Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Světová válka

Obrovská detonace na ostrově Bali rozmetala pohodlnou představu, že dobytím Afghánistánu a připomínkou ročního výročí 11. září vše definitivně skončilo. Varování už opět zněla jen jako sýčkování a Al-Kajda se pomalu stávala včerejším stínem. Ale tak lehko z toho nevyklouzneme: válka pokračuje a její nová fronta je ještě nebezpečnější než ty předchozí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan

A kdo na tu světovou válku "zadělal?"
Po druhé světové válce začal komunistický svět cvičit válečníky za svobodu proti západnímu koloniálnímu světu. Ten nelenil a začal cvičit bojovníky proti totalitě - pro změnu za demokracii. A tak se cvičilo po Evropě i v Americe. Západní svět si ještě bojovníky za svobodu nastěhoval do svých vlastních zemí. Po rozpadu komunismu ve východní Evropě nebylo na chvíli proti komu bojovat. Potom se hlavně zbraní otočily proti bělochům - údajným mecenášům terorismu.
0/0
16.10.2002 6:35

Petr

Tuto válku
Tuto světovou válku vyvolaly USA. Nezvládly roli a odpovědnost jediné světové velmoci. Neumí dát do souladu svoje krátkodoné zájmy, které nazývají mylně národními zájmy se zájmem celé planety. Protože jsou jedinou velmocí neexistuje korektiv. Je to zcela srovnatelné s vládou jedné (byť i vnitřně demokratické) strany. Z toho co je okolo jsou ochotny akceptovat pouze "národní frontu" přisluhovačů. Diskuzi nepovedou, jsou schopny pouze monologu. Kdybych byl zásadový a mravný, tak jim přeji porážku se vším všudy. Protože však je náš svět s nimi svázán a délka mého života je konečná, budu jim se zaťatými zuby přát vítězství a doufat, že se na něm bez velkých ztrát přiživím.
0/0
14.10.2002 18:54

Tom

Svět se změnil
V současnosti není hrozbou pro svět  válka, s tou už jsme se naučily vypořádat, ale extremizmus a ve spojení s náboženstvím je to smrtelná kombinace. Nehlásají snad všecha náboženství na světě NEZABIJEŠ? Bohužel jsou to vyždycky obyčejní lidé, kteří rozhodují a kteří se nachají od skupinky fanatiků nakazit a zavlést ve jménu něčeho nebo někoho do konfilktu ze kterého není cesta zpět. Může to být jenom špatné a dobré to je tehdy, když se to nehorší.  Stačí se vžít do jejich kůže a představit si ten pocit když vám vybijou rodinu a pak po vás někdo chce abyste jim odpustil. Jak se to jednou roztočí tak z toho není cesta zpět. Atˇsi věří v co chcou jenom atˇnezabíjejí lidi. Když to tam roztrhá nějakého pomatence tak to není dobré, ale když ho uctívá celý národ a tátové od rodin tak je to hodně zlé. V těch dětech to bude celý život.
0/0
14.10.2002 11:37

Black Box

Islamisté jsou jako fašisti
Jak je vidět, největší hrozbou pro současný svět jsou náboženští fanatici.  Bohužel nejvíce se jich rekrutuje právě z řad muslimů (byť tu byly i jiné sekty např. om shim rikjó - píšu to foneticky v japonsku).  Jsem přesvědčen, že jsou neméně nebezpeční než jako byli fašisté před druhou světovou válkou. Pokud se chceme vyhnout globálnímu konfliktu, kde na jedné straně budou fanatičtí islamisté a na druhé straně bezvěrci, budeme muset ze všech sil podporovat sekulární vlády v zemích s převážně islámským obyvatelstvem tak, aby se pokud možno náboženští fanatici nikdy nedostali k moci. Z tohoto pohledu je i Irák méně nebezpečný než islámský svatý stát, neboť ať už tomu věříte či ne Sadám se války obává, to se však nedá říct o náboženských pomatencích, kteří ve svaté válce rádi zemřou a za největší poctu považují když budou vybráni za sebevražedné útočníky.
0/0
14.10.2002 10:35

