Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rizikovou výrobu zastavil poplach

Rozjezd nejrizikovější výroby v neratovické chemičce trval bez nehody pouhý jediný den. Spolana musela po poledni vyhlásit 1. stupeň chemického poplachu. "Během obnovování výroby chlornanu sodného, uniklo minimální množství chloru," uvedl mluvčí chemičky Jan Martínek. Podle předběžných šetření pochybil lidský faktor - obsluha zařízení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petr.,bačik.

spolana,
pracuji uš 20let v podniku.mohu jenom potvrdit že spolana udělala všechno proto abi bila bespečnost lidi ve miestě zajištěna. pracovnik pvc.ti co jenom kritizujou miěli spiše pomahat tak abi sme všichni bili spokojni.dekuji těm cose oto snaži.spoždravem bačik.
0/0
5.12.2002 8:23

neSpolanak

Re: spolana,
Dak Do uš s Vas azy vimlatyly i mozek? Nebo, že jste byl pologramotný? No každopádně jste pěkná vizitka Spolany. Teď už chápu, proč je tam jeden průser za druhým!
0/0
6.12.2002 22:54

jarda figne..

odpoviěd všem co blafou.ospolaně.snažte se nejdřive sami,nebit spolani,nebilibi neratovice městem.spomente na ředitela ješka co všechno,nechala postavit pro miěsto adeti.nezloptese proto reaguji jako jeden bidlici vneratovicich.mislim si žebiste miěl
0/0
5.12.2002 7:57

neSpolanak

Re: odpoviěd všem co blafou.ospolaně.snažte se nejdřive sami,nebit spolani,nebilibi neratovice městem.spomente na ředitela ješka co všechno,nechala postavit pro miěsto adeti.nezloptese proto reaguji jako jeden bidlici vneratovicich.mislim si žebiste
Dak Do je my lyto, ze Vas vedeni fyrmi byje
0/0
6.12.2002 22:50

Libor

pro Petricka - o par prispevku nize
Jestlipak se ti páni MUDr., kteří tak odborně radí Greenpeace, také zamysleli nad úniky rtuti ze zubních plomb, které ohrožují naše děti? :-)
0/0
4.12.2002 23:56

Miroslav Šuta

Re: pro Petricka - o par prispevku nize
Jiste, ze zamysleli a nejn to. Patrne Vas bude zajimat, ze Grenepeace a pani MUDri podporuji navrh environmentalniho program OSN (UNEP), ktery zahajil pripravu globalni konvence o eliminaci rtuti (tedy i plomb).
Presto plati, ze nejvetsim antropogenim zdrojem emisi rtuti do ZP je chemicky prumysl. Zatimco vdechnuta kovova rtut se velmi ochotne v plicich vstrebava a prestupuje do krevniho reciste, kovova rtut ve streve je o poznani mene nebezpecna. Bohuzel i zubni ordinace jsou v nasich podminka nemalym zdrojem kontaminace odpadnich vod a cistirenskych kalu rtuti. Presto se dovolim soudit, ze zejmana pro detskou polupaci predstavuji prumyslove emise rtuti (ve Spolane bohuzel znacne) mnohonasobne vyssi zdravotni riziko. Navic jsou v pripade chlorove chemie emise rtuti dopravazeny dalsi znecistenim (tekave organicke latky /VOCs/, chlororganicke latky atd./.
Otazka pro chytre hlavicky: kolik prumernych plob by se dalo vyrobit z 250 tun kovove rtuti, kterou Spolana zamorila breh Labe? A najak dlouho by tyto zasoby stacily pro vyrobu plomb v CR? Správnou odpoveď ocením zajímavou cenou!
 
0/0
6.12.2002 22:46

miramax

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
4.12.2002 22:07

Miroslav Suta

Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Spolana vy rabi dlouhy seznam latek, bohuzel cast z nich je vyrabeno na bazi chloru za pouziti rtuti. Mezi produktem pro vyrobu PVC jsou toxicke a karcinogenni latky (dichlorthan - EDC, vinylchlorid monomer - VCM), pri teto vyrobe vznikaji take dioxiny. Mene rizikove jsou dalsi 2 vyroby a to kaprolaktamu a tzv. linearnich alfaolefinu (uhlovodky s ruzne dlouhymi retezci).
Prehled vsech nebezpecnych latek, s kterimi Spolana naklada musi byt obsazen v tzv. bezpecnostni zprave, ktera musi byt na zaklade zakona 353/1999 o prevenzi zavaznych havarii predlozena verejnosti k diskusi a schvalena statnimi organy. Bohuzel zprava byla pripraven pocatek tohot roku tak spatne, ze ji bylo nutno vratit Spolane k prepracovani. Po 3 letech od vstupu zakona v platnost tak zatim Spolana bezpecnostni zpravu schvalenou nema.
Mate-li zajem o vice informace, ozvete se na e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org
 
0/0
3.12.2002 14:02

humus

Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
 
 Oukej. Co tady pisete, je pravda. Ale za zminku treba taky stoji, ze dioxiny vznikaji take pri tom, kdyz si na zahradce udelate ohnicek. V obou takových pripadech neni prekrocen limit exhalaci dioxinu atnoveny hygienikem (mimichodem, urcite vite, ze je velice prisny) a neni tedy zadny problem. Cast dioxinu navic nema nikdy prokazanou toxicitu nebo karciniogenitu, prestoze se ve vsech mediich i vasich prispevcich vzdycky docitam o vysoce karcinogennich dioxinech. Vyroby, pri kterych vznikaly vyssi koncentrace dioxinu byly v Neratovicich uz davno ( 70. leta) zastaveny.   Pravda je, ze pri povodnich unikly nadlimitni koncentrace dioxinu a urcite i spousta rtuti, ktera se tam (to jsem na vlastni oci videl) doslova valela po zemi. To je trestuhodne a mel by si to nekdo odskakat...   Neni, ale nutne strasit lidi necim, co sice prileje olej do vaseho ohnicku, ale zdaleka to neni cela pravda.
 dik za zamysleni
0/0
3.12.2002 17:21

