Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Politik žehlí hanlivý výrok o Romech

"Teda kde vzal ten Jelínek to pěkné saranče?" ptal se včera jeden z hostů ústecké restaurace Na Předmostí při pohledu na pověšený volební plakát Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu. Náměstek primátora Ústí Tomáš Jelínek se na něm nechal zvěčnit se čtyřmi poloobnaženými modelkami, z nichž jedna je Romka. Host nebyl vulgární, měl jen dobrou paměť. Byl to totiž právě Jelínek, kdo v srpnu nazval Romy zneužívající povodňovou humanitární pomoc "sarančaty".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mike

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
23.10.2002 10:39

Dezidér Lakatoš

Rasistúm
Tak sem přečet ty vjěci cotady píšte. Hodně je tady rasisti. My se tady bojime proto utikame do anglije. Kdo tam zustane tak se ma dobře. Daj mu byt a taky penize. A dělat nemusime každou prácy kterou dostanem. V Angliji nejsou tolik rasisti jako v čechách. Tady se stát o nás nestará tak jako v cizyně.
0/0
22.10.2002 10:23

Remek

Re: Rasistúm
0/0
22.10.2002 10:28

Mike

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
23.10.2002 10:20

ipk

Keci, keci, keci
Jsem Rom, novinář a myslim si o vás, že jste dost hloupej. Stát namí povinost se o Vás postarat, to musíte udělat Vy sám. Stát Vám může jen pomoci.Nevím zda jste v Anglii byl, já jsem tam dělal reportáž o Romech, kteří emigrovali. Není pravdou, že byste nemusel vzít "každou práci" protože náš systém je dělaný podle anglického vzoru. Zapoměl jste se zmínit o tom, že britské úřady nevyplácejí větší část "pěněz" v hotovosti, ale rozdávají stravenky. Podle mě vám nevadí rasismus, chtěl byste emigrovat jen kvůli penězům. Bohužel pro Vás i pro lidi Vám podobné to již není možné, alespoň v zemích EU.
0/0
25.10.2002 12:36

volf

pokrytectví
Proboha tohleto pokrytectví je otřesný. Každej z nás víme, že většina cikánů se chová skutečně jako sarančata, kam příjdou, tam ani tráva neroste. Ale furt z nás nějaký intelektuálský pazdráti budou dělat rasisty nejhoršího ražení a poučovat, jaký jsme vlastně barbaři. Tomu chlápkovi fandím. Má jedinej odvahu otevřeně říct, co si většina z nás stejně myslí a co vidí na vlastní oči každodenně.
0/0
22.10.2002 9:39

intelektuálskej pazdrát

Re: čížci jsou
nevzdělaní, nevychování, málo se mejou a smrdějí. Jo a jsou to rasisti a barbaři. Doufám, že je to všechno, a dobře, tak teď už jen počkat na vlčka a jeho páchnoucí většinu, až mi taky začne fandit.
0/0
22.10.2002 10:55

cop

Re: pokrytectví
Kecas o necem o cem nevis!!
0/0
25.10.2002 12:38

hovnival

zehlicka
Jestlipak si koupil za vyhodnou cenu novou zlevnenou zehlicku z dovozu??!!
0/0
21.10.2002 17:42

Gimli

Dikriminace (ve smyslu mezilidských vztahů) je vždy jen věc špatná, zlá a odporná. A je jedno jestli k ní nějaký politický akrobat přilepí nesmyslný přívlastek. Jestliže na nějakou skupinu uplatňuji pozitivní diskrimaci, znamená to, že na všechny ostatní uplatňuju diskriminaci "negativní". A jestliže cílem první je menšina, cílem druhé je většina. Což je naprosto nepřijatelné z hlediska demokracie, kde má platit přání většiny (až na USA, kde se prezident volí na základě přání menšiny:-)) a také hlediska práva. Nejsem právník, ale myslím, že rovnost všech občanů před zákonem je zaručena ústavou a jakákoliv diskriminace je tudíž porušení základního zákona naší země.
0/0
21.10.2002 17:33

pozn.

