Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Peníze nejsou vše, říkají o cizině lékaři

Čeští doktoři jsou hůře placeni než jejich západní kolegové. A tak zatímco se odboráři v těchto dnech snaží vydobýt lepší platy, zkoušejí lékaři vyjet z Česka aspoň na čas za hranice. S čím se vracejí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

BOB

ŽÁDNÝ LÉKAŘ MI NEBUDE OPONOVAT ?
NETUŠIL JSEM , ŽE TO BUDE PRO NĚJAKÉHO LÉKAŘE TAK TĚŽKÉ , OHRADIT SE PROTI MÉMU PŘÍSPĚVKU . NEBO MÁM PRAVDU ? TAK , S TÍM JSEM NEPOČÍTAL .
0/0
13.10.2002 18:24

BOB

Lékaři jsou nejodpornější skupinou ve státě !!!
Konečně je zde nepolitické a velmi žhavé téma , které odhaluje amorální požadavky lékařů na mzdy , bez ohledu na kvalitu odvedené práce a odpovědnost . Argumentovat prepočítaným platem lékaře v Německu - a chtít tento plat nyní i v ČR , je nehorázná drzost . Přičteme-li k tomu vydírání pomocí pacientů jako rukojmých , je to ten nejodpornější způsob domáhání se 150.000 .- Kč platů měsíčně . Každý lékař , který má chuť mít příjem jako v Německu , nechť tam jde pracovat !!!!!!!!!!!  Nemalý počet českých občanů , toužících po německých výdělcích , v Německu pracuje . Nevidím důvod , proč tak nemohou činit lékaři !!!!!!!!!!!! Co to je za manýry lékařů ? Není jim ani trochu hanba ? V tržním podnikatelském prostředí není možné si peníze vyvydírat . Co tak lékařský slib ?  Vždyť se chovají jako zločinci !!! Snad nás mají za úplné blbce , kteří se bez nich neobejdou a tak zkouší , co vydržíme . Bez těchto peněznenažraných jedinců se jistě obejdeme . Jen se viditelně označte , kdo z vás má málo , kdo strádá !!! Bude velmi dobré , když se konečně dovíme CELKOVÉ ROČNÍ - NE PLATY !!! , ALE PŘÍJMY  KE ZDANĚNÍ A  POČET ODPRACOVANÝCH HODIN . To bude asi velmi zajímavé číslo , pokud se k tomu někdo odváží . Kdo chce peníze jako v Německu , nechť tam jde pracovat , jako to dělají jiní !!! Zde jsme v Česku a ekonomika státu není schopná bezdůvodně nadpůměrně honorovat lékaře jenom proto , že chtějí žít v Česku s německými výdělky Vážení lékaři : všichni máme ve srovnání s Německem málo a většina je jich na tom značně hůř než vy !!!   Slušní lékaři , pokud si chcete obnovit kredit a vážnost , vyhoďte svoje reprezentanty, "bojovníky za prachy" v LK , v odborech a Bůh ví , kde ještě .  Zatím jste se opravdu "pěkně" vybarvili . Fuj !!!
0/0
10.10.2002 22:45

Člověk

Blbost
Člověče, kolik jsi na tý Floridě těch doktorů a zubařů navštívil, aby sis mohl dovolit dělat takovýhle závěry. Kolik je na Floridě doktorů - a jak jsi tu kvalitu měřil, chytrolíne?
0/0
9.10.2002 16:10

FirstKnight

Nejde jen o lékaře :o), ikdyž...
Je až z podivem co se děje :o)...
Ano lékaři mají málo :o) ale jen ve srovnání se zahraničím... ale pořád mají hodně ve srovnání se setrama a už vůbec ve srovnání s THP v nemocnicích...
Je to docela smutný, když se pořád mluví o platech lékařů, ale o platech těch bez kterých by naši lékaři mohli akorát tak o nemocech mluvit se nemluví skoro vůbec.
THP mají průměrný plat kolem 10k, průměrný
No nic , přijde mi už jen k smíchu když pořád slyším doktory jak si stěžují že mají málo peněz :o) Pořád mají víc než lidi co jim zajišťují klid na práci a co jim umožňují dělat svoji práci.
Jo zaslouží si větší platy, ale všichni co v nemocnicích dělají a né jen lékaři na úkor THP, dělníků a sester...což se bohužel děje, protože holt doktor je doktor :o)
0/0
9.10.2002 11:00

