Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Češi a daleká válka

Pro Českou republiku nastal čas, aby si nahlas řekla, co si myslí o válce s Irákem. Američané nám položili otázku, my musíme odpovědět. Co jim říct? A hlavně: co máme říci sami sobě? Především to, že pokud válka bude, neměla by nás minout. Ne proto, že bychom si ji přáli. Ale proto, že bychom se jí neměli vyhnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Karel

Z Ameriky je mi zle
Teda nevím, proč by měli naši vojáci nasazovat životy kvůli americkým ropným
zájmům, resp. kvůli jejich snaze ukrást Iráku ropu. O nic jinýho tady totiž ne-
jde. Upřímně řečeno, z bývalého Velkého bratra ( rozuměj SSSR) mi bylo na
zvracení, z toho současného ( USA) mi je pro změnu na blití.  
0/0
12.1.2003 20:20

Mirax

re:
a Kolar taky!!!
0/0
11.1.2003 16:46

Jiří Kolář, Pardubice

Re: re:
Mýlíš se Miraxi! Kolář není Žid ani národnostně, ani nábožensky. Ale v boji proti  antisemitům Tvého ražení bude rád a s hrdostí na straně Tebou tak opovrhovaných Židů!
0/0
13.1.2003 0:02

Mirax

re:
Solim je ZID!!!
 
0/0
11.1.2003 16:42

Šolim

Re: re:
Miraxi, děkuji za poklonu. I když nechápu proč to tu vykřikujete (!!! ?). Možná jste se mě chtěl dotknout?! Neumím se vžít do kůže skutečného Žida.
Svým výkřikem jste mi však připoměl jeden názor, který taky souvisí s tématem: Izrael by měl být pozván do NATO. To by byl positivní příspěvek Evropy k řešení konfliktu na Blízkém východě. Izrael by si to možná zasloužil víc, než ČR.
 
0/0
13.1.2003 12:46

Jiří Kolář, Pardubice

Kdo tady klame?
      Ptám se vás, paní a pánové, zde přítomní na tomto webu, jak to, že mlčíte na zjevné nepravdy a pokusy vrátit čas zpět do časů komunizmu a "reálného" socializmu. Kdy z pravdy byla lež a ze lži pravda. A není tomu tak, čas se na štěstí posunul. Každý z nás (tedy skoro každý) pochopil, že svět se zmenšil a že Bagdádu do Prahy je blíže dnes než bylo včera a méně než bude zítra. Jistě ne kilometrově, ale technicky, technologicky, časově. Že zločinný a všeobecně nemravný irácký režim neohrožuje pouze obyvatele své vlastní země, ale dnes široké okolí středního východu, a zítra (neučiní-li se tomu přítrž) celou zemi. O tom, že tomu tak je, se může přesvědčit každý. Režim bez řádných voleb, systém jedné strany, 99,98% hlasů pro, to přece známe také! Jenže "náš" socializmus ve své dekadentní fázi, to byl jen slabý odvar Sadamova "socializmu". A teď se nás "realista" pokouší opít rohlíkem, že to není náš boj, protože Bagdád je daleko, USA je imperialistická mocnost měřící sobě jiným metrem než druhým, a vůbec nás se to netýká a je třeba být neutrálním. Ne!  Právě naopak. Spojené státy, jako hlavní demokratická mocnost, je naším přirozeným spojencem. A chceme-li, aby tomu tak bylo i nadále, musíme ji podpořit v boji se světovým terorizmem. A současný irácký režim do této skupiny nepochybně patří! Nabádání k údajné neutralitě, je ve skutečnosti podporování tohoto terorizmu a snaha o tiché obnovení podobně zločinného systému u nás. Ano. U Bagdadu se bude bojovat také o Prahu. Také zde platí slova a činy Čapkovy upřímně plačící matky, podávající nejmladšímu synovi zbraň se slovy "docela maličké děti, jdi!". Oportunistická politika ustupování zlu, nikdy nikam nevedla. Vzpomeňme  jenom mnichovanskou politiku Velké Británie a Francie a její důsledky v hrůzné Druhé světové válce. Zločinci typu Adolfa Hitlera, stejně jako  Sadáma Husajna, považují každý ústupek za slabost a tuto krutě mstí. A proto, na rozdíl od realitě vzdáleného "realisty" vyzývám vládu České republiky, její zákonodárný sbor, politické strany a především lid této republiky k podpoře této spravedlivé a pro svět mimořádně důležité mise.
P.S. Lidé věřící svému přesvědčení a pevně stojící za svým názorem, se nebojí pod něj podepsat, že pane "realisto"!                      
0/0
11.1.2003 0:07