Re:
Záleží na volebním systému (v USA se třeba upřednostňují i menší státy relativně vyšším počtem prezidentských volitelů), dále je pak věcí občanů, zda se voleb zúčastní.I u nás je vláda z vůle menšiny (cca 30 % oprávněných voličů).
0/0
21.10.2002 17:49

Gimli

Re: Re:
Myslím, že v případě více než dvou možností se dá za většinu považovat i méně než 50 % :-)
0/0
21.10.2002 18:05

men3ina

Re: hloupost,
kdyby bylo vždycky podel většiny, zeměkoule by byla ještě placatá. Řízení společnosti má být takové, aby se uhlazovaly rozpory mezi mnoha menšinovými zájmy tak, že všechny strany pochopí "výhody vzájemné koexistence" a jisté "míry tolerance". Kdzž střet zájmů vyústí ve střet osob, pak už je to selhání společnosti. Ve skutečnosti potenciální nové možnosti pokroku hledá a ověřuje skoro vždy menšina, a teprve pak podle výsledku se chová zbytek stáda. A pokud chcete pokrok, pak těch menšin musí být mnoho, každá hledá jinou cestu, musí být do jisté míry stádem podporovány. Účel pozitivní dirkiminace není v žádném případě upřednostňovat některé skupiny občanů. Účelem je normální výpomoc některé zaostalejší skupině, aby i z ní se vychovali lidi schopní podílet se jak na moci tak na odpovědnosti. Očekává se pak, že "vlastní" lidi potáhnou tu zaostalejší skupinu rychleji ke standardu než by to byli schopni "cizí". Takže nejde o nerovnost, jde o výpomoc.
0/0
21.10.2002 21:42

josef

Re: Re: hloupost,
Jenomže kdo "vypomáhá" cikánům dobrovolně? jak by dopadlo referendum o použití příšerných srážek z výdělků na "socialku"? Největší cikánohumanisti jsou jen sofistikovaní paraziti a to mají společné s primitivními cikánskými parazity. Žádné finance nikdy prací nevytvořili a jen berou od těch, kteří jsou přinuceni je živit. Společně řvou jen: více peněz nám dájtě!!! Já sám nemám kde bydlet a jen do "socialky" mi berou 11 tis měsíčně!!! Ze 30% zbytku výdělku po všech povinných daních a srážkách na hypotéku nemám. Podle jakého práva mají cikáni právo za mé peníze bydlet, jíst, šatit se, mít zaplacené sociální a zdravotní pojištění, extra sociální dávky atd. atd., Žádný rasismus vůči cikánským parazitům, ale odmítnutí živit je!!! To je problém s cikánskou menšinou - 100 miliard ročně stojí tato menšina v česku!!! To je "výpomoc"??? Je mi z toho špatně, když pro důchodce, kteří celý život pracovali, nejsou domovy důchodců - ty finance jsou nacpány cikánským parazitům! Peněz není ve státní kase neomezený počet! V Britských listech loni vyšla studie z Loun - o tom jak cikáni hrubě vyžírají "socialku", statistické informace, které, ač nejsou utajovanou skutečností, státní správa na popud politické korektnosti nezveřejňuje. Je to k zblití!!! Opravdu, když Vám cikáni šlohnou peněženku nebo vykradou byt - je to vlastně zlomek toho, co do nich musíte "dobrovolně" nacpat peněz přes daně a socialku.
0/0
22.10.2002 17:59

