Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Za sblížení dal Havel řády

Český prezident na poslední návštěvě Německa rozdával řády. Pět státních vyznamenání dostali lidé, kteří se podle Václava Havla zasloužili o sbližování Čechů a Němců. Nejvyšší, Řád Bílého lva I. třídy, obdržel prezident z let 1984-1994 Richard von Weizsäcker. První cesta českého prezidenta vedla do kancléřství, kde státníka uvítal šéf vlády Gerhard Schröder a ministr zahraničí Joschka Fischer.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zuzana

prezident exhibicionista
tak mu to přejte, dyť si jenom kompenzuje klasický komplexy malýho chlapa - koukněte, jak to mávalo s Napoleonem, to si ještě můžeme blahopřát
0/0
19.1.2003 16:58

Pavel-KS

Cesko
Zidu nas zbavil Hitler, o zbytek se postaral bolsevik, Nemce jsme vyhnali i s Rakusakama hned po valce, uz jenom Cikani nam tu zustali...vadi nam American, Nemec, Arab, holt kazdej, kdo neni Cech. Co je toto za narod. Fuck you very much. PS:mezi odsunutymi "Nemci" byli dokonce i odsunuti Tyrolaci ze severu Italie, kteri byli nasilne ponemceni v dusledku "spravedliveho" rozdeleni Evropy po WWI....
0/0
18.1.2003 18:54

Jan

Re: Cesko
co takhle Pavlíku KS investovat trochu do vzdělání? Předměty např. český jazyk nebo dějepis by ti rozhodně prospěly. Nemusel bys jít moc do hloubky. Stačilo by učivo základní školy!
0/0
19.1.2003 9:59

Milan

Havlovy nemecke aktivity
Tesne po sametove revoluci se Havel omluvil sudetskym Nemcum za odsun, cimz nepripravenemu ceskemu obyvatelstvu zasadil nenadalou ranu. To jsem navic asi nezaregistroval, ze jim nabidl i ceske obcanstvi, t.j. pozval je vlastne zpatky. Myslim si, ze odsun nemel byt provaden hromadne, ale mel se prece jen delat rozdil mezi temi, co Hitlera podporovali (a tech byla velka vetsina) a mezi jednotlivci, kteri s Cechy sympatizovali, nekteri meli sve syny a dcery u anglickeho letectva, proti Hitlerovi bojovali a presto to jejich odsunu nezabranilo.
Na druhou stranu proc Havel nenabidl ceske obcanstvi  lidem, kteri se pred komunisty a perzekuci z jejich strany rozprchli do celeho sveta? To nebyli a nejsou nepratele Ceske republiky, ale k nim Havel nema tolik vstricnosti jako k sudetskym Nemcum.
0/0
17.1.2003 23:28

Adalbert

Pro vsechny
Hosi, co takhle vyhlasit Nemecku valku? Konecne byste jim to mohli predvest a bylo by po problemech. Protoze jinak se to podle toho, co si ctu ve vasich reakcich asi nevyresi. Vite vubec KOMU dal Havel ta vyznamenani? Znate ty lidi? Jsou to naciste? Aspon byvali? Nejsou. Ale jsou to Nemci, a proto se museji vyhubit. Mate slepici mozecky a v zivote nebudete dustojnymi sousedy Nemecka, ani nikoho jineho. Jste nenavistni zapskli mrnavi skreti.
0/0
17.1.2003 23:18

Jan

Re: Pro vsechny
Hošku Adalberte, na vyhlašování války máme v těsném sousedství stát, který je v tomto oboru mistrem. Co se takhle  trochu seznámit s dějinami Evropy a té střední zejména, a rovněž vzít na vědomí vztah mezi příčinou a následkem, moulo Adalberte?
0/0
18.1.2003 10:39

