Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Až ve škole se dozvěděl, že je Rom

Dnes se učí romsky, objíždí školy a vykládá svým vrstevníkům, co to je, být Rom. "Češi se ptají, co si o nich myslím, co to pro mne znamená, že jsem jiný než oni, zda mne to neomezuje, a co mi to naopak dává," říká Jan Červeňák. O tom, že je Rom, však sám dlouho nevěděl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hnusoň

Řekl bych, že někteří ač běloši, jsou ještě větší cikáni než cikáni
0/0
19.12.2002 18:37

pro hnusonj

Re: Řekl bych, že někteří ač běloši, jsou ještě větší cikáni než cikáni
tak mi braško šeptni,proč se do mne zasejc navažišš?
0/0
19.12.2002 18:39

Hnusoň

Re: Re: Řekl bych, že někteří ač běloši, jsou ještě větší cikáni než cikáni
ajajajaj, já to tak nemyslel
0/0
19.12.2002 18:43

pro hnusonj

Re: Re: Re: Řekl bych, že někteří ač běloši, jsou ještě větší cikáni než cikáni
ty možna ne-ale ti vostatni mi voholej chrbatek--to abich se kantoval z placu....dokud zdravvei sem...a že zrovna vod tebe...a tak sem si tě považoval...aivai
0/0
19.12.2002 18:49

Pavlov

podle meho je tento clanek o (od) stejnem cloveku, klikni na link
Podle meho je tento clanek trochu pribarven autorem tohoto clanku. Podle meho se jedna o stejneho cloveka jako v tomto clanku (klikni na link). Podivejte se, jak o sobe onen Cikan Honza pise:
Budu velmi rad, pokud ctenari zanechaji reakci (na porovnani clanku). Dekuji.
0/0
18.12.2002 21:29

Pilat

Pro vsechny chytre na cikanskou otazku
Cetl jsem (bohuzel povrchne) vysledky vyskumu na tema rodicovstvi. 10% ani celych 10% deti ma otce jineho nez si mysli. Nehraje v tom roli ani socialni zarazeni. Tedy kurevstvo je stejne ve vsech klasach obyvatel Tak opatrne s odsuzovanim panove a damy. Jelikoz dalsi vyskum ukazal, ze mnoho cernochu je nosicem bilych genu a mnoho bilych ma vice cernych genu nez cernoch sam barva kuze jako selekce neni smerodatna i kdyz zatim presne neni znamo co barvu kuze ovlivnuje. Bingo pro vsechny rasisty.
0/0
18.12.2002 21:07

Pilat

Re: Pro vsechny chytre na cikanskou otazku
vyskum + vyzkum omlouvam se za svou hrubku (nejak zapominam cesky a anglicky jsem se jeste nenaucil he he )
0/0
19.12.2002 2:05

Jan

Re: Re: Pro vsechny chytre na cikanskou otazku
Piláte, vykašli se na výzkum a přistěhuj se do Matiční nebo Chánova nebo do dalších cikánských lokalit, klidně si můžeš vybrat "bajvoko", pobuď tam "zopár" let, ale stačí i měsíců, a pak tady hrej s námi bingo.
0/0
19.12.2002 15:16

Jirka

Nevím nevím...
Co to je, proboha, za článek? Čekal bych ho spíš v časopisu Květy... Nevím nevím...
0/0
18.12.2002 19:22

bla

No jiste
Jmenuje se Cervenak , cernej je ,jako bota a nevedel dlouho,ze je Cikan.......Tomu muze verit zase jen Cikan nebo clovek s IQ meho jezevcika........
0/0
18.12.2002 12:27

Dan(1)

