Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jak vyzrát na Spolanu, dumají pěstitelé

Marná je zatím snaha zemědělců z Mělnicka získat odškodnění od Spolany Neratovice či státu za škody způsobené povodněmi. Během srpnových povodní z chemičky uniklo množství chemikálií, včetně nebezpečných dioxinů a polychlorovaných bifenylů. Jedy kontaminovaly půdu a znehodnotily úrodu. Podobné problémy jako zemědělci mají i pěstitelé vánočních stromků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

janecek

Greenpeace u Spolany nalezlo potraviny zamořené PCB a dioxiny
Neratovice/Praha - 19. listopadu 2002 - Ekologická organizace Greenpeace dnes zveřejnila výsledky analýzy vzorků, které experti Greenpeace odebrali ze zemědělských produktů pocházejících z blízkosti Spolany Neratovice (1). Nalezené koncentrace vysoce toxických dioxinů mnohonásobně překročily limity platné v zemích Evropské unie (EU) a doporučený pracovní limit Hlavního hygienika ČR (2). Ve vzorcích byl nalezen také vysoký obsah toxických polychlorovaných bifenylů (PCB) s dioxinovým účinkem.
"Množství dioxinů v potravinách přesáhlo téměř patnáctkrát limit platný v Evropské unii a zhruba šestkrát pracovní limit stanovený hlavním hygienikem. Znepokojující je, že analýzy navíc prokázaly vysoké koncentrace takzvaných polychlorovaných bifenylů s dioxinovým účinkem. Právě součet obsahu dioxinů a těchto látek je podle Světové zdravotní organizace rozhodující pro hodnocení možného rizika ohrožení zdraví lidí," uvedl MUDr. Mirolav Šuta, toxický expert Greenpeace.
Výsledky analýz experti Greenpeace okamžitě předali postiženým chovatelům a doporučili jim kontaminované maso a vejce rozhodně nekonzumovat. Výsledky analýz také okamžitě obdržel hlavní hygienik, ministerstvo životního prostředí a česká inspekce životního prostředí, aby byl proveden další podrobnější průzkum a přijata opatření k ochraně zdraví lidí.
"Měření zadaná různými organizacemi ukazují, že zamoření okolí Spolany dioxiny a PCB přesahuje hodnoty běžné v jiných místech České republiky. Greenpeace považuje za krajně nezodpovědné, že se vedení Spolany snaží za těchto okolností urychleně obnovit vysoce nebezpečnou výrobu, jejímiž produkty jsou jedovatý chlor, karcinogenní vinylchlorid monomer nebo PVC," konstatoval ing. Jan Haverkamp, ředitel kampaní Greenpeace.
Dioxiny jsou velmi toxické látky, které dlouho přetrvávají v životním prostředí. Kumulují se živých organismech, zejména v tukových tkání zvířat i člověka, a velmi obtížně se z těla vylučují. Dioxiny jsou schopny vyvolávat několik druhů rakoviny, vrozené vývojové vady u děti či narušovat funkci řady hormonů. U lidí vystavených dioxinům tak může dojít např. k v poruchám metabolismu cukrů (větší riziko onemocnění cukrovkou) a tuků (vyšší riziko aterosklerózy vedoucí k srdečním infarktům či mozkovým mrtvicím). Dioxiny jsou navíc schopny v těle matky procházet placentou do organismu doposud nenarozeného dítěte. PCB a dioxiny se hromadí i v prsní žláze, z níž přecházejí ve vysokých koncentracích do mateřského mléka.
0/0
26.11.2002 23:34

Kestrik

Pry nejsou penize na zaloby
...at se obrati na mezinar. soudni dvur..... Stat si urizne ostudu a jeste bude muset zaplatit soudni vylohy.... Klidne bych to udelal. A ucet za pujcku z banky na soudni rizeni bych pripsal na konto jako nahradu skody...... Lidi, NESPETE ! Nenechte se ubit ! Necinnost a to, ze nad tim mavnete rukou (lapalie,marna snaha a pod) statu a takovym podobnym konglomeratum jen nahrava..... DO NICH !
0/0
26.11.2002 13:22

Jirka

O škodách v okolí Spolany
píše Arnika na webu od povodní. Teď se tam objevila i podrobná informace o pomoci zemědělcům (http://spolana.arnika.org).
0/0
20.11.2002 18:11

Otík

Svinstvo!
Všichni vědí jací šmejdi sedí ve vedení Spolany a jaké prasárny se dělají a nic se neděje.Každá taková firma by měla mít povinost dát 50% ročního zisku na obnovu regionu zničeného její výrobou!Nemluvě o spolehlivosti výroby.Pokud nebudou fungovat zákony,které se budou dodržovat a jejich plnění kontrolovat budou se taková zvěrstva stávat dále.
0/0
20.11.2002 11:13

janecek

Re: Svinstvo!
Jenze Spolana v jednou kuse prodelava, takze by se patrne zniceny region musel skladat na uhrazeni ztraty ve Spolane
0/0
26.11.2002 22:55

Jana

Podle mě v době záplav s Ambrozkem skutečně vrtulníkem kroužili bůhvíkde, jen nad Spolanu se zřejmě nepodívali. Kopanec do koulí je málo. Měli by se ke Spolaně přestěhovat a užívat si čistého životního prostředí v jejím okolí.
0/0
20.11.2002 9:11

eddy

Re:
to jako chcete tvrdit, ze Ambrozek, velky kamarad Geenpeace je nesvepravny blbec, kdyz nepozna z vrtulniku Spolanu i s prislusnym dioxinovym barakem? Ty fotky probehlz svetovym tiskem od Aljasky po Ohnovou zemi.
0/0
20.11.2002 10:39

karber

Kdo včera viděl "Na vlastní oči"
tak si o úrovni a svinstvu vedení Spolany udělal obrázek, o ministru životního prostředí a hl. hygienikovi ČR ani nemluvě. Kopanec do kou.lí je to nejmenší co by potřebovali.
0/0
20.11.2002 6:26

Vědec

Re: Kdo včera viděl
Nova včera předvedla neseriozní "důkazy" bez KONTROLNÍHO vzorku zeminy.
0/0
20.11.2002 10:19

Najdete na iDNES.cz