Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ústečany zachránilo před jedy počasí

Můžeme vycházet ven? Je ve vzduchu jed, nebo ne? Ohrozil oheň v chemičce naše životy? Tak se během pátku ptali obyvatelé Ústí nad Labem, které vystrašil noční požár ve Spolchemii. Odpověď byla překvapivá: město zachránilo počasí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mirek

Greenpeace: Zrušte nebezpečnou chemii v centru města
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace 29. srpna 2000 vyzvala primátora Ústí nad Labem a ústeckou firmu Spolchemii, aby neodkladně zastavili nebezpečnou chlorovou výrobu nacházející se jen pár set metrů od centra města. Únik nebezpečného epichlorhydrinu je další ze série nehod, které chlorovou výrobu v Ústí nad Labem provázejí. Greenpeace je přesvědčeno, že se úniky epichlorhydrinu a jiných nebezpečných látek mohou opakovat, přičemž nelze vyloučit ani rozsáhlou havárii ohrožující zdraví obyvatel města. Greenpeace opakovaně varovalo před možnými důsledky havárie chlorové výroby v ústecké Spolchemii, která se nachází nedaleko centra města. Začátek výroby nebezpečného epichlorhydrinu spadá do 60. let a i přes určitou modernizaci je výrobní zařízení velice zastaralé. Se stárnoucí technologií se riziko úniků jedovatých látek nebo jiné havárie neustále zvyšuje. Spolchemie podle vyjádření mluvčího magistrátu porušila dohodu a město o úniku nebezpečného epichlorhydrinu neinformovala. „Doufáme, že pan primátor a městští zastupitelé konečně procitnou a pochopí, že lidské životy tisíců Ústečanů jsou důležitější, než pochybný zisk soukromé firmy,“ prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka, ředitel kampaní české pobočky Greenpeace. „Věříme, že konečně přistoupí k logickému kroku a vytlačí velice rizikovou chlorovou chemii alespoň za brány města tak, jak to již v minulosti bylo navrženo.“ Chlorová chemie představuje i přes jistá opatření z posledních let vysokou zátěž pro okolní prostředí. Chlororganické sloučeniny pocházející z chlorové výroby se uvolňují do ovzduší a unikají s odpadními vodami do řeky Labe. Chlorová výroba v centru města však ohrožuje i samotné obyvatele Ústí nad Labem. „Spolchemie musí s nebezpečnou výrobou téměř v centru města skončit . Za cynismus nejhrubšího zrna bychom považovali pokusy pokračovat v chlorové výrobě dalších 5 až 10 let. Přišel čas, aby firma skončila s „lakováním na zeleno“ a začala konečně skutečně jednat s ohledem na občany města a životní prostředí,“ zdůraznil Hrdinka.
0/0
23.11.2002 18:01

Jena

Re: Greenpeace: Zrušte nebezpečnou chemii v centru města
a) na spolchemii je existenčně závislá velká část obyvatel města
b) jakou zátěž představuje pro okolní prostředí (dejte např studii seriozní organizace - ne Greenpeace a spol.)
c) Grennpeace má taky ředitele? Kdo ho platí? Nejspíš konkurence Spolchemie
d) i velká benzínová pumpa je sklad hořlavin
e) mluvíte o sérii nehod, co máte na mysli?
f) Spolchemie zde byla dříve než ji obklopilo město, nemělo by se přesunout město? :-)
g) zasliužíte si obvinění za šíření poplašné zprávy - strašíte lidi, vyvoláváte paniku, používáte nepravdivá obvinění a tím se snažíte dosáhnout zastavení výroby, což prospěje konkurenci (nejspíš vašim sponzorům)
h) o chemii vůbec nic nevíte a pruskiřicích zvlášť
i) běžte do Spolchemie a řekněte lidem, že by bylo cynické, aby měli v příštích 5 - 10 letech práci!
k) i v zahraničí (např. německo) jsou takto umístěné chemické podniky
i) zrušte atomobilovou dopravu v Praze, protože je to škodlivější a je to pro více lidí, ale za to vám asi nikdo nezaplatí j) nebezpečí havárie je závislé na stavu zařízení nikoli na stáří technologie Bydlím v Ústí nad Labem, ale pracuji v jiném městě. Vy ústí nepomáháte, ale škodíte. Obviňovat a říkat polopravdy není umění. Kdyby jste něco uměl, nemusel byste se živit takto...
0/0
18.3.2003 13:07

