Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pověřené obce čeká první úřední den

Se začátkem nového roku přestaly po více než 40 letech definitivně existovat okresní úřady. Změna se bezprostředně dotkne všech od školáků po důchodce. Práci 73 okresních úřadů převzalo na 205 pověřených obcí. Dnes je čeká první úřední den.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

cisar@inco.cz

Tuční kapři si přece rybník sami nevypustí
    Už několik týdnů zabírá první stránky vašeho deníku volba prezidenta. Všechna menší města, na které připadla v rámci reformy veřejné správy úloha tzv. "malého okresu", mají ale již řadu týdnů docela jiné starosti, a je s podivem, že o nich není dosud ve vašem listu ani zmínky. Jedná se totiž "pouze" o městské rozpočty těchto menších měst. Jen výdajové kapitoly č.6 těchto měst - Veřejná správa - totiž narostly zhruba o 100 % oproti loňsku a tvoří již zhruba 40 % veškerých výdajů našeho rozpočtu . A to za stávající úrovně příjmů. Město bylo přinuceno přijmout ke stávajícím 62 zaměstnancům dalších 35 většinou dosavadních pracovníků okresního úřadu s tím, že jim samozřejmě musí zachovat stávající "okresní" platy. Okresní úřad dostával na výdaje na tyto úředníky 660 tisíc ročně, města dostanou nyní pouze polovinu, zbytek musí hradit ze svého. Dále podle jakési státní vyhlášky musely např. narůst platy městské (!) policie o 30%. Byli jsme přinuceni dále zahrnout do rozpočtu celou městskou knihovnu a výdaje na lékařskou pohotovostní službu. Výsledkem je skutečnost, že město Chotěboř nemá na nejzákladnější opravy havarijních stavů. O nějakých investicích tedy není možné vůbec hovořit. Například budova historické radnice je v dezolátním stavu, střecha s trámy, silně napadenými snad všemi mořnými škůdci včetně dřevomorky, hrozí havárií. Tělovýchovná zařízení města hrozí zavřením od hygienika nebo elektrikáře. Město je již poměrně dost zadluženo a tak nelze počítat s dalším úvěrem. 
    Jsme tak svědky tristního procesu likvidace městských rozpočtů menších měst. Vrchnost ušetřila za okresy, ale tím způsobem, že tyto zaměstnance přesunula na pověřená města a dala jim na ně jen polovinu peněz. A ještě se tomu říká "zvýšení kompetencí". To je do nebe volající drzost. Kompetence pevně drží v ruce vláda a ministerstva a na města nedají ani milimetr svých kompetencí. Na tato města se valí pouze další a další povinnosti platit, platit a zase platit. Vrchnost nařídí komu, kolik a kdy, města pak mají "kompetenci" rozhodnout se, kde na to vezmou. Města nemají možnost se nijak bránit, protože tyto "kompetence" nemohou již na nikoho převést. A to ani nemluvím o městských kompetencích, které jsou v jiných - skutečně demokratických zemích - zcela běžné, jako jsou například městské daně. Neexistuje. O všech daních přece musí rozhodovat vrchnost. Ti "dole" jsou přece úplně blbí a nemohou o ničem rozhodovat. Tvrdý centralizmus a nesmyslné spojení státní správy se samosprávou, který tady zavedy předchozí vlády, prostě vrchnost nechce za žádnou cenu pustit z ruky. Je to velké neštěstí, nebetyčná výhoda pro státní rozpočet, kraje a ministerstva a hrob městských rozpočtů.
    Neexistuje tady žádná samospráva. To je jedna velká iluze. Vše důležité nařizuje vrchnost. Tzv. samospráva "rozhoduje" pouze to, kde na to vezme. Pod pojmem samospráva si představuju zejména to, že městu nebude nikdo nařizovat, kolik má brát starosta či městský strážník. Že si bude moct rozhodovat zcela svobodně o svých příjmech a výdajích v obci. Že platnost schválené městské vyhlášky nemůže vrchnost zrušit ani pozastavit, pouze ústavní soud. Že státní správa nebude napojena na městský rozpočet. Atd, atd. Je toho hodně, ale je zcela jisté, že se do toho vrchnosti nechce šáhnout. Tuční kapři si přece rybník sami nevypustí, nebo snad ano ?
0/0
12.2.2003 7:14

