Diskuze

Umíte anglicky? Jste stále výjimka

Před dvanácti lety začali Češi objevovat cizí jazyky. Ale dobrou angličtinou se může dnes pochlubit jen desetina z nich. Umí ji především mladí do třiceti let. Dětské hlavy se sklání nad papírky s anglickým textem a řadí k nim data z americké historie. "A kdy Američané slaví Den nezávislosti?" ptá se anglicky sedmadvacetiletá Lucie Kublová žáků deváté třídy školy Brána jazyků v Mikulandské ulici v Praze. Rozběhne se pátrání v paměti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Puella

5. 11. 2002 23:09
Muki
To ti teda moc nezavidim.Rozhodne takovyto pristup k vyuce cizich jazyku vypovida o povaze cloveka.Ne ,nemyslim ani v dobrem ani v zlem, ale zajiste "Muki" nema touhu cestovat ani poznavat nove zeme,ani pochopit dalsi kultyry.Kdyby tomu tak bylo, situace by ho sama nutila dal vzdelavat v cizich jazycich.A to ze neumi spisovne ani Cesky? "Muki,co jsi vlastne svym prispevkem chtel rict?"
0 0
možnosti

Muki

5. 11. 2002 23:37
Re: Muki
Celkem jsem chtel rici, ze mi staci prazska cestina a americka anglictina. To, ze bych se nekdy naucil "Oxford English" nebo Travnickovu cestinu jsem vzdal. Co se tyce toho cestovani, po poslednich udalostech, znacnou cast zemi radeji vynecham.
0 0
možnosti

Muki

5. 11. 2002 22:09
no problema
Vazeni jazykoborci, Vase starosti bych chtel mit, ja neumim spisovne ani cesky, ani anglicky a vubec mi to nevadi.
0 0
možnosti

bruno.

5. 11. 2002 22:17
máli můku--fšichny ty savidy...
0 0
možnosti

bruno

5. 11. 2002 18:44
mali juro-jetnostrána otpovjed je na 2.strana...
0 0
možnosti

jurasek

5. 11. 2002 18:59
příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0 0
možnosti

jurasek

5. 11. 2002 18:41
cesi a jazyky
cesi jsou dobri na jazyky, kdyz se delaly testy ohledne latiny, cesi byli nejlepsi jak s vyslovnosti, tak se znalosti...udajne cesi maji nejlepsi vyslovnost latiny vubec (vedle nemcu).....vsechny neolatinske jazyky jsou vpodstate lehke pro cechy diky upravam, kterymi cestina prosla pred staletim a nezapomente, ze cestina ma zaklad v rectine....takze 1:0 pro nas.....anglictina, ktera je zakladem, je tzv. standartni anglictina, a podle toho se anglictina vyucuje(vyjimek mezi britskou, americkou, kanadskou a australskou jsou minimalni, idiomy se lisi)....hlavne nejezdete na kurzy do anglie, pokud se chcete ucit, anglicani maji vic dialektu, nez jiny anglicky mluvici narod......dobre artikuluji jenom americani a kanadani s jejich mid-atlantic english(anglictina na jihu usa a stredozapadu je vec prizvuku, ne dialektu)...takze se ucte a hlavne mluvte, protoze cesi nemaji problem mluvit, maji problem rozumet, to je nejvetsi pruser, ze nerozumi, co se jim rika....a to se nauci jenom tehdy, pokud slysi anglictinu......radio, tv, chodit na anglicke filmy, pokud uz nemuzete vyrazit aspon na 1 rok do anglicky mluviciho sveta....a cist, cist, cist anglicky, z toho dostanete do usi a oci idiomy a gramaticka spojeni...
0 0
možnosti

Dan(1)

5. 11. 2002 23:19
Re: cesi a jazyky
et nihil humanum alienum est.
0 0
možnosti

Alenka za zrcadlem

5. 11. 2002 17:33
Anglican nebo American co umi cesky je jeste vetsi vyjimka
0 0
možnosti

NJO

5. 11. 2002 15:27
Řeč není vše
Smutné je zase i to, když někdo umí asi celkem slušně cizí jazyk, ale po odborné stránce je naprosto k ničemu. Je to podobné, jako když má někdo perfektně zmáknuto například konstruování pomocí PC, ale jako konstruktér stojí za h...o, protože nic nevymyslí. To je pro firmu 100x cennější 60-ti letý šikovný "strejda" v rádiovce, který kreslí na prkně a domluví se maximálně slovensky.
0 0
možnosti

ond

5. 11. 2002 14:13
skandinavie
hlavne pro autora:
kdyz porad predhazujete to Svedsko, ted jsem tady, svedstina je tak napul cesty mezi anglictinou a nemcinou (lingvista by asi rekl, ze historicky je to spis naopak - Svedi vytvorili "dnesni" anglictinu), pro ne ucit se anglicky je asi jako pro nas ucit se polsky. Proto na tom romani asi taky nejsou tak dobre (i kdyz to urcite neni jediny faktor, stejne jako u nas). A, ze by mluvil anglicky kazdy, to taky neni pravda, i kdyz to procento urcite prekvapi (nez se clovek zacne ucit svedsky, pak mu to prijde, ze je divny, ze nemluvi anglicky uplne vsichni).
tolik pro zvyseni sebevedomi Cechu
 
