Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Homeopaty vyslyšel až Evropský soud

České soudy upřely Homeopatické společnosti právo na spravedlivý proces, když se odmítly zabývat jejím vyloučením z České lékařské společnosti. Rozhodnutí Evropského soudu ve Štrasburku je pro homeopaty dostatečným zadostiučiněním. Lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně je v roce 1996 vyloučila ze svých řad s tím, že sdružuje výhradně zástupce medicínských oborů, které používají vědecky uznávané léčebné postupy. To podle ní homeopaté nesplňují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lurtz

CLS ... novodoba inkvizice
Takovato rozhodnuti ze strany CLS povazuji za nic jineho nez za novodoby postup inkvizitoru. Proste: Nemaji stejny nazor, tak se to nesmi; Nerozumim tomu, tak je to zakazane.
Co k tomu dodat, nez ze mezi spickami odborne verejnosti se hraje politika k podpore stavajici "vedecke" mediciny, za kterou stoji nadnarodni farmaceuticke koncerny.
Stavajici "vedecka" medicina se proste zakopala na svych pozicich a pekne na tom vydelava.
0/0
19.11.2002 13:06

barbudo

Re: CLS ... novodoba inkvizice
Není zákona, který by říkal, že členem ČLS smí být cokoli a kdokoli. Evropský soud řekl pouze to, že ČLS měla homeopaty slušně vypoklonkovat a ne s nimi vyrazit dveře. Co se výdělku týče, vždycky je výnosnější prodávat pohádky. Když prodám jednu molekulu "účinné látky" v deseti baleních "léku", je to jistě docela příjemný obchod.
0/0
19.11.2002 15:34

Schnitzer@cmail.cz

Jen podmínečná satisfakce.
Diskuze o tom, zda homeopatie opravdu funguje nebo ne a zda má vědecké opodstatnění, jsou v tomto případě mimo mísu. Evropský soud pro lidská práva potvrdil homeopatické společnosti pouze právo, aby její případ byl projednán řádným soudem v ČR. Nijak tím nepředjímá, jak takový proces dopadne, a už vůbec neposuzuje kritéria České lékařské společnosti JEP pro přijetí či vyloučení odborných společností z jejího svazku. MUDr.Ludvík Schnitzer Krouzova 3050, 143 00 Praha 12 schnitzer@cmail.cz
0/0
17.11.2002 8:40

Schnitzer@cmail.cz

Jen podmínečná satisfakce.
0/0
17.11.2002 8:35

Schnitzer@cmail.cz

Jen podmínečná satisfakce.
0/0
17.11.2002 8:32

Martin

Homeopatie = supr věda
Když jste všichi tak chytrý, a těm kecům věříte, jak mi tedy vysvětlíte, že homeopatii i s jejími supr podloženými teoriemi neobjevíme v osnovách jakýchkoli vysokých škol medicínského zaměření?
0/0
14.11.2002 15:51

Filosof

Re: Homeopatie = supr věda
Martine, je to prosté. Není v osnovách, neboť není vědou.
0/0
14.11.2002 17:22

barbudo

Kolik z prodávaných homeopatických léků je skutečně homeopatiky?
Kolik z nich obsahuje naprosto běžné a osvědčené účinné látky v účinných dávkách? Kolik z těch ostatních vyhovuje homeopatickému principu - podávat látku, která vyvolává stejné příznaky jako má nemoc (na kašel chlor a podobně)?
0/0
13.11.2002 15:30

Filosof

Malý test
Tvrdím: "Každý debilní odpůrce homeopatik nesouhlasí s homeopatií"
0/0
13.11.2002 15:03

Petr

Re: Malý test
:-))) Ty vtipe filoz(s)ofická ... :-)
0/0
13.11.2002 15:10

Filosof

Re: Re: Malý test
Jsem rád, že to aspoň někoho rozesměje a pobaví.
0/0
13.11.2002 15:19

Filosof

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
13.11.2002 12:15

Prostý venkovan

Re: Ach jo
Jednoznačný souhlas.
0/0
13.11.2002 12:47

Radek

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
13.11.2002 13:08

Prostý venkovan

Re: Re: Ach jo
Víte, Radku, ono spíše jde o to, že lidé (alespoň většina) už objevili fyzikální, mechanické, matematické, astronomické a další přírodní a společenské zákony, ale ono existují ještě i zákony, které lidé se svými omezenými možnostmi ani netuší, natož aby je našli nebo je chápali. Některým se to už povedlo, ale my, neználkové je prohlásíme za blázny, protože my to nevidíme. Ale to je naše škoda a naše smůla. Obávám se, že nemá smysl dále v diskuzi pokračovat, ale jen tak pro zajímavost - říká Vám něco např. karmický zákon?
0/0
13.11.2002 13:22

