Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Havel: O milostech se nediskutuje

Tři týdny před svým definitivním odchodem z Pražského hradu se prezident Václav Havel pustil do dosud nejráznější obhajoby způsobu, jakým využíval jednu ze svých významných pravomocí: milostí. "Pokud milosti nebudou zrušeny, měly by zůstat tím, čím jsou, tedy monarchistickým pozůstatkem milosrdenství hlavy státu," prohlásil prezident v rozhovoru, který přináší dnešní vydání týdeníku Respekt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vejvoda2003

milost je akt a projev nejvyssi inteligence na teto planete
0/0
21.1.2003 14:32

vejvoda2003

Prezident by mel mit pravo rozhodovat presne ve smyslu jak to rika pan Havel
jeho milosti urcite zachranili nekolik lidi pred zbytecnou perzekuci, on ma prece tym lidi kteri se snazi objektivne posoudit zda je milost vhodna, mel tym lidi kteri mu vsechna pro a proti proverili, urcite jednal zodpovedne, panu prezidentovi jsem za vsechny udelene milosti vdecny, je to jediny prezident ktery tyto milosti porucil bohu, a toj e at si rika kdo chce co che skutecne nejvyssi autorita tady na teto planete, panu prezidentovi patri diky za vsechny milosti ktere udelil
0/0
21.1.2003 14:30

LH

Monarcha s plebejci nediskutuje na to ma Spacka!
Je neuveritelne jak nekteri fanaticky obhajuji tak zcestne jednani presidenta, ale potrebovali by sami prozit ze jim nejaky ozrala zabije nekoho v rodine a potom dostane milost. Urcite by mluvili jinak  
0/0
17.1.2003 14:42

?

Monarcha s plebejci nediskutuje na to ma draby = Spacka!
 
0/0
17.1.2003 14:22

karel

naštěstí už to má za pár
Veškrna jen dal najevo jaký je feudální nabubřelej zmetek. A to byl už od malička, neboť jej tak vychovala jeho příšerná matka. Sám sebe odmalička považuje za něco extra. V pubertě se označil za intelektuála a dodnes sám o sobě vykládá že je "intelektuál" - takto se může naparovat jen vůl. Už aby ta trapná havlárna skončila. Z toho zlýho žlučovitýho chamtivýho a po pofidérní slávě chorobně bažícího trpajzlíka je většině reálně myslících lidí už jen na blití. Uctívačů havla je víc než dost, tak jako vždycky, když stádo ovcí potřebuje vzhlížet a bečet k falešnému idólu.
0/0
15.1.2003 16:28

řezník

Jeho výrok mluví sám za sebe...
Jeho výrok mluví sám za sebe… docela slušná arogance na někoho, kdo se prezetuje jako humanista…
0/0
14.1.2003 23:13

Jiří Kolář, Pardubice

Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
      Nejste vladař z boží mi losti, ale první úředník tohoto státu. První mezi rovnými. Prezident demkokratického státu, zvolený zástupci lidu. Tak je tomu pane prezidente! Nejste něco nedoknutelného a každý z nás má právo a já si myslím, že dokonce povinnost, Vaše skutky hodnotit a vyvozovat z nich závěry. A mnohé Vaše milosti jsou víc než důvodem ke kritice. Měl by jste si uvědomit, že tento istitut zde není proto, aby jste "napravoval nebo suploval" činnost justice, ale pouze v případech hodných zvláštního zřetele zmirňoval důsledky spravedlivého rozsudku. A právě zde Vy a Vámi řízený úřad postupuje nejen v rozporu s právem a spravedlností ale dokonce i zdravým rozumem. To jsou zejména kauzy opilých řidičů, kteří v podnapilém stavu zmařili životy naprosto nevinných občanů, mladých lidí a mnohdy i dětí. To jsou ti Vaši přítelíčkové (Chadimová, Čáslavská a pod.) kde bez ohledu zřejmé skutečnosti maříte souvislosti mezi zločinem a trestem. To je to Vaše zasahování do nedokončených soudních případů, kde se laicky pletete do rozhodování soudní moci. Je toho mnoho, co si zaslouží naší kritiky. Víte, já bych už mlčel, máte toho prezidentování na mále, ale Vaše naduté poučování občanů co smějí a co ne, mne vyprovokovalo k těmto několika větičkám, které si za rámeček určitě nedáte. Jste již příliš dlouho v úřadu. Mnohem déle než je zdrávo. Mnohem déle déle než je bez překrucování zákona přípustné a možné. Taková je už pravda. Ale i tak, mějte se hezky.
0/0
14.1.2003 16:52