Re: No jiste
Rád bych vám sdělil, co jste vy a zatím to nevíte, ale to by tady, na rozdíl od rasistických výlevů, nebylo tolerováno.
0/0
18.12.2002 14:31

karel

tak to jo...
Nesmí se napsat když Cikán něco ukradne že to byl cikán. Zato když se píše o Cikánovi který pracuje - zdůrazňuje se že je Cikán a že pracuje. Jo to vše cigi caga multikulti propaganda, která ale ve skutečnosti vede k většímu odmítání Cikánů. Buď jsou cikánští skvěle daňovými poplatníky placení cikánští propagátoři blbci a nebo je zájem o stále větší konfrontaci. Stačí si poslechnout cikánské tiskoviny nebo rozhlasové pořady (vše placeno daňovými poplatníky) - je to, odhlédneme-li od stupidity těch pořadů, samá urážka na tzv "majoritu".  A ta kolínská střední škola: to je opravdu sbírka "rómské inteligentní mládeže". Ve skutečnosti je to líheň cikánistitckých parazitických propagátorů, vetšinou vzdělaných asi jako vidle, jako je třeba p. Samko - co drze lhal na letišti v Ruzyni a pak z toho multikulti cigi-caga propaganda vyrobila "rasismus".
0/0
18.12.2002 10:50

A

Re: tak to jo...
To je právě ono, když se napíše, že rom kradl (a ono se to napíše), tak je to v pořádku. Ale napsat  o romovi, který dělá něco jiného než krade, to nabourává ty ustálené a pohodlné představy, na základě kterých kterým část populace odsouvá jinou část populace někam na perieirii společnosti aniž by se obtěžovala vnímat jednotlivého člověka. Je to hrozně urážející a ubohé.
0/0
18.12.2002 11:11

karel

Jo ták...
To je zas cigi-caga multikulti
 
Jestli je cikánština stejně zajímavá jako čeština nebo angličtina nevím, ale vím že cikánština má jen jeden gramatický pád, je to primitivní jazyk, všelijak zpotvořený a jeho prostřednictvím nevyjádříte např. ani nejjednodušší fyikální zákonitosti. Je ale "zajímavé", že narozdíl od kulturních jazyků má cikánština univerzální označení pro necikány a navíc urážlivé slovo "gadžo" (necikán a tudíž hlupák), zatímco slovo "róm" je člověk (kdo není cikán není člověk, je gadžo). Třeba Arabové mají pro západní obyvatele označení "ďaur"(prašivý pes) - ani to však není univerzální označení pro všechny nearaby.
 
Je třeba přestat s falešným multikulti cigi-caga politickým korektivismem a v českém projevu používat česká slova a ne slova cikánská. Němcům novináři neříkají "Dojčové" ale česky Němci (historicky od slova němota) - přitom narozdíl od Cikánů by se mohli cítit uraženi, protože české označení Cikánů vzniklo historicky v kontextu s označeními v jiných evropských jazycích. Proč v Británii je Gypsy správně, zato v Česku je slovo "Cikán" rasismus? Tyto všechny hovadiny nakonec poškodí samotné Cikány, vždyť slovo "Róm" zní již dnes hůře než slovo "Cikán".  Jazyk je entita metafyzická a "poroučet větru - dešti" a násilně zavádět do českého jazyka cizorodé pojmy je BOLŠEVISMUS!!!
0/0
18.12.2002 10:37