Cernohumorista

V USA, konkretne Florida,
... je zdravotnictvi nejen drahe, ale take nekvalitni. Nastesti kam chodi slunce, tam nechodi lekar. A slunce je tu dost, takze po doktorech nechodime. Jen po zubarich, ale je to to same, drahe a nekvalitni.
0/0
9.10.2002 10:13

free24

stavky
protoze kdyz budou stavkovat tak prijdou o misto.proste cesi jen hrabou a nic pro zlepseni situace nedelaj.voli komouse a mislisi ze pivo zase bude za tri kacky a nebudou muset delat a stat se o ne zase postara.doufam ze ze co nejdrive vlezem do EU a vsem flakacum odzvoni. 
0/0
9.10.2002 9:02

free24

stavky
doktori a ucitele si stezujou nejvic,delaj ve statnich sluzbach tak co bi nestavkovali,ale co ostatni kteri berou mnohem min a nic jineho jim nezbyva,pokud se to doktorum nelibi tak at si otevrou soukromou praxi a treba si videlaji vic
0/0
9.10.2002 8:58

Mr. Noname

můj pohled ...
řekl bych, že uroveň našich lékařů je schodná s němci, američany, angličany .....
Rozdíl je jenom v tom, že oni mají lepší vybavení, musíte taky brát že jejich ekonomika je trochu na jiné urovni jak naše.
Teď bych došel k platům ....platy mají lekaři poměrně vysoké, nemůžete to srovnávat s němci tak o kolik mají více eur ....musíte to počítat podle koeficientu, který počítá třeba tak kolik bere náš dělník jejich dělník, naše prodavačka jejich prodavačka a pak uvidíte že ten rozdíl není tak propastný...
0/0
9.10.2002 8:39

lou reed

Re: můj pohled ...
Souhlasím. V západní Evropě je průměrný plat lékaře- zaměstnance přibližně 2,5 krát vyšší, než průměrný plat v celém státě. U nás se tento poměr již indexu 2,5 blíží - je asi 2,2 až 2,3 násobku průměrného platu. Neznám v západní Evropě stát, kde by tento index přesahoval 3,0, zato v rozvojových krajích dosahuje taky 6tinásobku či 10tinásobku. Pánové Kubek a spol. by se měli vydat do Ugandy nebo na Filipíny, chtějí-li se stát boháči.
0/0
9.10.2002 11:15

...Bond-JamesBond

Re: Re: můj pohled ...
Naprosto souhlasim!   Zjednodusene receno, nas doktor by si mel ze sveho platu poridit stejny pocet bochniku chleba, jako jeho kolega v Nemecku. 
0/0
9.10.2002 17:11

BOB

Re: Re: Re: můj pohled ...
Skoro bych s Vámi souhlasil , pokud bude platit stená poučka i pro ostatní profese . Já se totiž domnívám , že to : V čem ( budovy ) pracují lékaři , s čím pracují lékaři ( špičkové přístroje ) atd. , vymysleli a zhotovili lidé stejně kvalitní , jako lékaři . Ba se dokonce domnívám , že lékař se s přístroji už tak akorát učí pracovat . Takže nic moc . Co mají nadprůměrné , tak to je jejich sebevědomí . Měli by začít být skromější . Bez těch přístrojů jsou dneska skoro nic . Daleko větší úctu a finanční ohodnocení si zaslouží biologové , imunologové apod.
0/0
10.10.2002 23:45

Norman Bates

Re: Re: můj pohled ...
Můj plat je skutečně kolem  dvojnásobku průměrného platu v zemi, ale také za dvojnásobek práce . KOnkrétně minulý měsíc 168 normohodin + 150 hodin přesčasů. To vše po deseti letech praxe, a dvěma atestacemi v oboru, a na funkčním místě. Statistiky jaksi zapomněly na hodinovou mzdu :-( Takže se milý Lou Reede prober, i Vy ostatní.
PIkantní je i bědování THP pracovníka nad svým platem. V minulých letech byl u nás nárůst jejich platů rychlejší než platů lékařů a sester, takže si nemají na co stěžovat. Pokud jde o naši instituci, od 11:45 je vidím postávat ve frontě před zavřenou jídelnou , když jdu náhodou kolem ( já na oběd nechodím, neboť nikdy nemám jistotu že ho stihnu), na opravu telefonu čekám 14 dní, večně se povalují ve svém kamrlíku případně  pracují na svých melouších. Ale to je koneckonců chyba zaměstnavatele, ne  jejich...
0/0
10.10.2002 11:10