Radekw

Re: Islamisté jsou jako fašisti
Nejdřív si přečti v naučném slovníku co znamená slova "ISLAMISTA" a potom do seznamu nebezpečných náboženských fanatiků přidej také fanatické odpůrce Islámu a fanatické bojovníky za jedinou správnou západní kulturu. Až potom bude tvůj výčet úplný. Je zvláštní že bojovat za mušlenky Islámu je zavrženíhodné a při tom na druhou stranu je přijatelné a chválihodné bojovat za západní kulturu a křesťanský světový názor. Problém není v tom jakému náboženství, životnímu postoji nebo světovému názoru člověk věří. Problém je s těmi lidmi kteří ostatním upírají právo na vlastní názory a vlastní život po svém - bohužel ať to beru z jkékoli strany tak takových lidí je v zápdním světě podstatně více a mjí nsrovnatelně větší moc...
0/0
14.10.2002 11:17

kamo

Re: Re: Islamisté jsou jako fašisti
Pro Radka: V podstatě s vámi souhlasím. Svým způsobem se nejedná o žádnou náboženskou válku. Náboženství je jen jakási nevědomá zástěrka. Hlavním důvodem těchto jevů je klasická polarizace světa na bohatý sever a chudý jih. Obyčejný muslim i obyčejný křesťan i obyčejný hinduista by nic takového neschvalovali. Svým způsobem si za to západní civilizace opravdu může sama. Je tady klasické rozdělení na ty "bohaté" a mocné a ty "druhé" podřadné, kterých je navíc většina. Je logické, že se radikální část těchto tzv "chudých" začne bouřit a útočit a protože jsou chudí, útočí pouze tak, jak mohou a sice teroristickými útoky (jednoduché, levné, vysoce účinné). Oni ve své podstatě neútočí proti křesťanům, ale proti bohatství západu a ne proto, že by chtěli být lepší, ale proto, že sami to západní bohatství nemají. Bohatství a peníze a jejich nedostatek - to je gró všech lidských konfliktů (včetně těchto teroristických), né náboženství. Podle toho, kam to naše slavná civilizace dopracovala, bude jen stěží z tohoto stavu nějáké rozumné východisko a to mluvím pouze o vztazích ve společenství lidí, nikoliv o vztazích lidstva k přírodě, kde se chováme ještě hůře.
0/0
14.10.2002 11:42

Black Box

Re: Re: Islamisté jsou jako fašisti
Nemohu s tebou souhlasit.  Problémem skutečně je když jsou politické strany založeny na náboženském principu.  V muslimských státech je takových politických stran celá řada a jsou to strany, jejichž cílem je prosazování islámského práva a vybudování ortodoxních muslimských států.  Tyto politické síly bývají v dnešní době běžně nazývány islamisté.  Pokud jsi četl jiný význam v naučném slovníku neznamená to ještě, že mnou uvedený význam je špatný.  Nicméně, jistě jsis všiml toho, že jsem mluvil obecně o náboženských extremistech a odkazoval jsem na japonskou sektu om šim rikjó (opět píšu to foneticky neb Japonsky neumím)  To samozřejmě nejsou Islamisté, ale princip je stejný.  Pokud na mne tedy útočíš, kladu si otázku jaké jsou tvé životní hodnoty a zda náhodou nejsi jeden z oněch zmíněných extremistů, kteří ve své podstatě podporují sebevražedné atentátníky útočící na proklatý Izrael a na dekadentní západní civilizaci.  Pokud jsou toto tvé názory, tak právě před lidmi jako jsi ty bych chtěl varovat, před lidmi, kteří nemají úctu před lidským životem a pro které je člověk jiného vyznání či bezvěrec méně než hmyz.  Pokud jsou pro tebe hodnoty západní civilizace založené na úctě k lidskému životu, na svobodě slova a vyznání a na lidské solidaritě nepřijatelné, tak se odstěhuj do Sudánu a buduj tam Islámský stát, ale tady ti to nedovolím a učiním vše proti tomu, aby lidé tvého ražení zneužívali výhod demokracie k jejímu zničení!
0/0
14.10.2002 14:11

Radekw

Re: Re: Re: Islamisté jsou jako fašisti
Heleď Boxi, mluvíš přesně tak jak jsem čekal. Kritika je nepřijatelná a tan kdo pochybuje nad tím jestli jsme nejlepší ve všem na světě tak ten je proti nám.Jaký je problém v tom že politická strana prosazuje islámské právo a chce vybudovat ortodoxní Islámský stát??? Izrael je ortodoxní židovský stát a nechová se o nic hůř než řada sekulárních států. Naše KDU prosazuje tvrdě křesťanské názory v parlamentu i na úkor lidských práv menšin. Problém je jen v prostředcích. Na světě existují stovky islámských stran které chtějí vytvořit islámský stát ale jejich členové nepáchají teroristické činy. Na druhou stranu existuje řada politických stran v demokratických zemích kteří otevřeně hlásají nesnášenlivost. Hodnoťme konkrétní lidi, skupiny a státy podle toho co dělají, ne podle toho ž někdo je zařadil do škatulky kde leží i teroristé. Píšeš "Pokud jsou pro tebe hodnoty západní civilizace založené na úctě k lidskému životu, na svobodě slova a vyznání a na lidské solidaritě nepřijatelné, tak se odstěhuj do Sudánu a buduj tam Islámský stát. " ale neuvědomuješ si kolik z těchto hodnot západní civilizace dnes existuje už jen na papíře a neuvědomuješ si že i na druhém konci světa mají lidé svoje hodnoty podle kterých mají právo žít a ty hodnoty nemusí být o nic horší než naše. Pokud bereš informace jen z našich novin a TV pak je jasnéže netušíš o čem mluvím.
0/0
14.10.2002 15:04

