Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ruce pryč od milostí

Je-li pravda, že policie provádí jakési vyšetřování ve věci udělování milostí v době prezidentství Václava Havla, je to pořádný důvod ke znepokojení. První otázka je, do čeho všeho chce policie v této zemi ještě vrtat. Žádné zákonné důvody či podmínky k udělování milostí nebo jejich porušení neexistují. Milost je zkrátka milost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lurtz

Machacku, machane, co jsi to napsal ...
Tak premyslim nad tim, proc tim clankem tak silna obhajoba Havlovych nohsledu, kteri jsou nyni podezreli, ze Havlovi podstrkovali zkreslene posudky odsouzenych. Nevidim tedy zadny duvod, proc by toto nemelo byt prosetreno.
Havel udelil milosti za dobu sveho pusobeni pres 2000, coz je cca. 100 za kazdy rok. To jsem samozrejme nepocital jeho amnestii pri jeho nastupu do funkce. To bylo radove vice a urcite ne politickych.
Udelovane milosti vypadaji navic mnohdy podivne. A bud je to nejaky svyndl a nebo velmi zkreslene (nebo ucelove) informovani ze strany medii. Tak ci tak spornych pripadu je dle meho hodne na to, aby se to nechalo bez prosetreni.
Uz bylo na case.
 
0/0
14.12.2002 10:37

Jiří Kolář, Pardubice

Jenom pár slov
Ano! Milost je (nebo spíše má být!) formou, kterou je naplňován duch zákona, na rozdíl od soudem preferované litery zákona. Má tedy napravovat nespravedlivý rozdíl mezi spravedlností a právem. Právě proto má nastupovat po právním řízení (tedy ex post) a nezasahovat již do jeho vlastního průběhu, jak nám často předvádí pan prezident Havel, svým zastavováním soudního řízení. Navíc, milosti musí napravovat vzniklé nespravedlnosti a ne porušovat  povinnost spravedlivého trestu. Například jasný případ Marty Chadimové, nebo omilostněné opilé řidičky, která zmařila v Pardubicích jeden mladý život. Argument, že by scházela doma svým dětem, těžko obstojí před faktem jí zaviněné smrti nevinného člověka. A způsobené ne nedbalostí, ale závažným  a vědomým porušením zákona. Prezident republiky podle zákona není ze své činnosti odpovědný. Ale to neznamená, že nemusí být zodpovědný! A není-li, je demokratický stát povinen dosáhnout nápravy. Třeba prověřováním způsobu udělování jeho milostí!
0/0
14.12.2002 1:13

Jakub Karásek

Milosti
K tomuto tématu,bych rád uvedl,že prezidentská milost je v některých případech jediná možnost,jak se rozumně vypořádat s nedokonalostí (v tomto případě drogového) zákona.Z lidského hlediska nikdo nemůže zakázat nemocnému člověku vypěstovat si pár rostlin konopí setého(marihuany) a tím si pomoci od utrpení provázeného Parkinsonovou chorobou.Tím se ale překračuje zákon,který zakazuje marihuanu,jakožto přestupní stanici k tvrdým drogám.O nesmyslnosti tohoto,některými politiky,veřejně prezentovaného názoru nemá cenu dlouhosáhle polemizovat.Tento demagogický názor rádi používají zejména zástupci KDU-ČSL,aby si zajistili preference u starší části naší populace. A dokud budou u nás fungovat takto nedokonalé zákony,tak bude mít prezidentská milost stále svůj nezastupitelný význam.Zákonu bylo učiněno za dost a přece nemocný člověk nebyl kriminalizován kvůli snaze pomoci si od bolesti. Karásek Jakub,Ostrava
0/0
13.12.2002 20:53

Josef

Re: Milosti
Já bych si vybral jiný příklad z těch zbývajících 1999ti.
0/0
15.12.2002 2:09

Jakub Karas

Re:Kam na hory?
Jakoubku, muj mily, nemocny bude kriminalizovan a ty to jako danatko (danovy poplatnik) budes muset zaplatit.
Hlavu vzhuru, tady nejde o milosti, tady jde o statni kriminalitu.
P.E.
0/0
15.12.2002 14:43

pu

autorovi
Hele soudruhu! Běž se vyprázdnit na Macháčkův palouk a nekecej o čem nic nevíš. Když někdo za úplatky prodává falešné posudky, tak je v pořádku, že to policie vyšetřuje!
0/0
13.12.2002 7:09

mickey@mouse.com

Re: autorovi
Hele soudruhu! Běž si hrát na svůj palouk a nemluv o tom, o čem nic nevíš. Prezident uděluje milosti na základě svého rozhodnutí. A je také na něm, jestli vůbec nějaký posudek chce nebo ne.
Pokud ti někdo tvrdí, že je možné si prezidentskou milost koupit - třeba tím, že mu "podstrčíš" falešný posudek - pak jsi akorát naivní kafka. I kdyby prezident omilostnil prostitutku s odůvodněním, že si myslí, že je panna, policii do toho nic není! Nemá totiž vůbec právo určovat, na základě čeho se prezident k milosti rozhodl.
0/0
13.12.2002 9:43

Samuel Hahneman

Re: Re: soudruhům
Similia similibus curantur.Prezidentovy zlociny a milosti budou omilostněny milostivým nástupcem.
Strýček Sam.
0/0
13.12.2002 19:59

Najdete na iDNES.cz