Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rusko zvýšilo počet obětí z divadla

Novou bilanci obětí má přepadení moskevského divadla čečenskými teroristy. Zahynulo 128 lidí z řad rukojmích, oznámila prokuratura. Stále však zůstává nejasný osud zhruba stovky lidí. Jejich příbuzní marně pátrají v nemocnicích a márnicích. Jako by se po nich slehla zem. Úřady odmítají, že by se o někom dosud nevědělo. Stěžují si i ruská média, jejichž práci ztěžuje nová legislativní úprava.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr

Proč nediskutujete k tématu, vážení???
Kdo umí estonsky, litevsky, rusky...Není to jedno? O tom přece článek není. Ten je o neustálém ruském (ba přímo sovětském) mlžení, lhaní a zatajování. Jako v případě ponorky Kursk. Tam přece žádní Čečenci nebyli! Rok trvalo, než armáda neochotně přiznala pravdu. A stejně je to tady: v otevřené společnosti fámy vznikat nebudou. Rus v Čečensku je doma asi jako u nás :-), ale takto jen roste vzájemná nenávist a řešení není ani v tom nedohlednu... Ovšem nic z nedává banditům právo útočit na lidi, kteři za problém nemohou!
0/0
8.11.2002 10:01

Jan

Pro CechoCecence
Pro všechny členy klubu česko-čečenského přátelství:
Pokud máte dobré žaludky, doporučuji shlédnout videozáznamy čečenských lidových zvyků
(stínání hlav, podřezávání hrdel, uřezávání prstů a jiné čečenské tradice...)
Cesi to vidi radi.
0/0
8.11.2002 5:36

sidlo

Re: Pro CechoCecence
Prohlizel jsi tu website?  Ptam se, protoze mne zajima, jak lidi reaguji na takove stranky. Ogrish com. mel velke problemy s USA a hlavne FBI, protoze uverejnili na jejich strance popravu Daniela Pearla. Jaky ma podle tebe  vubec vyznam uverejnit tady neco takoveho?
0/0
8.11.2002 6:59

Jan

Re: Re: Pro CechoCecence
Problemy Ogrish mne zajimaji pramalo, ale prohledl jsem to zcasti. Kdyby podobne zerty "provozoval" nekdo z mych znamych, tak bych se mu vyhybal. Uverejnit to tady ma smysl v tom, ze kazdy by mel vedet, o cem breci.
0/0
8.11.2002 15:05

historik

Něco o historii
Za cara Čečenci jsou největší národností severního Kavkazu, čítající asi tři čtvrtě miliónu lidí. První věrohodné historické zprávy o nich máme ze 14. století, kdy po ústupu Mongolů začali sestupovat do předhůří Kavkazu. V 16. století se obyvatelstvo počalo islamizovat a dnes je z devadesáti procent muslimské. V té době projevili zájem o Kavkaz též Rusové. Trvalo jim však tři sta let, než tuto zemi porobili. V letech 1818-1864 rozpoutalo Rusko proti národům Kavkazu krutou válku, jejímž výsledkem bylo připojení země k carské říši a vyvraždění osmi miliónů, čili celé poloviny obyvatel tohoto pohoří. O ruské taktice svědčí výrok generála Veljaminova: "Místní obyvatelstvo je naprosto závislé na úrodě. Je tedy třeba každý rok, sotva dozraje úroda, zničit jejich pole, a během pěti let vymřou hlady." Ne náhodou nalezli Rusově největší odpor na straně Čečenců, jejichž odboj vedl imám Šamil. Proti jeho šedesátitisícové armádě museli Rusové postavit sílu půl miliónů vojáků, aby Šamila mohli roku 1859 zajmout a připojit Čečnu k Rusku. Odpor Čečenců se jim nicméně podařilo zlomit až o pět let později.   Za Stalina Pokusům o osamostatnění po revoluci v roce 1917 učinilo přítrž obsazení Grozného o rok později. V probíhající občanské válce bojovali Čečenci na straně bělogvardějců proti rudým. Obsazení části území nacisty za druhé světové války poskytlo Stalinovi možnost realizovat již dávno připravený plán vysídlení čečenského národa, který nazval kolaboranty. Dne 23. ledna 1944 začala akce pod osobním velením obávaného ministra vnitra Beriji. Přes půl miliónu lidí bylo v několika málo dnech naloženo do "dobytčáků" a odvezeno na Sibiř a do Kazachstánu. Každý měl na sbalení nejnutnějších potřeb patnáct minut, opozdilci byli zastřeleni. Ve vesnici Chajbach vyřešili příslušnici NKVD odpor obyvatel po svém: všech sedm set jich nahnali do velké stodoly, kde je zaživa upálili. Stalinův nástupce Chruščov obnovil roku 1957 Čečensko-ingušskou autonomní republiku a povolil návrat těch, kteří přežili. Vysoce prosperující ropný průmysl (z Čečenska pocházelo deset procent celkové sovětské produkce ropy) zapříčinil hospodářský rozmach a vzrůst populace, ale zároveň "zadělal" na současnou tragédii čečenského národa.
0/0
7.11.2002 16:23

