Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sebevražda Jospinové upozornila na eutanazii

Minulý týden odešla dobrovolně ze světa matka bývalého francouzského socialistického premiéra Lionela Jospina. Je to další blízký člověk významného politika, který si sáhl na život. Loni v létě zemřela vlastní rukou manželka bývalého německého kancléře Kohla Hannelore. Nedokázala už snášet svou nemoc - přecitlivělost na denní světlo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Libor

Vážená redakce,
 uvítal bych, kdyby jste blíže vysvětlili zrušení příspěvků Karkulizny. Byly snad poněkud syrové v některých výrazech, ale takový je zřejmě konec života mnohých lidí. Osobně se domnívám, že spíše vadila upřimnost a konkretnost její výpovědi. Osobní prožitek, proti kterému se nedá nic namítnout a jaksi se nehodí autorovi článku. Dlouho jsem tak silný příspěvek nečetl.  
0/0
13.12.2002 15:14

karkulizna

Re: Vážená redakce,
... svoboda projevu .....
registrovana uzivatelka karkulizna@email.cz
0/0
13.12.2002 18:11

předseda

Re: Vážená redakce,
Jo Libore, to máš těžký s těmi cenzory - já i mnoho pravidelně diskutujících zde jsme se už na tohle téma vyjadřovali mnohokrát a výsledek žádný... Někdy si prostě říkám, že ti cenzoři musí asi vykazovat nějakou práci, a používají k tomu asi generátoru náhodných čísel... Prostě některé zajímavé a na úrovni příspěvky se tady holt zruší - třeba jen kvůli nějakému "okrajovějšímu slovíčku", kdežto některé vulgárně-nenávistné, rasistické apod. se tady dál vesele nechávají... Ať se už s tímhle ti cenzoři jdou bodnout... Jak se jinak vede - doufám, že jsi obdržel toho mýho maila ?
0/0
13.12.2002 20:41

karkulizna

Pro ty, co rikaji ano
....ne vsichni umirajici si preji smrt....
0/0
12.12.2002 20:21

entler

Vy všichni,kteří chcete euthanasii,nechť je po vašem,ovšem provádějte si ji SAMI!Zabijte si vlastní matku,otce,či vlastní dítě.Žádného lékaře nemůžete přinutit k aktivní euthanasii!Nedokážu si to v praxi vůbec představit.Nejsem žádný náboženský fanatik,ovšem některé výpady proti Bohu jsou tady tak ubohé,že svědčí o úrovni i vzdělání těchto pisatelů.
0/0
12.12.2002 9:20

Vul

Re:
Na toho tveho boha ti zvysoka seru...
0/0
12.12.2002 9:50

entler

Re: Re:
Nomen omen.
0/0
12.12.2002 9:57

Betka

Re:
Myslím, že směšujete problémy. Nejde o snahu zabít druhého člověka, ale o možnost jedince rozhodnout o vlastní smrti. Pokud by moje utrpení přesáhlo únostnou mez, nebyla šance na změnu k lepšímu, i když třeba jen krátkodobou a po zralé úvaze jsem se rozhodla, že takto už nemohu žít, myslím, že bych měla mít možnost žádat smrt. A pokud bych nebyla schopná to zajistit sama, tedy asistovanou. Chápu, že k tomu nikdo nemůže nutit lékaře, pokud se příčí jeho přesvědčení, ale doufám, že někoho ochotného bych našla....
0/0
12.12.2002 15:06

karkulizna

Re: Re:
Jakakoli bolest se da z 99% utist.... tva kratkodoba zrala (?) uvaha je pouze strachem ze smrti a umirani... strachem z neznama... co je unosna mez utrpeni?
0/0
12.12.2002 20:18

K

Re:
ja bejt doktor kterej dokaze bezbolestne navzdy uspat trpiciho, ktery o to zada. tak to udelam. a jestli by mne v tom mohlo zastavit vedomi ze podle nekterych bych za to mohl jit do pekla ? rozhodne ne. risknul bych to, protoze verim ze to tak je spravne.
0/0
13.12.2002 16:01

