Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Srpek měsíce mění život muslimů

Ramadán je časem sebezapření a zápasu s vlastní slabostí. Západ slunce vrací život do normálu - půst se přeruší a noc je plná radostí. Devátý měsíc islámského lunárního kalendáře, který letos připadá na období mezi 6. listopadem a 5. prosincem, je pro miliardu věřících nejdůležitějším obdobím v roce. Srpek nového měsíce sice ohlašuje místo dělových salv a světel na minaretu rádio nebo televize, ale porušení tradic se podle islámského práva šaría stále velmi přísně trestá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

JigalAmir

http://www.muslim-inform.cz/koran_text/index.htm Zde najdete Hrbkuv i Nykluv preklad Quranu.
0/0
15.11.2002 15:26

Romusta

Re: mirumilovne
S respektem k vam. Zaprve si myslim, ze neni logicke soudit neco bez toho, aby jste cetli hlavni zdroj (koran). Nejprve bych chtela rict, ze v zadne sure ani v jedinem versi v celem koranu neni ani zminka o stinani hlav nevericim. Osama Bin Ladin je velice chytry a vzdelany muz, ktery vi jak presvedcovat lidi o tom, o cem je chce presvedcit (mezi slova vklada verse z koranu, aby ukazal, ze ma velke znalosti o koranu; ma dlouhe vousy; mluvi o problemech v Palestine a Izraeli v kazdem rozhovoru, tim si zvysuje sympatie Arabu, nebot slibuje, ze najde reseni). Ale to co dela se ani trochu neslucuje s tim, jak se predstavuje lidem. To co dela NENI podle koranu, ale je to naprosto PROTI Islamu. To, co dela je ... mozna pro jeho vlastni viru....nebo mozna je to jen politia. Pokud chcete soudit Islam, tak nesudte podle Muslimu, ale sudte podle sameho koranu.
0/0
9.11.2002 1:18

předseda

Re: Re: Pro Vás i pro barbudo
Našel jsem jinde něco, co by bylo právě k tomuto tématu, cituji: "AUTOR BRÁNÍ SVOU KNIHU O ISLÁMU UKAZUJÍCÍ KOŘENY EXTRÉMIZMU. Religion Today) - Robert Spencer, přidružený člen Free Congress Foundation a autor nové knihy o islámu říká, že pokud ve své knize popisuje nepřátelské prvky tohoto náboženství, není ještě „hanobitelem”. Kniha cituje úseky Koránu, které jasně ukazují, čemu toto náboženství skutečně učí. Spencer říká, že by chtěl zdůraznit, že jen cituje verše z Koránu a nepokouší se nikoho přesvědčovat nějakou svojí interpretací těchto veršů nebo celého Koránu. Říká, že chce jen ukázat, že určité verše čtou miliony muslimů po celém světě, jsou si jisti smyslem těchto veršů a vykládají je bojovným a útočným způsobem. „Tudíž nemyslím, že bych mohl být hanobitelem,“ říká Spencer. Dodává, že jeho úmyslem bylo odhalit jednostranné diskuse ve sdělovacích prostředcích ujišťující, že islám je „mírumilovné“ náboženství." Možná by pro vás oba nebylo špatné zkusit si přečíst i toto.
0/0
9.11.2002 12:12

???

kapo-a oplati se tobje v dánej chvili tákovva tolerantse-pšece prorroci néčtou-proroci manipulujou-nekterši any čitat ne umjei-a nežnje hládit po kebulkach ffanatiki abi bili moutři--???
0/0
9.11.2002 13:06

barbudo

Uvedenou knihu zkusím sehnat. Přikládám ukázku z Koránu (nevím ovšem jak se to sformátuje)
SÚRA 100 - PÁDÍCÍ Ve jménu Boha milosrdného, slitovného. Při pádících, odfrkujících, jiskry vykřesávajících, za jitra se vynořujících, oblaka prachu v něm zviřujících a do středu tlupy vtrhujících! Vůči svému Pánu člověk vskutku nevděčný je, a dokonce sám to dosvědčuje. Horlivý však je věru v lásce k majetku! Cožpak neví, že až bude to, co je v hrobech, převráceno a to, co v hrudích je, odhaleno, Pán jejich v ten den dokonale o nich bude zpraven?
0/0
9.11.2002 21:10

