Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nemocnice šidí pojišťovnu

Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně přichází o miliony, které zaplatí za neexitující léčení. Nemá totiž kontrolu, zda ji lékaři a nemocnice, vědomě či nevědomě, při účtování neberou na hůl. Když si Karol Wild z Prahy 1 vyžádal od pojišťovny celoroční přehled své léčby, nestačil se divit, co všechno "podstoupil". Požádat o přehled léčby je totiž jediná možnost, jak zjistit, zda si lékaři a nemocnice neúčtují neexistující úkony.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

-p-x

Hlupáci...
... si neuvědomují, že kdyby těchto drobných (a jsem přesvědčen, že VZP jejich počet přeceňuje) podvůdků nebylo, české zdravotnictví se zhroutí: cena bodu je příliš nízká a teprve takto upravené účtování odráží skutečnou cenu výkonu tak, aby se vůbec nemocnici vyplatila. Po čase vždy někomu z pojišťovny dojde, že do této plechovky červů se ještě toto volební období ruka strkat nebude a na vše se zapomene ;-).
0/0
29.12.2002 22:05

meduňka

Re: Hlupáci...
No, to je sice pravda, ale ostatní na tom tratí. V mém případě za stomatologická ošetření zaplatila jak pojišťovna (které já a můj zaměstnavatel zaplatili zdravotní pojištění), tak i já hotově (platil lékař z obou plateb daně?). Následně mi zaměstnavatel na stomatologické ošetření přispěl, ovšem já z tohoto příspěvku (naturální požitek) zaplatila daň. Kdo z toho měl tedy užitek? Pouze lékař, pojišťovna zaplatila to, co měla, já ošetření zaplatila ve formě zdravotního pojištění a podruhé ve formě daně z příspěvku zaměstnavatele a můj zaměstnavatel zaplatil též část zdravotního pojištění a ještě mi na ošetření přispěl. 
0/0
30.12.2002 9:30

Krut'as

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
28.12.2002 11:32

JIRKA

ZANECHME RECI
ZANECHME RECI A RADEJI SI MISTO TOHO VSICHNI POZADEJME POJISTOVNU O VYPIS LEKARSKYCH ZAKROKU. TEN PAK RESME ! MNOZI NA TOMTO FORU SICE NASLI VE VYPISU NESROVNALOSTI, ALE NIJAK JE DALE NERESILI. PAK JE VINA TAKE NA NICH. LEKAR I POJISTOVNA UDELAJI CO JIM SYSTEM DOVOLI.
0/0
27.12.2002 19:56

Vasek

exitus
> Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně > přichází o miliony, které zaplatí za > neexitující léčení. No bodejť, kdo by taky platil za exitující léčení...
0/0
27.12.2002 18:59

ppetr

doktori
je jich moc a mel by si uz na ne  taky nekdo posvitit.myslim,ze tohle je jenom spicka ledovce
0/0
27.12.2002 14:24

Anděl

Kazdy.................
....................doktor s privatni praxi sidi pojistovnu a nic nenadelate
0/0
27.12.2002 12:43

Vlčice

Je to naprosto běžný úkaz
Myslím si, že by to vyřešily čipové pojištěnecké karty. Určitě by jejich zavedení vyšlo pojišťovnám levněji než volný přístup lékařů k rodným číslům registrovaných zdravých i nemocných osob. Také jsme se podivili, nad jedním výpisem z VZP. Byl plný úkonů v pravidelných intervalech. Přestože obvodní lékařka neviděla mojí babičku 5 let, našly jsme tam pravidelné prohlídky i s cestovným.
0/0
27.12.2002 10:54

meduňka

Podobná zkušenost
Mám stejnou zkušenost se stomatologem. Neustále mi tvrdil, že pojišťovny v oblasti stomatologie téměř nic nehradí a vyžadoval platby v hotovosti. Protože mi zaměstnavatel na stomatologická ošetření přispívá, vyžádala jsem si několikrát od dotyčného zubního lékaře stvrzenku. I když se mu evidentně příliš nechtělo, stvrzenky mi vydával. Jak jsem později zjistila z výpisu u pojišťovny, všechny úkony, které mi lékař účtoval, účtoval i pojišťovně a ta mu je proplatila. Když jsem věc pojišťovně nahlásila a zaslala i stvrzenky, dostala jsem nejprve odpověď, že vše skutečně nasvědčuje tomu, že lékař své úkony účtoval dvakrát, protože na stvrzence byly napsány úkony, které byly účtovány zároveň i pojišťovně a dále,  že pojišťovna provede u dotyčného lékaře kontrolu. Po kontrole mi však pojišťovna napsala, že je vše v pořádku, neboť lékař mi ve skutečnosti prováděl ještě další úkony, které pojišťovna nehradí, a že mi ve skutečnosti účtoval tyto úkony a ne ty, které psal na stvrzenku. Skvělé vysvětlení! Nemusím snad dodávat, že žádné takové další úkony mi prováděny nebyly, navíc je naprostý nesmysl, aby mi lékař psal na stvrzenku provádění určitých úkonů a dle jeho tvrzení mi účtoval úplně jiné úkony.
0/0
27.12.2002 10:54