Honza

Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
Naprosto souhlasim s prispevkem pana Kolare, i kdyz   nekteri lide naopak vyzdvihuji zasluhy V. Havla. Mne by opravdu zajimalo, kdyby  uvedli alespon jediny priklad, co dobreho pro nas stat udelal po roce 1989. Jeho nesporne zasluhy pred rokem 1989 pritom nechci vubec zpochybnovat.
0/0
14.1.2003 22:00

předseda

Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
A s kým jako o tom má diskutovat - to jako s každým, kdo má do pr...e díru ? A jak to pak vyřeší, když už lidová moudrost praví " co člověk, to názor" ?
0/0
14.1.2003 23:31

Jiří Kolář, Pardubice

Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
Pane předsedo! A čeho jste vlastně předseda? Ale to není vlastně důležité. Samozřejmě, že pan prezident nebude diskutovat s každým. O to pochopitelně nejde. Ale nemůže si "a priori" zakázat diskuzi o tak problematických milostech. To je ta ztráta soudnosti. Odtržení od zásad demokracie. A nevěřte zásadě, co člověk to názor. Na páně prezidentovy činy v této oblasti je přinejmenším značně většinový názor. Zkuste s přečíst zde uvedených 377 příspěvků!
0/0
15.1.2003 0:04

Eiji

Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
Pane Koláři, vidím, že jste inteligentní člověk. Proto Vás prosím, abyste se zamyslel nad následujícími věcmi: To, že titulek článku zní tak jak zní, neznamená, že to pan prezident řekl. Navíc na webových stránkách Hradu jsou milosti popsány a odůvodněny. Pokud by měl prezident diskutovat aspoň s tolika lidmi, kolik se účastní této diskuze, no potěš. Právo udělovat milost prezidentovi dává Ústava a kontrolu neumožňuje (mimochodem, to je taky jediná věc, kteru může prezident zcela sám, v ostatním je podřízen Parlamentu). A co se týče aboličních zásahů do probíhajících procesů, i to je výslovně prezidentovi Ústavou zaručeno. Navíc si myslím, že se skutečně může vyskytnout případ, kdy zákonné řešení není z lidského hlediska to nejlepší (neviděl jste náhodou film Soudce Dredd? Film je stupidní, ale ta idea je pochopitelná), třeba právě v onom profláknutém případě důchodce a konopí. Soudní řízení trvá u nás dost dlouho a vyšetřovací vazba může trvat až dva roky. Až Vám bude sedmdesát let, myslíte si, že byste něco takového ustál s hlavou hrdě vztyčenou??? Samozřejmě, některé milosti jsou sporné a o některých si také myslím, že neměly být uděleny, ale to je právo pana prezidenta. To má fungovat jako protiváha mocenskému postavení justice. Myslím že Montesquieuovy principy demokracie znáte.
0/0
15.1.2003 10:22

předseda

Re: Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
Díky pane kolego, že jste to panu Kolářovi takhle dost hezky vysvětlil, já na to žel nemám tolik času. Tady jde zkrátka o to, že panu a jemu podobným se udělené milosti nelíbí (což je jistě jejich svaté právo !), nicméně to neznamená, že to takhle musí vidět každý. není to prostě takhle jednoduchý - buď tuhle prezidentskou "výsadu" milosti zrušit úplně, nebo se prostě smířit s tím, že se to holt každému líbit nebude a ty názory na to se pak v tom-kterém konkrétním případě budou lišit.
0/0
15.1.2003 13:08

prokapo

Re: Re: Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
se mate? ziram,jak ty dřevce rupou--esli pod tim brněnim zdatnejch rytiřu dřevko nenaleza se rovněž--ty zvuky mne matou.
0/0
15.1.2003 16:44

...