0 0
možnosti

Honza

5. 11. 2002 15:06
Re: skandinavie
Byl jsem ve Svedsku a je to skutecne rizla Anglictina nemcinou a myslim, ze je to spis jak pro nas slovenstina nez polstina. Na Ukrajine jsem se horko tezko domlouval nemecky i anglicky, v chorvatsku s policajtama pri nehode to bylo jeste horsi. V Anglii na kurzu jsem sedel s Italama, Korejcama, Cechama a myslim, ze na tom zase tak spatne nejsme. A proc bychom meli vypadat jako idioti a nevzdelanci, kdyz se me tu na ulici nejaky cizinec zepta a ja nemluvim uplne skvele a ciste. Jsou Francouzi, Anglicane, Nemci  nevzdelanci protoze neumi cesky? Taky tam cesi jezdi, ne?
0 0
možnosti

?oura

5. 11. 2002 13:59
Zkouška
Zkouška
0 0
možnosti

ond

5. 11. 2002 14:17
Re: Zkouška
jsou taky "mezinarodni zkousky" (viz text clanku) z rustiny nebo slovenstiny?
0 0
možnosti

Šťoura

5. 11. 2002 13:53
Éééééééhhhhhhhhhhh !
Vážení přátelé ! Úroveň našeho vyjadřování je ve většině případů naprosto PŘÍŠERNÁ ! Nemám teď na mysli jen jazykovou vybavenost, ale zejména slovní zásobu a umění skládat slova ve smysluplné věty. Názorným příkladem nám může posloužit např., když televizní nebo rozhlasový redaktor oslovuje náhodné lidi na ulici a oslovení lidé se mají vyjádřit k určitému problému nebo odpovědět na nějakou otázku. To jsou mnohdy výplody ! Zpravidla takový člověk není schopen vytvořit dvě souvislé věty a omezuje ono proslulé a jen těžko napsatelné éééééééhhhhhhh ! Je to z velké části vina školy, v jejíž osnovách nenalezneme předmět, který by děti a studenty učil hovořit tzv. " spatra ". S věkem SMS zpráv se komolení krásného a bohatého českého jazyka jen prohloubilo. Naši národní buditelé a obrozenci se musí otáčet v hrobech
0 0
možnosti

Mitch

5. 11. 2002 15:08
Re: Éééééééhhhhhhhhhhh !
Jo jo, a naše hrdost na naše pseudoškolství je jen vyšší. Školy jsou plné frustrovaných, neurotických postmenopauzálních starých panen, které vedou děti k obrazu svému... A dokud lidi nepochopí, jak zhoubný vliv na celou společnost to má, do té doby budou učitelské platy nižší než nejnižší řemeslnické, a do té doby nikdo, kdo něco umí, učit nepůjde. (A půjde-li, tak má dvě možnosti: velice rychle si to rozmyslet, nebo zmagořit, o rodině každopádně vůbec nepřemýšlet nemůže...)
0 0
možnosti

Peekay

5. 11. 2002 13:12
Čechy krásné Čechy mé
Ano v každém příspěvečku pravdy jest.Mohu ze svých několikaletých zkušeností napsat toto. Ono to opravdu není jenom v jazyku,ale v "Člověku" a jeho chování. Po několika letech strávených V US, Anglii, Irsku a Australii jsem narazil na hodně českých studentů. Jejich jazykové vybavení bylo z větší části prachbídné .Kromě té výslovnosti to bylo především se správně vymáčknout v každodenním životě.Co je platné se učit ze slovníků jazyk, když Vám pak na ulici nikdo nerozumí. A většina Čechů reaguje podrážděně asi ve smyslu "Oni musejí být asi blbý když jím to říkám a stejně mi nerozumí". Myslím, že by Čechům prospělo jezdit do světa a býti trochu více samostatní.Neslučovat se do národních hloučků a 95% času mluvit mateřským jazykem.Néé každý to ovšem zvládne být někde úplně sám a odkázán jenom na sebe. Jazyk jste schopni zvládnout jenom tehdy pokud v daném prostředí žijete a pokud tam řešíte každodenní situace.Pak je jedno, kde jste a co tam děláte. Practise makes perfect. Have a good time guys.
0 0
možnosti

Vlídný nápověda

5. 11. 2002 14:36
Re: Čechy krásné Čechy mé
Milý experte, dovoluji si Tě upozornit, že nikoliv "practise", ale "practice" makes perfect. You need a lot more practising your English! Pokud jsi si toho dosud nevšimnul, "practise" je sloveso a "practice" je podstatné jméno.
0 0
možnosti