Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Fenomén lyžování?!

Stále se mi to nedaří pochopit. Stojíme jako lidstvo před největší dějinnou výzvou, výzvou k uvědomělé skromnosti, nebo se nic tak moc neděje, pár povodní, nějaká změna klimatu nám je ukradená a my se chováme jako typičtí členové civilizace v posledním tažení před svým pádem? Kdo si jednou přečetl něco od Koháka, Gorea, Kellera či jiných představitelů hlubinné ekologie, ten nemůže pochybovat o tom, jak zhoubné návyky nám dnešní konzumní orientace vštěpuje. Patří mezi ně i dnes velice módní a neustále protěžované lyžování. Je to snad tím, že v médiích se nenajde ekologicky gramotný člověk, nebo je tlak vlekařů a prodejců vybavení tak silný, že za chvíli budeme národ líných tlustých lidí, co se vozí nahoru dolů jak cvičené opice?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ondřej Karchňák

Budoucnost?
S článkem plně souhlasím. Jen snad pouhý ohled na budoucí generace mne poněkud zaráží. Jsme snad jedinými obyvateli této planety? Samozřejmě, že  ne, sdílíme ji s mnohoma jak živočišnými, tak i rostlinnými kulturami, které mají stejné (možná větší) právo tu existovat. Jsem vášnivým milovníkem snowboardingu a přiznávám se, že je v našich řadách většina těch, kteří si důsledky některých svých boardových aktivit neuvědomují a naopak je v některých případech záměrně porušují. Kromě snowboardu se však úzce zajímám i ekologii a možnosti jak jí pomoci a tomu přizpůsobuji i zimní sporty. Myslím, že kdyby se milovníci zimních sportů jen trošku zamysleli, začali využívat střediska vyhraněná pro jejich koníčky a také respektovali sněhové podmínky, pak by se úroveň zatížení značně snížila! Samozřejmě, další problematika jako je globální oteplování s návazem na spotřebu ropy je téma velice široké a předmětem delší diskuse! Tak například, co tankery?
0/0
18.12.2002 8:04

Michal Novotný

Petr nebo Petra?
Přivítala bych... Petr Mašek
Názor samozřejmě zajímavý, ale tak trochu nevím, jestli to Petr Mašek opsal od kamarádky nebo je to jen chybka.
0/0
10.12.2002 13:33

mickey@mouse.com

Vše je špatně?
Součástí aktivity libovolného žívého organismu je přeměna svého prostředí k obrazu svému. Dělají to rostliny, živočichové i lidi od nepaměti. Strach před technologiemi dnes vytváří umělý spor mezi ekologií a pokrokem.
Neobhajuji konzumní způsob života. Každý život by měl být naplněn nějakým vznešeným cílem. Ale na druhou stranu jen civilizace a pokrok nám uvolňuje ruce od boje o přežití k těm vznešenějším cílům!
Lyžování skutečně mění krajinu v přelidněné a malé Evropě. Tvrdit, že je to špatně je asi stejně oprávněné, jako tvrdit, že je špatné stavět domy. Obojí má dopad na životní prostředí. Obojí má také dopad na kvalitu lidského života.
Podle mého názoru je nesprávné chránit životní prostředí na úkor našeho pohodlí!!!  Jediná lidsky, filosoficky a ekologicky možná cesta je ta, kterou lidstvo jde: používat technologie ke svému prospěchu a nechápat životní prostředí jako nadřazené našim potřebám.
0/0
10.12.2002 11:39

Michal Novotný

Re: Vše je špatně?
No je tady "drobný nedostatek", který by se dal asi nejvýstižněji vyjádřit větou "Životní prostředí (alias příroda) se bez člověka obejde, člověk bez životního prostředí ne". Co na to říká ta lidsky, filosoficky a ekologicky možná cesta?
0/0
10.12.2002 13:35

Najdete na iDNES.cz