Robert

Re: Pro vsechny
0/0
18.1.2003 12:29

Jarda

Re: Pro vsechny
Jiz to jmeno ukazuje odkud vítr fouka.
0/0
19.1.2003 17:35

škarohlíd

Kdyby bylo tolik dobrých a lidem prospěšných výtečníků-
kolik odekoroval Havel -byl by na světě ráj. Jelikož ráj není - asi bude vhodné systém řádů a odměňování zrevidovat. Čímž neříkám, že president či kdokoliv jiný -nemůže své karamády odekorovat - ale na své náklady a svým jménem. Nikoliv jménem nás všech. Mám dojem že daj-li medajli není zadarmo, vzhledem k tomu - že opět - bylo nutno dát slušně vydělat karamádům umělcům. Nebo se mýlím????
0/0
17.1.2003 20:16

játovím

Jaký byl po obsazení Sudet osud Čechů v Gau "Sudeten"?
  Všichni Němci v obsazovaném pohraničí bombasticky vítali Hitlera. Čechů muselo odejít asi 200.000 (Ústavní soud dokonce před lety hovořil o 500.000), ale zůstalo tam pořád ještě  asi 500.000 Čechů. Po okupaci se stali bezprávnou všemožně potlačovanou skupinou, která měla být co nejdříve germanizována.  Už 2. 12. 1938 byl vydán zákaz používání češtiny jako úředního jazyka a pozdrav "Nazdar". České obyvatelstvo nemělo žádnou politickou stranu, která by chránila jeho zájmy. Němci  získávali nejrůznějšimi formami český majetek včetně půdy. Úřady uvalovaly nucené správy. Vzrůstala proletarizace českého obyvatelstva. Byly zakázány české mateřské školy,  zrušeny všechny měšťanské (5. - 8. ročník) a střední školy. Základních (obecných) škol (osmiletých) bylo v r. 1940 - 41 jen 290. Jednotlivé oblasti postupovaly různě. Např. ve východních Sudetech byly ihned zrušeny všechny české školy, jinde jen zredukovány. České děti ze Sudet nesměly jít studovat do protektorátu.
 Na obecných školách se výrazně zvýšil počet hodin němčiny - až na 8 týdně, naopak se snižoval počet hodin češtiny a přestal se vyučovat dějepis. V učebnicích se musely začerňovat odstavce a vytrhávat (nebo přelepovat) "nebezpečné" texty. Za celou válku  nebyly vydány žádné nové české učebnice.
Cílem školy bylo děti přivést k vědomí, že je osud Čechů nerozborně spojen s Němci, s nacismem a s velkoněmeckou říší. Druhým cílem bylo vychovat z českých dětí pomocné dělníky - Čech nesměl dostat ani výuční list! Byly zrušeny české obecní knihovny. Nevycházel ani jediný český časopis a dovoz českého tisku  z protektorátu byl velice omezen, český rozhlas v Sudetech neexistoval. Vadila i církevní shromáždění. Byly zakázány i zábavy. Na veřejnosti se nesměly zpívat české písně, Němečtí Kulturträgři to nesnášeli.Česká kultura měla být totálně  zlikvidovaná.
0/0
17.1.2003 17:24

játovím

Re: Jaký byl po obsazení Sudet osud Čechů v Gau Sudeten?
 podobně měli dopadnout i Češi v Protektorátu po vítězném konci války: "ještě za života Vůdce", tzn. asi do r. 1970, měli Češi přestat jako národ existovat. "Češi nemají v prostoru Čech a Moravy co pohledávat!" vyslovil se Heydrich okamžitě po příjezdu do Prahy. Část rasově přezkoumaných měla být poněmčena, část poslaná na práci do Rajchu, část vystěhovaná na Sibiř nebo jinam na práce pro Němce, a část - ti nepředělatelní a nepoužitelní měli být fyzicky zlikvidovaní. Nepochybně by se tak stalo - Němci neváhali 265.000 Židů z Československa zlikvidovat už během války.
0/0
17.1.2003 17:30

Q

Re: Re: Jaký byl po obsazení Sudet osud Čechů v Gau Sudeten?
Netvrdím, že nacisté nějak zvlášť přáli rozvoji českého národa, ale v dost věcech nemáš pravdu. Heydrich po příjezdu do Prahy prohlásil, že "Češi nejsou nepřáteli Vůdce a Vůdce je za své nepřátele nepokládá -na rozdíl od Židů, bolševiků, svobodných zednářů a katolické církve". Pochopitelně nejspíš myšleno pokud budou držet hubu a krok, což, přiznejme si, většině našeho národa nikdy přílišné problémy nedělalo. Asi před týdnem jsem měl v ruce německy psaný výuční list své babičky, vystavený v r. 1943...
0/0
17.1.2003 22:40

