje vlastní předpisy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dvořák

Když se určuje, kdo může a kdo nemůže jezdit MHD, tak by se moglo jednat o segregaci občanů.
Kdo za to může, že u nás máme tolik bezdomovců. Před revoluci jsme je neměli. Ukazuje to na to, že svoboda je ekonomická katagorie a ne filosofická, jak si to občane mysleli. Velikost svobody je vždy a u každého přeměřována výši jeho kapitálu. Chtěli jste kapitalůismus, pardon, tržní ekonomiku, tak ji máte a nevyčleňujete své spoluobčany-bezdomovce z MHD. Ať se klidně ohřejí a povozí. Přejte jim to.Protože láska a pravda zvítěží. Podle mě již zvítězila.
0/0
4.2.2003 21:55

Dvořák

Když se určuje, kdo může a kdo nemůže jezdit MHD, tak by se moglo jednat o segregaci občanů.
Kdo za to může, že u nás máme tolik bezdomovců. Před revoluci jsme je neměli. Ukazuje to na to, že svoboda je ekonomická katagorie a ne filosofická, jak si to občane mysleli. Velikost svobody je vždy a u každého přeměřována výši jeho kapitálu. Chtěli jste kapitalůismus, pardon, tržní ekonomiku, tak ji máte a nevyčleňujete své spoluobčany-bezdomovce z MHD. Ať se klidně ohřejí a povozí. Přejte jim to.Protože láska a pravda zvítěží. Podle mě již zvítězila.
0/0
4.2.2003 21:55

Tomáš Enge

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
3.2.2003 19:48

Jenda I

A revizoři?
Ty na to kálejí, protože z toho nekoukají peníze. Bez ohledu na to, že si hrdě říkají přepravní kontrola. Podle Bobra by se měla zřejmě vytvořit další speciální jednotka. Tak ať to Bobr zainvestuje. Já mám pocit, že u DP se živí hromada lehkoživků teď. Já už nedám ani kačku.
0/0
3.2.2003 8:09

Bobr

Necahpu proc by to meli resit pouze zamestnanci DP.
V jinych zemich existuje bud specialni ostraha, coz jsou lide vycviceni zhruba na urovni policie. A na tratich mohou by privolani radiem. V pripade vetsich potizei pak zavolaji policii. Tento system us nas chybi - vcetne regulaci a zakonu upravujich reseni takovychto situaci. To neplati jen o bezdomovcich ale i kapsarich a jinych problemech.
0/0
29.1.2003 22:18

Posleda

Re: Řešit to musí DP!
DP sice patří městu, ale je to a.s. - tedy v zásadě "soukromá" firma. Přeprava cestujících je smluvní služba - byť za podmínek jednostranně stanovených  "přepravním řádem". Dle tohoto řádu má cestující velmi málo práv (dopravce ho sveze, ale nezaručuje, že včas, po vybrané trase, že ho vůbec musí dopravit na vybrané místo, natož že by mu alespoň vrátil peníze, púokud ho nedoveze včas... ), ale spoustu povinností.
Nikdo netvrdí, že musí z tramvají "vyhazovat" houmlesáky, ožraly atd. právě pracovníci DP - může to dělat klidně najatá SBS. Nicméně je to problém vedení DP, jak to vyřeší. Řešit to ale bude muset
0/0
30.1.2003 12:00

Jakub

Bezdomovci a přepravní řád
Snad se neblamuju, ale není to tak dlouho, co jsem v nějakém časopisu (Reflex?) četl, že až 70% bezdomovců si tenhle styl života vybere dobrovolně. To jsou asi ti líní a nepřizpůsobiví, co pak vrhají špatné světlo na ty, co se do této nezáviděníhodné situace dostali proti své vůli. To jen tak na okraj. Jinak mám za to, že pokud už přepravní řád existuje, měl by se dodržovat celý a ne jen některé jeho pasáže. To pak ty ostatní, co jízdné platí, ostatní neobtěžují a vozidla MHD neničí, jen demotivuje a naštvává. A časem, mají-li na to, přesednou do svého auta. Budou sice postávat v zácpách, ale ve svém, v čistém a v teple. Což může časem vyvolat to, že přezdívka "socka" může být pro MHD trefnou... :-(
0/0
29.1.2003 15:39