předseda

Re: Uvedenou knihu zkusím sehnat. Přikládám ukázku z Koránu (nevím ovšem jak se to sformátuje)
Děkuji za citát, i když nevím, jak zrovna tohle souvisí s agresivitou či neagresivitou islámu, ale samozřejmě tento verš je podle mě velice hezký. Napadá mě zde, že i toto je možné chápat mnoha způsoby, a dle mě to tedy lze chápat i v souladu s Biblí - tedy význam tohoto textu by šlo najít i v biblických verších. Ostatně ona i mnohá jiná pohanská náboženství a filosofické systémy obsahují hodně pravdy i moudrosti, které určitě nejsou v rozporu s pravdou zjevenou v Bibli. Nicméně přesto je Bible jedinečná tím, že jsou v ní zjevené i takové a velmi důležité skutečnosti, které jinde nejsou. Samozřejmě se především jedná o vtělení Boha v Ježíši Kristu, a Jeho vykupující oběť za lidské hříchy - to je to, co píšu níže, že spása je darem od Boha, a není možné si ji zasloužit vlastními skutky a úsilím.
0/0
10.11.2002 21:48

JigalAmir

http://www1.webpark.cz/~jigalamir2~90627ed6e7ecc06b7dd06d425000bf8a/jigalamir2/index.html stranky Jigala Amira.
0/0
8.11.2002 16:12

Semir al Jihad

Qurán je náže srdcé,mináreti sou naše meči a mešiti naše kasarni.USA a Zapání svět je Dar alcharb a dokáť nebudou tam vlát zelení praporí proroka Muhammada tak nebude mír na světě.Gdyž bude Dar alislaam na celím světu tak bude mír všute.Nejhorčí sou Ziónístí a pro nich není místo nigde.Všechni nevěřicí utopí se ve svojí krevi.
0/0
7.11.2002 13:21

Cartman

mírumilovné?!
Kdyby si Bush přečetl Korán, nebo se alespon letmo seznámil s jeho obsahem, nemohl by vykládat nesmysly o mírumilovném náboženství.
0/0
6.11.2002 16:14

Mustafa

Re: mírumilovné?!
hm. Doufám že Ty si Korán četl, když si todle napsal. A pokud ano, tak si ho asi nepochopil.
0/0
6.11.2002 17:25

prg

Re: Re: mírumilovné?!
Mírumilovní jsou leda když nemají převahu, a někdy ani to ne (viz Palestina).Historie hovoří jasnou řečí.Islám je hlavně náboženství fatalistické a vývojeneschopné,nicméně expanzivní a misijní.Kdyby se jednalo o víru mírumilovnou,vyznávalo by ho pár tisíc kočovníků.
0/0
6.11.2002 19:04

barbudo

Re: Re: Re: mírumilovné?!
Není náhodou problém Palestiny a Izraele v něčem jiném než zrovna v Islámu? Pokud se podíváme jak hovoří historie, pak skóre minulého století je nějakých 40-60 milionů životů na kontě neislámců. Včetně používání těl (převážně souvěrců) jako zdroje popela k hnojení polí, vlasů do matrací, kůže na stínítka lamp pro obzvlášť zasloužilé křesťany. Obávám se že i v USA mají na svědomí víc životů různé křesťanské deviace než deviace islámské, počítám-li na konto islámských i WTC.
0/0
6.11.2002 22:59

Fadi

Re: mírumilovné?!
Asi nebudes cistokrevni Cech, urcite jsi Zidak
0/0
6.11.2002 22:31

Honzicek

Re: Re: mírumilovné?!
Fadi, Fadi.  Myslim, ze tys pravoverne Cech, nemam pravdu?   Jsou i taci Arijci.
0/0
8.11.2002 21:07

Ahmed

Re: mírumilovné?!
Pan Buh nas vidi, a on sam muze rozhodvat kdo je dobry a kdo neni
0/0
6.11.2002 22:35

