Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Penzijní naděje

Politici, zdá se, konečně uznali, že musí rychle zatáhnout za záchrannou brzdu. Vlak starobních penzí se řítí krajinou do propasti a jen brzká akce zabrání nárazu (nebo mohutnému zadlužení). Okolní státy se už do důchodového díla postupně pouštějí, u nás se celá devadesátá léta pravice hádala s levicí, čí plán je perspektivnější, spravedlivější. Sítem sporů neprošel žádný. Teď se, věřme, blýská na lepší penzijní časy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jiří Procházka

Příčina problémů
Co je příčinou deficitu státního rozpočtu ? To nejsou mandatorní výdaje, jak nám neustále tvrdí komentátoři MD Dnes. Vždyť ty důchody jsou žebrácké a nikdo z těch mladých komentátorů to nemůže pochopit, při jejich dnešních příjmech. Příčinou je nevýkonná ekonomika a rozkradený státní majetek v devadesátých letech . A to žádný penzijní systém nezmění. Penzijní systém může zvýšit diferenciaci mezi důchody, na základě zásluh, tedy omezit míru solidarity, která je dnes neúnosná, krutá pro lidi, kteří do systému přispívali hodně. Ale co ti ostatní ? Půjdou vybírat popelnice ? Nepůjdou, budou zase dotováni. A odkud ? No přece ze státního rozpočtu. Takže o co jde ? Paní Bendová, zamyslete se nad tím, ale opravdu do hloubky, vždyť už těch povrchních blábolů, které skončí těsně pod povrchem problému, už snad bylo dost !!! 
0/0
15.1.2003 11:37

PJ

Re: Příčina problémů
Čeští podnikatelé jsou na tom stále ještě hůře než byli podnikatelé v Polsku za dob komunismu - škoda, že toto nelze dokázat statisticky. Když se jenom pořád bere, není nakonec z čeho brát. Není dobré zdroje dusit, bylo by dobré je nechat přežít do budoucna, potom budou existovat (i fyzicky). Sociální spravedlnost je všeobecně nespravedlivá a podporuje líné jedince (parazity);  čím je přístupnější, tím je procento líných jedinců vyšší. Proč se odkládá důchodová reforma a proč lidé, kteří mají vzdělání a celý život chodili do práce a jsou inteligentní mají mít po dosažení důchodového věku stejný příjem jako člověk, který téměř nikdy nepracoval. Zbydou jenom líní a nebude odkud brát. Je to smutné a demotivující. Takže nebudou jen ti líní, budou i ti demotivování, avšak výsledek stejný - nebude odkud brát.
0/0
16.1.2003 1:32

Jiří Procházka

Re: Re: Příčina problémů
Ano, zcela soulasím. Ale : máme-li diferencovat důchody (podle zásluh), nemohou zdroje vystačit tak tak na to, aby všichni dostali žebrácky stejné. To bychom dospěli k tomu, že někteří budou mít poněkud slušnější důchody (po zásluze) a ti ostatní půjdou pod most a do popelnic. To ale není přeci jenom dnes ve střední Evropě možné. A to jsem chtěl napsat ve svém příspěvku. Nejsou zdroje. Vím, že to není vina českých podnikatelů. K odstartování důchodové reformy mohla posloužit privatizace státního majetku v devadesátých letech, protože k tomu je třeba balík pro financování penzí dnešních starých generací. Ale ty zdroje tady nejsou, dnes musíme naopak splácet dluhy z devadesátých let. A ti, kteří mají největší máslo na hlavě, licoměrně volají po penzijní reformě.  
0/0
16.1.2003 15:01

Bogan

3 zákony
Doporučuji, pokud se přijme zákon o těchto důchodech, jak je navrhován a uvolní se tržní nájemné, zároveň urychleně příjmout zákon o euthansii - bude potřeba.
Je mi z toho divně po těle
Bogan
 
0/0
14.1.2003 8:33

Najdete na iDNES.cz