Jiří Lukáč městský zastupitel Kladno

Přitom by si je špičkoví lékaři zasloužili víc než mnozí poslanci a senátoři -lehkoživkové
Máme skutečně špičkové lékaře a zdravotní sestry, které nám může závidět svět. A to i na okresní úrovni.Poznal jsem to osobně, když mě letos 13.června napadla velmi zákeřně nemoc. První pomoc mi velmi kvalifikovaně poskytli na JIP interny (přes můj lehkovážný přístup k zjištěné nemoci)kladenské nemocnice a následně na plicním oddělení pod vedením primaře MUDr Průši.Viděl jsem, že lékaři a zdravotní sestry mají velmi dobrý přístup k pacientům bez ohledu na to čím pacient je.Proto tvrdím a tvrdil jsem to dávno, že by si lékaři a zdravotní sestry za svou obětavou práci zasloužili víc peněz.A to rozhodně víc než mnozí poslanci a senátoři-lehkoživkové.Ptáte se kde na to ale vzít?Ze zdravotního pojištění!Proč se zákonem nestanovilo kolik procent smí každá zdravotní pojištovna spotřebovat na svou režii z vybraných peněz od pojištěnců.Proč a hlavně za co si postavila Všeobecná zdravotní pojištovna honosné a luxusní paláce pro své kanceláře.Například u nás na Kladně.Přitom by mohla sídlit v Kokosu na Sítné.Proč může Vojenská zdravotní pojištovna na rozdíl od některých jiných sídlit ve skromných prostorách a více peněz věnovat na zdravotní péči pojištenců? Slavní poslanci a senátoři.Udělejte pořádek v některých zdravotních pojištovnách za pomoci zákona a bude peněz na platy lékařů a zdravotních sester víc než dost.A zrušením platů senátoru(výkon funkce zdarma jako čestné) se také získají peníze na platy ve zdravotnictví!
0/0
9.10.2002 7:32

lkrsak

Peníze nejsou vše
Čeští inženýři, vědci, montéři, dělníci atd. jsou také hůře placeni, než jejich západní kolegové Ale takový projektant, když začne stávkovat, tak se to projeví až za čas, takže tím si nepomůže, jako třeba lékař, kde se to projeví ihned. Ale jak se budou stavět nemocnice, když všichni projektanti ze své profese odejdou? Kde budou léčit ti lékaři, když jim nikdo nebude udržovat zařízení?
0/0
9.10.2002 6:58

Havran

Kdyz penize nejsou vsechno,
co si porad doktori stezujou ze maj malo? Nikdo je tu praci delat nenuti a porad je vic doktoru nez mist. Svetovi odbornici jste skutecne v tom, jak hrat lidem na city jak jsou lekari nedoceneni a vyjimecni. Ve vyhrozovani stavkama nejste zase az tak pozadu za zeleznicarema.
0/0
9.10.2002 3:11

Jirka

Re: Kdyz penize nejsou vsechno,
Klidně ať peníze mají, ale ať za to poskytují služby na příslušné úrovni. V současné době, pokud nemáte nějakého kamaráda doktora, pak jste pro ně jen kus hovězího a podle toho s Váma taky zacházejí. Netýká se to všech doktorů, ale taková třetina je to určitě. Ale ono je to všude, v každým zaměstnání se najde třetina blbů, kteří kazí pověst a oststní za to platí. Jenže v medicíně je to o to horší, že se tu jejich chybu nemusíte dovědět.
A pro ty testy pro doktory bych byl pro. Jenže v naší zkorumpovaný společnosti by všichni věděli výsledky, ještě než by test začal.
 
0/0
9.10.2002 6:40

lou reed

Re: Kdyz penize nejsou vsechno,
Bohužel se mýlíte, lékařů není více než volných míst, je tomu naopak a bude hůř. V budoucnu nás zachrání příchod lékařů z východu - Ukrajina, Bělorusko apod., již nyní přichází na volná místa většinou Slováci.
0/0
9.10.2002 11:05