Rybarova

Re: Něco o historii
Vazeny Historiku, toto by si meli precist vsichni, kteri odsuzuji Cecence bez bez znalosti problemu. Je to vse o penezich. Je to hrozne.
0/0
12.11.2002 14:02

Toomas

To Moskvič
Tak co Mosviči, odpovíš mi estonsky nebo je tvůj blábol o estonském původu jenom další ze lží, které jsi tu uvedl? Nedělej mé zemi špatnou reklamu.
0/0
7.11.2002 14:12

Moskvič

Re: Jeno pro Tomasa
  Já estonsky ne umím   je to fakt. Matku ještě děckem s příbuznými    vyslali na Sibiř .Které skoře zemřeli. Má matka byla v sirotčinci. Estonsky mne ne učila   a jíně příbuzné já ne poznal. Tak co promiň mne co ne umím Estonsky. Vím jenom co byla y Tartu.    
A ještě   Tomasi chci něco dodat. Ja na pul Estonec na pul Rus. I rozdělit se   ne můžu. A pomatuji jedno na vojíne   u   nás   byl jeden estonec tak ten kouřil pero    dával píchat do    řití seržantu Dagestancu aby ten jeho ne posílal na službu . tak v ten okamžik já sem styděl se co mam v sobe estonskou krev .  
0/0
7.11.2002 14:29

Toomas

Re: Re: Jeno pro Tomasa
Podívej se, ne každý je dokonalý. Ale zkus se na svět dívat nejen ruskýma očima. Většina lidí, co na tomto portálu kritizovala ruskou stranu, rozhodně nefandila teroristům. Jde spíše o to, aby se problémy řešily v rámci zákona a aby státní orgány se v prvé řadě staraly o život civilistů. Jinak se dostávají na úroveň, která není daleko od těch, proti komu bojují.
Nevím, jestli jsi něco takového schopen pochopit. S Rusy mám špatnou zkušenost v tom smyslu, že lidi škatulkují podle hesla: Kdo není úplně s námi, je proti nám. To je smutný pozůstatek koloniální éry.
0/0
7.11.2002 14:43