Anonym

Co je na tom ksakru zvlastniho?
V zemi kde kazdy okrada kazdeho a ktera je rajem podrazniku je neco divneho na tom, ze spitaly se snazi podvadet pojistovny, pojistovny lidi, lidi pojistovny a spitaly, podnikatele bernak, bernak okrast kazdeho, Kato snemovnu, snemovna danove poplatniky, Katuv pobocnik si jeden udela vylet za statni penize do Sri Lanky a druhy obedna vrazdu a nepamatuje se kde ukradl miliony, Katovi se v trezoru samy mnozi penize a ani o tom nevi a nic si nepamatuje a nikoho nezna, kde jednomu podnikavemu senatorovi na mizine a bez prostredku nekdo ukrade obrazy za miliony a ty samozrejmne zaplati pojistovny a okradou zase dalsi pojistene protoze nejsou senatori a stat zaplati pane senatorovy podrazy a okrade zase danove poplatniky a ti zas okradou kde koho vcetne bernaku atd atd. Co je vam porad furt co divneho, zijem v CR, ne? Tak se uz konecne prestante necemu divit! Love se musi tocit
0/0
27.12.2002 10:47

Miki

Re: Co je na tom ksakru zvlastniho?
O.K. Jsme buhužel národ hovad.
0/0
27.12.2002 13:10

Anonym

Re: Re: Co je na tom ksakru zvlastniho?
Nesmirne si cenim tve reakce, jsi bohuzel jen jednim z hrstky lidi, kteri si to dokazi priznat. Jini budou radji mavat . Tobe preji maximum stesti a uspechu v Novem roce 2003, budes ho potrebovat! Nejak se ta silna rozpinajici ceska "ekonomie" a jeste silnejsi koruna zacinaji srát, uz holt neni asi co krast!
0/0
28.12.2002 1:46

Petr

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
30.12.2002 11:54

Anonym

Re: Re: Co je na tom ksakru zvlastniho?
Nesmirne si cenim tve reakce, jsi bohuzel jen jednim z hrstky lidi, kteri si to dokazi priznat. Jini budou radji mavat . Tobe preji maximum stesti a uspechu v Novem roce 2003, budes ho potrebovat! Nejak se ta silna rozpinajici ceska "ekonomie" a jeste silnejsi koruna zacinaji srát, uz holt neni asi co krast!
0/0
28.12.2002 1:46

Jiří Doubravský

nechci šetřit zadarmo
  Článek   „Nemocnice šidí pojišťovnu“ možná vzbudil zájem čtenářů, ale mezi lidmi z oboru, tj. lékaři a zdravotními pojišťovnami pouze úsměv. Zdali spokojený či trpký, to záleží na každém z nich. Faktem je, že v systému, který je financován na základě vykazováné zdravotní péče včetně všech detailů, subjekt této péče - tedy pacient nemá ani tušení, co je za něj vykazováno a propláceno.
Lze vůbec vážně myslet požadavek na její kontrolu pacientem laikem, který se o její kvantitě i kvalitě   – tak, jak jsou uplatňovány k úhradě   - dozvídá pouze náhodně a jenom vyvine-li k tomu určité úsilí? Vždyť pouze   poctivostí zdravotníků a kvalitou kontrolních systémů zdravotních pojišťoven je dáno, do jaké míry se skutečnost liší od toho, co je uplatněno k úhradě a co je hrazeno.   Poctivost vykazujících zdravotnických zařízení je ovlivněna poctivostí a etikou lidí je vlastnících nebo v nich pracujících. Většina je jistě   poctivých a slušných,   ale jak by se např. chovaly autoservisy,   když by   všechna auta byla povinně pojištěna proti poruchám a automechanici by posílali každý měsíc do pojišťoven účty za opravy těchto aut, aniž by byli   majitelé aut informováni o obsahu a dokonce i o existenci těchto účtů v příslušném období?   Vy jste vážně ještě neslyšeli o počítačových programech pro účtování zdravotní péče, které automaticky generují všechny výkony, které je možné použít při dané diagnóze, aniž by to bylo napadnutelné revizním lékařem pojišťovny?
Jak by   mohla pojišťovna konzultovat provedenou či vykázanou zdravotní péči se svými klienty? Nejprve by musela být vytištěna počítačová sestava o veškerých ošetřeních, poskytnutých lécích, prostředcích zdravotnické techniky, atd., které byly za daného pojištěnce uplatněny k úhradě. Tento podklad by musel být zpracován tak, aby byl laikovi srozumitelný, a   odesílán z pojišťovny dostatečně často, aby se klient mohl upamatovat, nejlépe tedy každý měsíc. Doporučeně a do vlastních rukou. Kolik stojí taková agenda? Musíme kalkulovat se strojovým časem, papírem, operátorskou obsluhou, zabalením zásilky, poštovným. Reakce klientů mohou vést k zpětnému došetřování, konzultacím se zdravotnickými zařízeními, dalším kontrolám, účetním i právním sporům – je to sice v zájmu nás všech, ale financovat by to musely zdravotní pojišťovny. Z čeho?
Jako černý humor pak vyznívá konstatování, že jediné instituce, kde jsou soustředěny všechny podklady o tom, jaká péče byla za každého z nás vykázána a hrazena, jsou neustále tlačeny ke snižování režijních nákladů a to dokonce i svazem na ochranu pacientů, jehož předseda zcela vážně nedávno navrhl jejich snížení asi o třetinu! Jsou opravdu právě tyto náklady onou černou dírou, kudy unikají prostředky ze solidárního systému?   Co je výhodnější, díru zalepit nebo šetřit na záplatě?  
 Jiří Doubravský
Synkova 17
772 00  Olomouc
 