Mirek

Bude Ústí nad Labem i nadále městem dioxinů?
Česká pobočka mezinárodní ekologické organizace Greenpeace se 22. září 1999 obrátila na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), krajskou hygienickou stanici a magistrát v Ústí nad Labem, aby prošetřily, kdo v tomto městě uvolňuje do ovzduší vysoké dávky nebezpečných dioxinů. Podle informací, které má Greenpeace k dispozici, přakračovala množství těchto vysoce nebezpečných látek naměřená na hlavním náměstí v Ústí nad Labem doporučený limit více než stokrát. Greenpeace žádá úřady, aby podnikly okamžité kroky k ochraně zdraví ústeckých obyvatel. "Hodnoty imisí karcinogenních dioxinů naměřených v Ústí nad Labem činily 2203 femtogramů na metr krychlový (fg/m3), což je až 35krát více než bylo naměřeno v ostatních severočeských městech, kde se v roce 1997 podobná měření prováděla," uvedl Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace a dodal, že tyto nebezpečné látky mohou způsobit vznik rakoviny, poruchy plodnosti a oslabení imunitního systému. Kromě Ústí nad Labem se měření dioxinů prováděla mj. například i v Liberci, Sokolově, Mostu a Litoměřicích (1). V České republice prozatím žádný zákonem stanovený limit pro imise dioxinů neexistuje. Hodnota doporučená v roce 1991 Státním zdravotním ústavem (SZÚ) činí 20 fg/I-TE/m3 průměrné denní koncentrace. Vzorek z Ústí nad Labem překračuje tuto doporučenou hodnotu více než 110krát (2). "Vysoká hodnota dioxinů naměřených v centru Ústí nad Labem naznačuje, že zdroj těchto supertoxických látek musí být přímo ve městě nebo v jeho těsné blízkosti," upozornil Hrdinka. "Pravděpodobným zdrojem dioxinů by mohla být spalovna nebezpečných odpadů v Trmicích nebo spalovna chlorovaných zbytků z výroby Epitetra v areálu ústecké Spolchemie, která je náměstí blíže." Dioxiny vznikají jako vedlejší produkt výroby, jíž se účastní chlor nebo ve spalovnách, kde jsou spalovány nebezpečné odpady či chlorované zbytky. "Měření dioxinů sice pocházejí z roku 1997, obáváme se však, že nepříznivá situace trvá dodnes," zdůraznil Hrdinka. "Proto jsme se obrátili na Českou inspekci životního prostředí, aby nám poskytla údaje o hodnotách dioxinů unikajících ze spalovny nebezpečných odpadů v Trmicích a ze spalovny v areálu ústecké Spolchemie. Vyzvali jsme inspekci, aby prověřila, zda dioxiny pocházejí ze zmíněných spaloven, nebo zda se v Ústí vyskytuje ještě jiný možný zdroj." Dioxiny patří k nejnebezpečnějším látkám na světě. Spolu s DDT, polychlorovanými bifenyly (PCB), hexachlorbenzenem (HCB) a dalšími trvale znečišťujícími látkami patří mezi tzv. POPs (perzistentní organické polutanty). Tyto pomalu působící jedy cestují na ohromné vzdálenosti a pomalu otravují lidi i životní prostředí na celé planetě. O eliminaci POPs se nyní jedná na úrovni OSN. http://www.greenpeace.cz/release/99/990922.htm
0/0
23.11.2002 17:59

Honza

Vida svateho Petra, ze by patrona Usti nad Labem?
0/0
23.11.2002 6:15

Najdete na iDNES.cz