josefhav

Re: Kdo tady klame?
samozrejme mate pane Kolari pravdu, 100% s vami souhlasim. Ale - mnoho lidi, se kterymi se bavim o moznem utoku na Irak nebo kdyz posloucham debatu mych pratel o tom, zda-li na Irak zautocit nebo nezautocit, si stale klade jednu a tu samou otazku - Existuji dukazy o tom, ze Irak disponuje zbranemi hromadneho niceni, jak o tom hovori USA a VB? pokud by takove dukazy byly predlozeny, tak si myslim, ze by vetsina obcanu CR s utokem souhlasila, jenze ony predlozeny nebyly. A proto ta skepse k neuvazenemu utoku "zapadnich imperialistu". utok je v soucasnosti bez takovych dukazu povazovan mnoha lidmi za bezpredmetny.
0/0
12.1.2003 14:05

Šolim

Re: Re: Kdo tady klame?
Josefe, máte naprostou pravdu. Diskuse by se podle mě točit přesně kolem této problematiky. Jaká jsou přesně stanoviska USA? Jak odpovídá reprezentace USA na otázky tohoto typu? Pak pochopitelně dostávají navrch argumenty stoupenců Iráku jako např.: Jak máme dokázat něco, co neexistuje? Zprávy jsou velmi povrchní, seriozní analýzy a diskuse chybí. Mimochodem, přivítám upozornění na jakékoliv odkazy.
Můj názor: Pokud USA a spojenci (ČR, ..) napadnou Irák a nebudou jednoznačně deklarovat důvod a hlavně cíl akce (svrhnout Husajnův režim je málo), budou si počínat neprofesionálně (arogantně) a budou předmětem oprávněné kritiky. Proti politice USA však zatím demonstrovat nepůjdu, zásah považuji spíše za oprávněný.
0/0
13.1.2003 12:28

Muki

Re: Re: Kdo tady klame?
Jeslize, jak veri nekteri lide, Irak zadne zbrane hromadneho niceni nema, pak nemusime mit o nase vojaky strach. Tak naco ty reci? Dukazy neexistuji. Vse v poratku.  Lide kteri tomuto veri, jednaji spravne, kdyz se snazi zachranit Irak. Jenze, skoro vsichni dobre vedi, ze to neni pravda a pri tom se tvari a podnikaji vsemozna recnicka cviceni jako by to byla, pak jsou pokrytci, ktri se snazi prosadit aniamerikalismus za kazdou cenu bez ohledu co by bylo spravne udelat. Ja si myslim, ze kdyz diktator i se svymi 100 procenty podpory lidu pujde k certu je to dobre, ale presto jeste doufam, ze nakonec valka nebude.  
0/0
13.1.2003 23:34

Realista

Za Marii.
Vážený pane Šolim, vážený pane Vodička, máte pravdu, že nic dnes není daleko? Hmmm. Myslím, že Írák je stejně daleko dnes, jako byl včera, a s největší pravděpodobností bude i zítra. Írácká armáda nedisponuje v tuto chvíli ŽÁDNÝM nosičem, aby mohl jakýmkoliv způsobem ohrozit území či život na území České republiky, o USA nemluvě a nevypadá to, že by se to mělo změnit. Jediná forma ohrožení pro nás plyne z takzvaných "teroristických" útoků, a jak známo ty jsou namířeny proti těm kteří stojí na straně USA a jejich pokryteckého rozšiřování a upevňování zájmů USA. Nejrozumější by tedy bylo se nezůčastnit, protože na druhou stranu je nepravděpodobné, že by to byli USA kdo se na nás v srdci Evropy vrhne. Je-li to boj proti "XYZ" (dosaďte si sami), proč tedy USA bezvýhradně neratifikuje doplněk k tzv."Biological and Toxin Weapons Treaty" nazvaný "Biological and Toxin Weapons Protocol", se kterým má problém jen velmi málo zemí na světě,samozřejmě včetně USA a pár ne příliš průhledných zemí. Doporučuji dohledat si na internetu komentáře p.Bushe k tomuto tématu. Pro ty co nevládnou tak dobrou angličtinou si dovolím shrnout: "Hmm, museli bychom zpřístupnit naše vojenské laboratoře ke kontrolám a to SAMOZŘEJMĚ není v našem zájmu a proto na vás všechny kašlem." Omlouvám se, že jsem vás čtenáře ochudil o omáčku, ale dovolím si tvrdit, že toto je obsah jeho sdělení. Dokud i USA nebudou podléhat stejným pravidlům jako Írák, tak se bude v případě války jednat o akt AGRESE na úrovni expanze Německa za II.světové války. Dnes je to však mediálně "zabaleno" mnohem šikovněji. Co se týká mandátu OSN, domnívám se že je příliš ovlivněno USA a nakonec kývne pro válku i případě nedostatečných důkazů. Přál bych si být překvapen. Prosím tímto poslankyně, poslance, senátorky a senátory a vládu ČR o zdrženlivost a zamítnutí naší další podpory a zaujmutí neutrálního postoje. Uděláte tím této zemi nejlepší službu a budete všichni mít dost času na to, aby jste dělali pořádek zde a ne tisíce kilometrů daleko. Íráčané si ten pořádek nakonec musí udělat sami stejně jako my a ne až jim to zařídí řízená střela.
0/0
10.1.2003 16:20