Pavel J

úředníci se množí dělením
Tak máme zde reformu. Místo již přebujelého státního aparátu budeme mít ještě košatější aparát. Více pracovníků, více techniky, větší režie atd.atd. Z počtu 75 okresních úřadů vzejde cca 200 pověřených úřadů, neboli menších okresních úřadů.Více administrativy vyžaduje i více listin a razítek, aby i kolegové v jiném odboru si zdůvodnili svoji "důležitou práci". Může mi někdo vysvětlit, proč se státní aparát chová tak nehospodárně ?
Každý platí daně. Pokud si vezmu příklad, že soukromá firma se rozhodne někomu vyplatit 100 000, tak po odečtu daní z přjmů právnických osob, daň ze zisku, daň sociální a zdravotní, daň z příjmu fyzické osoby, DPH, tak se dostanu k reálné mzdě cca 1/3 z 100 000 a zbylé 2/3 sebere stát. Co se děje s těmito prostředky ? Stát dotoval peněžní sektor cca částkou 500 miliard, což je cca na hlavu 50 000 Kč každého z nás. Nyní stát mluví o snižování částek na bydlení, jednotlivé resorty křičí, že nemají peníze na to či ono.
Kdy se konečně bude chovat státní úředník hospodárně ???
Práce v soukromé firmě se musí zaplatit všem zúčastněným a při chybě jsou tvrdé finanční postihy. Ještě jsem neslyšel, že by nějaký státní úřeník byl souzen za své chybné rozhodnutí. Odvedené výkony státních úředníků se nemohou srovnávat s výkony lidí, kteří pracují v soukromém sektoru. Každý pracovník v soukromém sektoru si na sebe musí tvrdě vydělat a pokud nepracuje kvalitně a rychle, tak se pohybuje na úrovni minimální mzdy. Státní úředník tak ohrožený není.
Mám asi otázku z oblasti science fiction :
KDY UŽ KONEČNĚ STÁTNÍ ÚŘEDNÍCÍ SE BUDOU K NÁM DAŇOVÝM POPLATNÍKŮM CHOVAT SLUŠNĚ A KDY SE UŽ BUDOU CHOVAT HOSPODÁRNĚ A ZBYTEČNĚ NEUTRÁCET PENÍZE Z NAŠICH KAPES ???
Ing.Pavel J
 
0/0
8.1.2003 17:36

KARA

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
6.1.2003 12:06

xx

Protiústavní zmetek...
viz článek J.Petržely v MFD z 3.1. 2003
0/0
6.1.2003 11:59

Jiří Lukáč

Re: Protiústavní zmetek... Celou tzv reformu státní správy započala ODS
a tedˇto soudruh Tlustý z ODS na kameru drze kritizuje, když tu ODS už nevládne ani dle předchozí podvodné Opoziční smlouvy ODS-ČSSD.A to proto, že vyjma radnic a krajů kde díky trucování voličů vládnou nemají vliv na obsazování velmi dobře placených koryt vernými soukmenovci z ODS
0/0
6.1.2003 13:45

Prus

Vše je o penězích
Ale pánové, stěžujete si na novou reformu. Ale nedělejte z Vlády blbce. Naše Vláda jsou totiž rekordmani. Chcou utratit co nejvíc a tak cpou peníze do , s prominutím, cipovin.
0/0
6.1.2003 10:19

pHa

Ach jo!
Tahle vláda se věru zatím mnoha úspěchy chlubit nemůže (snad nějaká prvenství jí upřít nelze - třeba rozpočtový schodek) a vy jí ještě vyčítáte, že se jí nevyvedla ani taková skvělá "reforma státní správy".... Tolik chytrých lidí na ní tak pečlivě a pilně pracovalo a teď jí to bude hrstka lenochů, kterým se na úřad nechce cestovat pohodlnou hromadnou dopravou, bude kritizovat...
0/0
2.1.2003 14:19

Vlastimil ZADÁK

hlavně že je to jinak
Hurá, zrušili jsme kraje! Proč? No proto, že je v roce 1960 zavedli komunisti! Pak jsme je znovu zavedli. Proč? No proto aby byli uspokojeni lokálpatrioti. jenže to přineslo zvýšení počtu úředníků, protože kraje jsou menší a je jich více. A tak hurá, zrušíme okresy!!! Ale co dál? No přeci zavedeme "malé okresy" !!! Co na tom, že  kopírujeme komunistické uspořádání do roku 1960. Hlavně, že se v Kocourkově "vypořádali s komunismem".
Ing. Vlastimil ZADÁK
Chomutov
 
0/0
2.1.2003 11:36

:-)