Filosof

Re: Re: Re: Ach jo
Díky za příspěvek - máte lepší vyjadřovací schopnosti pro mé myšlenky. A co, že máte takový nick ? Jste jeden z mála, s kterými se dá rozumě diskutovat a ten nick k Vám nějak nesedí. Ledaže by cosi symbolicky vyjadřoval ... Možná tuším ..
0/0
13.11.2002 14:25

Johny (Jan Švadlenka, Chrudim)

Re: Re: Re: Re: Ach jo
Např. hnoják.
0/0
13.11.2002 16:20

Johny (Jan Švadlenka, Chrudim)

Re: Re: Re: Ach jo
A jak si můžete být jistý, že to opravdu objevili? Co když jsou to jenom blouznivci? Lidská mysl je úžasný nástroj, a když něčemu člověk věří, může si vsugerovat cokoli. Zajímavé je to například u čaker. Vzhledem k tomu, jak se ve starověku šířily poznatky (tj. uznávaná autorita něco řekla a pak to od ní všichni opisovali - viz např. Aristoteles), je také možné, že kdosi při meditaci měl pocit, že vidí sedm světelných bodů (či co). Na tom pak postavil svou teorii energetických center. Když ostatní věděli, co mají vidět, opravdu to viděli (nebo si spíše vsugerovali, že to tam vidí). A teď návrh k zamyšlení - sedmička je tradičně považovaná za magické číslo, ale co kdyby se kdysi někdo rozhodl pro jiné (třeba osmičku)? Potom by všichni ti současní myslitelé, kteří věří, že znají lék na všechny problémy světa, viděli čaker osm.
0/0
13.11.2002 16:17

Filosof

Re: Re: Ach jo
A jakým způsobem lze prokázat, že homeopatika jsou blbost ? Můžeme maximálně řící, že současný stupeň poznání na úrovni vědy, tak jak je věda chápána, zatím nedovoluje fungování homeopatik vysvětlit. Věda se opírá o lidské poznání - zde vstupují do hry lidské smysli. Ty jsou všal omezené a tudíž i věda je omezená. Jsou však lidé, kteří získávají poznání jiným způsobem. A poznané dokáží vysvětlit či předat rovněž jiným způsobem. A to takovým, který je pro lidi se striktně vědeckým smýšlením nepochopitelný.
0/0
13.11.2002 14:18

Johny (Jan Švadlenka, Chrudim)

Re: Re: Re: Ach jo
Tak v tomhle se mýlíš. Homeopatii vysvětlit lze, problém je, že toto vysvětlení léčitelé, medicinmani a další chudáci odmítají přijmout. Je to prostě PLACEBO! Dá se to prokázat statisticky (viz nějaký z mých včerejších příspěvků). A poznání jinak než pomocí své mysli získávat nemůžeme. To bychom pak mozek vůbec nepotřebovali. Ovšem jestli věříš něčemu jinému, máš ideální možnost to dokázat. Běž si okamžitě nechat mozek odstranit a pak nám napiš, jak to dopadlo.
0/0
13.11.2002 16:25

Petr

Re: Ach jo
A to je právě ten problém, Filosofe, když někdo filozoficky posuzuje věci, které se filozoficky posuzovat nedají. Potom to skončí u planého tlachání, což je sice podstatou filosofie, ale o homeopatii to neřekne vůbec nic.
0/0
13.11.2002 13:08

Filosof

Re: Re: Ach jo
Petře, nerozumím smyslu Vašeho příspěvku. Nicméně tvrditi, že podstatou filosofie je plané tlachání, je docela odvážné. P.S.: udělejte mi malou radost, prosím. Zkuste používat jen jeden způsob, filosofie nebo filozofie.
0/0
13.11.2002 14:29

Johny (Jan Švadlenka, Chrudim)