Libor

Můj
názor je, že důstojnost člověka nespočívá v tom jak na tom lidsky je. Každý se můžeme změnit ve "slintajícího idiota" jak říká jeden z předřečníků. Lidskou důstojnost máme zakotvenu v Bohu. Člověku ji nelze dát do rukou. Nebo to dopadne zle. Poučme se z historie. Jednomu se nebudou líbít umírající, jinému postižení nebo černoši a jiný uzná za vhodnou pro život pouze vlastní rasu. Ostatní bude likvidovat buď bez okolků nebo vytvoří takovou atmosféru ve společnosti aby se označení sami rozhodli nepřekážet. 
0/0
12.12.2002 8:09

Human

Re: Můj
Co je důstojnost náboženského fanatika - míň, než tchoří trus. Tvá důstojnost ti umožňuje dívat se na vlastní matku, jak se pomočuje bolestí a ten vypečený sadistický zmetek, kterému se klaníš, tě odmění ? Já jsem svobodný člověk, ty otroku 2000 let starých keců. O svém jednání rozhoduji sám, a pokud se mi postavíš do cesty, slintajícího idiota z tebe udělám s potěšením. Ze srdce ti přeju pomalou a bolestivou smrt, aniž by ti kdokoliv pomohl.
0/0
12.12.2002 9:01

Libor

Re: Re: Můj
Důstojnost náboženského fanatika je úplně stejná jako Vaše důstojnost. Až to pochopíte, budete dospělý a budete schopen o sobě rozhodovat.
0/0
12.12.2002 11:56

A

Re: Re: Můj
Pardon, ale jako fanatik na mě působíte spíš vy...
0/0
12.12.2002 15:32

Human

Pro Libora i toho inteligenta, co se podepisuje "A"
Důstojnost věřícího je v mých očích a podle mého vlastního soudu taková, pro jakou se rozhodnu - nevadí mi víra v jakéhokoliv boha, protože na člověku hodnotím primárně schopnost se kvalitně rozhodovat. Naopak v pokřivené realitě dokonalého uctívače jakéhokoliv "písma" budu vždy maximálně "blahoslavený chudý duchem", v tom lepším případě, samozřejmě. V tom horším případě budu prokletý chudý životem. Jestli si ty tupče nejsi schopen přečíst ani vlastní propagandu (bibli), tak se zeptej nebližšího vykladače slov toho, koho uctíváš: "miluj bližního svého" - to neznamená "NECH HO UMÍRAT V BOLESTECH A KOUKEJ SE NA NĚJ", to znamená "POMOŽ MU JAK DOKÁŽEŠ" v těžké chvíli tím, co TY stanovíš jako nejlepší - a jestli z toho máš strach, tak drž hubu a nepleť se mezi skutečné lidi, nevědomý hlupáku.
0/0
12.12.2002 17:18

předseda

Re: Pro Libora i toho inteligenta, co se podepisuje
Aha - takže pokud Vy vykládáte "miluj bližního svého" tak, že mu v žádném případě nechcete či nemůžete způsobit žádnou bolest, pak se ptám - až budou třeba Vaše děti nemocné, tak jim odmítnete k uzdravení dát léky či injekci proto, že to není příjemné nebo že to bolí - a že by jste je pak "nemiloval" ? A ještě by jste taky mohl vysvětlit, proč bych měl věřit zrovna Vašim osobním názorům či teoriím, než "jakémukoliv písmu" ?
0/0
12.12.2002 22:16