hloupost

Re: Re: Re: V tomto případě
je samozřejmě ale na vině sociálka, nikoliv ty sarančata. A protože zakonodárci i vláda jsou takoví, jaký si zasloužímě, zřejmě v tom jedeme i my. Takže sarančata jen berou, co se jim nabízí. Z jedný strany by neměla vzužívat naší blbosti, z druhý strany proč ne, kdzž my nejsem o moc lepší. Problém č.1 tedy je - ma koho to tu vlastně nadáváte? Problém č.2 je : nerozdávat peníze zadarmo. Takže po nich něco za ty peníze chtějte. Kdzž budou z práce jen průměrně unavený, jistě jich dost přejdou takový roupy. Jenže je tu háček - kdo by je s jejich přístupem k práci zaměstnal, že? No tak si zvažte, co se vám vzplatí víc - jestli na ně jako na občany kašlat a oni se zařídí po svém, nebo od nich chtít něco za něco? Co kdybych tady začal pořvávat já, že vy jste mi úplně k ničemu (což tedy jste) a jen překážíte, takže nejlepší by bylo pryč s vámi (což zřejmě ne, máte právo na svůj život, vidíte, jaké mám vychování?). Tedy problém č. 2 jak to udělat, aby tu jakousi výpomoc dostali, ale něco za něco? To jsem zvědav, co vy na to.
0/0
22.10.2002 23:24

...

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
23.10.2002 8:08

Jan Hlinák

Vyvracení pravdy ???
Proboha, v této zemi většina lidí osobně zná okrádání cikány, setkala se osobně s verbálním či fyzickým napadením z jejich strany, atd.
Proč musí politik vyvracet obyčejnou PRAVDU ???
JH 
0/0
21.10.2002 15:49

Toník

Re: Vyvracení pravdy ???
Protoze, proto ... a jelikoz tu pomalu sklouzavame k pozitivni diskriminaci, ktera je zhoubou Ameriky (Severni) ...
0/0
21.10.2002 16:17

VitaminA

Re: Re: Vyvracení pravdy ???
Opět podotýkám, že píšete o věci, kterou naprosto nechápete. Pozitivní diskriminaci je třeba chápat jako vyrovnání obecného(i latentního) rasismu ve společnosti, kdy by měl mít každý stejné možnosti k uplatnění. Tím neříkám, že toto schvaluji, jenom na rozdíl od Vás chápu.
0/0
21.10.2002 16:26

Toník

Re: Re: Re: Vyvracení pravdy ???
Pokud chcete aby kazdy mel stejne moznosti, pak nesmite nikoho diskriminovat! A to ani mensinu vuci vetsine (to obzvlaste ne). Vy si jen protirecite. Asi jste v te USA moc dlouho ...
0/0
21.10.2002 16:32

VitaminA

Re: Re: Re: Re: Vyvracení pravdy ???
Těžko vysvětlovat: Když někomu společnost(část) ubližuje, je třeba v rámci vyrovnání aby další část přebírala určité "závazky za druhé" a pokud mají např. do jedné práce znemožněn nástup(bavím se o věci, kterou v praxi před soudem nedokážete! Každý bude tvrdit cokoliv jiného, ale všichni vědí, že nebyl dotyčný přijat jenom kvůli barvě pleti), je třeba umožnit těmto lidem pracovat jinde. Co je na tom nepochopitelného?
0/0
21.10.2002 16:45

bruno

Re: Re: Re: Re: Re: Vyvracení pravdy ???
vitamin-tfoja logik a ma mošna chláfa ále páta chibi--teško visvjetlofat...
0/0
21.10.2002 16:58

Toník

Re: Re: Re: Re: Re: Vyvracení pravdy ???
K Vasemu prikladu: Jak je vyrovnan ten, jenz byl ukrivden v ramci one pozitivni diskriminace tim, ze misto nej vzali "barevneho", ackoli mel lepsi predpoklady? Chyba v pozitivni diskriminaci je prevazne v problemu, ze se ublizuje daleko vice lidem, nez kdyby byly "rasove" diskriminovani ti, jimz se ma pomahat.
Jinymi slovy - kdyz rovne podminky, tak rovne podminky! Bez jakehokoli uprednostnovani!
A ted k Ceske spolecnosti a jejimu vztahu k Romum s prihlednutim na Vasi otazku. Ja i Romove zijeme ve stejne spolecnosti. Pokud Romum nekdo ublizuje, pak je to treba nejak vyrovnavat, ale tam, kde to "ublizovani" vznika. Troufam si tvrdit, ze jsem nikdy zadnemu Romovi neublizil ani neukrivdil. Nikdy jsem neschvaloval zadnou ujmu (bez rozdilu na barvu pleti) pokud si to nezaslouzili. Kdo vyrovna me za to, ze jsem diskriminovan ze strany Romske mensiny? Terorizuji nase mesto, okradaji me a ohrozuji muj zivot a zdravi (mluvim tu o Romech, kteri to skutecne delaji; je jich vetsina, ale ne vsichni) ...
0/0
21.10.2002 17:03