Re: Re: Ach jo
Ona taky současná filozofie příliš k ničemu není. Už celá staletí blábolí pořád o tom samém a výsledky zatím žádné nejsou. Už jenom proto ji všechny skutečné vědy opustily a vydaly se vlastní cestou. Filozofie má dnes jenom jediné opodstatnění - a tím je integrace vědeckých poznatků, aby byly srozumitelné široké veřejnosti a ta pak nevěřila východním pavědám, které se tváří, že jedině ony mají pravdu, ale přitom se nijak neliší od našeho tradičního křesťanství. Pokud už budu něčemu věřit, tak je to právě křesťanství, protože to má aspoň u nás tisíciletou tradici (a zatím se osvědčilo). Nestojí snad v Bibli "věř a víra tvá tě uzdraví"? To je právě placebo efekt neboli podstata homeopatie.
0/0
13.11.2002 16:30

Radek

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
13.11.2002 13:15

Johny

Re: Ach jo
Však jo, věřte si čemu chcete, když vám to stojí za to. Mně jenom připadá zajímavé, že zatímco víra v Boha nic nestojí, váš kult homeopatik je pěkně drahý, a tudíž dle mého názoru naprosto zbytečný. A co se týče ezoteriky, to je taky jenom druh víry. Objektivně vzato, když tam není ani molekula jakékoli účinné látky (i když - také to není pravda, protože se například ředí vápník nebo síra, kterých je spousta i v destilované vodě, takže tam vždycky něco musí zůstat), tak to prostě pomáhat nemůže. Jediné účinky, které tam jsou, lze vysvětlit placebo efektem. Už se začíná zjišťovat, že je nervový systém nějakým způsobem provázaný s imunitním (používá stejné signální molekuly a jeho buňky mají společný původ), takže tady bych hledal vysvětlení. Ne nějaká kosmická energie, která prostupuje vše kolem nás (homeopatici si vždycky najdou "vědecké" vysvětlení, a když jim to věda spolehlivě vyvrátí, vymyslí si zase něco jiného - zpočátku tvrdili cosi o informační struktuře vodíkových můstků ve vodě
0/0
13.11.2002 16:06

Johny (Jan Švadlenka, Chrudim)

Re: Ach jo
Však jo, věřte si čemu chcete, když vám to stojí za to. Mně jenom připadá zajímavé, že zatímco víra v Boha nic nestojí, váš kult homeopatik je pěkně drahý, a tudíž dle mého názoru naprosto zbytečný. A co se týče ezoteriky, to je taky jenom druh víry. Objektivně vzato, když tam není ani molekula jakékoli účinné látky (i když - také to není pravda, protože se například ředí vápník nebo síra, kterých je spousta i v destilované vodě, takže tam vždycky něco musí zůstat), tak to prostě pomáhat nemůže. Jediné účinky, které tam jsou, lze vysvětlit placebo efektem. Už se začíná zjišťovat, že je nervový systém nějakým způsobem provázaný s imunitním (používá stejné signální molekuly a jeho buňky mají společný původ), takže tady bych hledal vysvětlení. Ne nějaká kosmická energie, která prostupuje vše kolem nás (homeopatici si vždycky najdou "vědecké" vysvětlení, a když jim to věda spolehlivě vyvrátí, vymyslí si zase něco jiného - jednu dobu například tvrdili cosi o informační struktuře vodíkových můstků ve vodě, a když vědci dokázali, že takový vodíkový můstek vydrží jenom zlomek sekundy, najednou tvrdí cosi o kosmické energii). Homeopatie možná má určité účinky (placebo efekt), ale zatím ji nelze řadit mezi vědecké metody, protože v tomto směru víceméně neexistuje seriózní výzkum (až na ten, který prokázal, že jde o placebo). Vědecká teorie však musí být falzifikovatelná (tj. testovatelná, jestli je pravdivá), a to homeopatie zatím nelze (jedná se tedy o dogma ne nepodobné těm středověkým náboženským). Proto nemají homeopati právo být členem jakékoli lékařské společnosti. Oni totiž nejsou lékaři, pouze léčitelé (a ti tam také nemají co dělat).
0/0
13.11.2002 16:12

Jan Švadlenka, Chrudim (Johny)

Re: Ach jo
Já náhodou principy homeopatie, jak je prezentují ti, kdo ji mylně vydávají za vědeckou metodu, znám. Moje matka tomu totiž bohužel propadla, a tak jsem si o tom něco přečetl. Proto si myslím, že mám právo o tom diskutovat.
0/0
13.11.2002 17:05

lena

vira te muze uzdravit
Proc smahem odsuzovat homeopatika, kdyz kazdy musi uznat, ze na tzv psychosomaticke nemoci je bezny lekar kratky.  Jsem presvedcena, ze absolutni vetsina ruzny alergii, ekzemu i nachlazeni ma puvod v nasi hlave, pricinou je predevsim stres a uzkost. U deti jeto stres  v okoli (hlavne u prvorozencu), Kdyz se uklidni maminka (veri  v zazracny lek) uklidni se i detatko a vyrazka je pryc. To same muze platit i u zvirat. Kdyz se sklidni pan, uzdravi se i to nestastne zvire. Nubudme prosim vsichni tak desne racionalni. Skodime tim sobe ale i okoli. S usmevem jde vsechno lip.
0/0
13.11.2002 9:29