Posleda

Návrh pro DP!!!!
(Sice je už jednou dole v reakcích na reakce, , ale obávám se, že tak nízko, že už to nikdo číst nebude...)
Když není DP schopen nevábné houmlesáky z tramvají vyhazovat, aby platící cestující mohli užívat službu v souladu s přepravním řádem, tak ať zřídí (třeba na lince 9/58, nebo na nové "sběrné", např.   Řepy - Anděl - Nusle - Strašnice - Ohrada - Lehovec - Holešovice - Bílá Hora  a zpět ) jednu speciální zimní houmlesáckou soupravu (ovšem tramvaj starého typu bez čalouněných sedadel), zařadí ji do jízdního řádu, výrazně označí, aby si ji nespletli ani běžní cestující, ani ti, jimž patří.
Když je berete, že jsou stejně postižení jako vozíčkáři... ti přeci mají speciální autobusové linky.
A za řízením by se mohli střídat řidiči, trestaní za pracovní přestupky dle upraveného kázeňského řádu. Určitě by to mnozí vzali raději, než finanční postih. Řidič ten smrad necítí - je stejně zavřený v kukani, a pokud by měl mříží i oddělené přední dveře, aby mu pasažéři nelezli do kabiny a po zádech, když už budemuset jít na záchod, svačinu či přehodit veksle, bude to naprosto dokonalé.
Řidiči budou během celého roku raději sekat dobrotu a ještě si bude moci DP připsat body jak za zlepšení přepravních podmínek a pracovních podmínek řidičů, tak za charitativní činnost.
0/0
29.1.2003 13:57

bob

Re: Návrh pro DP!!!!
Teď něco k té Kukani. Tak tedy za 1. Řidič tramvaje musí být uzavřen po dobu jízdy v kabině, je to z toho z důvodu, že si pan DUB stěžoval na napadání řidičů tramvají za jízdy různými individui a opilci. 2. Když přijde cestující za řidičem a řekne mu že má nějakého smraďocha někde ve voze pak jsou i řidiči, kteří ho vyhodí. Ve většině případech se na to řidič vykašle protože má i strach z dob předchozích, protože když už jde toho smraďocha vyhodit tak se ho nikdo v té tramvaji nezastane ba naopak řidiči cestující veřejnost nevybíravými způsoby aby pokračoval v jízdě , že musí něco někde stihnout. A teď si můžete rozebrat důsledky sami. Pokud přijde cestující za řidičem a ten se třeba rozhodne toho smraďocha vyloučit z přepravy a cestující dodají řidiči tramvaje podporu tak si ten smraďoch nedovolí nevystoupit. Ono se někde říká " Jak vy na mě ser..., tak já můžu na Vá. ! Zkuste Prosím řidiče informovat o tom, že má ve voze bezdomovce a když ho podpoříte jako cestující, tak vám garantuji, že během krátké doby i ti bezdomovci přestanou tou tramvají jezdit a bude po problémech. Nevěříte ?
0/0
31.1.2003 4:55

Posleda

Využití signalizace
Takže se mám drát plnou tramvají od zadních dveří nebo případně i z druhého vozu ke kukani a pak se do ní někde v zastávce dobývat?
Všechny tramvaje mají signalizaci k  řidiči (1x znamení pro zastavení, 2x výstup s kočárkem). Ať zavede DP ještě 3. signál - výzva řidiči k odstarnění špinavého smraďocha či opilce. Mohlo by to být 3x krátce= S= "smraďoch", či 4x krátce=H="houmlesák" či jednou dlouze, 2x krátce=B= "bezdomovec".
Tohle opatření by stálo jen natištění a vylepení doplňujících informačních samolepek k tlačítkům u dveří, čili (při tom množství) tak maximálně 12 Kč na soupravu (= jedno jízdné bezdomovcem nezaplacené). posleda @post.cz
0/0
31.1.2003 14:51