Re: Re: Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
jen aby ses neuPanaprezidentoval
0/0
16.1.2003 18:06

.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!?
0/0
16.1.2003 19:57

Honza

Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
Chcete vedet s kym mel Havel  diskutovat. Tak co napriklad s ministrem spravedlnosti o pripravovanych milostech a kandidatech na predsedy Nejvyssiho a Ustavniho soudu? Co treba s vladou nebo jejim predsedou o pripravovanych vyznamenanich? A coz konzultovat kandidata na guvernera CSNB s vladou nebo ministrem financi? Havel neni ani pravnikem ani ekonomem, aby o takovychto uradech rozhodoval zcela sam. Za sve ciny neodpovidal, ale odpovida za ne vlada. Neni monarchou, aby vytvarel svoji zahranicni a vnitrni politiku bez konzultaci s vladou. Nezijeme v absolutisticke monarchii, ale v demokracii, kde jednani, jake nam predvadel Havel svou ignoranci parlamentu a senatu, je naprosto neprijatelne.
0/0
15.1.2003 19:51

předseda

Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
No dobře, ale pak by tyto zásady měly být co nejjednoznačněji zakotveny v ústavě a zákonech vůbec - s kým a jak to má či nemá diskutovat, jinak to zase bude věcí názoru toho kterého člověka, čili pro někoho zase "naprosto nepřijatelné" a pro jiného naopak.
0/0
15.1.2003 22:53

GhorX

Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
Ve svém věku už bych měl být otrlý, ale přesto mě vždy udiví, jak je blb schopen rozvést svoji absenci inteligence a znalostí do (relativně) precizních formulací. To, že si, Honzo, nejste schopen ani zběžně prostudovat ústavu a příslušné zákony před tím, než na někoho nahážete špínu, je jedna věc; ovšem fakt, že nevíte ani tolik, že pro prezidenta v roli poradců pracují týmy odborníků, na základě jejichž rad se rozhoduje, to mě (asi jsem nepoučitelný) překvapilo. Mohl byste prosím rozvést Vaši myšlenku, jak za svá rozhodnutí odpovídá vláda a v čem je rozdíl oproti zodpovědnosti prezidenta ? Nebo jaké následky svých činů nese parlament ? Mohl byste uvést případ, kdy Havel poškodil zahraniční renomé ČR ? Nechcete raději držet hubu ?
0/0
16.1.2003 0:44

Honza

Re: Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
To uz je ceskym zvykem, napise-li nekdo jiny nazor, nez se napriklad Vam libi, docka se sprostych urazek nebo aspon rady, "aby drzel hubu". Co se tyka Havlovych zahranicnich "nevydarenych" akci, prvni byla, kdyz odmitl po revoluci 1989 financni pomoc pro Ceskoslovensko s tim, ze neprijel zebrat (na rozdil od Polska, ktere si naopak silnou financni pomoc ziskalo). Dalsi byl jeho navrh na zruseni NATO a tato jeho iniciativa byla zahranicim ignorovana. Nyni se zmenil ve velikeho priznivce NATO. Jiz pred nekolika lety navrhoval zmeny v parlamentu Evropske unie, cimz vyvolal udiv a opet mlceni v zahranici. Ani jeho velikasska snaha o zprostredkovani miru mezi Izraelem a Palestinou se nedockala uspechu - byla jednoduse odmitnuta z obou stran. Kdyz v zahranici varoval pred investicemi v Ceske republice kvuli mafianskemu kapitalismu a latentni xenofobii obyvatelstva, pouze jsem nechapal, jak se mohl ve svych vlastnich obchodnich aktivitach zaplest s jednim z nejvetsich mafianu, panem Junkem, byvalym clenem STB. To je jen par prikladu ze zahranicnich aktivit pana prezidenta. Jinak   jiste vite, ze prezident se ze svych cinu nezodpovida, na rozdil od vlady. Prezident muze byt odvolan prakticky jen z duvodu velezrady, vlada ale muze padnout daleko rychleji, coz uz jsme meli take moznost videt. Nekdy staci silnejsi opozice nebo projev neduvery vlade.
0/0
16.1.2003 6:19