Jan Švadlenka, Chrudim

Re: vira te muze uzdravit
Máš naprostou pravdu, myslím si to samé. Když už je za to někdo ochoten ty peníze utratit, prosím. Možná si opravdu pomůže (a nezahltí své tělo jedy obsaženými v tradičních lécích). Ať ale přitom nemele o kosmické energii a věcech, které jsou určitě pravda, ale naše omezená věda je na ně zatím krátká. Jasně, je to druh víry, ale ať se netváří jako alternativa k vědě. Věda je něco naprosto jiného a má své uznávané zákony, jimiž se řídí při formulování teorií. Právě ty mají zabránit, aby se neprosadily i naprosto nesmyslné teorie. Já ale homeopatika užívat nemůžu, protože vím, že to je jenom cukr, takže už mi to nemůže pomoci (a taky proti mé alergii nepomohlo).
0/0
13.11.2002 16:35

Johny

Klidně si těm kecům věřte, je to vaše věc
S homeopatií to je jako s vírou v Boha. Standardními metodami jeho existenci ani neexistenci nelze dokázat . Záleží na osobním vkusu, co člověk přijme. Zkuste někdy přesvědčovat věřícího člověka o jeho omylu. Uvidíte, že neuspějete. A s touhle debatou je to podobné. Až na to, že víra v Boha nic nestojí, kdežto neúčinná homeopatika lezou pěkně do peněz. A mně osobně, když mi je před několika lety předepsala moje lékařka, nezabraly. Tehdy jsem totiž věděl, že polykám cukr, takže placebo nemohlo fungovat. Teď už ale myslím, že vím, jak budu podnikat. Vymyslím nějakou pěkně ujetou léčebnou metodu, dám jí zajímavé jméno, pseudovědecké zdůvodnění a vydělám hromadu peněz. Lidská blbost je nekonečná a dá se na ní hezky parazitovat!
0/0
12.11.2002 23:18

názor

Re: Klidně si těm kecům věřte, je to vaše věc
Kdybys polykal cukr, ale: jak bylo již napsáno  -  při průjmu tisíckrát zředěné....., při zvracení  totéž, při alergii jedno zrnko pylu na půl litru vody, při hnisavých onemocněních....atd atd. To jsou pravá homeopatika ! To tedy vážně nemusím. A nejlepší jsou pacienti, kteří dohromady baští léky, homeopatika, léky zvyšující imunitu, vitamíny a jiné preparáty doporučené v televizních reklamách a kromě toho navštěvují jak lékaře, tak homeopaty a léčitele (různých profesí), aby nakonec řekli, že jedině ta HOMEOPATIKA je vyléčila. Bohužel, znám jich dost.
0/0
12.11.2002 23:32

Petr

Re: Klidně si těm kecům věřte, je to vaše věc
Trochu tolerance by ti neškodilo, Johny.
0/0
13.11.2002 8:22

Jan Švadlenka, Chrudim (Johny)

Re: Re: Klidně si těm kecům věřte, je to vaše věc
Já jsem tolerantní až dost, ale rozčiluje mě, jak mi tady spousta lidí tvrdí, že jen oni mají pravdu a dávají mi za příklad východní víru. Víru! To je něco jako křesťanství, islám, ale i komunismus, atd. A ještě ji vydává za vědeckou metodu, přitom o fungování samotné vědy nic neví. Fuj, fuj a ještě jednou fuj.
0/0
13.11.2002 16:39

René

Das ist nicht normal, das ist super!
Homeopatický lék váží 1 gram, z toho obsahuje 0,85g sacharózy (obyč. cukr krystal, možná i krupice, či moučka) a 150mg laktózy (mléčný cukr) + něco naředěné na jakýchsi 200K a tudíž plní plán na více jak 100%!!! Ozaj zázračné. Chřipku jsem si s nim léčil báječný 1 týden místo obvyklých 7 dnů!!!
0/0
12.11.2002 21:07

Dzerzinskij

Kdyby fungovala homeopatie...
...tak by jedno pivo ve vodojemu vyresilo alkoholismus v Ostrave...
0/0
12.11.2002 21:05

