Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Gibraltar odmítl španělskou náruč

Gibraltar v referendu odmítl, aby se na správě britské kolonie podílelo i Španělsko. Téměř 99 procent z 20 tisíc voličů zamítlo návrh, aby Británie dala Španělsku podíl na svrchovanosti. Hlavní ministr Peter Caruana vypsal referendum poté, co britský ministr zahraničí Jack Straw v červenci oznámil, že britská vláda je v zásadě pro sdílenou svrchovanost nad Gibraltarem spolu s Madridem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Demograf

Nezávislost
Podle všeho je jediným řešením pro Gibraltar vyhlásit nezávislost a zařadit se mezi další evropské ministáty. Nový svrchovaný stát by pak mohl být pod společnou ochranou (nikoliv správou) Velké Británie a Španělska. Podobně to funguje v případě Andorry (samostatný stát, který není součástí EU), který je pod společnou ochranou Španělska a Francie.
0/0
8.11.2002 12:31

KuJi

Re: Nezávislost
Nelze než souhlasit. Systém o nás bez nás je opravdu nepřijatelný. Pokud jsou britové zcela nepochopitelně ochotní sdílet suverenitu nad tímto kouskem země se Španělskem, nemohou od tamních obyvatel ani nic jiného očekávat. Jak by se asi líbilo například obyvatelům ašského výběžku, kdyby je centrální česká vláda hodlala "darovat" Německu jen aby byl klid.
0/0
8.11.2002 12:44

Gibfriend

Re: Nezávislost
Souhlas.Sleduji situaci již delší dobu a ani se Gibraltařanům nedivím, že nechtějí pod jakoukoliv formu sdílené suverenity. Jak by to v praxi fungovalo, to však nikdo neví.Navíc španělská vláda neudělala nic proto, aby přitáhla zájem obyvatel o svazek se Španělskem.Naopak obyvatelé Gibraltaru jsou již léta vystaveni obstrukcím ze strany Španělska (např. fronty na hranicích, neuznávání dokladů,atd.). A to je Gibraltar jako britské závislé území členem EU !!!!. Španělsko, které o sobě říká, že je demokratický stát, by mělo uznat právo obyvatel Gibraltaru na sebeurčení. Problematika je však o hodně složitější,zájemci mohou sledovat vývoj na např. www.iberianews.com, nebo www.chronicle.gi
0/0
8.11.2002 12:59

eno

Gibraltar
Ohledně marockých imigrantů: pokud chci žít v jiné zemi než ve vlastní, musím počítat s tím, že nová země bude mít jiná pravidla pro místní a jiná pro imigranty. Bohužel, u nás to tak nefunguje.
0/0
8.11.2002 10:27

Pork

este aby ne !
0/0
8.11.2002 10:17

Najdete na iDNES.cz