Martin

Re: mírumilovné?!
Jsi mimo, fakt nemam jina slova ! 
0/0
6.11.2002 22:39

barbudo

Re: mírumilovné?!
Mohl bys mi prozradit, co konkrétně se Ti na Koránu nelíbilo?
0/0
6.11.2002 22:46

honza

Re: Re: mírumilovné?!
Konkretne - sekat ruce zlodejum, ukamenovavat zeny ktere maji nemanzelske pomery s muzi(ovsem muzum se nic nestane) do cehoz se u nich zapocitava i znasilneni,svata valka proti kazdemu kdo se podle nich petkrat denne nemodli,kdo ma kratke fousy, odhalene vlasy atd......
0/0
6.11.2002 23:21

barbudo

Re: Re: Re: mírumilovné?!
Mohl bys mi prosím ke každému příkladu najít súru a verš, kde se to nařizuje? Děkuji.
0/0
6.11.2002 23:39

předseda

Re: mírumilovné?!
Taky mě dnes připadá neuvěřitelné, že hlavně po tom 11. září a třeba teď po těch teroristických útocích na Bali to tady spousta lidí nechce pochopit... Možná že by si to měli přečíst všichni ti jeho obhájci zde i jinde, namátkou uvedu verš z Koránu "... potkáte-li nevěřící, dejte se do stínání hlav, dokud jich mnoho nepobijete..." - jak vskutku mírumilovné !
0/0
6.11.2002 22:51

barbudo

Re: Re: mírumilovné?!
Verš se cituje celý a s uvedením příslušné súry. Tak ještě jednou prosím. Děkuji.
0/0
6.11.2002 23:03

předseda

Re: Re: Re: mírumilovné?!
Na Vás jsem si barbudo samozřejmě vzpomněl, když jsem to včera psal - to jste zde ale ještě nebyl, nicméně jste se jakoby "náhodou" objevil ihned po odeslání toho mého včerejšího příspěvku; tak jsem si vzpomněl, že se zde opakujeme - na tento mnou citovaný verš jste již dříve odpověděl abych uvedl kontext. Na to odpovídám, že kontext nemám (viz můj požadavek dále), takže obracím - vy jste určitě buď znalec Koránu nebo dokonce sám muslim, takže se pro změnu ptám já Vás - jak se tedy tento verš správně vykládá, pokud nemá znamenat to, co na první pohled - nenávist k "nevěřícím" ? Zkuste to vyložit správně Vy jakožto znalec - rád se nechám poučit. A za druhé, kde by se na internetu dal sehnat program na Korán, případně s vyhledáváním, jako třeba takto na Bibli "Theophilos" na této adrese http://www.theophilos.sk/ - děkuji.
0/0
7.11.2002 19:19

předseda

Atˇ žije Likud!!!
0/0
7.11.2002 19:28

barbudo

Re: Re: Re: Re: mírumilovné?!
Času je málo, takže až nyní a rychle. Nejsem znalec Islámu ani muslim (jsem ateista - víra je dar, kterého se mi nedostalo). Uvedený citát asi není z Koránu nebo jde o pochybný překlad, podobná místa jsou v súře Kráva nebo Pokání (a z tak krátkého úryvku se nechytíte). Pokud se elektronické podoby týče, našel jsem v rychlosti a v češtině pouze v html na www.muslim-inform.cz. Doporučuji ovšem knihu (s historickým úvodem a komentářem) Korán od I.Hrbka vydala ji snad Academia 1972 a reprint někdy po r.1990. Lze ji koupit za necelých 400 Kč. Dají se sehnat i překlady do jiných jazyků. Ovšem muslim ví, že žádný překlad není Korán. Jde o dílo veršované, plné obrazných přirovnání, takže překlad je nesmírně obtížný a muslim řekne nemožný a nesprávný. Korán je obtížné a silné čtení, ale pochopíte (nebo aspoň připustíte), že strach z muslimů je zbytečný. Strach můžete mít ze špatných lidí, ať jsou to muslimové, křesťané, šintoisté nebo kanoisté. (Pokud jde o mne, když se mi před pradávnem dostaly do ruky "Protokoly sionských mudrců", přiměly mne k tomu, abych to, že jim nevěřím, podepřel i znalostmi. Když jsem se setkal s podobnými výkřiky na téma Islám, dokopal jsem se k tomu, že jsem si o něm něco přečetl.)
0/0
8.11.2002 13:09