Gaston

Re: Kdyby fungovala homeopatie...
konečně něco vtipného
0/0
13.11.2002 11:03

Chaluha

Myslete si, co chcete.
Je mi uplne jedno, jestli verite v ucinnost homeopatie, kazdopadne me pomohla, kdyz se mi lekari nekolik mesicu marne snazili vratit zdravi. A to dvakrat v mem pomerne kratkem zivote. Navic nechapu, jak nekdo bez informaci muze soudit, nebo dokonce soudu branit.
0/0
12.11.2002 20:51

ne-Chaluha

Re: Myslete si, co chcete.
Buhužel, mně homeopatie  nepomohla, naopak se můj stav zhoršil, takže zánět nosních dutin jsem měl poprvé v životě, i když na rýmu normálně trpím bez následků.
Co člověk, to názor. Může být špatný lékař, stejně tak i homeopat!!!!
0/0
12.11.2002 21:00

Johny

Re: Myslete si, co chcete.
Já třeba informace mám a taky jí nevěřím. Nedávno byl proveden jeden zajímavý statistický průzkum. Homeopatika byla podrobena stejným testům jako běžné léky předtím, než se dostanou na trh. Průzkum spočívá v tom, že se jedné skupině dobrovolníků podává účinná látka a druhé placebo (např. cukr) a sleduje se, jaké jsou výsledky. Nikdo pochopitelně neví, do jaké skupiny patří. Určité procento pacientů se uzdraví vždycky (právě to je placebo - "věř a víra tvá tě uzdraví"), důležité ale je, aby více uzdravených bylo u účinné látky, jinak nemá žádné prokazatelné léčebné účinky a pacient se vlastně uzdravil sám. A jaký byl výsledek u homeopatik? Pro mě očekávaný. Obě skupiny dopadly stejně, z čehož plyne závěr, že homeopatika jsou jednoduše placebo. Pacient polyká cukrové kuličky, ale protože věří, že se uzdraví, někdo to dokáže (a někdy také ne, když není jeho víra příliš silná). Jiný průzkum zase dokázal, že homeopatika jsou účinnější v zemích, kde je nehradí pojišťovny. Důvod je zřejmý - neinformovaní pacienti si řeknou, že když už za to zaplatili takové peníze, tak to musí být účinné a věří, že jim něco konečně pomůže. Z tohoto důvodu homeopatie není vědecká metoda a rozhodnutí štrasburského soudu mě zklamalo. Příště by mohli do řad lékařů přijmou šamany a zrušit lékařské fakulty...
0/0
12.11.2002 23:06

GhorX

Re: Re: Myslete si, co chcete.
Je úplně jedno, zda homeopatie funguje, nebo ne - KAŽDÝ má právo na spravedlivý soud. Dokonce i naivní hlupák. Štrasburský soud se nevyjadřoval k tomu, zda má nebo nemá dotčená společnost právo na členství, ale k tomu, zda český soud pochybil, když jejich žalobu proti vyloučení zamítl (tzn. odmítl rozhodnout). V právním státě kdekoliv jinde by soud totiž podobnou žalobu nemohl odmítnout. Račte si prostudovat fakta.
0/0
12.11.2002 23:41

Martin

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
13.11.2002 0:03

Johny

Re: Re: Re: Re: Myslete si, co chcete.
Moje řeč. Prohlašuji se za lékaře. Komora mě musí přijmout! Všem vám prozatím zadarmo posílám vlnu energie a lásky. Ale jakmile budu uznán jako seriózní lékař, budete platit jako mourovatí.
0/0
13.11.2002 0:08

Martin

Homeopatie je prý "seriózní léčebná metoda"
Tak pokud se jedná o homeopatii, výzkumy již byly provedeny a pokud se týká účinnosti, přesně se překrývá s placebo efektem (tj. kolem 30 procent). Pokud má někdo opravdu pocit, ze mu pomůže lék ze 100 procent složený z glukózy a méně než jedné molekuly (tj. žádné molekuly, pozn. autora) látky, která v běžné koncentraci vyvolává stejné příznaky jako nemoc sama a kolem toho plno pozitivní energie a jinejch sraček..., ať žije ve zdraví a užívá života.  Nemám pocit, že takováto pseudověda má v lékařské obci cokoli dělat a lékařům, kteří tomu věří bych ihned sebral univerzitní diplom a požadoval po nich školné, jelikož jejich studium byla opravdu jen ztráta času. Nekonec jen, pokud někdo homeopatii opravdu věří a pomáhá mu, ať ji užívá, ale nespecifikuje kecy o pozitivním působení energie nadpozemské síly jako seriózní vědní disciplínu.
Homeopatikům zdar
0/0
12.11.2002 20:22