 
 
 
0/0
27.12.2002 10:25

JSI

Re: nechci šetřit zadarmo
Nevím, jestli Jiří Doubravský je matematik a hráč bridge, ale to generační programové vybavení je známý problém. ale bohužel současná právní situace neumožňuje pojišŤovnám vyžadovat od nemocnic používání pouze pojišťovnami certifikovaného software. Jinak samozřejmě není nutno nic tisknout, ty informace mohou být dostupné via internet a ssl komunikaci.
0/0
27.12.2002 10:39

jana

M.Riebauerová nerozumí tématu
A to je velké neštěstí- píše o zdravotnictví aby zřejmě šířila " blbou náladu".Měla by si promluvit s někým, kdo vidí celou situaci reálně a nenasazovat neustále lékařům psí hlavu.Jsem pro to až pacient potvrzuje co s ním konkrétně bylo děláno- ale ať to též slouží pro pojišťovny k tomu,aby propláceli poctivě provedenou péči zdravotnickému zařízení, mnohem větší dluh mají pojišťovny ke zdravotníkům než naopak,ale to je moc složité téma a milá redaktorka jistě není schopna celý systém nastudovat a nezaujatě komentovat...
0/0
27.12.2002 8:32

Tom

Re: M.Riebauerová nerozumí tématu
...a kdo tu celou situaci vidí reálně? Ty? A proč mají pojišťovny dluh? Protože mají tisíce dlužníků!!! To si musíš uvědomit. A jen tak mezi náma někteří doktoři mi připadají větší podvodníky něž taxikáře, dá to velkou práci najít doktora, a ne kecala, kterej má sice diplom, ale přitom nepozná triviální nemoci.
0/0
27.12.2002 9:31

jana

Re: Re: M.Riebauerová nerozumí tématu
Víš myslím že situaci vidím celkem reálně,ale když jsi už tak "naježen" na lékaře tak to je smůla-těžko Ti to vyvrátím. A po Internetu to ani nejde... chyba je na mnoha stranách a mně jen hodně zlobí že ty články o zdravotnictví jsou tendenční... hezký den !
0/0
27.12.2002 10:27

Foo Loo

Re: Re: M.Riebauerová nerozumí tématu
 No ja to vidim takto. Treba u nas v brne se pojistony stehuji skoro porad z domu do domu. A ani jednou se nestalo aby se nejaka pojistovna prestehovala do domu ktery by nebyl aspon o polovinu vetsi, novejsi a samozrejme drazzsi. No a taky by prece nebylo na skodu kazdej rok vymenit okna - aby terba nebylo urednikum moc tma v kancelarich. Takze pojistovny sice maji tisice dluzniku ale rozhodne si nezijou spatne.
0/0
27.12.2002 10:59

Tom

Re: Re: Re: M.Riebauerová nerozumí tématu
Jsem rád že tomu tady v Brně tak rozumíš... zajímavý je že třeba VZP je na Francouzské a kdo je z Brna ví co je to za ulici, a nevím jestli by tam někdo z nás chtěl bydlet. A to že si VZP postavila v centru novy dum nevidim zas az tak hrozne protoze je JEJI a nemusis platit ruznym vydriduchum obrovske najmy. Kam se teda maj podle tebe stehovat? Na Vankovku?
0/0
27.12.2002 11:35

I

U pokladny stál........
0/0
27.12.2002 8:21

Kodlcz

Nic noveho pod sluncem
Nejvic me dojima jak se vzdy prijde na senzaci o jake "normalni sprosty lid z ulice" vi uz davno. Neco jako: Inspekce ma podezreni ze policiste berou uplatky. Coz vime vsichni jiz nekolik let krome zminene inspekce.Tento clanek plne splnuje stejna kriteria. Nic noveho pod sluncem. Spousta clanku jako pres kopirak vydanych za poslednich par let. A lekari to budou vesele delat dal. A nakonec proc ne kdyz to jde. Ne?
0/0
27.12.2002 2:01

Najdete na iDNES.cz