předseda

Re: Re: Re: Re: Re: mírumilovné?!
Času je žel opravdu velice málo, takže fakt jen co nejstručněji: výše píšete, že se má verš citovat z uvedením přesného místa - to je asi fakt nejlepší, jenže já tohle nevím, odkud je to citováno, četl jsem to v nějaké dějepisné učebnici. Ale přijde mi divné, že teď tady najednou uvádíte, že to nejde překládat, že tam jsou obrazná přirovnání - a při tom chcete odkaz na to konkrétní místo. Vím, že se mohamedáni brání překladům, samozřejmě že i Bible je nejlépe pochopitelná v původních jazycích, ale na druhou stranu, co jsem četl od lingvistů, tak to, že každý jazyk udává nějaký konkrétní smysl, a lze ten význam dané věty převést adekvátně do jiného jazyka. Tedy to, že oni se brání překladům, může mít ideologický podtext - a sice třeba právě zamezit kritice toho učení. Totiž na vysvětlení -čistě teoreticky - kdybych chtěl hlásat nějakou ideologii proti "nevěřícím", tak by mi taky vyhovovala takováto skrytost jako obrana proti kritice, případně zákazu. Takže nepřijímám, že to nejde -alespoň dostatečně srozumitelně - přeložit do jiného jazyka. Takovýto argument mi přijde jen jako prosté "mlžení". Souhlasím s tím, že strach je třeba mít ze špatných lidí, jenže právě "špatnost" těchto lidí se jaksi aktivuje ideologií, hlásající nesnášenlivost k jiným skupinám - viz třeba hlavně komunismus, rasismus, fašismus atakdále. A právě jsem takovéto věci nalezl i v Koránu, a prakticky to potvrzuje nesnášenlivost lidí v muslimských zemích vůči jinověrcům, křesťanům, Židům i dalším. Ještě mi přijde divné, že jakožto podle Vašich slov ateista (člověk popírající existenci vyšší moci - boha či bohů) se tak úporně zastáváte zrovna Islámu, což je monoteistické náboženství - vždyť to přece podle Vašeho ateismu je nesmysl, tak jak můžete nepravdu tak důsledně hájit ? Samozřejmě bych s Vámi naprosto souhlasil, že pokud někdo věří něčemu, co dle mě není pravda, tak ho nebudu nenávidět ani pronásledovat, ale naopak té nepravdy se snad nebudu zastávat a hájit ji - není to nelogické ?
0/0
8.11.2002 20:05

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: mírumilovné?!
K nepřeložitelnosti Koránu - nelze přeložit jeho krásu, smysl pochopíte i z překladu. K nesnášenlivosti - není to zdaleka tak hrozné a většinou to příliš nesouvisí s Islámem. Vždycky byla místa, kde byly důvody k nesnášenlivosti. Vždycky se pro ni hledala opora v něčem vyšším. Občas se nenávist podporovala přibarvováním obrazu "nepřítele" i obrazu vlastního. Pokud jde o zastávání se a nenávisti. Nikoho se nezastávám, k nikomu nechovám nenávist (spíš naopak). Jenom když někdo něco káže, rád bych věděl o čem mluví a potěšilo by mne, kdyby i on to věděl. Už jsem zažil hodně různých "rozdmýchávání vášní" (jak to označovali soudruzi v r.68). Ale už musím běžet, zas se ozvu ....
0/0
8.11.2002 21:17

jurasek

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
6.11.2002 23:38

Muki

Re: Re: Re: mírumilovné?!
Jurasku, Benito s Italie by Te hnal za to, co jsi rek o kapitalismu a fasismu. Ty myslis, ze by mu naletelo tolik lidi, kdyby vykladal o vyhodach kalitalismu? Prave on stavel na tom, ze jeho levicova povest byla nesporna, tedy ultralevicoveho novinare, dokonce odmitl slouzit v burzoasni armade, utlacovatelce proletariatu. Za privni svetove valky se usmiril na cas s vladou, protoze si myslel, ze to prispeje k zniceni reakcni rakouske rise. Napsal take obdivnou knihu o Janu Husovi s protikatolickym zamerenim a mimo jine se zaslouzil o vznik CS legii v Italii. No a po valce se odtrhnul od socialistu, zalozil vlastni partaj, jejiz jadro tvorili ti co za nim presli od soc.dem. jeho ego totiz nesneslo, aby nebyl vudce, ale porad zvanil o pomoci pracujicim, delnikum , rolnikum atd. ty reci nakonec kazdy zna. Take, ze zavede poradek v italskem bordelu, nakonec dokazal i neuveritelnou vec, ze vlaky jezdili presne a znicil mafii. No zbytek je porat stejny, jesitny diktator, starajici se jen o svou moc a jak dopadl je znamo.
0/0
7.11.2002 0:52