Pavela

Re: Využití signalizace
0/0
1.2.2003 3:09

mates

A revizora nevidíš...
a kdybys ho náhodou v noční tramvaji plné bezdomovců našel, tak budeš mít co dělat, abys ho od nich rozeznal. Páchnout bude totiž asi tak podobně.
0/0
29.1.2003 12:28

Turek

!
Na tohle nemá městská policie čas. Musí dávat botičky a odtahovat auta. To je to hlavní co je zajímá.
0/0
29.1.2003 11:47

pankreas

na druhou stranu
to je typicky pristup - nelibi se nam zebraci? zakazeme je. smrdi nam bezdomovci? vyhodime je. kdyby meli kde spat, nebudou jezdit tramvaji. ale kdo by navrhnul vybudovat ubytovnu pro bezdomovce, je "pseudohumanista" a politicky sebevrah. Jednou se nam to vrati...
0/0
29.1.2003 11:12

Petr

Re: na druhou stranu
Kdyby ses trochu zamyslel, došlo by ti, proč tu bezdomovci vlastně jsou. Ve většině případů jsou zdraví a schopní pracovat, ale jsou líní. Nevím, proč by měl stát na tyto lidi doplácet výstavbou nějakých nocleháren. Každý, kdo má dvě ruce může alespoň někde uklízet nebo být jinak užitečný. Neříkám, že si vydělá jmění, ale na obživu by mu to určitě stačilo. Za to, že jsou líní jako vši a všechny peníze prochlastaj jim nikdo nemůže. Kdyby si místo chlastu a cigaret koupili něco k jídlu a zaplatili si nějakou levnou noclehárnu, neměli by důvod skuhrat.
0/0
29.1.2003 11:37

pankreas

Re: Re: na druhou stranu
kdo zamestna cloveka bez trvaleho bydliste? myslim, ze prodejci NP dokazuji, ze to s tou "lenosti" nebude az tak jednoduche.
0/0
29.1.2003 11:40

Petr

Re: Re: Re: na druhou stranu
A proč si myslíš, že o to bydliště přišli? Asi neplatili nájem, protože všechno prochlastali. Neříkám, že všichni, ale velká většina těchto lidí si za to může sama.
0/0
29.1.2003 11:47

pankreas

Re: Re: Re: Re: na druhou stranu
prijit o bydliste muze kdokoliv z nas. staci nevydareny rozvod. nebo krach podniku, kde zijes na ubytovne. pripadne konec najemni smlouvy na dobu urcitou. tech moznosti je docela dost.
0/0
29.1.2003 11:57

hsaen@yahoo.de

Re: Re: Re: Re: Re: na druhou stranu
bezdomovci maj vesmes spolecnou urcitou asocialnost, tj. i  neschopnost jednat z urady a urcitou zavislost na nekom, koho ztratili (matka, manzelka).
pro ne je rada veci problem. kdyz mu reknes, bez na narodni, tam se uklizi barak, dostanes pade na hodinu, tak tam sice vyrazi, ale tesne pred narodni si koupi par panaku, protoze bude mit socialni strach, jestli se mu nebudou smat, ze smrdi, jestli ho nevyhodej, ze je to houmless, ze se na nej budou divne divat a tak tam nejde a radej hleda prazdny flasky, ktery vraci.
0/0
29.1.2003 12:38

Alias

Re: Re: Re: Re: na druhou stranu
takze pro sichr nepomoct nikomu, ze? ja rad pomuzu, i za cenu toho, ze se na tom "sveze" i nekdo, kdo si za svuj stav muze sam.
lidi zapominaj, ze ten smrad, letargie, alkoholismus atd. je casto spis DUSLEDEK nez pricina bezdomovectvi..
 
