Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rozbor odhalil u Spolany bifenyly

Z neratovické Spolany unikly podle ekologického sdružení Arnika zřejmě i jiné jedy, než se dosud vědělo. Kromě rakovinotvorných dioxinů nebo rtuti to jsou polychlorované bifenyly. Chemička popírá, že by se při povodních dostala látka z areálu. "Jediným místem s PCB jsou kondenzátory. Ty jsou ale hermeticky uzavřené, nic se nedostane k nim a nic od nich," tvrdí mluvčí Jan Martínek. PCB poškozují játra a mohou ovlivnit obranný a hormonální systém člověka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

janecek

Greenpeace u Spolany nalezlo potraviny zamořené PCB a dioxiny
Ekologická organizace Greenpeace zveřejnila výsledky analýzy vzorků, které experti Greenpeace odebrali ze zemědělských produktů pocházejících z blízkosti Spolany Neratovice (1). Nalezené koncentrace vysoce toxických dioxinů mnohonásobně překročily limity platné v zemích Evropské unie (EU) a doporučený pracovní limit Hlavního hygienika ČR (2). Ve vzorcích byl nalezen také vysoký obsah toxických polychlorovaných bifenylů (PCB) s dioxinovým účinkem.
"Množství dioxinů v potravinách přesáhlo téměř patnáctkrát limit platný v Evropské unii a zhruba šestkrát pracovní limit stanovený hlavním hygienikem. Znepokojující je, že analýzy navíc prokázaly vysoké koncentrace takzvaných polychlorovaných bifenylů s dioxinovým účinkem. Právě součet obsahu dioxinů a těchto látek je podle Světové zdravotní organizace rozhodující pro hodnocení možného rizika ohrožení zdraví lidí," uvedl MUDr. Mirolav Šuta, toxický expert Greenpeace.
Výsledky analýz experti Greenpeace okamžitě předali postiženým chovatelům a doporučili jim kontaminované maso a vejce rozhodně nekonzumovat. Výsledky analýz také okamžitě obdržel hlavní hygienik, ministerstvo životního prostředí a česká inspekce životního prostředí, aby byl proveden další podrobnější průzkum a přijata opatření k ochraně zdraví lidí.
"Měření zadaná různými organizacemi ukazují, že zamoření okolí Spolany dioxiny a PCB přesahuje hodnoty běžné v jiných místech České republiky. Greenpeace považuje za krajně nezodpovědné, že se vedení Spolany snaží za těchto okolností urychleně obnovit vysoce nebezpečnou výrobu, jejímiž produkty jsou jedovatý chlor, karcinogenní vinylchlorid monomer nebo PVC," konstatoval ing. Jan Haverkamp, ředitel kampaní Greenpeace.
Dioxiny jsou velmi toxické látky, které dlouho přetrvávají v životním prostředí. Kumulují se živých organismech, zejména v tukových tkání zvířat i člověka, a velmi obtížně se z těla vylučují. Dioxiny jsou schopny vyvolávat několik druhů rakoviny, vrozené vývojové vady u děti či narušovat funkci řady hormonů. U lidí vystavených dioxinům tak může dojít např. k v poruchám metabolismu cukrů (větší riziko onemocnění cukrovkou) a tuků (vyšší riziko aterosklerózy vedoucí k srdečním infarktům či mozkovým mrtvicím). Dioxiny jsou navíc schopny v těle matky procházet placentou do organismu doposud nenarozeného dítěte. PCB a dioxiny se hromadí i v prsní žláze, z níž přecházejí ve vysokých koncentracích do mateřského mléka.
0/0
2.12.2002 0:12

janecek

Vice o Spolane: http://www.greenpeace.cz/agentorange
0/0
1.11.2002 18:43

J. Petrlík

K PCB pod Spolanou
To, že polychlorované bifenyly nemusejí pocházet ze Spolany jsme samozřejmě věděli a víme. Označili jsme Spolanu jako nejpravděpodobnější zdroj znečištění z jednoho prostého důvodu - měla ve svých provozech transformátory s PCB. To lze dohledat ve výkazech odpadů. Nakládala s těmito látkami. Navíc Česká inspekce životního prostředí po povodních zveřejnila zprávu, kde výkazy uniklých látek ze Spolany doplnila o trafooleje. Odběry vzorků jsme prováděli my. Rozbory dělala laboratoř akreditovaná pro rozbory perzistentních organických látek Axys Varilab. Výsledky byly zařazeny do rozsáhlejšího monitoringu zatížení okolí Spolany perzistentními organickými látkami prováděného více výzkumnými institucemi. Snažili jsme se o co nejúplnější analýzu a teprve po ní označili Spolanu za možný zdroj znečištění. Co se týče nového vedení, musím dát za pravdu jednomu z diskutujících - nové vedení nám již přes měsíc "posílá" seznam škodlivin, které vypustilo do životního prostředí za poslední dva roky. Tázali jsme se i na polychlorované bifenyly. Zatím nemáme odpověď. Úplnější výsledky rozborů najdete na http://havarie.arnika.org/neratovice.shtml a další informace o Spolaně a životním prostředí pak na http://havarie.arnika.org/spolana.shtml.
Jindřich Petrlík, sdružení Arnika, Chlumova 17, Praha 3
0/0
28.10.2002 10:41

rejpal

Re: K PCB pod Spolanou
Vzorkování je poměrně složitá záležitost. Má-li být získán representativní vzorek, je to značně problematické, zejména v terénu. A čím větší plocha, tím hůř. Pokud jste prováděli vzorkování vy, podle jakého plánu? Máte odběrové schéma? Má osoba, která odběr prováděla příslušné vzdělání, je akreditovaná pro odběry? Jestliže ne, nemají vaše výsledky ani cenu toho papíru, na kterých jsou napsány!
0/0
29.10.2002 10:45