Fany <TetaFany@seznam.cz>

Re: Jo ták...
Vidíte, tady máte příklad Roma, který je v pohodě, slušný, naprosto adaptovaný - a Vám to snad dokonce vadí? Vypadá to tak. Ten normální kluk Vám dělá čáru přes rozpočet. Bylo by asi pro Vás jednodušší, kdybyste znal jen samé problémové Romy, aby Vám nenarušili Vaše pohodlné soudy.
Slovo "Rom" sice není českého původu, ale české není ani slovo "Cikán" - to je řeckého původu, tedy pro Vás také "cizorodý pojem". Tady nejde o etymologii, ale o kontext! A ten je v případě slova "Rom" vnímán většinou jako méně hanlivý, než v případě slova "Cikán" - A jestli Vám vadí "gadžo", navrhněte těm, kteří se podílejí na vytváření spisovné romštiny (jsou i takoví, představte si to), ať zkusí vymyslet vhodnější termín - třeba něco jako "Ne-Rom"
A komentovat malým počtem gramatických kategorií - to snad nemyslíte vážně? To by se asi Němci měli stydět, že mají v jazyce jen čtyři pády, zatímco latina jich má šest a čeština dokonce sedm, Češi by se měli schovat před Finy, protože ti mají dokonce 27 jmenných pádů, etc... - Nějaký srovnávací lingvista by Vám to pověděl lépe, ale vyspělost jazyka nelze měřit počtem pádů, časů, atd...!
V podstatě každý jazyk dnes dokáže vyjádřit složitou myšlenku, jen na to má pokaždé jiné prostředky. Kdyby takhle uvažovali naši obrozenci, to bychom dnes nemluvili česky, protože bychom na to neměli prostředky a Platóna bychom četli v anglickém překladu, protože do češtiny by byl nepřeložitelný!
 
 
0/0
18.12.2002 19:51

...

Re: Re: Jo ták...
prave to rom ne-rom (a je jedno co to znamena) je rasisticke a od zakladu spatne. on se clovek kdyz tak ma oznacovat dle narodnosti ke ktere se hlasi a narodnost neni ne-rom ale cech, slovak, polak atd.
kolega vsak opomenul tez zidovskou kulturu kde ne-zid je oznacovan jako goi.
0/0
18.12.2002 20:07

I Vy jedna Lžiteto

Re: Re: Jo ták...
Každý jazyk dokáže vytvořit složitou myšlenku - pokud se k tomu vyvine. Cikánština je primitivni jazyk, na tom nic nezměníte. Jestli v A nebo N jsou 3, 4 pády a v Č 7 pádů není z hlediska hodnocení vyspělosti jazyků podstatné, tam fungují někdy odlišné technické jazykové prostředky. Avšak JEDINÝ gramatický pád? Zevšeobecňujete velmi blbě a účelově, lžiteto! Jediný gramatický pád má třeba jazyk Zulu nebo stovky dalších jiných primitivních jazyků.
 
Nejde o to jak je vnímáno slovo "Róm" nebo "Cikán". Róm je slovo cikánské a Cikán je slovo české. Jde o to že český výraz je v českém jazykovém projevu vnucenou autocenzurou předepsán k povinnému užívání, jde li o mediální projev. A to je převlečený BOLŠEVISMUS!!! Nic nového pod sluncem. A navíc  slovo "gadžo" je v cikánštině hanlivé označení necikánů - pak je to plivanec cikánistických propagátorů, jako jsi také ty, lžiteto, do tváře lidí, kteří žádají politickou pravdomluvnost místo bolševické politické korektnosti.
 
A ten "příklad Roma, který je v pohodě, slušný, naprosto adaptovaný" je nějaký propagandistický cikánistický výplod zřejmě někde ze Ščukovy sorbóny v Kolíně (pardón: cikánského všesvětového prezidenta Ščuky).
0/0
19.12.2002 9:04

Dan(1)