GhorX

Re: Re: Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
Je lepší, když blb drží hubu - z Vašeho původního příspěvku vyplývalo spíš toto, než fundovaný názor. Havel není superman a udělal chyby, sám to i přiznal, ale podle všeho byly jeho aktivity hodnoceny ve světě zcela jednoznačně a to kladně. Kdyby ve své době musel svoji zahraniční politiku řídit podle vlády, byly by dnes pravděpodobně naše vztahy s Rakouskem podstatně horší, to jenom pro příklad (Zeman a kauza "Idioti", vzpomínáte ?). Jeho soukromé aktivity nehodnotím, ačkoliv by se k nim dalo říct hodně nehezkého. Prezident ale může být odvolán více způsoby, směšujete dvě věci - velezrada je jediný trestný čin, za který může být souzen, nikoliv jediný možný důvod odvolání. Je to velmi podobné, jako u vlády (kdypak jsme viděli, že někdo v ČR odvolal vládu ? Klaus tehdy podal demisi v souvislosti s mnoha chybami, které jeho vláda udělala - celé to stálo obrovské peníze hádejte koho. Neměl jednoduchou pozici, těsně předtím se provalilo, že financování ODS je tak trochu nelegální). Ústavní orgány musí mít významnou dávku imunity, to snad chápete. Ano, vláda může padnout rychleji, než prezident, to uznávám; ale také má mnohonásobně silnější pravomoci. Havel jednal přesně podle ústavy, kterou - pokud se jim nelíbila - mohli poslanci změnit. A ústava jednoznačně určuje práva a povinnosti prezidenta, nikoliv veřejné mínění, nikoliv prskající profesor, nikoliv vulgarizující objímač stromů. Ústava jasně určuje oblasti, ve kterých se prezident rozhoduje zcela podle svého svědomí a nikdo by si neměl dovolit o tom diskutovat - když se Vám to nelíbí, tak iniciujte změnu ústavy, ale nekritizujte člověka, který jedná podle zákona.
0/0
16.1.2003 10:06

předseda

Re: Re: Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
Honzo, já tedy samozřejmě spíše patřím mezi stoupence pana Veškrny, ale souhlasím s tím, že zdaleka na vše, co udělal, bylo správné - včetně toho, co mu vytýkáte. Jenže on sám přiznal, že se mu všechno nepovedlo a že udělal spoustu chyb - je snad v nějakém státě dokonalý státník bez chyb ? Tady se přece nevede debata o tom, zda-li je bez chyb, ale jak je to s těmi jeho milostmi. A tady opakuji, že pokud se tato "výsada" hlavy státu nezruší, anebo co nejpřesněji nevymezí zákony či předpisy - jenže to pak už nebude vlastně ani prezidentova milost - pak to bude ale vždy jaksi individuální subjektivní přístup a věc názoru v tom-kterém případě , čili pro někoho správné a pro jiného nikoliv.
0/0
16.1.2003 18:31

prokapo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ale ano, diskutuje, pane prezidente!
...a slovo tělem učiněno jest. ---se mate?
0/0
16.1.2003 18:37

Bonnet

Milosti sobě rovným
Pan Havel se vcítil do role celoživotního povaleče a takovýmto lidem také dával milost-chlast, cigára a pomatené hry, to byl život Havla. Dnes je to válekchtivý chcípáček, který si 13 let dělal z národa legraci, když tvrdil:"pravda a láska zvítězí"!
0/0
14.1.2003 14:09

maslo

Re: Milosti sobě rovným
Ze te huba neboli!!!!!!!!!
0/0
14.1.2003 17:38

Lord

Re:Re: Milosti sobě rovným
Souhlas!!!!!!Nerozčiluj se máslo na těhle stránkách se najde spousta idiotů co měli vůbec potíže s dokončením základní školy.Myslim že panu Prezidentovi Havlovi vděčíme za spoustu věcí a je velká škoda,že za něj v současné době rovnocennou náhradu.
0/0
14.1.2003 17:47

kubby

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
14.1.2003 20:13

kafka

Re: Re: Re:Re: Milosti sobě rovným
je videt, ze i maturity se u nas davaji na pockani...
 Mily kubby maturita z cloveka (a o tobe to plati dvojnasob) jeste inteligenta nedela... holt, inteligence je dar a "komu neni shury dano, v apatyce nekoupi...!!"
0/0
14.1.2003 20:32