Moskvič

Re: Re: Re: Jeno pro Tomasa
  Víš asi ty ne poznal co to pravě dělají tady. Záchvat divadla bylo zákone.V tom divadle já mněl sestru . Ona přežila a těd    doma mam trosku která přišla o svého kluka mněl jenom 18.
Ne mluví o tom ale říká co útok čekali všechny kdo tam byl . Ja sem vetčenu žiji v Rusku. Vím o válce v čečensku   něco víc než vy. I vím co v Česku mluví o válce . stačí jenom podívat do historií i pochopit co Čečensko někdy nebylo samostatným státem. Kdy Dudajev   vyhlásil nezávislost Čečenska nikdo ten stát ne přiznal   lak nezávislý i Česka republika těž. Už nechci o tom diskutovat . Ne přeji vám aby to samý stalo v Praze.Ale nikdo s vás to ne může zaručit.    A promiňte mne za moji češtinu.
0/0
7.11.2002 15:01

outcast

Re: Re: Re: Re: Jeno pro Tomasa
Už prosimtebe dost .... hááha haaa. Tvoje pseudočeština je super. Proč necháváš ty mezery mezi slovama - jak autentické...! Máma napůl z Litvy (nicméně neumíš ani slovo), v syročinci, taky na Sibiři a k tomu ségra v Muskvě v divadle. To s tim dagestánská důstojnik   taky nemít   chyba. Vis  ten jak  kurba ptk pichat rit  tvojeho   krajan. 
0/0
7.11.2002 15:12

Toomas

Re: Re: Re: Re: Jeno pro Tomasa
Možná se mýlím. Ale není těch náhod příliš mnoho? Estonský původ (a ani slovo estonsky), některé specifické české výrazy použité velmi dobře, snadná slova zkomolená a k tomu sestra v divadle, zmíněná až nyní. Jste opravdu skutečný nebo jen virtuální?
0/0
7.11.2002 15:23

osa

Re: Re: Re: Jeno pro Tomasa
Mily Toomasi :-) ja se na svet divam ruskyma ocima...mam je tak od narozeni :-)) a vidim docela dobre...a nezda se mi, ze me oci jsou horsi nezli tvi :-) Pokud mas s rusy spatnou zkusenost, pak mne to mrzi.....ja s nekteryma take...ale znam mnoho skvelych lidi v Rusku...na jednu kupku je nedavam.
0/0
7.11.2002 15:22

Toomas

Re: Re: Re: Re: Jeno pro Tomasa
Ale já to nemyslím zle. Třeba sousedi jsou Rusové jak poleno a neumí téměř ani slovo estonsky (a to tu žijí skoro 40 let), ale jinak jsou to báječní lidé. A takových je spousta. Konstatoval jsem jedinou špatnou zkušenost v oblasti akceptování odlišných názorů. To je bohužel fakt. Ale touto nemocí trpí i spousta Čechů i Estonců.
0/0
7.11.2002 15:29

Ivan

Re: Re: Re: Re: Jeno pro Tomasa
Очень Вас прошу: подумайте, стоит ли Вам участвовать в этой оргии русофобов. Ваши наивные попытки кому-то что-то здесь доказать вызывают лишь насмешки. Дайте этим сверхлюдям покричать хором или хотя бы в унисон - им этого так не хватает. И поверьте мне, чтобы ассимилироваться в этой компании (иногда мне кажется, что Вы к этому стремитесь), Вам придется начисто забыть о своем русском происхождении, избавиться от акцента и говорить или писать, как минимум, так и то, что пишет, например, наш эстонский друг, не превосходя по интеллекту путевые заметки пана Филуты. Поймите, что радость им может доставить только несчастье (-я) России. Так было, так будет. Всегда.
0/0
8.11.2002 5:53

sidlo

Re: Re: Re: Re: Re: Jeno pro Tomasa
Rekni mi, proc intervenujes, kdyz vis, ze to nebude zrejme mit velky ohlas? Vystavujes sam sebe utokum, kterym nejlepe predejdes tim, pokud budes uplne tyto diskuse ignorovat. Osobne si myslim, ze jim prikladas prilis mnoho dulezitosti. 89% prispevku je podprumernych a neilustruji vubec nic, jenom snahu neco napsat za kazdou cenu a jak se anglicky rekne wind up, vytocit druhe. Originality je tu malo a jak rikaji experti, tyto virtualni chaty nebo fora akceleruji emoce, ktere v normalnim, tedy  realnem zivote, byvaji pod kontrolou.
 
