Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Obchody zastaváren posoudí poslanci

Návrh pražských zastupitelů na zpřísnění obchodování v zastavárnách budou posuzovat poslanci. "Vláda k němu zaujala neutrální stanovisko. Znamená to, že návrh na úpravu živnostenského zákona jde bez dalších změn do parlamentu," řekl iDNES Jindřich Marek z tiskového odboru vlády. Město chce úpravou zákona zamezit bezproblémovému prodeji kradených věcí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

GhorX

Už slyším tu diskuzi
Tlustý: Rozhazovačná politika ČSSD způsobuje růst počtu osob, které nemají potřebu pracovat a svůj příjem doplňují krádežemi. *** Gross: Pan kolega zapoměl, že zákon o policii byl významě novelizován v době, kdy jeho strana byla u moci. Základním problémem jsou malé pravomoce policie. *** Svoboda: Je to vážný problém, vyžadující ucelené a vyvážené řešení. Tato situace nás trápí již dlouhou dobu. *** Marvanová: Přislušnou novelu zákona jsem navrhovala již v roce 1998, byla však zamítnuta poslanci ČSSD a ODS. *** Grebeníček: Je nutné opět sblížit rozvírající se sociální nůžky, nejlépe formou progresivního zdanění nepoctivých milionářů, tyjících na úkor pracujících. *** ...
0/0
3.12.2002 0:08

Júlinek šíšal

próč enem sastáfárny?
bes-tomfcí kratou, úře-tnící kratou, cikání kratou, pó-slaneč.cí ktratou, šifnostníci kratou, poliši kratou, po-tnika-téli kratou, fojcli kratou, sám-jest-nancí kratou, fláta krate, partáje kratou, pes-partijní teš.....je tu njěkto, któ fakt nyc-kráte? A toť čížkofska cifilissáce rosfíjejícícho se kápitalismosocialisma, kterou prje fi fši mýti póf-finosť upránit próti sfjětofímu slu, ápi práfta a milofaňí sfí-těši-lo nát leší a nycná-fistí, nojo, éjprf sápo-třepí n@fí méno: číšskí sloťějskí res-puplík.
0/0
2.12.2002 21:46

Mrvka

Já jsem pro navrhované řešení. Tak to fungovalo za totality, tak proč to neopřevzít do dnešní právní úpravy.
Zejména bude zajištěna ochrana údajů osob a Policie bude mít perfektní přehled. Prostě, když určitá část obyvatel provádí trestnou činnost, tak opatření musí postihnout všechny. Blahopřeji a očekávám, že návrh projde. Ještě bych podal pozměňovací návrh v tom směru, že každý kdo by chtěl něco v zastávarně prodat, tak by si musel přinést potvrzení od místní policie, že věc byla z kontrolována v evidenci kradených věci s negativním výsledkem. A bylo by po krádežích.
0/0
2.12.2002 19:22

Pavel

Zastavárny jsou zloději.
Zastavárny jsou státem tolerované výkupny nakradeného zboží. Ukradli mi elektronářadí, měl jsem podezření na jednoho člověka. Zboží jsem našel v zastavárně, sdělil jsem jim, že jde o kradené zboží, nechtěli mi ho vydat, že musím nejprve na policii. Požádal jsem je aby ho neprodávali a šel na policii, kde jsem oznámil co se ztratilo, kdo to ukradl a kde je ukradené zboží. Zloději někdo okamžitě po mém odchodu volal do práce, ten oznámil, že mu není dobře, šel do zastavárny a část kradeného zboží vykoupil. Naštěstí neměl peníze na všechno a dvě věci tam nechal. Zbývající dvě věci tam policie nalezla. Když jsem chtěl po zastavárně vysvětlení, proč prodali moje věci, když věděli, že jsou kradené, tak se mi vysmáli, že jsem si to neměl nechat ukrást. Zloděj dostal od soudu podmínku, zastavárna neměla sebemenší problém. Pro ilustraci zloděj dostal za uhlovou brusku od zastavárny 300 Kč, zastavárna ji prodávala za 900 Kč. Podle mne je zastavárna větší zloděj. Na začátku letošního roku mi někdo ukradl z auta věci za 15tis. Kč. Na polici jsem po předchozích zkušenostech ani nešel. Neměl jsem chuť poslouchat kecy, že v autě se nesmí nic nechávat a vidět otrávený ksichty, že zase musí něco sepisovat. Takových lidí je asi více a proto může policie vykazovat snižující se zločinnost.
0/0
2.12.2002 18:33

fojt

Islám
ke kterému pomalu, ale jistě směřujeme pomocí pseudohumanistických zákonů má jednoduchou metodu - zlodějům seká ruce. Myslím, že bychom tuto část šaríi mohli v předstihu zavést - až šaría přijde, nebudeme tak překvapeni :-(.
 