Jan

Re: Re: Re: Jaký byl po obsazení Sudet osud Čechů v Gau Sudeten?
Máš pravdu, když dokládáš, jaký byl Heydrich přítel českého národa. Já to mohu potvrdit také, např. citátem:
Praha 2.října 1941 "Konečné řešení je jen jediné: Tento prostor musí být jednou provždy osídlen Němci. Nemůžeme trpět, aby z tohoto prostoru stále a znovu přicházely údery proti říši. Ke konečnému poněmčení tohoto prostoru můžeme použít osvědčené metody: Buď tento český ksindl poněmčit nebo zcela zničit." Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor Čech a Moravy
0/0
18.1.2003 10:46

Robert

Re: Re: Re: Re: Jaký byl po obsazení Sudet osud Čechů v Gau Sudeten?
Jaká škoda, že mu to nevyšlo.
0/0
18.1.2003 12:22

Jan

Re: Re: Re: Re: Re: Jaký byl po obsazení Sudet osud Čechů v Gau Sudeten?
v tvém případě rozhodně
0/0
19.1.2003 9:54

Kirken

Svatý Václav
Nemusí jim vozit žádné hřivny stříbra, úplně stačí když tam vazal Venouš odveze 500 volů z Unie svobody a od pámbíčkářů.
0/0
17.1.2003 14:40

europe

Re: Svatý Václav
Kirken, zalez zpatky do nory, otevri si pivsona a cum radsi na telku. hlavne se nepripojuj na inet.
0/0
17.1.2003 16:08

Jan

Re: Re: Svatý Václav
Kirkene, 500 volů je málo, chtělo by to exportovat 500 + jednoho volka se světovým jménem "europa"  
0/0
17.1.2003 16:15

JSI

Musí být vděčný
Za druhé světové války firma jeho rodiny vydělávala na prácí pro německý film, protože se v Německu  bombardovalo, jeho strýc poté našel útočiště v Mnichově. Jeho rodina v letech 1939 až 1945 nebyla pronásledovaná a proto netrpí žádnými okupačními ressentimenty.  Protože jeho vzdělání není charakteru historicko-politického, ale literárně-filozofického, není jeho postoj k Německu "an sich"  ovlivněn historickými nacionálními výhradami, nebo spíše je ignoruje.                       Což znamená, že jednání charakteru politicko-hospodářského včetně válečných  ("Válka je politika jinými prostředky") posuzuje pouze z filosoficko-etického hlediska. Po vytvoření a podpisu Charty 77 byl podporován on a jeho kolegové z Charty 77 finanční podporou hlavně z německé jazykové oblasti, takže přestože byl zaměstnán občasně, (velkou část této doby strávil v komunistické base), nestrádal. Takže jeho vstřícnost vůči německým politickým subjektům včetně tkzv sudetských Němců je pochopitelná, je to projev vděčnosti, z jeho hlediska naprosto oprávněné a odůvodněné. 
 
0/0
17.1.2003 12:44

Fany <TetaFany@seznam.cz>

Re: Musí být vděčný
Ano, asi máte pravdu, ovšem - to si může dovolit jako soukromá osoba, ale jako státník by snad měl brát ohled i na další okolnosti našeho vztahu k Němcům. Je pravda, že se nezatěžuje historickým myšlením. Ale v čele státu by snad měl uvažovat jinak. Ne?
0/0
17.1.2003 13:17

Toník

Re: Re: Musí být vděčný
A jak Vy chytra? Mel by se tvarit, ze odsun byl spravny a nic mimoradneho se pri nem nestalo?
0/0
17.1.2003 14:23

JSI

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
17.1.2003 15:05

Fany <TetaFany@seznam.cz>

Re: Re: Re: Musí být vděčný
To samozřejmě ne, vážený Toníku, ale pokud už si Havel dovolil tehdy otevřít otázku odsunu, měl vědět, že je to velmi citlivé téma, a že se nesmí zapomenout mluvit o důvodech odsunu. Proč vlastně k němu došlo. Že odsun byl reakcí na absolutně nenormální a nelidské chování. Že to nenastalo jen tak ze vzduchu.  (Byla plánována likvidace české národnosti a zahájena vnitřním vysídlováním Čechů z Neveklovska. Záměr byl roztrhnout souvislé  české osídlení na menší ostrůvky a poněmčit. O popravách a koncentrácích nemluvím. To vy byste snad nepopíral.)
Teď se někteří příslušníci sudetoněmeckého hnutí (jistě ne všichni Němci, aby nedošlo k mýlce) chovají tak, jako by dějiny začínaly až Benešovými dekrety. Využívají situace, že se o jejich válečných zločinech tolik nemluví (možná proto, že se o nich hodně mluvilo v předlistopadové éře?) A zapomínají, že by se měli nekonečně stydět za všechno, co Německo provedlo za války.
V Česku mají podmínky pro revizi odsunu protože je tu vždycky někdo vyslechne a přijme jejich námitky. Řekněte mi, prosím Vás, jestli si sudetské hnutí dovolí v nějaké jiné zemi , odkud byli Němci odsunuti, chovat se takhle nestydatě, bez skrupulí? Například v Polsku? To ani trošku. Nesleduji to podrobně, víte-li víc, sdělte mi to.  Děkuji.
0/0
17.1.2003 17:24