Miroslav Suta

Re: Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Asi Vam uslo, ze prave PVC (vyroba a likvidace) patri v celosvetovem meritku k jednomu z hlavnich zdroju dioxinu vubec.
Dioxinu je skutecne pres 200 kongeneru, ale jiste vite, ze laboratorne se stanovuji prave ty toxicke a jejich obsah se pomoci zvlastnich koficientu prevadi na tzv. toxicky ekvivalent (TEQ). Prave koncentrace dioxinu (a tzv. dioxin-like polychlorovanych bifenylu - PCB) vyjadrena v TEQ prekacuji napr. v Libisi hodnoty nachazene v jinych venkovskych lokalitach CR cca 10x. Hodnoty namerene ve vzorcich kachniho masa a slepiciho vejce prekracuji limity platne v zemich EU az 15x.
Okoli Spolany bohuzel vykazuje vysoky obsah nejtoxictejsiho ze vsech dioxinu (2,3,7,8-tetrachlorodibenzodioxin), ktery typicky ve velkem mnozstvi vznikal prave ve Spolane pri vyrobe herbicidu zvaneho 2,4,5-t, prosluleho jako soucast defoliantu Agent Orange behem valky ve Vietnamu. Jak pripousti i sam Spolana v USA jsou dokonce fotografie sudu s timto herbocidem s logem Spolany na americky vojenskych leteckych zakladnach ve Vietnamu.
0/0
3.12.2002 20:36

JSI

Re: Re: Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Kdyby to zamoření mělo takové šílené následky, o kterých se šíříte, tak by se mělo projevit v množství rakovin a vrozených vad, ale ouvej ono se to neprojevuje, Neratovice a jejich okolí se dle statistik ministerstva zravotnictví nijak neliší od ostatních městských populací. Je to stejné, jako když blábolíte o šílených následcích Černobylské havarie (viz Vesmír). Nevím, co si myslíte pod pojmem dioxin-like polychlorovaný bifenyl? To asi jste spletl dohromady dvě věci a to, že nedokonalým spalováním PCB vznikají dioxiny? Protože jinak je PCB nesmírně stabilní látka odolná proti vysokým teplotám, která se právě pro tyto účely používala ve vysokoteplotních výměnících a jako náplň do transformátorů. Jeho vadou je ale vysoká afinita k tukům, takže se hromadí v těle živočichů a při vyšších koncetracích působí rakovinotvorně. A jestli víte čím a jak  se živí kachny, tak jejich maso nebudete jíst nikdy (obsah olova u divokých kachen je znám) a nejenom v okolí Libiše, kde je chovají na odpadovém kanálu ze Spolany. Zajímalo by mne taky, jak vzniká při výrobě PVC dioxin, to musí být objev vhodný pro Nobelovou cenu. Problémem je vždy, když se vyjadřují k odborným poblémům jako je dioxinové zamoření dvou budov a jejich bezprostředního okolí kvazi ekologové, kteří nemají potřebné znalosti, ale změť nesouvislých informací
0/0
5.12.2002 15:15

Miroslav Šuta

Re: Re: Re: Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Je vidět, že Vám chybí elementární znalosti.
1) část kongenerů PCB je považována za tzv. látky s dioxinovým účinkem, těm se říka "dioxin-like" /dioxinům podobné/ PCB. Různé dioxiny a PCB však mají různě silný účinek, a proto se se nameřené hodnoty přepočítávají na tzv. toxikcý ekvivalent (TEQ). Světová zdravotní organizace (WHO) doporučuje posuzovat riziko dioxnových látek jako součet TEQ vlastních dioxnů a polychlorovaných bifenylů (PCB). Denní konzumace těcho látek by neměl přesáhnut 1 pg TEQ/kg hmotnosti/den. TO znamená, že jediný gram tuku vajíčka z Libiše tzv. "přijatelnou denní dávku" může pro člověka vyčerpat.
2) V okolí Spolany podle sdělení Okresní a Krajské hygienické stanice nebyla prováděna epidemiologikcá studie, která by sledovala zdravotní stv obyvatel a porovnalo ho se zdravotním stavem kontrolní skupiny. A navíc, účinky dioxinových látek se mnohdy projeví až za několik let, protože se psotupně kumulují v lidském organismu, zejména v jeho tukové tkáni (např. u žen v prsní žláze odkud dioxiny přecházejí do mateřského mléka a kontaminují novorozence a kojence).
 
0/0
6.12.2002 22:22

Karlik

Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Zapoměl jste poznamenat, že v této republice nemá Vámi zmiňovanou bezpečnostní zprávu schválenou prakticky žádná firma nakládající s nebezbečnými látkami.
0/0
3.12.2002 17:25

Miroslav Suta

Re: Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Bohzel mate pravdu. Slendrian neni v ceskem chemickem prumyslu domenou Spolany,  nicmene povazuji za lepsi vytvaret systematicky tlak na vyreseni jednou vazneho problemu (Spolana) jako modelu pro dalsi podniky nez plane diskuse na tim, ze vsude je nepodarek.
0/0
3.12.2002 20:40

Karlik

Re: Re: Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Myslite si ze Spolchemie je mensi problem? Nebo nevyrabi tak atraktivni vyrobky. Mam pocit (a nejen ja) ze problematika Spolany jako nejvetsiho rizika je velmi umela. Jiste se mnou nemusite souhlasit ale veskere Vase argumenty jsou z jiste casti ucelove a urceny pouze pro sirsi verejnost.
0/0
3.12.2002 22:04