GhorX

Re: Re: Re: Re: Re: Vyvracení pravdy ???
Zvýhodnění menšiny vyvolá zvýšení nevraživosti zbývající většiny. Výsledkem je spirála, končící lynčováním příslušníků menšiny a trestem odnětí svobody pro příslušníka většiny, protože nepozdravil příslušníka menšiny.
0/0
21.10.2002 20:09

většina

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyvracení pravdy ???
No právě podle toho se pozná vyspělost většiny, ne? Jestli se uchýlí ke zmíněné spirále, není na tom o moc lépe než ta menšina, které se "pomáhá". S tím zdravením to asi přeháníte - nemusíme se milovat, ale měli bychom se aspoň snášet, jinak to většina i menšina můžou zabalit, smát se bude někdo úplně jiný...
0/0
21.10.2002 21:47

Robos

Hanlivý výrok?
Saranče není sprosté slovo. Sarančata nepracují, sežerou co můžou a pak se masově stěhují jinam, kde jim dle jejich mínění bude lépe. Tak s čím je problém? Já bych to nenazval "hanlivý výrok", nazval bych to "kompaktní deskripce modu operandi".
0/0
21.10.2002 12:39

David

Re: Hanlivý výrok?
Nechapu co je spatneho na tom , rict o nekom ze se chova jako sarance kdyz se tak doopravdy chova. S tou rasovou diskrimin. se to prehani. Kdyby takhle nazval bandu rabujicich skinu nic by se nedelo ...
0/0
21.10.2002 13:57

HNUS

Re: Re: Hanlivý výrok....
není označit za saranče člověka chovajícího se jako saranče. Hnus je označit tak každého člověka jisté skupiny jen proto, že jiní příslušníci - je jedno, v jakém množství - jsou sarančata, ale aspoň jeden není. Když jste názoru, že hodně cikánů jsou sarančata, tak řekněte že hodně cikánů ....nikoliv, že cikáni jsou sarančata. Toto ovšem patří k nižšímu stupni základního vzdělání (1. až 5. třída základní školy), takže celkem mám pravdu, když prohlásím, že mnozí bližní na těchto stránkách jsou nevzdělaní hlupáci. A to je taky hnus.
0/0
21.10.2002 14:50

Toník

Re: Re: Re: Hanlivý výrok....
Nechapu, jak spolu souvisi vzdelanost a postoj k urcite skupine obyvatel. Znal jsem dost skinu. Mnozi byli mi kamaradi a to prestoze jsme se rozchazeli prave v nazorech na toto ozehave tema. A mnozi z nich jsou "velmi" vzdelani a dovolim si odhadnout i inteligentni. Ono to bude spise v te "moudrosti". Ti lide maji rozdilne vnimani a chapani sveta ... 
0/0
21.10.2002 14:59

VZDELANOST

Re: Re: Re: Re: ......
souvisí s postojem tak, že absolvent umí přiměřeně správně hodnotit situaci, ale správně to své hodnocení formulovat. Jinak je mu to vzdelání na .....Za moudrost by šlo považovat další stupeň - přikládání morální váhy zjištěným a formulovaným faktům. Máte taky odlišné vnímání a chápání světa - oni taky, na druhým konci světa taky, ale jen někdz někde u někoho pravděpodobně jde o hloupost, co je příčinou nevzdělanosti, i když na to většina například čížků  určitě má různá vysvědčení snažící se doložit opak.
0/0
21.10.2002 15:42