0/0
2.12.2002 18:04

Inkvizitor1

Jen jestli to nebude škoda zrušit
Nyní když člověku něco ukradli mohl obejít bazary a koupit si to zpátky. Jak to teď budu hledat ?
0/0
2.12.2002 17:46

dad

To jsem zvědav,
co páni poslanci zase vymyslí. Mohli by už rovnou začít dělat novelu toho, co teprve připravují - ušetřili by si čas. Jinak zase asi jako obvykle ukáží, jak jsou mimo realitu života. Nevím, proč požadovat záruční list nebo účet. Obojí se dá také snadno získat. Paragon si může vyrobit kdokoli - stačí si nechat jen zhotovit razítko. Já osobně si myslím, že omezení doby prodeje je dobrá věc, ale nepovede moc k úspěchu. Pomůže jen represe vůči zlodějům - k čemu je policie, která i když někoho chytne, tak stejně ho hned pustí, aby zloděj mohl dále pokračovat ve své činnosti. To je otázka zákonů a trestního práva. Pomohlo by i třeba maximální ztížení prodeje kradených věcí. Pod tím bych rozuměl nejen, že se omezí prodejní doba, ale že takové atraktivní věci jako autorádia, mobilní telefony, jízdní kola a fotoaparáty by se vůbec nemohly v bazarech prodávat. To jsou totiž nejsnáze dostupné věci, které se dají ukradnout. A každý zákazník, který si některé tyto věci kupuje jaklo nové, by byl už při koupi srozuměn s tím, že to nikdy přes bazar neprodá. Navíc by v bazarech měly být časté kontroly policie, finančního úřadu a živnostenského odboru. Pokud se ovšem nezmění od základu legislativa, včetně trestního práva, tak jsou všechny tyto úvahy bezpředmětné. 
0/0
2.12.2002 16:47

Nazdárek

No konečně . . .
ještě bych k zástavárnám přihodil bazary a sběrné suroviny!!!!
0/0
2.12.2002 16:32

kuratko

No konečně!
Zírám, že se konečně někdo možná pokusí řešit to svinstvo co se zcela legálně páchá před našima očima. Kde jinde asi skončilo naše kolo ukradené 1 den před Štědrým večerem, než v zastavárně. A těch strašným týpků co se motá okolo, na to se nedá dívat! Snad se už konečně zákonodárci poohlídnou po civilizovanějších zemích a dají to do pořádku!
0/0
2.12.2002 14:37

Citizen of EU

Bankovni ucet?
Nebylo by spatne navrhnout veskere platby pres bankovni ucet- znamenalo by to dodatecne overeni identity.
0/0
2.12.2002 13:47

k@sper

Na bazarčíky!
Vlastně proč tento počin mající snahu vše napravit,odsuzovat. Bazarčíci byli vždy zloději a lumpové a dnes tomu není jinak. Krásný den Kasper.
0/0
2.12.2002 12:59

Ape

A co sběrny ?
A sběrny druhotných surovin jsou o něco lepší ? To je bohužel ukázka myšlení současných "tvůrců" právních norem - zaplácávat dírky a tak to bude pořad dokola.
0/0
2.12.2002 12:44

Karel 4

No jo
Jako obvykle. Na malé lumpy se vždy bič najde. Kdy dojde na ty miliardové lumpy. Vlastně to je blbost. Ti bazary nepotřebují, ti sponzorují velké politické strany---
0/0
2.12.2002 12:21

Petr

řešení pro zloděje - opatřit si falešný průkaz
Případnou změnu legislativy zloději jednoduše vyřeší tím, že si podpůrně ukradnou i cizí občanku.
0/0
2.12.2002 12:10

Kroup

No to je objev
0/0
2.12.2002 11:49

Franta7

Já to můžu potvrdit.
Já to můžu potvrdit. Jednak proto že znám majitele bazaru i čorkaře osobně. Ukradnout a pod cenou v bazaru nebo zástavárně prodat a zmizet. Je to pravda. Ze soicálky se vyžít nedá.....
0/0
29.11.2002 13:50

xxx

Už aby ten zákon fungoval!!§
Už se těším až zase budou chmatáci nabízet čorky po hospodách a pasážích a ne v bazarech kde to vodnich koupí za 500,- a prodaj za 3000,-.
Už aby se nízké ceny vrátili i mezi nás.
 