Miroslav Suta

Re: Re: Re: Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Samozrejme, ze se mohu mylit, ale vychazim ze serioznich podkladu. Dioxinove zamoreni Spolany totiz za nejvaznejsi ekologicky problem chemickeho prumylsu nepovazuje jen Greenpeace, ale taka ceskych vladnich expertu a dokonce li experti zahranicni. Dovoluji si ocitovat kratou pasaz z Analyzy rizika zpracovaneho firmou AQUATEST primo pro Spolanu a potazmo FNM CR: "... jedna se o ekologickou zatez, ktera z hlediska miry rizika patri i z CELOSVETOVEHO hlediska mezi NEJVETSI sveho druhu".
V pripade zajmu Vam naskenovane zavery rizikove analyzy nabizim zaslat e-mailem.
S pozdravem Miroslav Suta
 
 
0/0
4.12.2002 8:51

Admin

Ty jsi šikovný demagog, Klaus hadr...
, Ta krátká pasáž, kterou jste tak odborně vytrhnul z kontextu, mluví o tzv. "starých ekologických zátěžích", tedy o tom, co v areálu je nezávisle na tom jestli se v něm momentálně vyrábí PVC, nebo si tam skupinka inteligence pořádá divadelní představení. Ta "nezávislá" firma jej dělala s vidinou několikamiliardové zakázky na "likvidaci" takové zátěže. Je asi tak nezávislá, jako odborníci z Greenpeace podporující hnědouhelné elektrárny. Proč by si tu nezávislost nedovolili, když jim na ni těžební firmy přispějí :-). Fakt tyhle Greenpeacaky miluju. Jak imrvére lítaj kolem světa a bojujou za to, aby lidi snížili svoji spotřebu a používali ekologickou dopravu. Letadlo se prý mění v ekologický dopravní prostředek, jakmile v něm letí aspoň tři příslušníci Greenpeace.
0/0
4.12.2002 18:18

Miroslav Šuta

Re: Ty jsi šikovný demagog, Klaus hadr...
Pisete absolutni nesmysly, prootze Greenpeace neprijima ZADNE penize od ZADNYCH firem. Ucetnictvi si dava pravidelne auditovat, ackoli by nemusela a neprijima dokonce ani anopnymni dary. Takze u vsech penez je Greenpeace schopno dolozit. Na Vase dalsi urazky myslim neni treba reagovat, soudny clovek si o Vasi inteligenci udela obrazek sam.
0/0
6.12.2002 22:33

Karlik

Re: Re: Re: Re: Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Dekuji, jsem informovan. Mne vadi fakt ze existence zateze dioxiny pochazejici z 60-tych let ma byt duvodem k zavreni cele fakbriky - tedy spise vyroby PVC. K jinemu zaveru, po prostudovani Vasi argumentace ke Spolane, nelze dojit. Chapu ze je nutne soustredit kampan na jeden problem, ale pak jde odborna objektivita k certu.
0/0
5.12.2002 15:46

Miroslav Šuta

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co Spolana vyrabi a s jakymi latkami naklada?
Jenze vy jste se vubec na problematiku PVC nedotazoval, tak neni nebylo mozne odpovedět. I proce vyroby PVC z chloru pres EDC a VCM je vyznamnym zdorjem dioxinu. Krome toho EDC i VCM jsou velmi nebezpecne, toxicke latk ys karconigennim ucinkem. Spolana mimo to k vyrobe chloru pro PVC pouziva zastaralou tehcnologie elektrolyzy zalozenou na uziti stovek tun rtuti. Tato technologie je zrojem kontaminace ovzdusi i reky Labe ruti, coz potvrzuje sam Spolana ve sve "bezpecnostni zprave" z pocatku tohoto roku. Spolana uz jednu podobnou elektroly provozovala a zbylo po ni pres 250 tun kovove rtuti (a mensi mnozstiv organickych a anorganickych sloucenin na brehu Labe. Ucet za tohle chovani Spolany zaplatime vsichni - Fond narodniho majetku odhaduje nakladay jen na sanaci zamoreni rturi na 500 milionu a z jednu miliardu korun. Jiste si sam spocitate, koli tedy pripada na kazdeho znas vcet kojencu a duchodcu. K otmu jeste proictete dalsi cca 2,7 miliardy na sanaci zamoreni chlororganickymi latkami vcetne dioxinu.
0/0
6.12.2002 22:40

lurtz

Jak to vlastne je ...
Tato kauza mi pripada zneuzivana jak ze strany ekologickych organizaci, tak vlastne i ze strany Spolany samotne (paradoxne). Ted bezi neuveritelne pozitivni medializace toho jak vlastne Spolana spousti nejrizikovejsi provozy. Mam si tedy myslet, ze uz bude vse v poradku. Na druhou stranu - ekologicke organizace se na teto kauze snazi ve velkem zviditelnit. Neumeji se snad dohodnout, jsou snad ta zakladni fakta o dlouhodobych a vlekoucich se problemech Spolany tak rozporuplna.
Nastesti v oblasti kolem Spolany neziji, ale po informacich z medii a prubezne zverejnovanych informacich o ruznych unicich a jejich drivejsiho bagatelizovani vcelku dobre chapu lidi, kteri v okoli Spolany museji zit. Rovnez po dobe ignorance ze strany Spolany i statnich organu, ktere mely provadet kontroly a dohled a neprovadely, rozumim radikalizaci nekterych skupin snazicich se o napravu. A s ohledem na cil je asi jedno jak se toho dosahne, i kdyz by to tak byt zdaleka nemelo. Ale to vlastne souvisi s dlouho udrzovanou moralkou ve spolecnosti, ktera zacina u vladni elity teto zeme. Dokud bude platit, ze kdyz to prinasi dane (tedy vydelava), zamestnava obcana a snizuje socialni napeti, tak je to v poradu a nemusi se to dale kontrolovat, tak nemuzeme ocekavat zadna prijemna zivotni prekvapeni, ale byt pripraveni utikat.
Tedy zaverecna otazka na statni organy zni: Jak to vlastne se Spolanou je? Jake latky vyrabi a proc? Jak jsou vyrabene latky nebezpecne (jsem laik a predstavu moc nemam)? V jakem stavu je Spolana, jeji jednotlive provozy a jaka je jejich zivotnost?
 