jurasek

Re: Re: Re: Re: mírumilovné?!
mukinko, benita jsem zrovna na mysli nemel, ale kdyz jsi ho vytahl, tak benito byl otcem tzv. autoritarskeho kapitalismu, ktery organizuje narodni ekonomie a vyrobce podel linie :rolnik, delnik, intelektual a industrialni kapitalista => korporace (benito je take otcem korporaci mimochodem), aby se zvysila produktivita.....toto vse centralne ovladane.....jinak mezi pozicemi, ktere jsou ultra at uz vpravo nebo vlevo neni velky rozdil, jsou vzdy totalitni a lisi se jenom ideologie nebo agenda...benito zakroutil odborum krk rychle, takze velky socialista nebyl......jako u hitlera nebo franka slo o diktatory a diktatorskou, kapitalistickou ideologii fasismu: jeden narod, jedna strana, jedna vlajka to vse pod jednim vudcem.......podivej se na ameriku ted...jedna strana nazvana reprokrats, jeden vudce, jedna vlajka a jeden cil.....snaha centralizovat moc je tu od zacatku nasi existence, nic noveho pod sluncem
jinak se mi libi, jak ti ta tvoje mala hlava obcas pekne mysli
co scotty? porad te dojima?
0/0
7.11.2002 8:49

předseda

Re: Re: Re: mírumilovné?!
jurásku, ani násilí ani smrt by nebylo, kdyby se člověk nevzbouřil proti Bohu-Stvořiteli, to se dočteš už na prvních stránkách Bible Genesis 2, 16-17 "A Hospodin Bůh člověku přikázal: "Z každého stromu zahrady smíš jíst. Ze stromu poznání dobrého a zlého však nejez. V den, kdy bys z něho pojedl, propadneš smrti." Nový zákon to potvrzuje například Římanům 6:23  "Mzdou hříchu je smrt, ale darem Boží milosti je život věčný v Kristu Ježíši, našem Pánu." Moc by mě zajímalo, jak tohle vysvětluje třeba Tvůj Korán - tedy odkud se vzalo podle něho zlo. Většina lidí v této vzpouře proti Bohu nadále pokračuje, včetně (většiny ) Palestinců i s jejich Islámem, který Boží dar nového života v Bohu-člověku Ježíši Kristu popírá, a chce si jej zasloužit vlastním úsilím, stejně jako ostatní pohanská náboženství a sekty - ty ale alespoň nejsou většinou tolik militantní ... Jestli Ti je divné, že Bůh (hlavně ve Starém zákoně) život i bere, tak si uvědom, že On je jeho Stvořitelem i dárcem, a tak má suverénní právo si jej i vzít, obzvláště u těch, kteří jsou proti Němu ve vzpouře. Kdyby chtěl, tak může poslat do pekla úplně všechny, aniž by Mu v tom někdo zabránil... Naštěstí oproti tomu těm, kteří milost a pravdu hledají, tak jim život, spásu a odpuštění nabízí bez pomyslných "dobrých" skutků, jak to učí třeba Islám. Prostě existence násilí a smrti je žel v tomto světě realitou, ať jsi křesťan, Žid, muslim, buddhista nebo ateista.... Mt 39...44 "Já však vám pravím, abyste se zlým nejednali jako on s vámi; ale kdo tě uhodí do pravé tváře, nastav mu i druhou; Já však pravím: Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují..." Můžeš mi prosím analogické verše stejného významu ukázat v Koránu ??? A neodpovídej mi prosím zase (jako dříve už několikrát) co špatného se dělo pod praporem křesťanství - to, že to někteří křesťané či spíše "křesťané" nenaplňují a jednají špatně nic nemění na tom, že je to Bohem dané nařízení, o které máme usilovat. A co třeba samotný Usáma - myslíš, že to není znalec Koránu - přečti si některý jeho projev, který tak odhadem dobrých 50% obsahuje citáty z Koránu, a podporuje tím zabíjení hlavně Židů a Američanů. Řekl bych, že Usáma a jemu podobní znají Korán velice dobře, až skoro nazpaměť - určitě víš, že v tý jeho jeskyni spal jen na tvrdém prkně a byl obklopen jen Korány a náboženskou literaturou (...pochybuji že i Biblí...), kterou tam tvrdě studoval. A ještě další věc - samozřejmě že i křesťanství dává nárok na legitimní obranu proti agresívnímu nepříteli, to "milujte nepřátele" není myšleno jako zarytý pacifismus, ale že i tomu nepříteli-agresorovi máme přát aby se změnil a ruku v ruce s tím spásu duše. Kdežto islamisté se podle mých informací přímo vyžívají v tom, jak jejich nepřátelé "nevěřící" budou navěky trpět v pekle - to je taky "trochu" rozdíl, ne ? Do jaké míry je Bush či Šaron zločinec, si já na rozdíl od Tebe a mnoha dalších "chytrých" lidí tady i jinde vůbec netroufnu posoudit, ale oni jsou to legitimně ustanovené vlády, a mají odpovědnost mimo jiné i za bezpečnost občanů - proto jakožto veřejní činitelé nemohou doslova aplikovat princip "nastav druhou tvář" a takto "neodporovat zlému", který si můžou samozřejmě dovolit (a zde by i tak jednat měly !) soukromé osoby. Takže ono je to lehký - sedět v klidu a bezpečí, a druhé označovat za zločince - to myslím že dokáže každý bez problémů.
0/0
7.11.2002 22:11

