Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Za šíření TBC má lékařka opět podmínku

Ortel šesti měsíců s podmíněným odkladem na dva roky si vyslechla šestatřicetiletá lékařka vinohradské nemocnice. Státní zástupce ji vinil z toho, že loni v prosinci nezajistila hospitalizaci muže nakaženého infekční formou tuberkulózy. Soud zopakoval v hlavním líčení stejný verdikt, jaký vynesl před půl rokem trestní příkaz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Sonique

Nezodpovědných lékařů je mnoho
Lékařka má být potrestána právem, neboť byla nezodpovědná. Řidič, který nedá přednost na přechodu chodci a porazí člověka, bude odsouzen a může argumentovat jak chce, že mu přednost dát chtěl. Kdy už konečně začnou být lékaři za své činy (a nečiny!) konečně právně zodpovědní?
Mnoho lékařů bylo zvyklých z minulého režimu, že jsou lepší kasta (perfektní platy všichni, úplatky a všimné, aby vůbec udělali svoji práci). Nyní by rádi měli špičkové platy opět plošně všichni. Ať se mají dobře Ti, co plní svoje povinnosti, jsou zodpovědní a chovají se ka pacientovi vstřícně jako k člověku. Ti ostatní nechť zakusí, že odpovědnost existuje i ve zdravotnictví.
0/0
25.11.2002 11:14

Petra

a co ostatní?
Zapomíná se ale na další oběti špatného postupu paní doktorky! To, že třeba záchranáři, kteří nakaženého vezli, museli preventivně baštit antituberkulotika a byly kvůli poškození jater dlouhodobě v pracovní neschopnosti, a že to nebylo uznáno jako pracovní úraz či nemoc z povolání, takže nedostali ani korunu! A jedna sestřička na tom byla podobně. Musí jíst antikoncepci a ve svém mladém fertilním věku nemůže být těhotná a založit si rodinu... Nelze ospravedlnit lékařku, která pochybila!!!
0/0
22.11.2002 20:29

Helena

Re: a co ostatní?
        Dobry den, pani Petro. Dovolim si zareagovat na Vas prispevek svym nazorem:
        Pracovnici naseho zdravotnictvi maji predepsano byt povinne ockovani proti tuberkuloze a proti hepatitide B. Tyto vakciny jim bezplatne hradi kterakoliv zdravotni pojistovna. Pokud tedy zminene komplikace u zachranaru a sestricky nastaly, je to pouze dusledkem jejich nedisciplinovanosti : bud se vubec nedali ockovat jak meli, nebo si nepohlidali nasledne preockovani. V takovemto pripade bych jim ani ja osobne nepriznala pracovni uraz ci nemoc z povolani, i kdyz je situace zajiste politovanihodna. Pokud nepostupovali jak meli, jsou prirozene dusledky vicemene jejich problemem a jsou si za ne zodpovedni sami.
0/0
23.11.2002 17:05

Petra

Re: Re: a co ostatní?
DEPAK! Jsi pěkně vedle. Zaměstnanci ZZS mají povinnost být očkováni pouze proti Meningokokovi!!! Představ si, že nemusí být ani proti hepatitidě!!! A když chtěli aspoň udělat skreaning protilátek proti TBC, tak jim hygiena řekla, že nic takového dělat nebudou!!! A o očkování nemůže být už ani řeč. Takže asi nemáš moc informací o realitě!
0/0
24.11.2002 0:49

Petr

Re: Re: Re: a co ostatní?
Pracovníci ZZS musí být samozřejmě očkováni jak proti TBC, tak proti hepatitidě B. Nic takového jako screening protilátek proti TBC neexistuje - máš zřejmě na mysli tuberkulinový test, ale ten funguje úplně na jiném principu. Vyšetřování hladiny protilátek proti viru hepatitidy B je standartní součástí preventivních prohlídek ...
0/0
29.11.2002 23:26

Petr

Re: Re: a co ostatní?
Očkování proti TBC je jedno z nejhůře fungujících očkování. Efekt je v globálním pohledu na celou populaci výrazný, ale u jednotlivých jedinců může očkování selhat a i očkovaný člověk tedy může onemocnět. Takže bych tak rychlé soudy neprováděl ...
0/0
29.11.2002 23:29

eno

Postavené na hlavu
Naše orgány v trestním řízení by se měly postarat spíše o to, aby lidé, kteří se takto chovají na území našeho státu, byli okamžitě vyhoštěni. Paní doktorka udělala jinou chybu, měla tuto povedenou dvojici nahlásit cizinecké a pohraniční policii a odmítnout na našem území léčbu nemocného ať to zní jakkoli zvrdě, ten člověk tady nemá co dělat, pokud vím, že nemá zaplaceno zdravotní pojištění, neměl vůbec přelézt hranice.
0/0
22.11.2002 10:41

zuzana

nebezpečný precedent
už takhle se v téhle zemi s pacienty zachází jako s bezprávnými kusy masa, proto nesouhlasím s tím, aby se v tomto trendu pokračovalo. v případě, že někdo může ohrozit zdraví ostatních, je třeba připravit příslušnou legislativu, jejíž praktické uplatňování ovšem nemá být odpovědnost lékaře, nýbrž policie - lékař by v tomto případě měl pacienta poslat do nemocnice pod policejním dozorem, pokud to ovšem zákon umožňuje. v tomto případě se trestného činu dopustil pacient, nikoliv lékař - tohle přece nepatří do jeho kompetence. můžeme být vůbec rádi, že nám tu ještě někteří lékaři zůstali, vezmeme-li v úvahu tu almužnu, jakou za tak odpovědnou práci dostávají.
0/0
21.11.2002 23:11

Najdete na iDNES.cz