Šolim

Dnes není nic daleko
 ... a bude to i naše  válka, pokud nakonec válka bude a pokud účast v NATO myslíme vážně. Nežijeme v žádné pohádce a bylo jen naše obrovské štěstí, že se nám válečné útrapy poslední desetiletí vyhýbaly. I poslední revoluce (pád sovětské říše) proběhla snad bez jediného výstřelu. Žijeme si jako v ráji a ani si to neuvědomujeme. Snad nás štěstí  neopustí
0/0
10.1.2003 15:15

Marie

Bez OSN ani ránu!
Útok na Irák bez souhlasu OSN bude zločin. Doufám, že se naše republika na něm nebude podílet ani nepřímo. Kdo pomohl Saddámovi vyzbrojit Irák? USA. Je to jejich dílo. Proč kvůli jejich nerozumné politice mají teď umírat nevinní lidé? Ať jdou bojovat politici mezi sebou, když jsou tak válkychtiví, ať si zkusí umírat za udržení s v é moci a s v é h o bohatství s v ý m a rukama a dají pokoj obyčjným lidem na celém světě, kteří chtějí svůj život prožít v klidu a míru. Mezi živými jsme jen jednou, proto nedopusťme, aby nás někdo nahnal do zločinné války!
0/0
10.1.2003 12:46

Šolim

Re: Bez OSN ani ránu!
Marie, rád bych se vás zeptal:
  • Čím si u vás OSN vybudovalo takovou autoritu? Můžete mi prosím dát nějaký příklad, kdy OSN něco účinně a spravedlivě vyřešilo.
  • Asi byste chtěla nastolit všeobecný mír. Jak byste tohoto lákavého stavu chtěla docílit?
  • Představuji si, že USA neexistují. Při této představě mám husí kůži. Asi bych tu vůbec nebyl, možná bych v uniformě nějakého císařství, carství nebo wehrmachtu bojoval proti ... (?). A teď můj 3.dotaz: Jak se díváte na to, že klidně můžete veřejně napsat, co jste napsala a nikdo vás kvůli tomu neohrožuje? Považujete to za samozřejmost, kterou máte zaručenu na věky věků?
0/0
10.1.2003 14:47

Jan ,Praha

Re: Re: Bez OSN ani ránu!
Váš třetí dotez je nepochopitelný.USA snad na na věky věků zabezpečí, že někdo může  veřejně napsat svůj názor? Na Vás však mám následující otázky: Kdo podporoval svou politikou a penězi Husajna a Taliban ? Má z vojenského hlediska jednotka o síle asi 300 mužů tak velký vojenský význam (jsou to chemici), nebo je to jen snaha zatáhnoput do konfliktu co nejvíce zemí a prezentovat protiteroristickou frontu ? Jaká je konkrétní pomoc USA naší republice ? Vaše znevažování OSN je jen odrazem politiky USA, kterou zřejmě považujete za jedině správnou. Naše republika má nesmírné hospodářské těžkosti, které jsou již na hranici hospodářského krachu. Jste zřejmě toho názoru, že nám možná také něco spadne do klína, ale nenechte se plést, zkušenosti z  jiného konfliktu jsou toho důkazem. Jsem proti účasti našich jednotek v této akci.
0/0
13.1.2003 10:25