0/0
3.12.2002 12:44

Pavel

Nic není černobílé
Problém je daleko složitější,  časově a prostorově daleko  širší. Vzpomeňte si, jak relativně nedávno byly látky typu DDT, PCB apod. bezstarostně používány a tomuto způsobu nakládání s nimi odpovídá i jejich plošné rozšíření. Dioxiny jsou i produkty spalovacích procesů, i zde je problém značně složitý. V minulosti a ani v současnosti jsme nezajistili způsob likvidace těchto látek, někteří z nás nechtěli respektovat únosnou mírou rizika, a tak z řešitelných bodových zdrojů se postupně  stalo znečištění velkoplošné, těžko řešitelné. O progresi a účinnosti analytických metod ani nemluvě. Chlor je významná chemická látka, každý den se s ním setkáte např. jako s desinfekčním činidlem v pitné vodě, v desinfekčním prostředcích - Savo, chloramin (běžně používaných nejen při povodních) a v řadě dalších výrobků. Je to na širší odbornou diskusi, emoce by zde měly zůstat stranou. Na druhé straně i Spolana jistě udělala některé chyby, ze kterých se předpokládám poučila, tou nejvážnější chybou byla bezesporu špatná či žádná komunikace. Pravda se v této kauze těžko hledá. 
0/0
3.12.2002 11:54

Miroslav Suta

Re: Nic není černobílé
Pravda se sice hleda tezko, ale protoze, ze Spolana a Fond anrodniho majetku dlouhou dobu zatajuji informace o toxickem zamoreni Spolany. Krajni neodpovednost vedeni Spolany lze dolozit pomerne velmi dobre dokonce studiemi, ktere si sama Spolana zaplatila. Neochota priznat chyby a potrestat viniky neudrzitelne situace ve Spolane je do oci bijici.
0/0
3.12.2002 13:44

janecek

Misto hrani si na potopu by to mohli zavrit a jit delat neco uzitecneho
0/0
2.12.2002 0:03

petricek

Úniky rtuti z chemických závodů ohrožují zdraví dětí
Taky si prectete tohle: Největší riziko představuje Spolchemie a Spolana Praha, 27. 11. - Greenpeace dnes odeslala státním orgánům studii, která upozorňuje na ohrožení zdraví dětí v okolí chemického podniku užívajícího rtuť k výrobě chlóru. Studie prokázala, že děti žijící v okolí Nováckých chemických závodů (NChZ) na Slovensku měly významně vyšší koncentrace rtuti ve vlasech i nehtech a v postižené oblasti byl také vyšší výskyt některých onemocnění. V České republice se podobně zastaralé technologie na výrobu chlóru za použití rtuti nacházejí ve Spolchemii Ústí n. Labem a ve Spolaně Neratovice. "Děti z Novák měly vyšší výskyt dýchacích a nervových onemocnění, ale i nemocí smyslových orgánů a trávicího traktu. Psychologická vyšetření zaznamenala i významná zhoršení pozornosti a paměti sledovaných dětí. Tyto děti měly dále zvýšený třes rukou, menší přesnost jemných pohybů či koordinaci očí a rukou," uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace pro toxické látky. Greenpeace dnes kopii studie odeslalo ministryni zdravotnictví a ministrům životního prostředí a průmyslu obchodu. Kopii obdržela také ředitelka České inspekci životního prostředí, hlavní hygienik a další odpovědné státní orgány. "Věřím, že studie MUDr. Šimka přiměje odpovědné politiky a úředníky k tomu, aby byl důkladně prozkoumán zdravotní stav obyvatel v okolí obou podniků chlorové chemie. Je to další vážný argument proti neuváženým snahám restartovat povodněmi a výbuchem ochromenou chlorovou chemii ve Spolaně i proti záměru znásobit kapacitu výroby pryskyřic na bázi chlorové chemie v centru Ústí," uvedl MUDr. Šuta. Při únicích rtuti ze Spolany zůstalo na břehu Labe více než 250 tuna rtuti a sanace zamoření bude stát stovky milionů korun, které zaplatí Fond národního majetku (2). Další stovky tun rtuti Spolana používá v provoze elektrolýzy, který chce firma po nucené odstávce zprovoznit. Sama Spolana přiznává, že do ovzduší v posledních letech vypustila stovky kilogramu rtuti a další rtuť pak podnik vypouští do Labe. Rtuť je těkavý kov, který po vdechnutí může poškodit plíce, vstřebává se do krevního oběhu a hlavním cílovým orgánem jeho působení je mozek. Lidé vystavení dlouhodobému působení rtuti trpí únavou, bolestmi hlavy, nechutenstvím, poruchami trávení a hubnutím. Rtuť může poškodit nervový systém a vyvolat neovladatelný třes začínající na očních víčkách, jazyku, rtech a prstech. Objevují se též poškození paměti a poruchy chování, včetně depresí. U žen profesionálně vystavených rtuti některé studie nalezly zvýšené počty spontánních potratů, předčasných porodů a malformací plodů, případně nižší porodní hmotnost narozených dětí. cela zpravy i odkazy na studii a dalsi prameny je na internetu: http://www.greenpeace.cz/release/02/021127.htm
0/0
30.11.2002 10:39