Deformátor Gross
Po všech těch Schwarzeneggerových Terminátorech, Predátorech atd. přichází další kýčař Standa Gross se svým Deformátorem !!!
0/0
2.1.2003 8:47

Kacirek

Kam vubec patrim?
Muze mi nekdo rici kde se da najit kam ktera obec patri? Zverejnil to vuebc nekdo? Nebo se za to tak stydi ze to zjistim az prijdu na urad a tam me vyhodi?
0/0
2.1.2003 8:45

xx

Re: Kam vubec patrim?
Patříte do b.....u, zvaného Česká republika, příteli.
0/0
2.1.2003 14:06

xx

Re: Re: Kam vubec patrim?
článek "Rozšířená působnost - kde je problém ?"
0/0
2.1.2003 14:07

Šeřík

Průhonice
Vážený pane redaktore, občanům Průhonic (a všem ostatním obcím z bývalého okresu Praha - západ s výjimkou Dolan) opravdu bude řadu věcí vyřizovat Městský úřad Černošice, ale z stejné budovy v Praze 2, jako byl okresní úřad. Prosím příště neoblbovat a napřed se zeptat potom psát. 
0/0
2.1.2003 8:31

alf

Re: Průhonice
Pak je ovšem na místě otázka, proč to z území Prahy 2 rovnou nevyřizuje úřad Prahy 2...
0/0
2.1.2003 8:43

Šeřík

Re: Re: Průhonice
Je to asi z toho samého důvodu, proč úřad městské části Praha 2 nevyřizuje věci občanů z Prahy 1. Obce Středočeského kraje u Prahy(bývalý okres Praha - západ se nacházel ve Středočeském kraji, nikoliv v Praze) mají dost svých prolémů, aby to jeden (a ne malý) úřad potřebovalo. V Praze 2 je to proto, že se využije budova bývalého Okresního úřadu Praha západ. Klidně se zeptejte, když něco nebudete vědět.
0/0
2.1.2003 13:35

xx

Re: Re: Re: Průhonice
člověče, vy už máte myšlení řádně zdeformováno - pryč s logikou, ať žije deforma !!!
0/0
2.1.2003 14:02

?!

Absurdita ?!
Ministr vnitra zaštiťuje neústavní podobu reformy ?! Kde to jsme, že tento svazácký diletant je nejoblíbenějším českým politikem ?
0/0
2.1.2003 8:17

Josef

Souhlas DEFORMA
Jak je dlouho a s jakou slávou se rušily kraje jako pozůstatek totalitní deformace ? A druhá věc. Veškerá dopravní obslužnost je směřována naprosto jinak . Takže sice pan z článku má do Uničova 10 do Olomouce 35, ale kolik  lidí má to štěstí, že spádová obec je takhle velká jako Uničov ? Vyjmenuju bez přemýšlení jen 10 spádových obcí a k nim příslušné vesnice, kde je spojení nulové, nebo  jede za celý den jen jeden autobus tam a žádný bez přesedání zpět. A vezmuli konkrétně sebe, tak do Brna na okres to mám 5 km před úřad, spojení  MHD ( ode mne vzdálené 1.5 km ) a do Ivančic to mám 25 km a spojení jedině přes Brno. Takže kde je nějaká logika ? :-)))) Levá ruka neví co dělá pravá, ale pan Špidla preventivně bude zvyšovat daně. O kolik je nárůst úředníků, které budeme platit ze svých daní ? FUJ A HUMUS
0/0
2.1.2003 8:05

Mr. Noname

Gross
jenom čekám až odstoupí ministr ....a já bláhový, co mě to jenom napadlo. On měl jenom na starost, aby všechno klaplo a už teď je jisté, že jsou tam hrubky...no nic, jsem spokojen, že občané jsou spokojeni  :-)
0/0
2.1.2003 7:56

:-(

Deforma
V článku není ani slovo o tom, že reforma nepřípustně nadřazuje jedny obce jiným - ostatně některé obce se již obrátili na Ústavní soud, bude ten rozhodovat účelově nebo bude ctít právo ?
V celé Evropě jsou okresy jako základní článek státní správy, v Polsku je právě zřizují na základě požadavku EU.
K zamezení střetů zájmu, korupce jde civilizovaný svět cestou důsledného oddělování státní správy a samosprávy. V České republice je tomu právě naopak...
0/0
2.1.2003 7:31

buldog

Re: Deforma
Musím jenom souhlasit
0/0
2.1.2003 8:50

Najdete na iDNES.cz