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
19.12.2002 10:38

I Vy jedna Lžiteto

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
19.12.2002 18:27

Fany <TetaFany@seznam.cz>

Re: Re: Re: Jo ták...
Slovo "Cikán" není českého původu ,stejně tak slovo "Rom", Vy si dávejte  přednost, čemu chcete, ale české není ani jedno, tak si moc nepomůžete. Mezi slušnými limi se volí spíše "Rom", to jen tak pro informaci, kdybyste se někdy náhodou dostal mezi slušné lidi. Je mi Vás líto.
Kdybyste se nemohl rozčilovat, že jsou všichni Romové nemožní, tak by Vám  něco chybělo. Když se náhodou někdo z nich chová slušně, vidíte za tím propagandu a reagujete, jako když Vám berou hračku. Vám to snad vyhovuje, že se jich většina chová příšerně nespolečensky, že? Možná litujete, že Vám to někteří slušní Romové kazí. Tenhle článek je možná propaganda, to nevím, ale Vaše reakce na kladnou informaci o Romovi je tvrdě odmítavá. Což je příznačné, bohužel.
O češtině taky mnozí tvrdili (před dvěma sty lety!), že je to primitivní jazyk. Tehdy byla skutečně méně bohatá, než je dnes. (Zakrněla po zlatém období Kralické bible, ovšem ne vlastní vinou.) Ale po velkém úsilí se dostala na takovou úroveň, že mohl Vrchlický překládat Rostandova Cyrana a Vaňorný homérské eposy. Dnes nám to už ani nepřijde. Romština se vyvíjí a pracuje se na ní. Argumentovat její primitivností je jako chtít někomu vytáhnout třísku z oka a málem na to nevidět přes břevno ve svém oku. Jinými slovy - pracujte na sobě, abyste sám přestal myslet primitivně. Budu Vám k tomu držet palce.
0/0
19.12.2002 13:15

I Vy jedna Lžiteto

Re: Re: Re: Re: Jo ták...
A kolik promile českých nejen spisovných ale i obecných slov je ryze českého původu? Kolik anglických ryze anglického, německých ryze německého atd.? všechny Evropské jazyky mají vývojem většinu slov příbuzných. Vy jste cikánistický propagátor a máte rudo před očima z toho že používám České slovo "Cikán" namísto vámi protětěžovaného cikánského slova "Róm". Až tedy vy cikánští národní obrozenci vyrobíte cikánštinu, kterou bude možno popsat třeba fyziku základní školy, pak můžete začít operovat s tím, že cikánština je v evropském jazykovém kontextu kulturní jazyk.
 
Mě nic slušní cikáni nekazí, jenom nevím proč stojí za extra článek v novinách že některý z Cikánů pracuje a je začleněn jako platný člen společnosti. Vždyť tím, že cigi caga propaganda vyrábí takové agitky koneckonců jen dokazuje to, že je takový Cikánský občan extra výjimka.
 
Primitivností cikánštiny argumentují samotní typičtí cikáni, protože cikánština je lidem známá především jako poloartikulovaný řev, kterým se "dorozumívají" lidé takového druhu, že z jejich dosahu každý prchá jak může. A ta rozhlasová cikánština - zvukově též fuj tajxl!
0/0
19.12.2002 17:31

I Vy jedna Lžiteto

Re: Re: Jo ták...
Oprava:
Jde o to že CIKÁNSKÝ výraz je v českém ...
0/0
19.12.2002 9:11

Dezider Lakatoš

Ja tagy vubéc nevédel že já róm !
Já jenóm mam čérnou kožu a smrdím a mlůvim náhlas. I moc nekrádu, jenóm dyš nepřídů fčas peníze ze socijálki. To abych mňél na benzín do svýho medvjéda.
0/0
18.12.2002 9:49

Martin

Rom nebo cikán ....
Ať je klidně Arab nebo Afghanistánec, jen když svým chováním neomezuje ostatní. Vietnamce nemá nikdo potřebu omlouvat že jsou jiní nebo že mají jinou kulturu,přesto že jich tady je jako máku. Jedinej důvod je že nás svým chováním neomezujou. Někteří cikáni si klidně přinesou sedačku do čekárny a tam se válej jako ve svém obýváku ,kradou ve skupinách, demolujou státní byty a řvou v dopr. prostředcích jako by tam byli sami. Zkrátka jestli je rasizmus to že mi vadí jejich zmiňované aktivity , nestydím se za to.
0/0
18.12.2002 6:51

Dana

vesele vanoce vsem lidem ruznych ras a narodnosti
 v USA na diskoteku prijdou lide ruznych ras a nikoho to ani neprekvapi, melo by to byt tak vsude na svete, vsichni jsme jen lide, tak o co jde?
0/0
18.12.2002 5:16

bláboš

do ameriky jsezdí lidi za příležitostí. do ČR pro sociální příspěvky, tak je to.
0/0
18.12.2002 12:36

Najdete na iDNES.cz