petricek

Úniky rtuti z chemických závodů ohrožují zdraví dětí
Taky si prectete tohle: Největší riziko představuje Spolchemie a Spolana Praha, 27. 11. - Greenpeace dnes odeslala státním orgánům studii, která upozorňuje na ohrožení zdraví dětí v okolí chemického podniku užívajícího rtuť k výrobě chlóru. Studie prokázala, že děti žijící v okolí Nováckých chemických závodů (NChZ) na Slovensku měly významně vyšší koncentrace rtuti ve vlasech i nehtech a v postižené oblasti byl také vyšší výskyt některých onemocnění. V České republice se podobně zastaralé technologie na výrobu chlóru za použití rtuti nacházejí ve Spolchemii Ústí n. Labem a ve Spolaně Neratovice. "Děti z Novák měly vyšší výskyt dýchacích a nervových onemocnění, ale i nemocí smyslových orgánů a trávicího traktu. Psychologická vyšetření zaznamenala i významná zhoršení pozornosti a paměti sledovaných dětí. Tyto děti měly dále zvýšený třes rukou, menší přesnost jemných pohybů či koordinaci očí a rukou," uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace pro toxické látky. Greenpeace dnes kopii studie odeslalo ministryni zdravotnictví a ministrům životního prostředí a průmyslu obchodu. Kopii obdržela také ředitelka České inspekci životního prostředí, hlavní hygienik a další odpovědné státní orgány. "Věřím, že studie MUDr. Šimka přiměje odpovědné politiky a úředníky k tomu, aby byl důkladně prozkoumán zdravotní stav obyvatel v okolí obou podniků chlorové chemie. Je to další vážný argument proti neuváženým snahám restartovat povodněmi a výbuchem ochromenou chlorovou chemii ve Spolaně i proti záměru znásobit kapacitu výroby pryskyřic na bázi chlorové chemie v centru Ústí," uvedl MUDr. Šuta. Při únicích rtuti ze Spolany zůstalo na břehu Labe více než 250 tuna rtuti a sanace zamoření bude stát stovky milionů korun, které zaplatí Fond národního majetku (2). Další stovky tun rtuti Spolana používá v provoze elektrolýzy, který chce firma po nucené odstávce zprovoznit. Sama Spolana přiznává, že do ovzduší v posledních letech vypustila stovky kilogramu rtuti a další rtuť pak podnik vypouští do Labe. Rtuť je těkavý kov, který po vdechnutí může poškodit plíce, vstřebává se do krevního oběhu a hlavním cílovým orgánem jeho působení je mozek. Lidé vystavení dlouhodobému působení rtuti trpí únavou, bolestmi hlavy, nechutenstvím, poruchami trávení a hubnutím. Rtuť může poškodit nervový systém a vyvolat neovladatelný třes začínající na očních víčkách, jazyku, rtech a prstech. Objevují se též poškození paměti a poruchy chování, včetně depresí. U žen profesionálně vystavených rtuti některé studie nalezly zvýšené počty spontánních potratů, předčasných porodů a malformací plodů, případně nižší porodní hmotnost narozených dětí. cela zpravy i odkazy na studii a dalsi prameny je na internetu: http://www.greenpeace.cz/release/02/021127.htm Další informace: MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky mobil: 0603/443 140, tel.: 02/2431 9667, fax: 02/3333 2289 e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org Mgr. Tomáš Tetiva, (česky, anglicky) mediální asistent Greenpeace ČR mobil: 0602 - 775 044 e-mail: tomas.tetiva@cz.greenpeace.org Poznámky pro editory: (1) Studie během 90. let porovnávala zdravotní stav a psychické funkce dětí ve věku 7-11 let z Novák (oblast znečištěna tepelnou elektrárnou a podnikem chlórové chemie) a z Nedožer (kontrolní skupina stejně starých dětí z čistější části okresu Prievidza). Zdroje: MUDr. Gabriel Šimko: Vliv životního prostředí na zdravotní stav dětské populace v okrese Prievidza, červenec 2000, závěrečná práce studia Master of Public Health na Škole veřejného zdravotnictví Slovenské postgraduální akademie medicíny v Bratislavě, http://www.szupd.sk/download/ (2) Tisková zpráva ČTK z 19. března 2002: "Kužvart: Na likvidaci dioxinů jsou peníze a známe i metodu" (3) Tisková zpráva z 3. července 1998: "Greenpeace apeluje na Spolchemii: Zastavte chlorovou chemii!", http://www.greenpeace.cz/release/98/980703.htm Tisková zpráva z 29. srpna 2000: "Greenpeace: Zrušte nebezpečnou chemii v centru města", http://www.greenpeace.cz/release/00/000829.htm (4) Bencko V., Cikrt M., Lener J.: Toxické kovy v životním a pracovním prostředí člověka, Grada, Praha 1995 (5) WHO: Environmental Health Criteria - 86, Mercury - Environmental Aspects, Geneva, WHO 1989
0/0
30.11.2002 10:25

martin

dekujme Spolane
za to ze zabranila epidemiim po povodni vypustenim nekolika tun chloru, chlor ve vode ma antibakterialni ucinky takze vse byla vlastne cilena cinnost pro ochranu zdravi ceskych a nemeckych obcanu.
0/0
29.11.2002 18:38

petricek

Re: dekujme Spolane
Jen skoda, ze jejich pak umre na rakovinu nebo dalsi choroby zpusobene uniklymi toxickymi a rakovinotvornymi chemickymi latkami - napr. vinylchlorid monomerem, PCB nebo dioxiny.
0/0
30.11.2002 10:22