Black Box

Re: Re: Re: Re: Islamisté jsou jako fašisti
Ano i KDU je strana založená na náboženských tradicích, avšak je tu přeci jen jasný rozdím mezi křesťansky orientovanou stranou a islamisty z Alžíru, Egyptu, Iránu či Čečenska.  Rozdíl je v tom, že křesťanské strany se snaží prosazovat svůj program prostřednictvím demokratických institucí a víceméně demokratickými postupy.  Neposílají svoje členy, aby odpalovali nálož připevněnou na svém těle před sexshopama nebo před ambasádama muslimských států.  Pokud jsou hodnoty lidí na druhém konci světa založeny na faktu, že lidský život nemá smysl, a že zabíjet bezvěrce je vlastně správné, tak promiň, ale před takovou kulturou nemám respekt.  Je to stejný jako nacisti sami sebe označují jako vyvolené a ostatní jsou podlidé. Mohl bys ostatně vědět, že většina světových států se přihlásila k deklaraci práv člověka. Co mi vadí není, že musimské ženy nosí burku, nevadí mi, že se pravidelně modlí nevadí mi ani že nejedí vepřové, ale vadí mi, když střílí na turisty, když vyhazují do vzduchu auta v centrech evropských metropolí, vadí mi, když připravují útok na civilisty v Izraeli či v USA a to jen proto, aby prosadili vizi svého Islámského státu.  Pokud tobě nevadí, když po tobě někdo střílí tak mne osobně to teda vadí.  Informace beru kde se dá, ale je pravda, že zpravodaj Al Quidá či The Palestinean Tribune nečtu!
  Ps: Izrael je sekulární stát, byť v něm mají ortodoxní židé důležité postavení.
0/0
14.10.2002 16:10

předseda

Re: Re: Re: Re: Re: Islamisté jsou jako fašisti
Díky pánové - hlavně Black Boxi - zase jste touto svou diskusí v podstatě odvodili právo nejdůležitější - a sice svoboda vyznání. O tom to totiž zde všechno je, kdyby ji islamisté (ale samozřejmě i jiné teroristické skupiny jiných náboženství) respektovali, pak se naprostá většina takovýchto věcí dít nebude (samozřejmě že jsou i případy, kdy jde o nějaké území a moc, a vyznání pak roli nehraje). Tato je hlavně v islámských státech nejvíc pošlápávána, za přestup na jinou víru nebo její šíření je až trest smrti. Kdežto v západních demokratických zemích včetně Izraele je svoboda vyznání i pro muslimy - jen namátkou počet mešit na západě stále stoupá. Ať si někdo zkusí přijet do islámské země a chtít tam postavit kostel nebo synagogu... Problém zde je, že mnoho muslimů a jejich sympatizantů tyto rozdíly prostě vidět nechce. Dokud se tedy mezi vyznávajícími muslimy alespoň nevytvoří hnutí, respektující náboženskou svobodu (včetně odluky víry od politiky a státu) a toto nezačne nabývat na síle a převažovat nad islámským fundamentalismem, pak se obávám, že 11.9 ani tato tragédie nebyla poslední....
0/0
14.10.2002 22:18

Škopek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Islamisté jsou jako fašisti
Presně tak, respekt ke svobodě druhého je to co tu chybí. Chybí ovšem i v západních zemích. Většina náboženství mi navíc přijde hrozně útočná, protože se snaží ovlivňovat i nevěřící či věřící na něco jiného na základě předpokladu, že v to co věřím je jediné pravé a správné. To dělají jak muslimové, tak kresťané. Každopádně teroristický útok je jasná dělící čára, kterou je zlo odděleno. Na základě té lze mít jasno v mnoha konfliktech palestinsko-izraelský nevyjímaje.
0/0
15.10.2002 15:28

Via

Re: Islamisté jsou jako fašisti
Byvavalo. Husajn byval predevsim socialistou (strana BAAS) a az pak muslimem. Ale to bylo pred 1. valkou v zalivu... Ze socialismu zbyly trosky a tak zbyva jen ten islam.
0/0
14.10.2002 11:19

Najdete na iDNES.cz