Human

Re: Re: Pro Libora i toho inteligenta, co se podepisuje
Jste natrvdlý ? Já nemluvím o likvidaci chřipky usmrcením nositele, já mluvím o rozhodnutí pomoci trpícímu vhodnou formou a neodmítat některé možnosti jenom proto, že je to napsané v nějaké knížce. Co se týče poslední věty - k ničemu Vás nenutím, podle svých názorů se rozhoduji sám. Vy se podíváte do bible, která Vám řekne co smíte a co ne, já se rozhodnu na základě svých zkušeností (nebo se podívám do literatury, když zkušenosti chybí). Jaký je rozdíl mezi tupostí Jehovisty, který nechá umírat své dětí, jen aby neporušil "božský" zákaz transfuze (nepojíš krev) a křesťanem, který nechá svého bližního trpět hůř, než zvěř, aby neporušil zákaz stejného kalibru ?
0/0
13.12.2002 7:51

předseda

Re: Re: Re: Pro Libora i toho inteligenta, co se podepisuje
Milý Humane - nebudu zde komentovat správnost či nesprávnost toho, co dělají či nedělají zrovna Jehovisté - nicméně spoustu pro Vás nepochopitelného jednání lze prostě vysvětlit tím, že život se smrtí nekončí, ale pokračuje. Takže například - pokud Vy někoho "vysvobodíte" eutanásií, tak se ptám, jak víte, že je to skutečné vysvobození - a že po smrti nemůže přijít do místa s ještě větším utrpením, které by třeba nebylo, kdyby se ta eutanásie neuskutečnila ? Prostě každý máme danou určitou míru utrpení na tomto světě, kterému prostě nikdo neunikne, ani "eutanázií" - vzhledem k tomu, že život a existence pokračují i po smrti a jsou věčné. A s tím "podíváním se do Bible" to taky zjednodušejete, ono chápat správně Bibli vůbec není zase tak jednoduché, že by se tam stačilo jen "podívat" a měl bych odpověď na každou otázku... Ale to je zase velice obsáhlé téma. S tím co popisujete - nechat trpět bližního jako zvěř abych neporušil přikázání - tak nic takového v Bibli nečtu, naopak mám bližnímu co nejvíce se snažit pomoci, ale řešit to tím, že ho zabiju, to taky zase ne. Možná, že každý, kdo nějaké takové utrpení přestál a byl dál živ, by Vám řekl, že je rád, že žije a že jej nikdo "z milosti" nezabil... Jinak ale musím říci, že jste mě překvapil slušností Vaší reakce - já na základě některých Vašich výše uvedených jsem to čekal o dost horší.
0/0
13.12.2002 20:33

Libor

Re: Pro Libora i toho inteligenta, co se podepisuje
Humane, v Bibli je také psáno nezabiješ. Jinak to Vaše sousloví "na člověku hodnotím primárně schopnost se kvalitně rozhodovat" je velice problematické. 1. Kdo Vám dal právo hodnotit druhého člověka. Myslím kvalitu jeho života, jeho lidství, ne to jestli má ty nebo ony znalosti. 2. Kam jste zařadil ty, kteří celý život nebo v některých jeho obdobích nemají "schopnost" se rozhodovat. Malé děti, některé staré či nemocné lidi, postižené. 3. Kdo rozpozná kvalitu rozhodnutí vlastních, ne tak cizích? Vy? Kolik je Vám let?   
0/0
13.12.2002 7:40

Human

Re: Re: Pro Libora i toho inteligenta, co se podepisuje
V každém zákoně, i v tom "Starém" je pamatováno na nejvyšší nouzi. Z určitých okolností je možné zabít a nikdo Vám nic nevyčte. Ad 1) - dal jsem si ho sám, měl bych se někoho ptát ? A koho ? Ad 2) - Ti, kdo se nemohou rozhodnout svobodně zemřít, tvoří samostatnou kategorii, skutečně. Ale o nich nemluvím, jde mi o ty, kdo do takové kategorie nepatří. Ad 3) - Každý by se měl snažit rozhodovat se na základě skutečností, svých zkušeností a znalostí a nepodřizovat se výhradně tomu, co kdysi si dávno myslel někdo jiný. Je mi - nepovím. Řekněme, že na čáře života jsem zhruba uprostřed.
0/0
13.12.2002 8:01