0/0
29.1.2003 12:36

hsaen@yahoo.de

Re: Re: Re: Re: Re: na druhou stranu
jak pomuzes?
a proc nedas nejaky penize te divence na pavlaku, to je urcite taky jen dusledek neceho....???
0/0
29.1.2003 12:40

Alias

Re: Re: Re: Re: Re: Re: na druhou stranu
ted jsem trochu nestihl, jak souvisi nejaka mlada smazka s bezdomovcema, anonyme...
0/0
29.1.2003 16:21

Hitler

Re: Re: na druhou stranu
Svatá pravda!
0/0
29.1.2003 12:38

pankreas

Re: Re: Re: na druhou stranu
takze je vyhazovat z tramvaji a pak se rozhorcovat, ze nekde umrznou a kdo se ma na ty mrtvoly divat? Proste bezdomovci jsou tady - a my je muzeme buzerovat, ale pak se nesmime divit, ze se nekde zasijou a podpali barak, kdyz si v mrazu rozdelaji ohen a u flasky ironu usnou. Vykazanim z prepravy ten problem proste nevyresite, at uz ma konkretni priciny jake chce.
0/0
29.1.2003 13:39

Posleda

Návrh pro DP
Fajn.
Když není DP schopen nevábné houmlesáky z tramvají vyhazovat, aby platící cestující mohli užívat službu v souladu s přepravním řádem, tak ať zřídí (třeba na lince 9/58, nebo na nové "sběrné", např.   Řepy - Anděl - Nusle - Strašnice - Ohrada - Lehovec - Holešovice - Bílá Hora  a zpět ) jednu speciální zimní houmlesáckou soupravu (ovšem tramvaj starého typu bez čalouněných sedadel), zařadí ji do jízdního řádu, výrazně označí, aby si ji nespletli ani běžní cestující, ani ti, jimž patří.
Když je berete, že jsou stejně postižení jako vozíčkáři... ti přeci mají speciální autobusové linky.
A za řízením by se mohli střídat řidiči, trestaní za pracovní přestupky dle upraveného kázeňského řádu. Určitě by to mnozí vzali raději, než finanční postih. Řidič ten smrad necítí - je stejně zavřený v kukani, a pokud by měl mříží i oddělené přední dveře, aby mu pasažéři nelezli do kabiny a po zádech, když už budemuset jít na záchod, svačinu či přehodit veksle, bude to naprosto dokonalé.
Řidiči budou během celého roku raději sekat dobrotu a ještě si bude moci DP připsat body jak za zlepšení přepravních podmínek a pracovních podmínek řidičů, tak za charitativní činnost.
 
0/0
29.1.2003 13:50

Amos

kde je policie?
řidič zavola dispečing a revizora (neb nemaji jizdni doklad ), dispečing policii a...jak proste mily Watsone
0/0
29.1.2003 10:40

Stanislaf

Hlašte řidiči, že ve voze cestuje někdo, kdo je na obtíž, a on ho vyvede
Já jsem jednou jako cestující na zastávce šel k řidiči do prvního vozu, zaťukal jsem na něj a řekl jsem, aby z druhého vozu smrdícího člověka vyvedl. Samozřejmě to udělal. Jde jen o to, aby se člověk ozval, pak si myslím řidič netroufne toho člověka nevyhodit, protože bych si na něj stěžoval. Konečně nějaký inteligentní téma, jen doufám, že to není vycpávka kvůli nedostatku jiných zpráv a že to novináři dovedou alespoň k nějakému závěru.
0/0
29.1.2003 9:59

Pavela

Re: Hlašte řidiči, že ve voze cestuje někdo, kdo je na obtíž, a on ho vyvede
ANO, ANO, ANO. Lidi bohužel většinou vůbec nic neřeknou... 
0/0
29.1.2003 11:45

Zdeněk

Re: Hlašte řidiči, že ve voze cestuje někdo, kdo je na obtíž, a on ho vyvede
Má to háček. Jakým způsobem může řidič MHD vyloučit někoho z přepravy?
Nevonícímu cestujícímu řekne, že porušuje městský přepravní řád a ať si vystoupí. Houmles nic. A tím řidičova práva skončila. Nesmí se ho ani dotknout. Kdyby mu něco udělal a houmles si zapamatoval číslo vozu, tak si to řidič pěkně odnese. Když řidič zavolá na dispečink, tak ten mu nařídí, aby pokračoval. Když však vyhodí homlese cestující, tak se nic nestane, je si nikdo nezjistí.
Přeji Vám hezké cestování městskou hromadnou dopravou.
0/0
29.1.2003 21:37

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.