Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Uniforma místo soustruhu

Chcete dělat policejního inspektora, vyšetřovatele nebo strážníka? Přihlaste se na strojírenskou školu. Může se vám hodit i v případě, že uvažujete o práci domovníka, hasiče nebo pojišťovacího agenta. Právě tato zaměstnání totiž vykonávají převážně lidé, kteří vystudovali strojírenský obor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Xaver

O čem článek vlastně vypovídá?
No já sice nevím, jaké zdroje má autor, ale je nutné psát odděleně o strojařích v prosperujících a nebo stagnujících firmách. V těch stagnujících je sotva průměrná mzda pravidlem, ale u firem, které "fungují" má SŠ technolog s desetiletou praxí už dost nadprůměrný plat a sehnat nastupujícího SŠ konstruktéra -mlíčňáka- pod 15.000,- je docela umění. Ono jde také o to, jestli se absolvent na strojařinu vlastně hodí. Nestačí jen bravurně ovládat CADové programy ale umět i strojařsky přemýšlet a to často schází. A kdo má pak platit někoho za nic.
0/0
28.11.2002 12:27

Starver

Mohu potvrdit,
že u nás je spousta rádoby nedostatkových profesí. Ale spousta zaměstnavatelů nechce dávat peníze do přetažení šikovných Čechů (kteří vědí že jsou šikovní a rádi si nechají zaplatit), radši si dotáhne Mongolce nebo Ukrajince (kteří rádi skočí po, pro Čechy, podřadné mzdě, protože doma mají desetinu). Mám s tím profesně co do činění, takže je to tak. Někteří nás prostě považují za levnou pracovní sílu ať se nám to líbí nebo ne.  A pokud takový investor koupí jedinou fabriku toho druhu široko daleko, lidem v ní prostě nezbývá než přijmout takovou práci (kde se např. od roku 96 nezvedl plat ani o korunu) nebo jít jinam, třeba pinglovat nebo se dát k policii.
0/0
28.11.2002 12:10

Xaver

Re: Mohu potvrdit,
Samozřejmě, že zaměstnavatel dá práci radši šikovnému a spolehlivému Mongolovi nebo Ukrajinci za menší peníze, než "drahému", i když také šikovnému Čechovi. Stejný problém je ale i v SRN - projděte si např. tvůrce výkresových dokumentací a narazíte na česká, turecká nebo jihoslovanská jména, Němci to akorát podepisují-kontrolují. A jaká je tam nezaměstnanost...
0/0
28.11.2002 13:02

Inkvizitor1

Re: Mohu potvrdit,
Jo kdyby koupil fabriku bylo by to dobré. Horší je, že koupí funkční fabriku a už předem ví, že chce ukončit výrobu a to fabriku rozprodat, zbourat a pozemky rozprodat na parcely.
0/0
28.11.2002 14:00

DES

Zdravotní sestra bez vzdělání ...... ????!!!!
Co to je za keci .....  Autor článku by si měl nejdříve udělat trošku jasno, než tady napíše takové blbosti ...
Opět kvalifikovaný článek ... 
0/0
28.11.2002 10:34

petra n.

Rádoby odborný článek
Pokud si někdo myslí, že policajti nemusi mit maturitu, tak se mýlí. Přečtěte si zákon. Jinak si myslím, že článek plete páte přes deváté. Na začátku autor radí tomu, kdo se chce stát policajtem atd., ať jde na strojárnu. Jako by to byla nejlepší kvalifikace. Potom z něj vypadne, že strojařů je u nás nejvíc a nemají práci v oboru. Co to je za logiku??? Aspoň si po sobě ten článek přečtěte, ať dává trochu smysl. P.S.: A pro vaši informaci - pro práci policejního rady ("vyšetřovatelé" už skoro rok nefungují) se požaduje vysokoškolské vzdělání právního směru!
0/0
28.11.2002 9:56

Silvestr

taky mám strojárnu
a 10 roků se živím počítačema. Samozřejmě roli hrajou peníze, ale taky to, že se stýkám díky této práci s jinejma lidma. V tomhle oboru není tolik řvounů, co nadávaj na všechno a na všechny. Jsou prostě kolem mě normálnější lidi
0/0
28.11.2002 9:16

Ghort

Re: taky mám strojárnu
chichi, hele, kde ze to delas? Ja tam prijedu taky pracovat... Ja se taky "zivim pocitacema" a ze by tady byli "normalnejsi" lidi se mi nezda - spis naopak, vsichni jsou svym zpusobem "ulitly"... Mno, ale co, "uchylku z povolani" ma asi kazdej...
0/0
28.11.2002 12:45

ond

Re: Re: taky mám strojárnu
dobrou chut, oba
0/0
28.11.2002 14:36

entler

Je to zvláštní,že lidé se strojařskou kvalifikací berou tak mizerné peníze.Přitom těchto profesí je v současné době tolik potřeba.Je to samý právník,ekonom,úředník atd.Pracuji ve zdrav.,ale strojařů si velice vážím.
0/0
28.11.2002 9:12

freespeech

Kdyby byli policisté vyučení soustružníci
bylo by to OK. Soustružnk je totiž poměrně vysoká kvalifikace, musí (měl by) toho hodně znát a trochu také myslet.Bohužel se spíše zdá, že většina policistů je na tom poněkud hůře...
0/0
28.11.2002 8:43

kejhal

taky soustružník....
Je to stejné, taky jsem se vyučil a pak si udělal ještě maturu. Ovšem plat nestál za nic a dělám ekonoma/dodělávám si VŠ/ a je to platově jiné. Kolegové co dělají stále ve strojírenství /i VŠ/ mají poloviční plat.. Tak kdo by to dělal za ty peníze.....
0/0
28.11.2002 8:09

Wilda

Proč se divíte?
A vy se divíte, že lidi jdou pracovat do jiných oborů než studovali. Ceny se zvyšují, ale platy tomu neodpovídají. Spousta lidí by zůstala u svého řemesla, ale bohužel za ten plat, co mají neuživí rodinu. U soukromníka nemáte jistotu, že peníze dostanete. Tak proč nejít pracovat do státních služeb třeba jako policajt, kde ten plat dostanete vždycky. Taky nejen některým mladým pracovat rukama smrdí.
0/0
28.11.2002 8:03

Pedro

Strojírenské obory nejsou pro mladé lukrativní
Vystudoval jsem VŠ strojírenskou. Ač mě už při studijích tento obor moc nezaujal, přesto jsem nejdříve zkoušel pracovní nabídky v oboru. Německá firma mi nabídla post projektanta ve špičkovém pracovním prostředí.  Když jsem se  zeptal na finanční ohodnocení, nabídka zněla na 13.000 hrubého (vedoucí projektantů s 20-tiletou praxí bral 15.000 !!). To je opravdu bída! S tímto příjmem bych těžkou obstaral bydlení a založil rodinu. Nyní pracuji v naprosto jiném oboru a pokud vím, tak drtivá většina mých kolegů ze školy taky. Strojařina je černá práce za málo pěněz! Ve strojírenství zůstali většinou jen ti, kteří v místě bydliště neměli jinou možnost než jít do strojírenského podniku.
0/0
28.11.2002 7:24

R

Já jsem taky vystudoval strojárnu, jak střední tak výšku a za dva roky jsem stal ekonomem. Taky to bylo z důvodu výdělku.
0/0
28.11.2002 7:09

0/0
28.11.2002 7:04

Z

, Tak tomu, ze jsou policajti vyuceny soustruznici po par setkanich s nima docela verim :)
0/0
28.11.2002 2:48

Najdete na iDNES.cz