0/0
29.11.2002 13:31

barbudo

:)
Občas taky projdu kolem takového nonstopu. Občas ho navštíví i policie. Pozná se to kupodivu podle toho, že z bazaru vyjdou dva opálení hoši a nervózně sledují ulici. Ještě drobné upozornění - asi taky máte doma šanon, do kterého pečlivě zařazujete návody a záruční listy s přišpendlenými paragony nových výdobytků své domácnosti. Až vás vykradou, budete se hrozně divit, ale zmizí i ten šanon. A v bazaru uvidíte třeba své video, které jeho nový majitel bude prodávat i se všemi doklady a tedy "naprosto poctivě" získané.
0/0
29.11.2002 9:32

Kery

No to je objev !!!
No to je opravdu objev, páni zákonodárci objevili Ameriku !! No kdyby ji tak skutečně objevili....Zkuste projít Žižkovem nebo Vršovicemi. Jsou ulice (a nejčastěji vedle oblastí s vyšším výskytem Romů - zvláštní, že ?), kde je několik zastaváren vedle sebe. A většina má otevřeno nonstop , jen naivkové a naši zákonodárci asi předpokládají, že ve dvě v noci tam běžně chodí slušní občané zastavovat  své legálně nabyté věci..
0/0
29.11.2002 8:29

Jan

Re: No to je objev !!!
A co teprvé Karlín či Libeň? Jen na Sokolovský jich bylo před povodněmi několik desítek
0/0
2.12.2002 22:04

Kulisek

K cemu je platne,
aby zlodej hlidal zlodeje. Kde se da vydelat, tam budou i policiste. Kdyz to ted policiste prehlizeji, tak to urcite nedelaji zadarmo!
0/0
29.11.2002 8:27

Tomáš

Kontroly
Kolikpak těch bazarů jede nonstop? Byl by tak velký problém umístit před každý z nich policjení hlídku? A nebo určit policejní hodinu (zavíračku)? Když to jde u hospod a mnohých diskoték, proč to nejde u bazaru? Proč se každý problém řeší novým zákonem?
0/0
29.11.2002 8:03

Kopačka

Písálkové
Kdybyste vy slavní písálkové a další, nebyli tak odtrženi od normálního života, tak byste zase teď neobjevili Ameriku
0/0
29.11.2002 7:37

marten

To je ale odhalení
0/0
29.11.2002 7:08

pepe

taky sem si koupil či spíše vzal vlastní autoradio z bazaru konkretně v Lysé nad Labem v kině (biografu)
0/0
29.11.2002 3:08

Kamil

Do bazaru už ani nemusíte
Minulý týden mi jeden opálený spoluobčan nabízel na parkovišti před Tescem v Letňanech videokameru za tři tisíce. Když sem nejevil patřičný zájem nabídnul mi mobil, pak to vzdal. Tři jeho kumpáni seděli v krémovém žigulíku opodál. Kdoví, co všechno by mi moh ještě prodat. Bohužel policajta vidíte jenom, když překročíte povolenou rychlost a to jen někdy. Takže tam možná budou i zejtra, pozejtří .... Bazary jsou pračka na kradený věci, ale i kdyby po nich někdo šlapal (což vůbec nehrozí), tak se zloději pouze posunou dál. Mimochodem Tesco jede nonstop, takže tam potencionální zákazník bude i v noci.
0/0
29.11.2002 0:27

Tomáš

Konečně!!!!
Konečně je napadlo, že tzv. čórky se prodávají policajtům před očima a téměř legálně. Je to normální pračka na kradený věci, stejně jako tzv. "burzy".
0/0
29.11.2002 0:18

Yari

Re: Konečně!!!!
Muzu podat vysvetleni jak to bezi v civilizovanych krajinach... Ne ze by se nekradlo, to se snad dela vsude, tezsi je to uz s prodejem kradeneho zbozi. Takze v civilizovane krajine kazdou koupenou vec majitel bazaru zapise i s identifikaci prodavajiciho /jmeno, bydliste, telefon a cislo ridicskeho prukazu/, vec se na nejakou dobu zalozi do "karanteny" a okamzite se jeji prijem hlasi na policii. Policie ma tyden na to, aby zjistila zda vec nepochazi z kradeze, kdyz tomu tak neni, uvolni ji do prodeje. Jak jednoduche, a jak ucelne. Totiz, krade se vecsinou s cilem kradenou vec prodat a ziskat za ni penize, jakekoliv. Kdyz se spravnym zakonem zamezi prodavani kradenych veci, urcite se snizi i pocet kradezi...
0/0
29.11.2002 2:33

Martin

Re: Re: Konečně!!!!
Hi,hi. A kde se tak deje? Ze to majitel hlasi hned na policii :-))  To by musel nejspis tak ze zakona hlasit kazdy obchod.  A rychle vydelane prachy nesmrdi nikomu. Vzdyt i majitel bazaru rad vydela. :-)) Kde zijete, to musi byt opravdu raj. Nebude to ale Zapadni Evropa ani Amerika jako vzor civilizovanych zemi. Majitele bazaru kdekoliv nejsou padli na hlavu....... Prachy jsou prachy . O nic jineho nejde.  Takze si uvahy, ktere jste pochytil mozna z novin, nechte pro sebe.
0/0
29.11.2002 6:18

Cerny humor?