...

Re: Musí být vděčný
A k z toho dále plyne Havlova nenávist k benešovým dekretům, protože podle těch dekretů byl havlovcům, jakožto kolaborantům, v r. 45 zkonfiskován majetek - Lucerna, Barandov. Je stále tabu ptát se havla na to, jak tedy získal ten majetek "restitucí" zpět, když ostrá hranice pro majetkové restituce byl únor 48. Mnoho hrabat z německa přišlo žádat o majetek po r. 89 - ale ouha - dědeček hrabě byl kolaborant, majetek nebyl znárodněn komunisty, ale zkonfiskován hned po válce. Jakým podvodem byla provedena havlova restituce? 1/2 Lucerny pak havel prodal KGB-Chemapolu za cca 1/4 mld.Kč. Chemapol si na to půjčil v bance, načež zakrátku "udělal bankrot" a dluh peněz pro havla nakonec zaplatili daňoví poplatníci - vše organizoval extra bolševik - veliký prchrítel havla. Havel vůbec není to, zač se vydává v rámci umělého mýtu havla.
0/0
17.1.2003 13:26

...

Re: Re: Musí být vděčný
vše organizoval extra bolševik - veliký prchrítel havla ČALFA.
0/0
17.1.2003 13:33

Sketch

Novy prezident
Havla sice moc nemusim, ale kdyz si predstavim na prezidentskem poste Klause, nebo nedej boze Pitharta tak je mi nejak nevolno ...
0/0
17.1.2003 12:32

(

havel uz mizi
0/0
17.1.2003 12:10

Pavel

Havel je formát,jedině co bych mu vyčetl,to je nekontrolovaná amnestie,která stála bohužel hodně životů.
0/0
17.1.2003 10:59

Toník

Re:
...kolik zivotu stala. Toto jsou vseobecne pouzivane "plky"
0/0
17.1.2003 11:11

Gimli

Re: Re:
To nejsou plky, to je statistika - více než třetina amnestovaných (při celoplošné amnestii) spáchala trestný čin v době, kdy ještě měla být ve výkonu trestu. Mj. 12 vražd.
0/0
17.1.2003 14:25

Zdeněk J.

Re:
Já bych ještě přihodil omluvu Sudeťákům, předčasné zrušení trestu smrti a skandální amnestie.
0/0
17.1.2003 11:42

Toník

Re: Re:
O amnestii tu uz byla rec v prispevku, na ktery reagujete; zruseni trestu smrti je velmi diskutabilni zalezitost a "omluva Sudetakum" je uznanim pochybeni aplikace kolektivni viny!
0/0
17.1.2003 14:33

Cumi

Re:
Dovolil bych si velmi ale velmi pochybovat otom , že je Havel nějaký extra formát. Pokud sledujete to co tvrdil při svém prvním zvolení a to co tvrdí nyní a jak jedná.. tak momentálně se již příliš neliší od politiků jako byl Husák
0/0
17.1.2003 22:27

černítko

pro všechny kritiky
Co jste dokázali vy?Vidíte na Havlovi jen to špatný.Díky jemu stoupla prestiž republiky v zahraničí.Klaus se Zemanem jsou taky známý, ale bohužel v tom špatným světle!Takže si všichni sáhněte do svědomí a nedjřív si zaměťte před svým prahem
0/0
17.1.2003 10:47

Jarda

Re: pro všechny kritiky
Co že stouplo v zahraničí??Sportovci ti jo,ale pan Havel?Pokud tak plácá v zahraničí jak u nás,tak zbohem rozume.
0/0
19.1.2003 17:49