Šolim

Re: Re: Re: Bez OSN ani ránu!
USA snad na věky věků zabezpečí, že někdo může  veřejně napsat svůj názor? To jste mě asi špatně pochopil. Asi jsem měl napsat "Představuji si, že USA nikdy neexistovaly" . O nějaké vzdálené budoucnosti jsem vůbec neuvažoval. Měl jsem na mysli, že bez USA by nebylo prvorepublikové Československo, o výsledcích 2.sv.války nechci ani spekulovat. Možná jsem však přehlédl nějakou světovou velmoc, která by nám pomohla lépe.
A teď k vašim dotazům:
Kdo podporoval … Husajna a Taliban ? Mj. M.j. i USA.
Má z vojenského hlediska jednotka o síle asi 300 mužů tak velký vojenský význam (jsou to chemici), nebo je to jen snaha zatáhnoput do konfliktu co nejvíce zemí a prezentovat protiteroristickou frontu ? Vojenský význam je minimální, politický je podstatně větší (především pro ČR).
Jaká je konkrétní pomoc USA naší republice ? Např. to, že nás přijaly do NATO a tím nám zaručují státní svrchovanost a současný režim. Jinou konkrétní pomoc (např. finanční) v současnosti bych ani nechtěl.
Vaše znevažování OSN je jen odrazem politiky USA, kterou zřejmě považujete za jedině správnou. N esnažím se OSN znevažovat, jen poukazuji na její skutečný vliv a význam.
Naše republika má nesmírné hospodářské těžkosti, které jsou již na hranici hospodářského krachu. Jste zřejmě toho názoru, že nám možná také něco spadne do klína, ale nenechte se plést, zkušenosti z  jiného konfliktu jsou toho důkazem. Tady bych s vámi asi nesouhlasil. Tento aspekt jsem však neuvažoval.
Jsem proti účasti našich jednotek v této akci.   Máte na to právo a vždy vás budu hájit, abyste tento názor mohl volně vyjadřovat. Od vás očekávám totéž.
Při zpětném pohledu ani nevím, kam směřovaly vaše dotazy.
0/0
13.1.2003 11:54

josef

Zadna valka
kazdy slusny clovek vi,ze vrazdeni,kradeze a napadeni jineho naroda je veliky zlocin.
Proto lumpove kteri uvazuji o napadeni irackeho statu jsou valecni zlocinci,podobni saronovi,ktery vrazdi semitske obyvatelstvo palestiny  uz mnoho let a okupuji jejich uzemi.
Jestlize ma byt Irak napaden kvuli zbranim hromadneho niceni ktere nema,pak stejnou merou ma byt nalozeno se staty,ktere tyto zbrane maji/jako usa/
0/0
10.1.2003 10:43

Muhamad

Re: Zadna valka
naprosto souhlas
0/0
10.1.2003 11:42

Re: Re: Zadna valka
, Ruce pryč od jakéhokoliv suverénního státu! Utok proti Iráku má jediný cíl: zmocnit se ropných polí. Důkaz: Severní Korea je taky "nepohodlná", přesto se útoku bát nemusí - není tam totiž co ukrást. Jan Šalivoda Kuřivody
0/0
12.1.2003 19:44

Jiří Kolář, Pardubice

Re: Zadna valka
Pepíčku, Pepíčku!
     Židé i Arabové jsou semité. Oba dva národy! To za prvé. Tato země byla dávno před arabským osídlením zemí židovského lidu! To za druhé. Ale to není důležité. Na tomto území mohli spokojeně žít oba národy. Místo budování společného státu (a dnes alespoň Palestinského) se Palestinci (ne všichni) věnují teroristickým útokům ne na Šarona, ale na nevinné civilisty, školáky a děti. Opravdu se pak nemohou divit protireakci, při které také umírají lidé. Násilí nebylo, není a nikdy nebude řešením! A malá rada závěrem. Než začneš psát, přemýšlej. A zkus se podepisovat!
0/0
11.1.2003 0:40

Re: Zadna valka
, Ano.Souhlas. Spousta zemí má atomové,chemické a biologické zbraně. Nikomu to nevadí. Irák asi nemá žádné hrozné zbraně, ale záminka ke krádeži ropy se nšjaká už najde.
0/0
12.1.2003 19:48

občan

hořký paradox
je to, že o válce vždy rozhodují ti, kteří na frontu nepůjdou. Budou se na to dívat v televizi - hrdinové.
 
Proč se USA neangažuje v zájmu stability a míru třeba v Afrických zemích, kde zuří nepokoje celá desetiletí ?
 
Stojí ten škopek ropy vůbec za ty lidské oběti ? Vytěžený to bude max.za 30 let.
0/0
10.1.2003 9:00

Lukas

Re: hořký paradox
Co se te Afriky tyka - myslim, ze Mogadisho je prikladem toho, ze se Americane angazovali. Proc se USA do dalsich podobnych akci nehrnou se ptejte tech vojaku, kteri tam tehdy zustali ...
0/0
12.1.2003 18:50

Najdete na iDNES.cz