0/0
8.11.2002 6:38

Ivan

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeno pro Tomasa
Jak vidis, ja v tom tentokrat nejedu ani jako pasazer. Chtel jsem jen zachranit krajanku pred potopou. V podstate, jsem ji napsal skoro totez, co ty mne - navic v nepratelske reci a o neco slozitejsim stylem, nez vetsina tady schopna rozlustit. Ignorovat to uplne ale nemuzu: patri to k pozorovani kraliku, vcetne jejich reakci na ruzne podnety. Dik a mej se.
0/0
8.11.2002 14:12

osa

Re: Re: Re: Re: Re: Jeno pro Tomasa
Mate pravdu.....ale pro tech par, co sem prijdou...a nevedi kde je pravda...to mozna ma smysl??? Ja tady ziji..a mluvim cesky a uznavam ceske zvyky....jen tyhle nazory lidi...co Rusko neznaji a nikdy nevideli...mne nuti rict...ze se myli..dost casto se myli...ale mate pravdu...zbytecne ...prisli sem zanadavat....ulevit si...a konecne nahlas rict...ze rusove jsou.......a nikdo je za to konecne nepotresta....Zastavam se nazoru, ze svim vzdelanim, chovanim se, usmevavou naladou je snad casem presvedcime, ze nejsme "banda opilcu" jak tvrdi....ale to chce cas...slova tady ztraceji vyznam. Za vase slova ale dekuji velice. Ani nevim, proc jsem tu vubec neco psala.....Snad ze jsem se branila...sebe, sve blizke...kterym tu kde kdo neopravdnene nadaval....A pak....nemyslim, ze vsechni cesi se raduji z nestesti Ruska...myslim, ze jsou i takovi, co nepreji nestesti nikomu. Me ceske pribuzni urcite :-) a me ceske pratele take :-)
0/0
8.11.2002 8:44

outcast

Re: Re: Jeno pro Tomasa
Jo takhle to teda bylo....
0/0
7.11.2002 14:43

Jan Rejže

Re: Re: Jeno pro Tomasa
Jenom doufám, žes je pořádně lubrikoval.
0/0
7.11.2002 14:59

Moskvič

Česka radost
  Já myslím co u Vás v Česku mate radost kde něco stane v Rusku hrozného. Potkával lidi které říkali už aby ti Čečency odpálili to divadlo s téma Rusy . Ne rozumím   tomu.   A všem říkáte co vy lepší   než ostatní. Jenom u Vás můžeš pročíst: Jsme Češí kdo je víc?   Je to ubohé…
 
0/0
7.11.2002 13:53

pan Filuta

Re: Česka radost
Zase dalsi totalitni produkt. Prestan placat hovadiny a nauc se cesky ty prochcana nulo. Podobne projevy "narodni hrdosti" muzes najit v kazde zemi, staci udrzet pozornost a neplest si servery. Chat pro alkoholiky najdes urcite na nejakem portalu. Putin ti pomahej.
0/0
7.11.2002 14:03

osa

Re: Re: Česka radost
Zajimalo by  mne, nakolik dobre umite vy Pane nejaky cizi jazyk :-) A jak jste prisel na to, ze Moskvic je alkoholik??? Znate ho snad osobne? :-) Ostatne...nic moudreho jsem od Vas i beztak necekala. S pranim hezkeho dne. Jedna ruska.
0/0
7.11.2002 14:26

pan Filuta

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
7.11.2002 15:00

osa

Re: Re: Re: Re: Česka radost
Mylite se...krajanovi jsem take vyrkla ze tady nadava a blaboly zabalene do nadavek jsou pro mne necitelny zvast...prominte mi to. Kdyz s nekym mluvim, a mam na vec odlisny nazor, nesnazim se ho ocernit nebo mu nadavat...nerikam take sprosta slova.... a pokud vam ma slova nepripadaji dostatecne moudra...fajn...vas nazor budu ctit. Jedna ruska.
0/0
7.11.2002 15:14