BOB

Re: Re: Kdyz penize nejsou vsechno,
Nesouhlasím s Vámi . Lékařů je dostatek . Princip je v tom , že většina lékařů si své pacienty "pěstuje" a nemá zájem na jejich totálním uzdravení . Neléčí příčiny nemocí , ale léčí následky , což zásadně nevede k řádnému uzdravení . Pacient se tak velmi brzy objevuje opět u lékaře se stejnou chorobou . Pak není divu , že se to jeví jako nedostatek lékařů . Tímto způsobem tak lékaři dávají jasně najevo , že  "správně pochopili"  tržní systém !!!!! Lékaři jsou v tomto kontextu největší brzdou ekonomiky , protože udržují obrovskou armádu záměrně nezdravých a nemocných pracovních sil !!!!!!!!!!!! Kromě toho , že ti lidé nepracují , tak čerpají zbytečně nemocenské dávky a lékaři se ještě domáhají stejných výdělků jako v Německu ( přepočítáno na Kč !!!!!!!! ) . Buď se naši lékaři budou snažit pacienta co nejdříve vyléčit - odstranit příčiny nemocí , nebo je opravdu mohou nahradit Slováci atd . Určitě to nebude o nic horší .
0/0
12.10.2002 21:48

tom

cesti doktori maji dobrou uroven
to se vam nikomu v cechach nestene ,ze budete v americke pohotovosti cekat s urazem nekolik hodin  na osetreni a potom vam jeste zauctuji 100 americkych dolaru za kazdou hodinu uziti pohotovostni ordinace .cesti doktori jsou jasne lepsi nez v americe .tam se jenom honi za penezi ,ktere mohou vytahat z pacientu. 
0/0
9.10.2002 3:02

Sarka

Re: cesti doktori maji dobrou uroven
Tome, v "americke pohotovosti" (ktera to vlastne je? Ja v americkem zdravotnictvi pusobim jiz dvacet let, ale netroufla bych si rici, ze vim, co je "americka pohotovost", nic takoveho totiz neexistuje. Existuji ruzna zdravotnicka zarizeni, s ruznou kvalitou, podle toho kde a jaka). Pohotovostni sluzba naseho zarizeni ( a vsech ostatnich ktere jsem osobne poznala) funguje zasadne na principu triaze, tj, pacienti s lehcimi urazy musi cekat, az budou osetreni pacienti s urazy ci onemocnenimi v bezprostrednim ohrozeni zivota, bez ohledu na "poradi". Muze se lehce stat ze s vymknutym kotnikem budete cekat dve hodiny, pokud privezou mezitim cloveka s prasklym slepakem a jineho, ktery prijede s kudlou v brise. Na tom nevidim nic divneho. Za druhe, neexistuje odmitnout peci o pacienta na pohotovostni sluzbe, pokud se presentuje s vaznym onemocnenim ci urazem, BEZ OHLEDU na to, zda ma penize cili nic. To je ciry mythus a propagandisticka lez. PO OSETRENI, ma-li pacient penize, muze mu pohotovostni slkuzba za osetreni uctovat. To si myslite ze cesti pacienti za osetreni neplati? Samozrejme ze plati, jenom jinou formou a ne primo. Co se tyce pece pro ty, kdo nemaji penize, sama jsem nescetnekrat travila hodiny uprostred noci kdyz jsem po vysetreni psychotickeho homelesaka (to jsem ze zakona povinna udelat a zajistit ochrannou lecbu pokud urcim ze je dotycny nebezpecim sobe samemu ci druhym) zjistila ze potrebuje hospitalizaci ale nema ani pojisteni ani penize tim, ze jsem pro nej hledala spital ktery ho vezme. To je moje povinnost zakonna i eticka. Neni to vzdy snadne, to je fakt. Ale o kvalite lekaru "v Americe" ci v Cesku  nerikate vubec nic. Ja jsem pusobila v obou zdravotnickych systemech, v obou jsem nasla zapalene a obetave odborniky a vlazne lemply. Nerekla bych, ze cesti doktori jsou lepe pripraveni. Americky system pripravy doktoru je brutalni v mnoha smyslech, ale naprosto suledny v prakticke priprave. Bohuzel, ten mlady muz ktery v tomto clanku hovori o problemu v Ceskem zastaralem systemu pripravy a zkouseni a overovani znalosti ma pravdu. Mame v Cechach kvalitini nadane studenty, kterym casto a zhusta zastaraly, byrokraticky a zbytecne autokraticky system hazi klacky pod nohy. Skoda.
0/0
9.10.2002 6:02

jako

Re: Re: cesti doktori maji dobrou uroven
Sarka - stoprocentne souhlasim. Zastarala byrokracie bohuzel oslabuje i ostatni systemy v cesku. Bylo by to dobre od korenu procistit.
0/0
9.10.2002 17:27

Najdete na iDNES.cz