Toník

Re: Re: Re: Re: Re: ......
Plky a kydy, co tu pisete. Vzdelanost je vzdelanost a tyka se pramalo postoje k rasovym problemum. Kdyz je nekdo vzdelanej v kybernetice a je v ni svetova spicka, tak je bezesporu vzdelanej. Ale i tento clovek muze mit nerad napr. cikany. Neplacejte nesmysly ...
0/0
21.10.2002 15:46

omluva

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ......je na místě
ano - sbírka vědomostí je také vzdělanost, i když je jí to na ....Ovšem vzdělanost ještě před 20 lety znamenala jistou kvalitu užívání těchto vědomostí při zacházení se skutčnostmi. Druhá omluva - příspěvek týkající se kvalifikace sarančete je skutečně možná jen náhodou umístěn v souvislosti s předcházejícím tvrdícím něco jako že cikán je saranče. No a správně to snad mělo být, že mnohý cikán je saranče, podobně asi jako že mnohý čistokrevný čížek je vůl. To ohledně té vzdělanosti jako metodiky zacházení s fakty....ledaže úmyslem byla klasická totalitní manipulace s věřejným míněním...
0/0
21.10.2002 22:00

Inkvizitor

Re: Re: Re: Hanlivý výrok....
Jeden nebo dva jsou zanedbatelné množství....
0/0
21.10.2002 15:22

čížek?

Re: Re: Re: Re: Hanlivý výrok....
Máte na mysli mně nebo sebe?
0/0
21.10.2002 15:43

Inkvizitor

Re: Re: Re: Re: Re: Hanlivý výrok....
Jakou volbu byste upřednostňoval ???
0/0
21.10.2002 15:50

oběť inkvizice

Re: Re: Re: Re: Re: Re: to byste snad měl vědět !
Ovšem z principu lidské špatnosti jistě máte opačný názor. Ještě že na to vůbec, ale vůbec, nezáleží...
0/0
21.10.2002 21:51

Danuše náboženská fanatička

HNUS cikánský
Cikán je hnus a saranče a kradou.
0/0
21.10.2002 12:31

Martin

slušní cigáni
Možná existujou. Já ale mám v paměti, jak mě dva nepřizpůsobiví romští spolužáci denně ukradli svačinu ve škole, jak mě pak zbili, když jsem se nechtěl nechat příště okrást a jak mě pak bili o hlavu větší propadlíci při každé menší zámince. Taky si pamatuju, jak mě v Plzni na náměstí obestoupili cigáni a linčovali jen tak, sotva jsem stačil utéct. Od té doby cikány nenávidím! Proč jsou jich plné kriminály? na to že jich jsou sotva 3% populace jsou statistiky kriminality výmluvné a postoj většiny se nemůže změnit. Tady ale se píše jako by se jim nějak ubližovalo.
0/0
21.10.2002 11:52

VitaminA

Re: slušní cigáni
Jde právě o tu formulaci, která je zavádějící a uráží ty zbylé, slušné, kteří si to nezaslouží. Základem pro morálku je neubližovat lidem, kteří mně nic neudělali. Pokud někdo napíše něco o Cikánech jako špatných, nedá šanci těm slušným se vůbec bránit a ubližuje jim. Je to jako by někdo napsal, že Češi jsou xenofobní, závistiví a líní. Je to zčásti pravda, ale já se tak necítím. A navíc mě to osobně uráží. A čím víc budete tímto způsobem zoběcňovat, tím hůř potrestáte pravé viníky. Leda byste měl na mysli zavádění fašistických myšlenek.
0/0
21.10.2002 12:27

gejza

Re: Re: slušní cigáni
Konecne nekdo kdo je normalni!!!! proc nemuzou vetsina cechu mislet jako ty? ukazat se skutecne na lidi kteri jsou zli????!!!
0/0
21.10.2002 18:10

Radim

Člověk
Jsem občan ČR. Neřadím se mezi Čechy, Moraváky, Slezany ani Cikány, považuji se za člověka. Mám právo hodnotit každého jednotlivce dle jeho činů. Za to, že je možné dělit vše na množiny dle společných znaků nemohu. Pokud se některá množina něčím vyznačuje, nese na svých bedrech následky. Zlepší se pohled na množinu Cikánů, když ji nazveme Romy? Težko. Zlepší se pohled na množinu Cikánů, když ji nazveme lidmi? Taky těžko. Pořád budeme množiny posuzovat dle chování. Lituji slušné pracovité Cigány, Cikány, Čechy, Moraváky prostě lidi, kteří doplácejí na chování prvků svých množin. Cikány jsem vybral jen abych se držel tématu, jinak to platí pro všechny. Radim
0/0
21.10.2002 11:33