..

Re: Re: Re: Re:Re: Milosti sobě rovným
  
0/0
17.1.2003 8:36

.

Milosti sobě rovným.
0/0
17.1.2003 13:23

...

Re: Milosti sobě rovným.
 
0/0
17.1.2003 13:34

školník

Re: Re: Re:Re: Milosti sobě rovným
asi ste neměli estetickou výchovu-ale když ani tvý mamince už nevadí tvůj slovník,když nechceš uklízet sajrajt ve svým pokojíčku-tak se jí ani nedivim,že zdrcena v koutku lomí rukama...a kdo ti dal takovou přiléhavou přezdivku-isto tva lepá divka--vy asi budete povedenej párek telecí.
0/0
14.1.2003 20:34

kavalo

Vzkaz
Abyste si vy, kteří házíte bláto na Havla na něj ještě rádi nevzpomněli. Samozřejmě, že dělá chyby, jako ostatně každý, ale myslím, že on není tím trnem v patě naší republiky.
0/0
14.1.2003 13:12

Rosco

Re: Vzkaz
Havel-jako obcana ho snesu,jako presidenta NE ,je jen dobre,ze jde z hradu.Kdyz nedokaze rozpoznat komu dat milost a komu ne,tak uz nemel byt presidentem davno.Co ,kdyz je ale skutecnost o milostech jina-takove male soukrome podnikani tech co presidentovi milosti predkladaji .Penize na mem konte jsou prece vic nez par nejakych mrtvich.
 
0/0
14.1.2003 15:58

ZLEJ CHLAP

HAVLA SI NEVÁŽÍM !
Jeho domýšlivost a nabubřelost nezná mezí ! Ale on má být ZÁSTUPCEM národa, ne jeho mentorem a českým pánembohem ! Kdo mu vložil do rukou pravomoc rozhodnout, že ten člověk, který někoho zabil má dostat milost ! To znamená že vašek současně rozhodl, že ten, co byl zabit má menší cenu nežli pes ? On, velký Josif Visarionovič Havel ?!  On nám bude kázat o morálce ? On, na jehož rukách lpí krev desítek nevinně povražděných lidí jako důsledek jeho nesmyslných amnestií ? Tímto mu pliji do obličeje! To není přímý chlap kterému bych podal ruku ! Je to jen ubohá směšná karikatura, stejně směšná jako figurky jeho pseudodílek !
0/0
14.1.2003 12:37

Pylorus

Co to tady placas?
Jaka nabubrelost? Jake pseudodilka?
Spis by ses mel zamyslet nad tim jestli bude nekdo v pristich letech schopen dosahnout alespon z poloviny takove urovne jako ma / mel V. Havel!
 
 
0/0
14.1.2003 15:18

Eiji

Re: HAVLA SI NEVÁŽÍM !
Tak popřádku: ohledně domýšlivosti a nabubřelosti se zamyslete nad sebou. Kdo Vám vložil do rukou pravomoc vyslovovat tak kategorické soudy o člověku, o kterém skoro nic nevíte? Pravomoc udělovat milosti vkládá do prezidentových rukou Ústava, která se schvaluje 3/5 většinou v Parlamentu, takže co jste si zvolili, to máte. O morálce nám klidně kázat může, protože ať je jaký je, evidentně je na tom lépe než Vy, když můžete vyprodukovat tak nenávistný a přitom nepodložený výlev. Pan Havel není a nebyl dokonalý, ale ukažte mi někoho, kdo by to zvládnul líp.
0/0
15.1.2003 10:06