Inkvizitor1

A Noe tam byl ?
0/0
29.11.2002 16:32

Jenik

Česká inspekce životního prostředí taky našla chlór
viz aktualitka na http://www.arnika.org/.
0/0
27.11.2002 12:34

janecek

Za to vodni clonou, ale patrne opravdu Spolana vypoustela chlor
Svědkem chemické havárie: Sebejistota bossů Spolany a Unipetrolu byla tak velká, že mne po opadnutí velké vody pozvali přímo do podniku. V doprovodu šéfekologa Spolany ing. Dobeše a zpracovatele zprávy o povodni ve Spolaně ing. Papeže jsem se po exkurzi do okolí dioxinového a rtuťového zamoření chystal k prohlídce zásobníků chlóru. Ve vzdálenosti desítek metrů jsem najednou ucítil štiplavý zápach a uviděl žlutý mrak. Byl jsem očitým svědkem další vážné havárie ve Spolaně. Až tento úniku chlóru změnil názor ministra vnitra Grosse (ČSSD) a středočeského krajského hejtmana Bendla (ODS), kteří do té doby vážnou situaci ve Spolaně bagatelizovali.
Tohle a dalsi zajimavy veci ze zakulisi zamorene Spolany jsem nasel na http://www.sedmagenerace.cz/10_02/10suta.html
0/0
27.11.2002 9:40

janecek

Spolana – časovaná bomba na břehu Labe
Zajimavy clanek, ktery doporucuji k precteni jsem nasel na internetove adrese casopisu Sedma generace:
Rakovinotvorný dioxin, jedovatá rtuť, nebezpečné DDT a mnoho dalších toxických látek tvoří smrtelný koktejl, který zamořil půdu, vzduch i podzemní vody v chemickém podniku Spolana Neratovice. Některé nebezpečné provozy Spolana sice uzavřela, ale i nadále používá a vyrábí velké množství chemických látek, které ohrožují životní prostředí a zdraví lidí. Během srpnových záplav se prakticky celá Spolana ocitla pod vodou. Došlo k opakovaným chemickým poplachům kvůli havarijním únikům chlóru a do Labe se ze Spolany odplavily tisíce tun chemikálií i několik obrovských ocelových kontejnerů. Situace byla tak vážná, že nočního zasedání místního krizové štábu se zúčastnili ministři vnitra a obrany. Německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin dokonce považoval za nezbytné zkontrolovat situaci ve Spolaně osobně z vrtulníku a setkat se bleskově se svým českým kolegou. Případ Spolana se stal negativním symbolem povodní a prokázal, jak důležitou roli v demokratické společnosti hrají nevládní ekologické organizace a kriticky myslící novináři.
Jedovatý chlór z kuchyňské soli Základem nebezpečné výroby ve Spolaně je obyčejná kuchyňská sůl. Je smutné, že právě z této pro život člověka naprosto nezbytné věci vyrábí Spolana smrtelně jedovaté látky. Ze soli rozpuštěné ve vodě vzniká za pomoci velkého množství rtuti nebezpečný plyn – chlór –, který byl používán během 1. světové války jako chemická zbraň. Při havárii v červenci 2000 uniklo ze Spolany údajně 188 kilogramů tohoto plynu. Hasičům se podařilo únik chlóru za cenu vlastních zranění zastavit, takže životy obyvatel v okolí Spolany ohroženy nebyly. Jenže příroda před chlórem utéci nemohla. Jen ekonomické škody na úrodě zemědělci odhadli na 70 milionů korun. Spolana ztráty zemědělců způsobené chlórovou havárii odmítla uhradit, takže poškozeným nezbylo než podat na podnik žalobu, o které má rozhodovat mělnický soud.... Zajmeci pokracovani najdou na: http://www.sedmagenerace.cz/10_02/10suta.html      
0/0
27.11.2002 9:33

Júlinek šíšal

..kólik líďěk sá-chyně,
ktyš fe fotopáďě se pře-kotí 2-místnej člún? Jq to fjědět! 4!! Tfa přítom a tfa pří rekonstrucí ! Panpu s nami a slí pryč....
0/0
26.11.2002 23:52

Jitka

To: eddy
Tak uz jsem v klidu, oddechla jsem si a uz nemam zadny strach. Dosli jsme k zaveru, ze take zijete v Neratovicich, rozumite chemii narozdil od mne (apriory predpokladate, ze ja chemii nerozumim), Spolana dela co umi, dojde-li k uniku,  tak rozhodne ne umyslne. Vlastne je to vsechno v klidu a  pohode, protoze ted je to urcite lepsi, nez to byvalo pred 20 lety ... mimochodem, narozdil od Vas si myslim, ze zmena vedeni rozhodne nepomuze. Tam, kde nejsou penize, nelze delat zadna vetsi opatreni vedouci ke zlepseni stavu.
0/0
26.11.2002 23:44

eddy

Re: To: eddy
bohuzsel vy jste mne naopak nepresvedcila, ze vite o cem mluvite. Bobuzel za techto podminek nema diskuse cenu
0/0
27.11.2002 6:59

