Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Čechy čekají první 'eurovolby'

Po letošním supervolebním roku si Češi od volebních uren neodpočinou ani v následujících letech. Příští rok je čeká referendum o vstupu Česka do Evropské unie, o rok později by pak měli volit zástupce do Evropského parlamentu, přesněji 14. a 15 června.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Václav Novotný

Úcta k demokratickým institucím
Volby do Evropského parlamentu budou  významným mezníkem v historii naší demokracie. Není to tak dávno, co se nám o svobodných volbách nebo o účasti na volbách do evropských institucí jen snilo.  Na tom nemění nic skutečnost, že v EP mají významné slovo konservativní zastupitelé a dokonce zastupitelé požadující revizi výsledků druhé světové války. Právě proto je důležité, aby tato revizionistická lobby měla protiváhu v našich poslancích. Ti snad budou moci  zastupovat naše zájmy  důrazněji, než tomu bylo ze strany našich vlád v minulosti. Je nutné mít na zřeteli, že podle smluv z Nice, bude při hlasování v EP přijat většinový systém, což by mohlo přinést značné problémy právě v otázce požadavků na revizi poválečného uspořádání v Evropě. EP již přijal v roce 1999 resoluci, požadující zrušení poválečných dekretů presidenta Beneše, což představuje nebezpečný precedens - mohli bychom se totiž dočkat nového Mnichova. Kdyby němečtí poslanci neodešli z Československého parlamentu v roce 1938, nebylo by nutné vládnout v následujícím dlouhém období pomocí presidentských dekretů a  němečtí poslanci by mohli sedět v našem parlamentu dodnes. Toto je zároveň memeto pro ty, kdo podceňují roli demokratických institucí v moderní společnosti. "Věci budou takové, jak lidé rozhodnou, aby byly". J.P. Sartre. K tomu slouží právě  demokratické instituce , jako je Evropský parlament. Budeme li tyto instituce zlehčovat nebo podceňovat, může se to krutě vymstít.  Náš relativně malý podíl na demokratické většině v EP bude mít větší význam, než bude počet našich hlasů. Můžeme totiž Evropě připomínat, jak vlastně došlo k tragédii druhé světové války a proč je poválečné uspořádání právě takové, jaké je. Václav Novotný, Praha 4, Krč, Kukučínova 1147 .
 
 
0/0
5.12.2002 15:57

denniswelt@hotmail.com

Eurovolby
Je zajimave,ze ti co maji nejmensi znalosti,mluvi nejvice.
0/0
5.12.2002 6:10

Věra

Re: Eurovolby
Vždy tomu tak přece bylo. PRÁZDNÝ PYTEL - NEJVÍC DUNÍ!!!
0/0
5.12.2002 9:52

Pepik

Re: Re: Eurovolby
nemá to být SUD
0/0
5.12.2002 14:16

Lukas

Re: Re: Re: Eurovolby
Ne, ne. Veře duní pytel.
0/0
5.12.2002 16:06

Antivseho

Vazeny gro i lsd
toto je vseobecne znamo. EU CR neprinese, krome negativ, nic pozitivnejsiho, nez tech 20-22 poslaneckych kresel v EU parlamentu. A uz si na to brousi zuby spousta "poslancu". Je to "parkinsonuv zakon". Dolni snemovna = 200 neschopnych zakonodarcu + horni snemovna = 82 schopnejsich posuzovacu neschopnych poslaneckych zakonu +++ 22 nadnarodnich poslaneckych vysvetlovacu, proc to nejde. To preci fungovat musi. Proto, vsichni jednohlasne pro EU.
0/0
5.12.2002 3:38

Věra

Re: Vazeny gro i lsd
A já se přihlásím dělat jednomu tomu poslanci v EU PINČLA, budu mu nosit denně tašku do práce a zpět. PŘECE TO NEBUDE CHUDÁK TAHAT SÁM. Jsem trénovaná, nakupuji knihy a už jsem jich navezla tuny... Fakt se přihlásím na takový flek a věřím, že budu mít víc, než teď a to mám maturu...
0/0
5.12.2002 9:54

Antivseho

Re: Re: Vazeny gro i lsd
Ano, tady pani Vero sanci vidim. Budou potrebovat nejen Vas (jako nosice tasky), ale i sofera a auto, sekretarky (alespon dve), tajemnika, najemny byt prislusne velikosti vcetne sluzebne, poradce v poctu minimalne 5 (tlumocnik, na evropske pravo, na ekonomiku, na finance, na bezpecnost), spojovaciho agenta na informace o deni v CR, zalozni kancelar v Praze (nekde pobliz parlamentu) s dalsimi dvema sekretarkami, tajemnikem, tiskovym mluvcim.....
0/0
5.12.2002 21:24

Najdete na iDNES.cz