eno

Demokracie
Mám hodně známých v EÚ. Když navštívím rodinu mého přítele v Clairvaux, nebavíme se o Chiracovi, u mého bratrance v Bamberku se nebavíme o Schrodrovi a v Anglii se u přátel nebavíme o Blairovi. Až vlezu do rodiny v Čechách nebo na Moravě a nebudeme se bavit o prezidentovi, ČSSD nebo o panu profesorovi, ale o kultuře, o tom, co jsem viděl v divadle, kam pojedeme na dovolenou apod., tak teprve potom uznám, že žijeme v demokracii.
0/0
14.1.2003 9:57

Glum

Re: Demokracie
Ještli to nebude tím, že tam mají víše peníšků, časíšku a nemuší še bát bolševíšků. Tak tam mají klídešek a nežajímá je, kdo z politišků bude u korýteška. Ale u náš je moč a moč bolševíšků a taky šočánešků a to šou taky bolševíšči. To nejšou milouškové, jšou to podvodníšči a žloději. Nejradši byšme je žchrouštali.
0/0
14.1.2003 10:29

Miki

Re: Re: Demokracie
BRAVO  (B..o?)
0/0
14.1.2003 18:11

Jan

pane Havle!
Já jsem taky často pod stresem. Mohu jezdit nalitej...?
0/0
14.1.2003 7:19

president

Re: pane Havle!
Jezdit můžeš,ale milost nedostaneš
0/0
14.1.2003 8:59

Mikes

Re: pane Havle!
...jasně že můžeš! Ale musíš mít děti! Pak teprve můžeš při tom řízení sestřelit pár chodců a bude to v pohodě...z basy jsi venku dříve, než si ohřeješ kavalec!To, že přitom zabiješ děti někomu jinému není zase až tak podstatné...
0/0
14.1.2003 10:38

lovec

havla nesnáším...
Havla nesnáším, ale udílení milostí není v našem státě zase až tak nesmyslná věc. Kombinace naprosto stupidních zákonů (viz. zákon na lehké drogy apod..) a neuvěřitelně hloupých a pitomých policajtů je smrtící a možná bychom se divili, kolik lidí zbytečně sedí v našich "nápravných zařízeních".   
0/0
14.1.2003 5:59

Zdena

Rozpor mezi řečmi a činy
To dělali komunisté 40 let. A Havel v tom pokračoval. Krásné řeči a když přišlo na lámání chleba .....
0/0
14.1.2003 5:56

Michal

Monarcha s kultem osobnosti
Monarcha s kultem osobnosti končí. Snad už přijde skutečný prezident.
0/0
14.1.2003 5:53

Honza

Havel ceskym kralem?
Jsem otresen nadutosti a aroganci Havlovych odpovedi ohledne jim udelovanych milosti. Stejnou nadutost a aroganci prokazal uz nekolikrat, treba pri jmenovani soudcu, guvernera CNB nebo  pri udelovani vyznamenani, kdy zcela ignoruje nazory nami volenych  zastupcu.  My, obcane, prece musime byt presvedceni, ze treba vyznamenani Ceske republiky jsou udelena skutecne tem, kdo si je zaslouzi, nebo ze udelene milosti nezpusobi jeste vetsi nespravedlnost.  Proto je tak neskutecna poznamka pana Landovskeho, co je komu do toho, kdo vyznamenani dostava. Chci podotknout, ze zijeme v demokracii a ne v totalite, kde skutecne nikomu nesmelo byt nic do toho, co komuniste delaji.  Havel neni absolutnim monarchou a Ceska republika neni jeho bezvyhradnym vlastnictvim, kde si muze delat co ho napadne bez spoluprace s volenymi zastupci obcanu. Na obcany ale pan Havel davno kasle, jinak by musel sve jednani korigovat. Vaclav Havel se zproneveril svym slibum z roku 1989 a svym chovanim a kultem osobnosti zacal silne pripominat jim kdysi tak kritizovane nadute komunisticke papalase.
0/0
14.1.2003 2:44

