Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Práva učitelů

V souvislosti s případem, kdy učitel "fackou" zranil žáka se musím přiklonit na stranu odsuzovaného učitele. Neschvaluji fyzické tresty, ale z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že žák je dnes opravdu nedotknutelný. V deklaraci práv dítěte, v ústavě, ba i ve školním řádu jsou podrobně vypsána všechna práva žáka. Je to jistě dobře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Miksi

práva učitelů??
Nemyslím si, že učitelé by měli být jistěni zvláštní chartou práv učitelů. Jedná se totiž o lidi dospělé, svéprávné a ve většině i vysokoškolsky vzdělané, tudíž pokud se dostávají do zmíněných problémů, chyba bude asi v učiteli osobně, nebo v systému celém. Mám vážnou obavu, že pisatelka sama je učitelka a její vztah k žákům a rodičům je ukázkou myšlení, které ve školství převládá - rodiče nejsou partneři, ale kverulanti, děti které se jen trošku odlišují od učitelské normy (tichý a nazpaměť navrčený žák) úhlavní nepřátelé. Vážená paní, s vaším vzděláním a vztahem k dětem - máte zapotřebí ničit se v špatně placeném školství?? Pokud by odchodem takto uvažujících učitelů vznikla citelná mezera, tím lépe. Nefunkční systém se v tomto státě bude předělávat zřejmě až v okamžiku, kdy zcela zkolabuje.
0/0
3.11.2002 23:54

..čtenář..

Re: práva učitelů??
Ve Vašem příspěvku mi CHYBÍ názor nebo nápad, jak změnit systém. Nebo jste pro soukromého učitele, jak ve šlechtické rodině, když systém zkolabuje? To nemyslíte vážně. Problém se musí řešit již teď a ne až bude , proboha, pozdě. To by bylo pak stejné jako s povodněmi. Teď se taky už ví, "co se mělo"
0/0
4.11.2002 20:07

Miksi

Re: Re: práva učitelů??
To že problém se musí řešit teď víte Vy, souhlasím i já, ale už vic jak 10 let se neděje nic, tudíž zodpovědná místa zareagují až když systém zkolabuje. Toť fakt. Uvidíme co vymyslí nová ministryně, která si je stavu veřejného školství vědoma. Vůbec jí nezávidím, protože kromě nedostatku financí bude muset překonávat i silnou averzi vůči jakékoliv změně (osnovy, způsob výuky atd.) ze strany učitelů. Jsem přesvědčena, že většina rodičů ochotně připlatí za výuku nepovinných předmětů (již funguje na několika školách) atd., ale ze strany školy očekávají slušnost a ne aroganci (viz. práva učitelů).
0/0
4.11.2002 22:21

..čtenář..

Re: Re: Re: práva učitelů??
Já s Vámi souhlasím. Ale řekněte mi, co tady u nás funguje? To bude muset zkolabovat všechno. Kdyby to šlo, tak bych naši republiku restartoval jak počítač kompletně. Ale to je taková utopie, že na ni nemají ani Star Wars!
0/0
4.11.2002 23:20

Re: Re: Re: práva učitelů??
Ve vašich názorech mi bohužel chybí jedna podstatná věc. Pokud jsem dobře četl, nejedná se v článku "Práva učitelů" o systém školství jako takový, ale o výchovné problémy žáků. Teorie a metodika výuky je jedna věc, chování žáků a jeho poruchy je věc druhá. To, že je potřeba změnit systém vzdělávání víme všichni. Postrádám ale vaše návrhy jak vyřešit poruchy chování žáků, které se vyskytují ve všech školských systémech. Neměli bychom míchat jablka a hrušky. Věda o správném způsobu výuky a výchovy se nazývá didaktika, problémy chování řeší etopedie. Změna stylu a zaměření výuky je nutná, ale jistě nebude všelékem. podívejte se na probklém z obou stran.
0/0
5.11.2002 19:37

Najdete na iDNES.cz