Ivana

Re: Re: To: eddy
Milý eddy, být ženou, možná bys o škodlivosti Spolany mluvil jinak. Po třiceti letech strávených pod Spolanou mi lékaři řekli, že jsem typická oběť Spolany, jako žena prakticky nefunguji, dítě sice mám, ale po deseti letech léčby, lázní a všech možných procedur, které nebyly vždy příjemné. Dál bych ti určitě přála prožít více nž 26 hodinový porod, ze kterého se dodnes nemůžu vzpamatovat. Ono možná v Neratovicích to není tak hrozné, ovšem Libiš, Tišice, Kostelec a okolní vesnice na které padá všechne ten sajrajt tak zdravé zase nejsou. Při všech únicích chlóru to v Neratovicích cítit moc nebylo ovšem o pás kilometrů dál.....ale jak čtu, stále si budeš stát za svým názorem, že tobě Spolana nijak neublížila, chemici že vědí, děláme zbytečný humbuk atd. přála bych ti, abys měl alespoň jednou se Spolany pořádnou škodu ať už spálenou zahradu, nebo alespoň trochu rakovinotrvorného bahna na dvoře.
0/0
27.11.2002 10:14

janecek

Greenpeace u Spolany nalezlo potraviny zamořené PCB a dioxiny
Neratovice/Praha - 19. listopadu 2002 - Ekologická organizace Greenpeace dnes zveřejnila výsledky analýzy vzorků, které experti Greenpeace odebrali ze zemědělských produktů pocházejících z blízkosti Spolany Neratovice (1). Nalezené koncentrace vysoce toxických dioxinů mnohonásobně překročily limity platné v zemích Evropské unie (EU) a doporučený pracovní limit Hlavního hygienika ČR (2). Ve vzorcích byl nalezen také vysoký obsah toxických polychlorovaných bifenylů (PCB) s dioxinovým účinkem.
"Množství dioxinů v potravinách přesáhlo téměř patnáctkrát limit platný v Evropské unii a zhruba šestkrát pracovní limit stanovený hlavním hygienikem. Znepokojující je, že analýzy navíc prokázaly vysoké koncentrace takzvaných polychlorovaných bifenylů s dioxinovým účinkem. Právě součet obsahu dioxinů a těchto látek je podle Světové zdravotní organizace rozhodující pro hodnocení možného rizika ohrožení zdraví lidí," uvedl MUDr. Mirolav Šuta, toxický expert Greenpeace.
Výsledky analýz experti Greenpeace okamžitě předali postiženým chovatelům a doporučili jim kontaminované maso a vejce rozhodně nekonzumovat. Výsledky analýz také okamžitě obdržel hlavní hygienik, ministerstvo životního prostředí a česká inspekce životního prostředí, aby byl proveden další podrobnější průzkum a přijata opatření k ochraně zdraví lidí.
"Měření zadaná různými organizacemi ukazují, že zamoření okolí Spolany dioxiny a PCB přesahuje hodnoty běžné v jiných místech České republiky. Greenpeace považuje za krajně nezodpovědné, že se vedení Spolany snaží za těchto okolností urychleně obnovit vysoce nebezpečnou výrobu, jejímiž produkty jsou jedovatý chlor, karcinogenní vinylchlorid monomer nebo PVC," konstatoval ing. Jan Haverkamp, ředitel kampaní Greenpeace.
Dioxiny jsou velmi toxické látky, které dlouho přetrvávají v životním prostředí. Kumulují se živých organismech, zejména v tukových tkání zvířat i člověka, a velmi obtížně se z těla vylučují. Dioxiny jsou schopny vyvolávat několik druhů rakoviny, vrozené vývojové vady u děti či narušovat funkci řady hormonů. U lidí vystavených dioxinům tak může dojít např. k v poruchám metabolismu cukrů (větší riziko onemocnění cukrovkou) a tuků (vyšší riziko aterosklerózy vedoucí k srdečním infarktům či mozkovým mrtvicím). Dioxiny jsou navíc schopny v těle matky procházet placentou do organismu doposud nenarozeného dítěte. PCB a dioxiny se hromadí i v prsní žláze, z níž přecházejí ve vysokých koncentracích do mateřského mléka. http://www.greenpeace.cz/release/02/021119.htm
0/0
26.11.2002 22:31

Mario

Podívejte na ty škody a pak nadávejte
A kdyz jste u tech nadavek na ty aktivisty, videli jste aspon jejich stranky? Podivejte se treba na http://havarie.arnika.org/ do fotogalerie a uvidite, jaky svinstvo ten chlor kolem Neratovic napachal. A teprv pak si otvirejte huby. Kecat umi kazdej, ale co jste udelali vy???? Mario
0/0
26.11.2002 17:47

Jenik

Nezapomneli na neco?
Pořád se mluví o PVC a chlóru. Ale nezapomněli náhodou (i aktivisti - viz jejich starší zprávička na http://havarie.arnika.org/spolana.shtml) už na PCB. Ty jsou v transformátorech a kdo je zkontroloval? A taky jsem slyšel, že to ve Spolaně vypláchlo všechny strojovny, co muselo utýct odtamtud? Transformátory, pokud vím, musela Spolana nahodit už dřív.
0/0
26.11.2002 17:15

eddy

Cenzura
Ve sve reakci jsem se nelichotive, ale slusne, bez nadavek dotkl objektivity a kompetentnosti  MFDNES a jinych medii - a ejhle "prispevek byl zrusen pro nepripustne vyrazy". Takhle si predstavujet Junge Fronta Heute demogracii?
0/0
26.11.2002 16:24

janecek

Re: Cenzura
Jestli se kamarade neplatl internet se zumpou ... sprostarny a urazky na zadny diskusni forum nepatri a jestli je IDNES.cz smazalo, tak mu za to patri jen dik :-)
0/0
26.11.2002 21:39

eddy

Re: Re: Cenzura
Kdyz o nekom reknu, ze pise nesmysly, tak to podle mne neni zumpa. Ale je pravda, ze "zumpa" byla v puvodnim nadpisu predchoziho prispevku a je jsem ho nechal tak, ja mi  to server predhodil (s tim Re:......). Takze mozna ze to proste vzali smahem, abych jim nekrivdil.
0/0
27.11.2002 8:46