pan Filuta

Re: Re: Re: Česka radost
"toho" je v jedne vete navic. obcas si to po sobe neprectu.
0/0
7.11.2002 15:02

outcast

Re: Česka radost
Až teď jsem si všim, že mne napadáš. Já vás chválim kudy chodim a tohle je teda ruskej vděk........? Rozhodně nemám radost když se v Rusku, nebo kdekoliv jinde, něco hrozného stane. Nevím jak jsi přišel ty mužiku na to, že se zastávám Čečenců!? Já jsem pouze odivoval vaší ehm... brilantí moskevskou  akci. A nebuď hned nas*anej - vy Rusové máte přece být fatalisti......
0/0
7.11.2002 14:22

JDR&jf

:)))))
Moskvic: kde pracujes ? a nebo se nudis na koleji a placas tady ...
protoze pochybuji,ze jsi jine narodnosti nez Ceske a odhadoval bych te tak na 19-26 let ...zase ..muzu rict, ze tve clanky jsou legracni a dobre jsem se bavil
0/0
7.11.2002 13:46

Moskvič

o Rusku
  Prosím Vás . Jak co vy chodili do školy. A mate aspoň trošku mozek. Tak ne pletě do hromady SSSR I Rusko. Jak nikdo   ne považuje Česko za Československo. Komunisty ne mam rad stejně jak většina z vás.   Ale Čečenska válka něco jiné. Vy ne kdy ne stavili otázku proč Ingušsko odešlo od Čečenska   I ne chce nezávislost. AQ kolik samých Čečencu   chce byt nezavily. U vás o to nikdo ne mluví.    
0/0
7.11.2002 13:37

david

Re: o Rusku
Bravo Moskviči! V první chvíli jsem ti taky naletěl. Teď už to ale s tou komedií trošku přeháníš.
0/0
7.11.2002 15:57

JDR&jf

v Rusku je stale komunismus
..a nikdo s tim nic neudela... komunismus je totiz jisty druh mafie, propracovany do te nejdokonalejsi formy
0/0
7.11.2002 12:04

Ruda Neruda

Re: v Rusku je stale komunismus
V Rusku odnepaměti platilo, že stát je vše a občan neznamená nic. Lidský život, tedy život jednotlivce, neměl v ruské společnosti nikdy žádnou velkou váhu - bez ohledu na to, jestli tam vládli Tataři, car, bolševici nebo kdokoliv jiný.
0/0
7.11.2002 13:00

osa

Re: Re: v Rusku je stale komunismus
Doufam ze se mylite...ovsem to co tady na idnes se  ted cituje z ruskeho zpravodajstvi je fakt.......a je to smutne....
0/0
7.11.2002 13:57

outcast

Re: v Rusku je stale komunismus
Do jisté míry to platí i o Čechách...
0/0
7.11.2002 14:26

Bošilec

Rusko - jejich predstavitele jsou neskutecny svine,je mi smutno kdyz vidim ze se tam nic nezmenilo,nejsem pro teroristy ale jsem pro svobodu CECENSKA a to co predvadi Rusko, treba v pripadu odvysilani dokumentu na CT je neslychany a hlavne nechutny SVOBODU CECENSKU!!!!!!
0/0
7.11.2002 12:00

Moskvič

Česka otevřenost.
  Váša vláda při záplavách o Neratovicech těž ne byla moc otevřena k lidem šlo těž o kontaminace pudy jedem. Tak co na to?Váš ministr vnitra říkal v televize   co nic ne stalo   a potom už něco dopustili.Vy úplně stejná pakáž jak všechny.
0/0
7.11.2002 11:42