Roman

DVOJDOMEK
Nejhorsi jsou zku*veni trpaslici, vlezou vsude!!
0/0
17.1.2003 10:33

Toník

Re: DVOJDOMEK
A Vy jste toho nadhernym prikladem. Ksaaa ...
0/0
17.1.2003 10:50

LD

Pithart ma podporu Uhelnych Skladu!
V době, kdy komunisté plnili své koncentrační tábory skutečnými odpůrci komunismu, byl Petr Pithart se svými rodiči - komunistickými diplomaty, kde jinde než na Západě. On tam v té době totiž studoval… Koncem 50. let, kdy lágry přetékaly, se rozhodl vystudovat komunistická práva aby se jimi mohl za nelidské komunistické diktatury jako státotvorný doktor práv dobře živit. To se mu taky podařilo. Pracoval 8 let jako odborný asistent na katedře komunistického „Státu a práva“ . Už jako student vstoupil na přelomu 50. a 60. let do komunistické strany, kde strávil celé mládí. Mezitím, po skončení Právnické fakulty UK, jako věhlasný znalec nepřátelského Západu, navíc se 100% prověřením, vyučoval na vojenské škole v Bruntále velite l ské kádry komunistické armády pro jejich tažení na Západ. Tuto epizodu byste však v jeho oficiálním životopise marně hledali. Ještě ve druhé polovině 60. let vyhazoval ze své kanceláře na fakultě studenty, kteří ho při vstupu nepozdravili „čest práci“. Dů v ěru, vloženou do něho komunistickou stranou, nikdy nezklamal. Po sovětské okupaci byl opět vyslán na studia na Západ, ale na výzvu komunistické strany se už po třech měsících disciplinovaně vrátil z tohoto nelidského světa „vykořisťování a bezpráví“ zpět d o své milované okupované vlasti pokračovat v budování socialismu. Situaci však ani tím nezachránil a lukrativní post na fakultě komunistického „Státu a práva“ musel ke své velké lítosti přepustit ještě kovanějším soudruhům. Nelze se proto divit, že po tak o vém nevděku natolik zatrpkl, až nakonec podepsal spolu s množstvím komunistickou stranou podobně nedoceněných soudruhů Chartu77. Ke své nejslavnější knize „Osmašedesátý“, považovanou za klasiku tzv. "omluvenkové literatury", se až do 90. roku nikdy nepřih l ásil. Věděl, že tím by se rodné KSČ nezavděčil a sobě nepomohl. Po listopadu pak přesně naopak. Vždy dobře věděl, co je a co není pro něho výhodné. Sám říká, že jako chartista strávil 48 a 96 hodin na policejní cele předběžného zadržení. Při jeho nesporný c h „kádrových kvalitách“ není divu, že tohle byl celý jeho „trest“, kterým si KSČ nechala zaplatit. Udělejme si úměru: 8 let v KSČ - 144 hodin v „protikomunistickém odboji“… Pan Cibulka 43 800 hodin. Po 17. listopadu 1989 pak byl tento „odpůrce komunismu“ v ybrán za předsedu české vlády. Vybrali dobře! JUDr. Petr Pithart zajistil naprostou beztrestnost všem komunistickým zločincům 40., 50., 60., 70. a 80. let. Na takového prezidenta bychom mohli být hrdí!  
0/0
17.1.2003 9:56

Pavel

Re: Pithart ma podporu Uhelnych Skladu!
Naprosta pravda o soudruhu Pitthartovi. Je uplne zarazejici,jak tento komunisticky sluha by se mohl stat po 12 letech v Ceske republice presidentem. Volba presidenta je "fraska", to nema ve svete obdoby, aby si "pani" na Hrade sami rozhodovali, koho si ze svych vyvolenych vyberou.
0/0
17.1.2003 20:42

Filip

Německo
Německo, bylo a je pro naši zem nejdůležitějším partnerem. Ať chceme nebo nechceme. Můžeme mít skvělé vztahy s U.S.A. nebo Británií, budeme pro ně ale vždy "vzdálenou zemí, o níž vědí tak málo". Jestliže se tedy někdo snaží vybudovat dobré vztahy s Němci, pak dělá, dle mého názoru, tu nejzodpovědnější politiku.
0/0
17.1.2003 9:15

Jan

Havlovy mosty
Havel těmi svými rádobyfilosofickými tlachy žádný most nepostavil. Jenom nas...al většinu Čechů, zejména těch, kteří německý potažmo sudetoněmecký most "přátelství a lásky" k Čechům zažili na vlastní kůži
0/0
17.1.2003 8:51

Toník

Re: Havlovy mosty
A Vy jste to zazil? A vite vubec co se delo po valce se sudetskymi Nemci? Nebyla to akce pod praporem kolektivni viny?
0/0
17.1.2003 10:46

Zdeněk J.