Rudla

Re: Re: Re: Re: mírumilovné?!
Ty tomu asi opravdu veris? A to se opravdu modlis? Jak to bylo s tim kajnem a abelem, nebo jak se jmenovali? Nikdy nebylo vysvetleno koho meli za zeny? A jakto kdyz je ten neomylny buh "stvoril" ze se zabijeli? To jen tak z uplneho krajicku. Dalsi vse je take plne nesmyslu.
0/0
8.11.2002 3:47

předseda

Re: Re: Re: Re: Re: mírumilovné?!
Ahoj Rudlo, díky za reakci. Jak napsal výše barbudo, že víra je dar, kterému se jemu (zatím) nedostalo, tak souhlasím - víra je dar od Boha, kterému se mě již dostalo. Ano, Rudlo - opravdu se i dokonce modlím. Kain byl tedy bratrem Abela a oba dva měli Bohu přinášet podíl ze své úrody (která je ovšem celá samozřejmě Božím darem). Rozdíl byl zde v tom, že Abel přinesl to, co mu Bůh přikázal, i když to asi podle jeho omezeného rozumu moc nechápal - ale věděl, že Bůh je vševědoucí a že ví vše nejlíp, kdežto Kainovi se to nezdálo, a chtěl Bohu přinést to, co se zdálo lepší jemu podle svého přirozeného (lidského a omezeného) poznání, at tak Bohu chtěl nabídnout něco "lepšího" - a vlastně ho tak neuposlechl. Navíc asi ta Kainova oběť dala větší práci, takže když Bůh přijal Abelovu oběť a Kainovu odmítl, tak to Kaina doslova asi hodně vytočilo, že se neudržel a ze žárlivosti Abela zabil. Toto je právě předobrazem souboje opravdové víry v Boha-Stvořitele - jak píšu výše juráskovi, která se spoléhá plně na poslušnost Bohu a hlavně ve smazání hříchů a vin prolitou nevinnou krví Ježíše Krista, oproti všem falešným náboženstvím, která si chtějí Boží přízeň a spásu zasloužit vlastním úsilím a výkonem. Ano, koho měli za ženy tam skutečně vysvětleno není (ani v Bibli nemůže být úplně vše - to by kapacita nemohla nikdy stačit), ale z kontextu celé Bible vyplývá, že do určité doby po stvoření světa se mohli brát a plodit děti vzájemně i sourozenci, později to až Bůh zakázal, což vlastně platí až dodnes. Ano, Bůh je samozřejmě jen to nej-, tedy i neomylný, ale člověk má svobodu a možnost volby - rozhoduje se buď pro to dobré (=co požaduje Bůh), anebo to špatné (=co Bůh zapověděl). To že Vy nebo kdokoliv se rozhodne třeba krást, v žádném případě neupírá Bohu dokonalost, spíše právě naopak - totiž že On následně každý špatný skutek bude soudit a odsoudí jej. Jinak budu vděčný i za další reakce a názory.
0/0
8.11.2002 17:49

Bob

Hm...
...a pak vezmou kalacha a dou zabíjet. Pomatenci.
0/0
6.11.2002 15:52

armin

Re: Hm...
Pomatenče!!
0/0
6.11.2002 16:12

Neo

Re: Hm...
Mazej zpatky do cernyho vigvamu...:))
0/0
6.11.2002 16:27

Najdete na iDNES.cz