Eiji

Re: Havel ceskym kralem?
Hm, asi toho o udělování vyznamenání moc nevíte, že? To si prezident nemůže rozdávat jen tak. To podléhá kontrasignaci (Klaus to dělal asi šest let, co vím). A co se týče jmenování soudců, guvernéra ČNB..? Tady je prezidentova vlastní vůle zcela namístě. Námi volení zástupci totiž do těchto funkcí prosazují lidi, kteří by prosazovali JEJICH zájmy, takže je podle mě dobře, že se tím pan prezident nenechal ovlivnit. A když tak kategoricky vynášíte soudy o něčí nadutosti a aroganci, nepřijde Vám, že tím demonstrujete aroganci a nadutost vlastní? A v podstatně markantnější podobě?
0/0
15.1.2003 9:56

gibeza

vrana k vrane seda,
Jak jiste si vetsina z vas vsimla Havel nejvice omilostnoval alkoholiky. Je to proto ze  byl a snad i ted stale je alkoholik ci lepe receno ozrala, tak ma "soucit" se spolubratry.
0/0
13.1.2003 23:41

Jan Mareš

udělení milosti je poslední nadějí ve spravedlnost
Vážení, celkem pozorně jsem si přečetl nejen článek Václava Havla, ale i vaše příspěvky. Nepřísluší mi,abych je hodnotil, protože neznám jednotlivé pisatele ani nevím co je k tomu, co napsali, vedlo. Vím ale přesně, co znamená skoro 5 let být tahán po soudech a snášet nesmírnou aroganci (moci) a neúctu k člověku a nakonec být bez důkazů odsouzen i přes nález Ústavního soudu v můj prospěch. Tehdy jsem v beznaději dovolat se spravedlnosti požádal pana presidenta o milost. Byl poslední nadějí nejen pro mne, ale rodinu i přátele, kteří v petici (přes 200 podpisů) ji podpořili. A pan president mi milost udělil,aby napravil chyby justice. Za chyby soudců, které nikdo nevolá k odpovědnosti, zatímco my všichni jsme stále někomu odpovědni. Za chyby doživotně jmenovaných soudců, kteří si především pletou dodržování a respektování zákonů a úctu k lidem se soudcovskou nezávislostí a chovají se jako bohové, na které nikdo nemá...ale za naše peníze, za peníze daňových poplatníků.Škoda jen, že po podepsání takové milosti, kdy jsou napravovány hrubé chyby soudců, nenásleduje jejich přísné  potrestání!!!! Ostatní by si dali pozor a úroveň justice by se zlepšovala. Pišme o takových procesech. Pišme o neschopných státních zástupcích, kteří alibisticky žalují a žalují a odvolávají se. O neschopných a arogantních soudcích, kteří se svými ubohými rozsudky ( i po 10 letech) podepsali na životech lidí. O soudcích, kteří svými lživými tvrzeními a bez důkazů přispěli k likvidaci účelově kriminalizovaných podnikatelů. Vzpomeňme si na nadšení, které vládlo mezi lidmi v listopadu 89 a jaké jsme měli tehdy představy o naší budoucnosti ( i stavu justice). A to je snad jediné, co bych na straně druhé panu presidentovi zazlíval. Měl být při jmenování soudců přísnější...a důslednější při vyvozování odpovědnosti. Justice by mohla pracovat lépe a také milostí by bylo méně. Mějte se fajn...
0/0
13.1.2003 23:18

Žalovák

Re: udělení milosti je poslední nadějí ve spravedlnost
Plně s Vámi souhlasím. Pokud mají být soudci i nadále "nedotknutelní" za svoje rozhodování, pakjedinou možností je, aby byli voleni na určité období a ne mít definitivu.
Obyčejný elektrikář nikdy nemá definitivu a každé 3 roky musí projít přezkoušením. Jaký humbuk dělali soudci, když se začalo mluvit o něčem podobném pro ně.
Milost by měla "napravit" jen chybu v zákoně!
0/0
14.1.2003 7:21

Najdete na iDNES.cz