VitaminA

Vážení vlastenci:
Vážení kritici různých národů. Trochu se nad sebou zamyslete. Když jsem ještě žil v ČR, měli jsme za sousedy zrovna Cikány(Romy). A můžu říci, že to byli naprosto slušní lidé. Soused(ten Cikán) měl pekařství hnedka za rohem a sousedka(Cikánka) dělala zdravotní sestru. Oba slušní lidé a řekl bych celkem příkladní(pomáhali starým lidem s nákupními taškami např.) a slušní. To, když mluvíte o Cikánech, máte na mysli i je? Nechápu vás? Jak by se vám líbilo, kdybyste byli takto "ocejchováni" vy? Tím nechci obhajovat část Cikánů, kteří působí dojmem právě spadnuvšího z pralesa. Ale uvědomte si, že na některé "vyspělejší" obyvatele Země působíte úplně stejně i vy. Hrajete si na ty "lepší" a přitom Češi jsou pro ostatní Vašeho ražení, ale jiné národnosti póvl. Nezapomeňte na to!
0/0
21.10.2002 10:48

Toník

Re: Vážení vlastenci:
Tak si poradne prectete ty prispevky, na ktere reagujete. Valna vetsina z nich neodsuzuje cikany (Romy) jako narodnostni skupinu, ale ty, kteri jsou odsouzenihodni. Je tu (v CR, ale nejen zde) jista zkusenost, kterou si neseme s sebou a ze ktere plyne onen "odtazity" pristup k Romske mensine. Muzu Vas ujistit, ze pokud je Rom slusny, tak se k nemu "slusne" chova stejne procento lidi, jako v ostatnich zemich, ktere povazujeme za zeme na stejne nebo alespon podobne urovni. A stejne procento populace v CR se k nim chova velmi nevhodne, casto s "rasistickymi" predsudky, jako by se k nim chovalo napr. v Britanii.
Vy jste mel zkusenost s Romy, kteri byli slusni. Ja tu zkusenost mel take. Znam ctyrclenou Romskou rodinu, kterym se neda nic "vytknout". Ale taky "znam" a sdilim spolecne mesto s dalsimi nekolika stovkami Romu, ke kterym jiste vyhrady mam (jdu si takhle po ulici, je mi 11 let, pribehne ke me 17ti lety cikan a rozbije mi hubu ... nebo jdu si takhle po ulici, je mi 19let, pribehnou ke me dva cikani a ze chtej stovku, nechci jim ji dat, tak najednou drzej v ruce kudly a chtej dve stovky, protoze jsou dva ... mohl bych pokracovat ...). Proste nechci tady obhajovat ani rasisty ani milce cikanu. Chci jen rici, ze bohuzel my v Cechach mame s Romy "spise" ty "horsi" zkusenosti.
Tvrdim tedy, ze vetsina z prispevku nejsou "rasisticke" a ze nikoho "nehazeji do jednoho pytle". A nakonec k Vasi poznamce, nejsou nahodou ti Vasi "vyspelejsi" obyvatele Země, pro ktere jsme (pravdepodobne obcane z CR) "povl", tak trochu rasisti?
0/0
21.10.2002 11:50