Re: Re: Re: Konečně!!!!
Tak je tomu zde na Floride, ale je tam urcite na to hlaseni nejaky limit jak ve vykupni cene, tak i ve druhu zbozi.
0/0
29.11.2002 8:11

Martin

Re: Re: Re: Re: Konečně!!!!
Pokud je tomu tak na Floride, tak gratuluji. Tam neexistuje cerny obchod ci snad nelegalni pristehovalectvi. To jste mne rozesmal. Zajdete si do urcitych ctvrti a prodaji Vam cokoliv kradeneho bez toho, ze by to nekde hlasili. Nebo ne? Jeste, ze jste Floridu vzpomnel, to je fakt dobry priklad.
0/0
30.11.2002 7:34

Chorche

Re: Re: Re: Re: Konečně!!!!
Checheche, stačí si vzpomenout na film Men in Black ... Jak tam bazarista xšeftuje s fšim .  Jojo, tag to chodí f emerice ...
0/0
2.12.2002 12:29

Yari

Re: Re: Re: Konečně!!!!
Vazeny neverici Tomasi, je tomu skutecne tak a deje se to v Canade. Ne ze by majitele bazaru nechteli vydelat, milejsi jim je vsak udrzeni si sve licence na provozovani skutecneho bazaru nezli takoveto prekupnictvi. Ono je totiz asi zivi poctivejsi podnikani, je to dluhodobejsi! Na rozdil od necivilizovanych zemi se zde zakony a jejich dodrzovani totiz kontroluje! Neni dulezite nasoukat vselijakych nepraktickych zakonu, je dulezite dodrzovani zakonu kontrolovat a vyvozovat z nich dusledky. Zkuste napr. v Canade v jakemkoliov obchode ukrast vec za 2 dolary, nebudete mi asi verit, ale urcite vas ceka soud a mastna pokuta se zaznamem v trestnim rejstriku. Presne tak, jak to ma byt!!!
0/0
29.11.2002 23:38

Martin

Re: Re: Re: Re: Konečně!!!!
Ano, tak by to fungovat melo. V Kanade ziji nejaky patek a nevsiml jsem si, ze by Vas model zrovna fungoval. Souvislost s ukradenim veci za 2$ je bezpredmetna. Tady se postihuji spise mensi "ryby" a dava se to verejnosti okazale najevo. Ale nepostihuji se ostatni zlodejstva. To tu zijete opravdu jen chvilku? Kontrolovani zakonu v Kanade nefunguje. Ano, zacnou Vas stihat spise zato, ze nevratite knizku v knihovne. Jinak pokud jedete ve velkem, mate prachy ,  mate pravniky a  take pokoj od civilizovane spolecnosti A bez zaznamu v trestnim jestriku. Pokud mate prachy tak na civilizovanou spolecnost zvysoka....... Je to vsude stejne,. Poctivy obchodnik se snazi tu svoji poctivost udrzet. Kdo rozjede obchody trosku "spinave"  tak uz v tom jede. Vy fakt mluvite jak ze zeme, kde peceni holubi letaji do pusy a vsichni se maji dobre. A jsou si rovnopravni. Se proberte......
0/0
30.11.2002 7:26

Motyka

Pohádka
To zni trochu jako z pohadek 1000 a jedné noci - alespon tady v ceskych podminkach.
Skutecne si nedokazu predstavit, ze by u nas neco takoveho fungovalo, at uz na to zakon je nebo neni. Uz vidim jak se majitele bazaru dobrovolne vzdavaji jednoducheho zisku. Zakon opravdu nic neresi, pokud se nedovede jeho narh do funkcni podoby. Takovych papirovych zakonu uz mame! Kdyby se vsechny presne dodrzovaly, tak to tady vypada nejspis jinak. Problem ale zcela nevyresi ani sama policie. Myslim, ze by mel predevsim zacit kazdy sam u sebe. To co se u nas deje neni jen problem spatnych zakonu a nefungujici policie, ale je to problem nas vsech, naseho chovani a mysleni. Je to asi krute prirovnani, ale dobytku muzes predkladat jaky chces zakon a stejne se vykali kde chce. Nechovejme se tedy jako dobytek, ale jako civilizovani lide, at se jednou nemusime stydet za to co jsme udelali.
0/0
29.11.2002 9:47

Stařec

Re: Pohádka
....no fuj? Urážet dobytčata tím, že je přirovnáváme k lidem.
0/0
2.12.2002 16:15

Najdete na iDNES.cz