Re: Re: Havlovy mosty
A i kdyby, tak co. Z naší strany byl odsun pudem sebezáchovy, poté co drtivá většina Sudeťáků podporovala Hitlera. Je dobře že k odsunu došlo, jinak by to dnes v českém pohraničí vypadalo jako na jihu Slovenska nebo dokonce v Sedmihradsku. (Nenamlouvejme si že ne.) A po tom opravdu, ale opravdu netoužím.
0/0
17.1.2003 11:44

černítko

Re: Re: Re: Havlovy mosty
A i kdyby, tak co. -Nemůžeme říct  " a nic". Odsun nebyl dělán v bílých rukavičkách (vím že s námi za války Němci taky nemazlili) -  ale tohle už bylo po válce.Myslím že jsme se jako češi chovali v té době min. stejně, ne-li hůř.Nejsem ohbájce sudeťáků, ale myslím si že pravda je někde uprostřed.
0/0
17.1.2003 12:37

Toník

Re: Re: Re: Havlovy mosty
No, co se tyce pohranici, tak si troufam rici, ze bez odsunu by vypadalo mnohem lepe!
0/0
17.1.2003 14:21

vaclav hanus

Re: Re: Re: Havlovy mosty
Podle logiky zdenka by meli byt cesi odsunuti na sibir, protoze prevazna vetsina podporovala v 1948 komunisty. A co ty vis, hlupacku, jako to vypada na jihu slovenska? Byls tam vubec nekdy? Vypada to tam lip, jako na strednim, nebo severnim slovensku.
0/0
17.1.2003 18:07

jano

Re: Re: Re: Havlovy mosty
ako slovak vam davam 100% pravdu
0/0
18.1.2003 4:21

Jan

Re: Re: Havlovy mosty
Zažil to můj táta s rodiči, když se museli vystěhovat z území ČR zabraného Němci. A co se dělo s Němci po válce? To mě zajímá až dlouho potom všem, co se dělo s Čechy před válkou a během války. Těch hrůz to nebyl ani zlomek
0/0
17.1.2003 16:06

Toník

Re: Re: Re: Havlovy mosty
Jo a mohli za to vsechni, protoze to byli Nemci. Tak to uz je prezite, jen ty zaprdeny Cesi si neuvedomuji, jak jsou trapni ...
Mimochodem, nikdo z Cechu se z pohranici stehovat nemusel. Nerikam, ze bylo moudre zustavat behem valky v pohranici, prave naopak. Tvrdim jen, ze to nebyl "befel", jako odsun Nemcu. Mohl byste si tez zjistit pocty odstehovanych Cechu a pocty povalecne odsunutych Nemcu. Asi byste se divil.
Nepopiram, ze v obdobi valky se nedely strasne veci, jen tvrdim, ze ne vsichni odsunuti nemci se na tom podileli. Jejich jedina vina byla narodnost! Zato chovani nekterych Cechu za valky je vec na zamysleni ...
0/0
17.1.2003 16:16

Fany <TetaFany@seznam.cz>

Re: Re: Re: Re: Havlovy mosty
Máte pravdu, kolektivní vina je strašně nebezpečná instituce. Odsun nebyl dobře zajištěn, aby se vyloučily nespravedlivé a divoké samosoudy, násilí, vraždy.. třeba v Ústí. Za to, co nespravedlivého se dělo z české strany, se já osobně také strašně stydím, ač jsem tehdy nebyla na světě. Netvrdím, že odsun proběhl bez kazu a spravedlivě. Ale přes to přese všecko - na vybranou byla tehdy po válce samá špatná řešení. A odsun byl  nejmenší zlo. Oddělení národností. Zkuste to vidět v souvislostech. Po tom, co se za války stalo, už to prostě nešlo řešit jinak.
0/0
17.1.2003 17:33

Najdete na iDNES.cz