VitaminA

Re: Re: Vážení vlastenci:
Dobře, uvedu to na jiném příkladě. Žiji již několik let v USA a nedávno jsem byl na návštěvě v Praze. Přijeli jsme ještě se dvěma známými(černoch a asiat). Můžu vám říci, že tolik netolerance "obyčejných" obyvatel při návštěvách pražských hospod, ale i kulturních akcí, jsem nezažil nikde jinde. Jaké negativní zkušenosti máte prosím s Afričany, či Číňany? Připadá Vám normální, že nás číšník jedné pražské hospody pro jistotu pouštěl zadním východem(a to v hospodě ještě nebyli praví skini)? To není jenom špatná zkušenost. Tím nechci tvrdit, že s některými Cikány nejsou problémy. Jsou! Ale zobecňováním si nepomůžete. Naopak, naštvete i ty, kteří jsou slušní a občansky příkladní a mohli by vám svým způsobem pomoci. Navíc si myslím, že rasismu je v Čechách víc než v jiných zemích(tedy pokud mluvíme o civilizovaných). PS: Ti, kteří odsuzují i např. Čechy, jsou taky samozřejmě xenofobní. To bylo jenom pro vcítění se do problému těch slušných Cikánů.
0/0
21.10.2002 12:45

Toník

Re: Re: Re: Vážení vlastenci:
Znovu opakuji, ze rozhodne nechci zobecnovat a tvrdim, ze v prispevcich (ne vsech) se lide (stejne jako politik, o kterem je ve clanku rec) pozastavuji nad chovanim urcite skupiny Romu, nikoli vsak vsech Romu z Usti, CR nebo dokonce z cele Romske populace.
Ono, pokud si spolecnost nechce (nebo v zajmu dobre image nemuze) dovolit se vyjadrit o urcite skupine obyvatelstva, ktera je procentualne velmi vyrazne problematicka, ze je problematickou, pak se dostane na slepou kolej "pozitivni diskriminace". Delsi dobu ziji v Cechach. Byl jsem take v Americe a legalne tam i pracoval ve firme, kde byly jak "bily", tak "cerny". Nikdy by mne ani nenapadlo delat v tom rozdily. Ztracely se tam veci a penize. Podezreni hned padlo na me - cizinec a jeste k tomu Cech z postkomunisticke zeme. Dal jsem tedy videokameru, aby snimala misto, kde jsme meli zavazadla ulozeny (nerikam, ze to bylo zpravny, ale v te situaci jsem opravdu nevedel co udelat jineho). A hned prvni den byl ulovek. Sel jsem s tim za sefem a ukazalmu, ze zlodejem je "cernoch". Tak me vyhodili, protoze si nemohli dovolit vyhodit "cernocha", to da preci rozum. A ted cituji: " Můžu vám říci, že tolik netolerance obyčejných obyvatel jsem nikde jinde nezazil" (a to jsem byl, mozna narozdil od Vas, i jinde nez v Cechach a USA).
Co tim chci rici. Je mozne, ze lide ze zemi, kde je "evidentne" pozitivni diskriminace, to vidi tak trochu jinak. A navic rikam, ze si nepreju, i za cenu, ze navenek budeme jako "xenofobni" zeme vypadat, abychom na tu hru pristoupili!!!!!!!
Je mi lito, ze Vasi pratele meli v Praze problemy a jeste vice lito mi je, ze je meli kvuli barve pleti (docela by me zajimalo, co se Vam a vasim pratelum prihodilo, nebot vodim po Praze a vlastne po cele CR lidi se zlutou, hnedou a cernou barvou pleti a malokdy se nam stane, ze by se na ne nejak krive podivali natoz je obtezovali). Presto si myslim, ze obyvatele CR nejsou vice xenofobni nez obyvatele jinych podobnych zemi, kde se tez vyskytuji urcite skupiny, ktere velmi ostre vystupuji proti "jine barve pleti" apod. Zkuste se svymi prateli navstivit "skinskou" hospodu v Londyne ...
0/0
21.10.2002 13:24