Libor

Re: Re: Re: Pro Libora i toho inteligenta, co se podepisuje
Humane, ve stáří jsme na tom tedy zhruba obdobně. Zabít je skutečně možno, ale myslím že pouze v sebeobraně. K Ad 1) - pozor na to, právě mnozí diktátoři si sami udělují právo soudit druhé. Ad 3) - souhlasím celkem s touto formulací. Sám v ní připouštíš, ohled na "dědictví otců". Jednotlivec nemá zkušenosti se všemi problémy světa. Já ani Vy s eutanazií nemáme osobní zkušenost. Takové zkušenosti bývají pouze jedenkrát za život, takže se podle nich nelze řídít.  
0/0
13.12.2002 15:06

karkulizna

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
11.12.2002 23:11

GhorX

Re: Ne
Necháváš lidi strašlivě trpět, i když jim můžeš pomoci. Jsi hyena, lidský zmetek a odpad. Nic víc, nic míň. Nebo možná míň.
0/0
11.12.2002 23:39

Evik

Re: Re: Ne
Zmetci a odpad jsou lidi, kteří své příbuzné a blízké doslova odloží a ještě se rozčilují, že v léčebnách dlouhodobě nemocných a podobných zařízeních není dost míst. Kdybyste měl aspoň jednou v životě možnost do takového prostředí vstoupit, NIKDY byste si nedovolil pečovatelky, sestry a doktory takhle nazvat. Jste chudák.
0/0
12.12.2002 13:09

GhorX

Re: Re: Re: Ne
S první větou naprosto souhlasím. K té druhé a třetí: měl jsem tu příležitost a vím, co to znamená - právě díky tomu neuznávám naprosto žádná pravidla typu "nezabiješ". Hnusí se mi *tvorové*, kteří odmítnou pomoc trpícímu kvůli tomu, že nedokážou překonat své předsudky. Jde o výjmečné případy, já vím, ale existují - a není možné je ignorovat. Psa, který trpí a není mu pomoci, toho bezbolestně utratíte. Vlastního otce necháte trpět. Nezabiješ. Jasně.
0/0
12.12.2002 17:35

A

Re: Re: Ne
Co je to , proboha , za trapný výlev?! Obvinit někoho, kdo pracuje s těžce nemocným z toho, že je hyena,když jim večer nedá místo utišujících prášků cyankáli? Že to nejdeš dělat sám, když jsi tak zatraceně dobrej! Nic víc a nic míň.
0/0
12.12.2002 15:38

karkulizna

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
12.12.2002 20:16

Libor

Re: Re: Re: Re: Ne
Beze slov souhlasím. Až mi běhá mráz po zádech. Děkuji za povzbuzení.
0/0
13.12.2002 7:53

K

jen sobec by mohl nesouhlasit
ja vam na naky zneuzivani z vysoka seru. to se prece musi dat vyresit i jinak.
tim ze date od toho ruce pryc se zodpovednosti za to ze kazdym den vaseho vahani je jen u nas vykoupen utrpenim tisicovek lidi nezbavite.
ja v boha verim. a pokud se nepletu a on opravdu existuje. tak vam vasi necinost doufam pekne spocita.
0/0
11.12.2002 22:09