Jitka

To: JSI
Ano ... moje naivní představy o nebezpečí Spolany se rozplynuly minulý týden, po přečtení infromačního měsíčníku Spolany, který jsem nalezla ve schránce. Z přední strany tohoto dvojlistu se na mne usmívají generální ředitel Spolany (ležérně se opírajíc o závoru podniku), po boku mu věrně stojí mluvčí Spolany pan J. Martínek (alias Mlčoch). Oba pánové mají na svých rtech jemný úsměv ... Vítejte ve Spolaně ... tuto fotografii si vystřihnu a přibalím do svého evakuačního zavazadla, včetně několika jablíček a zavařené zeleniny od babičky z Libiše ... Jitka, Neratovice
0/0
26.11.2002 16:04

Karlik

Re: To: JSI
Podle mne jsi Nerativice ani neviděla !?.-))
0/0
26.11.2002 16:14

Jitka

Re: Re: To: JSI
Vazeny pane, ja v Neratovicich ziji a pokud byste zil i Vy, pak byste vedel o cem mluvim.
0/0
26.11.2002 16:28

eddy

Re: Re: Re: To: JSI
A co by tedy Spolana podle vas mela udelat, abyste uverila, ze to s tou bezpecnosti a informovanosti mysli vazne? Kdyby se na Vas mracili, to byste jim uverila?
Mimochodem, to evakuacni zavazadlo se vam muze hodit. V pristim roce se pry ma zjevit 10. planeta slunecni soustavy jmenem NIBIRU a ta ssebou nese zmar a zkazu....
0/0
26.11.2002 16:38

Jitka

Re: Re: Re: Re: To: JSI
Ja bych Vam neprala zazit to, co se zde delo pri povodnich. Zvlaste mate-li deti, nemate auto, a vasi pribuzni ziji v Libisi, kde je to jeste horsi nez v Neratovicich. Bohuzel, uniky se tu deji celkem casto, a v takovych chvilich mam strach predevsim o deti, ktere jsou napr. zrovna ve skole. Mam strach kupovat na trzisti ovoce a zeleninu, nebot vetsinou pochazi od mistnich zemedelcu. Vim, ze zit u chemicky prinasi rizika, ale tato rizika se daji minimalizovat. Spolana se ale zatim moc nesnazila, vse se hnulo az po povodnich a to jen na natlak medii ... pred povodni na Spolanu zadny tlak nebyl (rozhodne ne od mesta, kde vetsina zastupitelu ma pribuzenstvo zamestnane ve Spolane nebo v dodavatelskych firmach). Ale ja vim, ono to je otravne, stale cist neco o Spolane a tech naivnich hloupouckych lidech, kteri ziji v okoli Spolany a maji strah, protoze Spolane se po vsem, co jeji vedeni predvedlo, zdrahaji uverit (a kolotoc vymen reditelu to urcite nezmeni). Seznam evakuacniho zavazadla nam dodalo mesto do schranek, kdybych zila v jinem meste, tak bych se tomu zasmala a hodila do kose, ale ziji v Neratovicich a stesti preje pripravenym ... :-)
0/0
26.11.2002 17:49

eddy

Re: Re: Re: Re: Re: To: JSI
Bez obav, take ziju v Neratovicich a celou povoden jsem tu zazil, takze vim o c slo, jenze na rozdil treba od vas trochu o te chemii neco vim a vim i neco o tom, jak to v te Spolane vypadalo a vypada. A ze bohuzel Libis je ve smeru prevladajicich vetru, takze ty event. uniky ma z prvni ruky. Ale nemyslim si, ze by toho bylo tolik, i kdyz pokud jde o ten chlor, tak to bohuzel vypada trochu jinak. Ale mate pravdu v tom, ze s informovanosti obyvatelstva to nebylo valne a to co se stalo behem povodni, zejmena pokud slo o uniky chloru, bylo - pokud jde o informace - naprosto diletantske. Ale stejne jako vy doufam, ze se to s novym vedenim zlepsi, alespon si myslim, ze delaji co umi a pokud neco nevyjde, rozhodne to neni umysl. A myslim, ze jsou i ochotni naslouchat ale to same plati i o obyvatelich Neratovic a blizkeho okoli. Pokud apriori predpokladate, ze ten druhy keca, tak se nikdy nedohodnete. Takze bych byt vami trochu srovnaval. A ten letak s usmivajicim se reditelem a mluvcim by mel take prispet k uklidneni obyvatelstva. Bohuzel media v tomto smeru se cini prave opacne, michaji polopravdy s naprostymi nesmysly a bohizel rada lidi jim to veri.
Mimochodem, nechte si vypravet od pametniku, jak to v Neratovich vypadalo tak pred dvaceti lety a vice, pokud jde o exhalace.
0/0
26.11.2002 20:25

janecek

obdivuju tvoji hrosi kuzi
Muzes dolozit, ktera media michaji polopravdy s naprostymi nesmysly. Podle me to je hlavne zrpavodaj Spolany a potom noviny vydavane nerotoviskou radnici. Takou miru servility vuci podniku, ktery ohrozuje majetek, zdravi a zivoty obyvatel mesta ma bohuzel v Neratovicich dlouho tradici z dob komunistickych.
0/0
26.11.2002 21:49

eddy

Re: obdivuju tvoji hrosi kuzi
Staci se podivat na stredecni MFDNES kde je obrazek hasice u vodni clony a pod tim napis: "Spolana vypousti chlor. Na obrazku hasic u gejziru tryskajiciho chloru". Myslim, ze to staci za vsechno. Jinak by se lecos dalo dolozit fakty, ale to by zabralo vice mista a casu, ktery nemam. Jinak staci trochu premyslet, mit zakladni znalosti z chemie a spoustu dalsich polopravd a nesmyslu si najdete sam.
0/0
27.11.2002 8:41

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.