VitaminA

Re: Re: Re: Re: Vážení vlastenci:
Kde jsou v Praze skinské hospody, to nevím a zřejmě to neví ani pražští turisté(bohužel pro ně). Ohledně Vašeho zážitku z USA: Ale to je přesně to, o čem píši! Někdo se na Vás díval jako na někoho, kdo je díky zemi svého původu špatný, schopný kdejaké lumpárny. A Vy se musíte snažit neustále dokazovat, že takový nejste. Přesně tak se chováme my k cikánské minoritě. Proti pozitivní diskriminaci jsem v zásadě taky, ale je třeba jí chápat jako určitý "očistec" za předky. My(Evropané) bychom měli takto pozitivně diskriminovat např. Židy. Ne však Afričany či Asijce. Chápejte to proto, že v Americe byl rasismus ještě v polovině minulého(20.) století. Ohledně mé zkušenosti se známými(jiné barvy pleti) v Praze: To nebyla samozřejmě jen hodpoda. To byl i konflikt při reklamaci v obchodě(prodavač v supermarketu se podotknul, že černochy by vyreklamoval u Stvořitele všechny!!!) či v dalším obchodě nechutné scény ohledně nákupu pečiva. O prohlídce kostela už ani nemluvím. A stačí si přečíst výsledky veřejných mínění. Opravdu jsme na špici netolerantnosti. A nejen vůči menšinám. Vůči všem odlišnostem. Asi opravdu důsledek fašistické a komunistické minulosti.
0/0
21.10.2002 15:05

Toník

Re: Re: Re: Re: Re: Vážení vlastenci:
Nebudu dal vest dialog s nekym, kdo je deformovany "americkym" pozitivni diskriminaci. Tvrdim, ze jakakoli diskriminace na zaklade rozdilu napr. barvy pleti, ci prislusnosti k narodu je spatna. Spatna je proti mensine a jeste horsi je programove cilena proti vetsine. Tvrdim, ze pozitivni diskriminace je naprosto nesystemova. A lide, kteri ji prosazuji nepovazuji za hodne toho, abych s nimi ztracel cas ...
Ohledne Vasi zkusenosti v Praze: Neverim Vam ani slovo. Je sice mozne, ze se to stalo, ale Vam neverim. Neverim nikomu, kdo ma takove pokrivene nazory na rasovou otazku. Jak jsem jiz psal, mel jsem moznost ukazovat krasy Cech a Prahy. Nestal se mi pripad, ze by se nam prihodilo neco, co zde popisujete.
Na spici netolerantnosti nejsme! To jsou spise Americani (pouzil jsem stejne zjednoduseni jako Vy)!
0/0
21.10.2002 15:31

VitaminA

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážení vlastenci:
Konečně se projevily Vyše názory v plné nahotě! Čas už neztrácejte, jenom ho později věnujte pochopení psaného textu. Nevíte o čem píšete a ani co čtete. Ale v něčem pravdu máte, naše vzájemná komunikace je zbytečná.
0/0
21.10.2002 15:50

Jsem rasista?

Re: Re: Re: Re: Re: Vážení vlastenci:
A ve které hospodě a obchodech jsi proboha byl? To jsi byl někde v Libni nebo Karlíně?
V Praze jsem teprve několik let, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by někde měli něco proti černochům nebo asiatům. Dokonce i v hospodách, kde neradi vidí cikány (ano, takových hospod je po Praze plno) neměli problém s tím obsloužit asiaty nebo černochy (s pár se díky práci setkávám a občas někam do hospody zajdeme). V obchodech mají s cizincema problémy obecně - je to problém jazykové bariéry prodavačů a prodavaček - prostě se s nimi nedomluví, ale to se netýká asiatů a černochů, ale všech cizinců.
Vaše příspěvky na téma diskriminace černochů a asiatů mi přijdou jako hodně vymyšlené. Co kdybyste napsal konkrétní příklad - minimálně jméno nebo umístění hospody si musíte pamatovat...
0/0
21.10.2002 15:52

Toník

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážení vlastenci:
To co napsal VitaminA jaou zrejme jen kydy deformovaneho vnimani sveta. Vse si zrejme vymyslel, aby podtrhl "svou pravdu". Mam stejnou zkusenost jako Vy. Mel jsem tu pratele z Jizni Ameriky, Kapverdskych ostrovu, Mongolska, Japonska, Indie a nikdy se mi nestalo, ze bych pozoroval nejake "xenofobni" postoje vuci nim od "normalnich" lidi. Samozrejme, kdybychom se potkali s partou skinu ... ale to plati i pro Londyn, Montreal ...
0/0
21.10.2002 15:59

Najdete na iDNES.cz