mysak

Re: Homeopatie je prý
Homeopatii jsem neveril az do te doby kdy nevylacila nasi kocku, ktera urcite placebo efektu nepodlehne.
0/0
12.11.2002 20:42

fgh

Re: Re: Homeopatie je prý
To je ale smůla, kočka se uzdraví sama a ty tady potom vypadáš jako pako.
0/0
12.11.2002 20:44

Martin

Re: Re: Homeopatie je prý
Máme taky kočku a je taky zdravá, asi to bude tou homeopatií...
0/0
12.11.2002 21:08

Johny

Re: Re: Re: Homeopatie je prý
Možná na ni vysíláte pozitivní energii. Haha.
0/0
12.11.2002 23:10

GhorX

Re: Homeopatie je prý
A nemáte tam někde také informaci, kolik procent nemocných vyléčí standardní léky ? Nehodlám homeopatii obhajovat, ani odmítat - nic o ní nevím, ale bez těchto údajů Vámi uvedná čísla nic neznamenají. Pokud totiž zjistíme, že vyléčených konzervativní léčbou je řekněme 40% (o moc víc to nebude), pak by homeopatie měla opodstatnění, ať už jsou její mechanismy jakékoliv.
0/0
12.11.2002 21:01

Martin

Re: Re: Homeopatie je prý
Klasická léčba má hodně přes 80 procent.
Pokud chceš něco vědět o homeopatii, tak je to pseudověda založená tuším již v 18 stolení Němcem Hanemanem? (doufám, že se to tak píše), který věřil, že roztok látky o nekoneěčně nízké koncentraci má fyziologické účinky. Tato látka je většinou nějaký toxin s účinky podobnými nemoci, kterou má "údajně" léčit. Je to asi tak, že udělám roztok, vemu z něho kapku a tu dám do čisté vody, zamíchám, vezmu kapku... To se opakuje n-krát, až mám vlastně čistou vodu a na světě je homeopatikum... Případné nežádoucí účinky konzultujte se svým hrobníkem...
Homeopatikové vymyslí nějakou absurdní teorii o účinnosti a když ji věda vyvrátí, tak přijdou s jinou a prohlašují, že právě tato je už ta správná...
Tak pokud se rozhodnete takto léčit, hodně zdaru a doufám, že léčbu přežijete alespoň v tom stavu před léčbou (choroba nepostoupí bez seriózní léčby, která je ta skutečná pseudověda, že?)
0/0
12.11.2002 21:18

GhorX

Re: Re: Re: Homeopatie je prý
80% úspěšnosti konvenčními metodami. Tomu, byť jako naprostý medicínský diletant, příliš nevěřím - skutečně jde o vyléčení nemoci, nebo pouze o dovedení do stádia, kdy přestane vadit ? A kolik procent z této hodnoty jde na konto těch případů, kdy by došlo k vyléčení i bez léků ? A kolik na placebo ? Nesnažím se vyzdvihovat nějakou alternativní metodu léčení, chci vědět skutečná čísla. Většinu běžných nemocí lze léčit vhodnou životosprávou bez použití jakýchkoliv léků. Většinu vážných nemocí lze léčit pouze vysoce odbornými metodami. Myslím, že mezi tím je místo pro mě za mě i na šamanské rituály, pokud o to má někdo zájem a věří tomu. Pokud někdo nevěří metodě léčby, pak pokud jej k ní donutíte (resp. nedáte mu jinou možnost), budou výsledky velmi špatné, to jistě uznáte. Osobně ve svém okolí znám případy, kdy nemocný použil jak klasickou, tak alternativní medicínu současně a výsledek byl vynikající - ošetřující lékař nic nenamítal, velmi moudře totiž poznal, že jeho "konkurent", jeden zářič dobra, nemůže nic pokazit, spíš naopak. U mě bohužel nehrozí, že bych kdy podobné služby využil, jsem zvyklý primárně o všem pochybovat (tzn. placebo nefunguje), ale brát tuto možnost ostatním bych si nedovolil - 30% vyléčených je hodně vyléčených. Ostatní se mohou obrátit na jiné místo.
0/0
12.11.2002 23:34

Najdete na iDNES.cz