Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Přímá, či nepřímá?

Poslanci a senátoři budou nyní přemýšlet, jak dál volit prezidenta. Kdyby se měli rozhodovat občané, bylo by to jednoduché. Nejméně osmdesát procent voličů požaduje lidovou volbu. Politici se jí tolik bojí, že si raději chtějí zopakovat tříkolové hradní peklo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

David

Přímá volba
Jsem pro přímou volbu, za všech okolností to je přirozenější forma rozhodnutí. Stojí to za riziko.
0/0
2.2.2003 9:03

Jiří Procházka

Kolikakolová přímá volba ?
Je zajímavé, že o přímé volbě se stále mluví zcela abstraktně. Ale rozhodující přeci je, jestli bude jednokolová, nebo dvoukolová. Při jednokolové volbě má velké šance někdo hodně známý, kdo má silné jádro příznivců. Při dvoukolové volbě má šance zase někdo, kdo stojí proti němu a nemá tolik odpůrců. Takže jestli se dnes poslanci a senátoři neshodnou na osobě prezidenta, potom se zase neshodnou na tom, jestli ta volba má být jedno či dvoukolová. A jelikož jde o změnu ústavy, bude se na tom muset shodnout třípětinová většina. Ale jak, když jednokolová volba znamená téměř automaticky, že prezidentem bude Klaus a dvoukolová znamená téměř automaticky opak ? Takže o prezidentovi opět rozhodne parlament, tentokrát ale nastrčeně přes občany. K čemu je to dobré ? Proč to neudělají hned ? Inu proto, že ODS musí protlačit Klause, bez ohledu na to, že způsobí pětileté utrpení mnoha občanům, kteří už ho nemohou ani vidět. Děkujeme, pánové a dámy z ODS.
0/0
28.1.2003 12:07

Hana

volba prezidenta
Politici se hlavně bojí, že bude zvolen Václav Klaus.A tak budou neustále vymýšlet nová a nová jména, která stejně propadnou. Že těm lidem není hanba, nechat se takhle ponižovat. Třeba pan Motejl - prokouřený dědek, co by prosím Vás na Hradě dělal? A když promluví tak mu není vůbec rozumět. Ať to politici nechají na občanech. Máme určitě lepší rozum.
0/0
27.1.2003 16:03

zakládající člen ODS

Re: volba prezidenta pokud´ bude pro přímou volbu v zákoně uvedena klausule o platnosti voleb při
nad 50% oprávněných voličů a , tak jak je to ve skutečně demokratických státech na západě.Tak nám v přímé volbě V.Klause nikdo nezvolí!
0/0
28.1.2003 13:06

Jimmi

"...nevyspělý lid může "neodborně" zvolit mediálního tajtrlíka ..."
např. Železného do senátu, že, milí diváci..... 
0/0
27.1.2003 13:02

Venda

k čemu přímou volbu?
Pokud by bylo možno volit pouze z několika kandidátů (např. z tech tří co byli ve hře nyní) tak by přímá volba byla opět pouhou fraškou. Pokud by ovšem byla možnost pro navržení kandidáta rozšířena, pak je to něco jiného. Obávám se ale, že toto naše "politické špičky" nepřipustí.
0/0
27.1.2003 10:03

Najdete na iDNES.cz