Domec

Re: Česka otevřenost.
OK, ale v Neratovicich nezemrelo 200lidi...
0/0
7.11.2002 12:58

david

Re: Re: Česka otevřenost.
Moskvič ten rozdíl nepochopí.
0/0
7.11.2002 13:06

Moskvič

Re: Re: Česka otevřenost.
 Ok, ale v Neratovicich nebylo Čečenskych teroristu.   
0/0
7.11.2002 13:42

osa

Re: Re: Česka otevřenost.
na nasledky otravy chlorem a jinych chemikalij se neumre ihned...ale zdravi to narusi rozhodne...ale o to Moskvici neslo...on jen chtel rict, ze pokud nadavate na to, ze Ruska vlada je malo otevrena...podivejte se na vladu vlastni...
0/0
7.11.2002 14:00

Jan Rejže

Re: Re: Re: Česka otevřenost.
Hehe, trocha chloru v ovzduší je rozhodně lepší než ruské pokusy na lidech v Čeljabinsku aneb "jak uchladit jaderný reaktor v řece". Jinak ohledně chloru si prostuduj toxikologii, máš v ní mezery.
0/0
7.11.2002 14:57

osa

Re: Re: Re: Re: Česka otevřenost.
No nevim....lepsi??? Jinak o chloru toho vim dost...vim ze ve velke koncentraci je zivotu nebezpeny..mozna neumres..ale treba jen oslepnes...Jinak tady jsem nepsala o chloru..a o tom...nakolik "pravdive" informuje ceska vlada sve obcany....Velky rozdil tu neni.....Bohuzel...
0/0
7.11.2002 15:19

Moskvič

Dodatek
Stalin byl Gruzinec  a ne Rus.
0/0
7.11.2002 11:28

pro moskffič

Re: Dodatek--moskffič-tve uvahi a formulace sou ták urputnje elegantne jáko to váše auto totošnecho mena--búdyž mu zémje ljokkaja
...a diš tak vehementt sdurásnuješ fákt še bátjuška dčukašvíli bil ne russkij--kouknou se na rodokmeni fšech vášich cáru a cáreven--šecko import!!!
0/0
7.11.2002 13:12

osa

Re: Re: Dodatek--moskffič-tve uvahi a formulace sou ták urputnje elegantne jáko to váše auto totošnecho mena--búdyž mu zémje ljokkaja
Myslim si, ze Moskvic ovlada cestinu o neco lepe nezli vy rustinu....:-) piste radej cesky..my vam rosumime :-)
0/0
7.11.2002 14:01

?????

Re: Re: Re: Dodatek--moskffič-tve uvahi a formulace sou ták urputnje elegantne jáko to váše auto totošnecho mena--búdyž mu zémje ljokkaja
vášena jedna mála ruska devečko-váše ták na oddiv stávjena naivitami rve sertce-co je moc je fákt moc- ja nehašu lidy a ani russi do jednoho pytla-nejde to-ste tam vi--a je pořádne napjechovánei...
0/0
7.11.2002 15:32

osa

Re: Re: Re: Re: Dodatek--moskffič-tve uvahi a formulace sou ták urputnje elegantne jáko to váše auto totošnecho mena--búdyž mu zémje ljokkaja
nejde Vam rozumet....mohl by jste psat srozumitelne??? budu vdecna
0/0
7.11.2002 15:54

Moskvič

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
7.11.2002 11:04

Jan Rejže

Re: Pro Homer. Outcast i podobne
Stalin se jako první spaktoval s Hitlerem, ty ruská ukázko neschopnosti vyrobit automobil.
0/0
7.11.2002 11:23

Toomas

Re: Pro Homer. Outcast i podobne
No vy jste ale ukázka typické ruské tolerance. Radši si vzpomeňte jak jste násilím obsadili po dohodě s Hitlerem Pobaltí a co jste tu čtyřicet let prováděli.
0/0
7.11.2002 11:33

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.