eddy

Nesmyslny nazev
Na bifenylu, coje uhlovodik c6h5-c6h5 neni nic nebezpecneho a bezne se pouziva v prumyslu jako teplonosic (ve smisi s difenyloxidem) a nejen ve Spolane ale na celem svete. TTo co je nebezpecne, je jeho chlorovane derivaty, polychlorovane difenyly, bezne oznacovane jako PCB. Ale to me u novinaru MF vubec neprekvapuje, kdyz si dokazou plest vodu z chlorem (viz obrazek z MFDNES), tal rozdil mezi bifenylem a PCB je uz mimi jejich miznosti chapani
0/0
25.10.2002 9:56

rejpal

Dotaz
Kdo provedl odběr vzorků? Podle jakého schématu? Která laboratoř prováděla stanovení? Jaká metoda byla ke stanovení použita? Byla/je ta metoda validovaná a akreditovaná? Pokud nebudu znát odpovědi, považuji jakékoli závěry za zcela nevěrohodné. Ať si pan Petrlík .......
0/0
25.10.2002 8:33

janecek

Re: Dotaz
Co kdyby ses podival na internetove stranky Arnika a na svoje otazky bys tam nasel odpoved.
0/0
1.11.2002 18:03

eddy

Odkud to prislo?
PCB se nepouzival jen v transformatorovych olejich ale take v prenasecich tepla (Delor), ktre pouzivaly napr. obalovny sterku, ostatne s tim uz bylo nekolik prusvihu v minulosti. Navic za Libisi se nachazi verejna skladka, kde mohlo byt ledacos buhvi odkud.
A ta zaplava prisla proti proudu Labe, takze to v zasade mohlo prijit odkudkoliv.
Ale pan Petrdlik vi, ze to bylo ze Spolany. Ze by se obtezoval s konkretnimi dukazy.....
0/0
24.10.2002 19:58

Inkvizitor

Re: Odkud to prislo?
Vy jste tiskový mluvčí Spolany ? Proč ta angažovaná obhajoba ?
Já naopak znám několik zaměstnanců Spolany bydlících v okolí a ti jsou přesvědčeni, že vedení lže, že i ten chlor nechalo vypustit schválně, aby zakrylo únik něceho jestě mnohem nebezpečnějšího a horšího.
A vzhledem ke skutečnostem, tzn. kolikrát bylo vedení Spolany přistiženo při lži - já jsem přesvědčen, že ti zaměstnanci mají pravdu.
0/0
25.10.2002 8:29

eddy

Re: Re: Odkud to prislo?
Nejsem tiskovy mluvci ale mam zajem na tom aby se nesirily bludy. A to, ze unikchloru byl umyslny je uplna pitomost a muze to tvrdit jen ten, kdo o tom, jak to behem povodne vypadalo, vi kulovy.
A pokud jde o ty tzv. lzi, jednak se to tykalo minuleho vedeni, to nove je myslim podstatne vstricnejsi a nic nezatajuje, alespon podle toho, co se zatim udalo, napr. i najezdy provozu byly predem oznameny  i pres SMS system a take bych to nenazyval lzi, spise jen arogance a mozna urcite "omezene informovani". A tech "zamestnanci", kteri tvrdi tebou uvedene voloviny, jsou .... Predevsim bych rad vedel, co muze byt ve Spolane hossi svinstvo nez odioxiny a ty byly ostre sledovany.
Mimochodem, bulvarni Blesk se ukazal podstatne serioznejsi, v dnesnim cisle uvedl " Spolana v podezreni". Tuto formulaci beru, protoze dokud se neprokaze, ze to bylo opravdu ze Spolany, tak je lumparna tvrdit neco jineho.
 
 
0/0
25.10.2002 9:50

Inkvizitor

Re: Re: Re: Odkud to prislo?
Jasně, každý máme právo na svůj názor. To respektuju. Ovšem přesvědčení, že toto nové vedení bude lepší než to staré ? I Murphyho zákony jasně definují, že nemusí. "Vše špatné bude nakonec nahraženo něčím ještě horším".
0/0
25.10.2002 13:38

janecek

Re: Kolik je asi obaloven sterku mezi Spolanou a Stepanskym mostem?
Mezi Spolanou a Stepanskym mostem je jen statni prirodni rezervace, slepe rameno Labe. Zadnou obalovnu drti, ani zemedelsky netoz prumyslovy provoz se tam nenachazi. Takze se odkud asi ty PCB vzali?  A jen nahodou chybi Spolane asi 150 litru transformatorovych oleju . ..
0/0
1.11.2002 18:40

eddy

Re: Re: Kolik je asi obaloven sterku mezi Spolanou a Stepanskym mostem?
No to by mne taky zajimalo. Mimochodem, PCB pobsahujici oleje byly jiz nekdy v minulem stoleti nahrazeny oleji neobsahujicimi PCB a PCB bylo protokolarne zlikvidovano (odvezlo se to nekam do zahranici, kde si stim umeli poradit). Takze ne kazdy transformatorovy olej musi obsahovat PCB. Spise to vypada, ze na to misto nekdo neco nalil a genialni cmuchalove z Arniky to "nahodou" objevili - alespon podle te koncentrace, ta je opravdu mimoradna, takze to nevypada na nahodny unik. Ten by asi po sobe zanechal stopu. Mohlo to takypriplavat odkudsi v sudu, ktery se rozbil o most, ale to uz jsou opravdu dohady. Rad bych pripomel, ze ta povoden prisla proti proudu Labe. Takze to, ze je to pod spolanou nic nedokazuje.
0/0
26.11.2002 16:31

Najdete na iDNES.cz