jiri fridrich

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
11.12.2002 23:13

PK

Kdo by mohl nesouhlasit?
Ze zkušenosti v rodině vím, že eutanázie může někdy být obrovským vysvobozením - můj táta měl rakovinu mozku, věděl, že umře, ale lékaři ho v podstatě přinutili žít o tři měsíce déle a vytrpět si svoje až do nepříjemného konce. Zážitek, kdy se vám repsektovaný otec postupně mění ve slintajícího "idiota", mě bude provázet celý život. Nechápu, proč někdo může být proti dobrovolné eutanázii (mám na mysli normální racionální důvody). Třeba u nás jsou to zejména lidovci, kteří si tím chtějí udržet svoje konzervativní katolické voliče. Ale já jsem, do pr...., ateista a nevím, proč by o mém životě měla rozhodovat menšina společnosti. Pokud se oni ocitnou v takové situaci, nikdo je nenutí, aby eutanázii podstoupili. Proč v tom brání mě? Svým psům dopřáváme větší milosrdenství než sobě. Kdokoliv v tomhle světě, kdo má pocit, že má poslání - Al-Kajdou počínaje, přes ekology až po katolíky - bere za samozřejmé, že může omezovat svobodu a práva ostatních. Docela bych přivítal, kdyby si legalizaci eutanazie nějaká strana vzala za své. To je snad jediný případ, kdy bych byl ochoten se veřejně angažovat.
0/0
11.12.2002 18:09

.

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
11.12.2002 18:16

Muki

Re: Re: Kdo by mohl nesouhlasit?
V tom je ten problem, jak zajistit, aby se to nezneuzivalo? Prikladu je na to dost i nyni, kdy je to zakazano, coz teprve pak. Zvlaste kdyz neustale rostou naklady na leceni a pojistovny budou stale vice tlacit na doktory, aby usetrili.
0/0
11.12.2002 18:25

richard

Re: Re: Kdo by mohl nesouhlasit?
právě v tom, co píšeš je jádro problému, společenské klima NIKDY nebude na úrovni, aby zdraví lidé směli rozhodovat o tom, který konkrétní člověk má "právo na důstojnou smrt" - zvrhne se to podobně jako dnes v Holandsku na barbarské, sprosté, cynické a chladnokrevné vybíjení bezmocných starých, osamělých a nemocných osob po tisících...pojišťovny ušetří za léčbu a moralisté nadále budou odmítat opiáty pro těžce nemocné, pod záminkou "návykovosti"...šílený svět
0/0
12.12.2002 7:15

jiri fridrich

Re: Kdo by mohl nesouhlasit?
nemuze nez souhlasit.....je neuveritelne, ze nejakej nabozennskej fanatik v parlamentu zablokuje jakoukoliv snahu o "hezkou" smrt, vzdyt si to preci kazdy prejeme cely zivot, at je to rychle, bezpolestne a nejlepe ve spanku a pekne prekvapit
0/0
11.12.2002 23:18

Evik

Re: Re: Kdo by mohl nesouhlasit?
Víte, že mě nikdy nenapadlo PŘÁT SI smrt, jak ji popisujete? Když už vyjadřujete svůj názor, tak mluvte za sebe, prosím.
0/0
12.12.2002 13:04

Evik

Re: Kdo by mohl nesouhlasit?
Mám stejnou zkušenost, ale vím naprosto určitě, že moje sestra, která půl roku JEN trpěla, by se nikdy nevzdala, i když jí bylo čím dál hůř, pořád se chtěla uzdravit. I když už věděla, že to nepůjde. Prostě chtěla a vím, že se ze všech sil snažila zbavit té hrozné nemoci. Je to rozhodnutí každého člověka, každý jsme úplně jiný a dokud v takové situaci nebume sami, nemůžeme ani zdaleka vědět, jak bychom se rozhodli. Ale ta možnost by tu být měla. Ovšem už teď existuje i možnost odmítnout podáváné léky, nepřijmout nabízenou lékařskou pomoc...
0/0
12.12.2002 12:59

A

Re: Kdo by mohl nesouhlasit?
To je ,myslím, trochu zjednodušené. není to přece zdaleka jen otázka víry. Je to otázka morálky jako takové, náročná otázka právní a lékařská. Možnost zneužití je velká. Osobně jsem pro, ale to neznamená, že z toho nemám strach. U toho psa je to jednoduché - hlavně proto, že se nikdo neptá, co na to sám pes, že.
0/0
12.12.2002 15:44

Najdete na iDNES.cz