Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Trest za povodeň

Jestli někdo z vytopených obyvatel Karlína cvičil na spartakiádě, teď si minulost připomíná. Několik desítek lidí bylo svezeno na žíněnky do tělocvičny, kde se příliš netopí a kde je hygiena luxusem. Protože se píše rok 2002 a ti lidé se ničím neprovinili, ani se dobrovolně do tělocvičny nepřihlásili, je to velká ostuda. Je to ostuda příslušného pražského obvodu, hlavního města a celé republiky. Kdekoli se obce špatně postarají o oběti neštěstí, vystavují si zvolení zastupitelé účet neschopnosti a malého srdce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lojza Dráteník

Za vším hledej vládnoucí bandu socanů !
Státní bytová politika pod vodou
Povodně odhalily v celé nahotě, jak potřebný je normální funkční trh s byty. V Praze je kolem 540 000 bytů, z nichž je asi 50 000 funkčně neobydlených. Na fungujícím trhu by většina z nich byla volně nabízena. Zhruba 20 000 funkčně neobydlených bytů drží nájemníci s regulovaným nájemným, aniž by je bezprostředně potřebovali. Dalších zhruba 20 000 bytů se obávají jejich nájemníci pronajmout, neboť to znemožňují jak naše zákony, tak jejich praktická realizace u soudů. Každý vlastník ví, že např. zbavit se neplatiče nájemného trvá léta. Zhruba 10 000 bytů jsou byty nově postavené a byty neobsazené z jiných důvodů. Volných a málo využitých bytů je tedy v Praze více než dost. Nejvyšší odhady počtu vážně poškozených a zničených bytů povodní se přitom v hlavním městě odhadují na tři tisíce, což tvoří asi 6 procent nyní volných bytů. Všemocná ruka státu? Jak by vypadala situace v Praze, kdyby trh s byty fungoval tak jako v zemích EU? Nájemní smlouvy by z důvodů neobyvatelnosti nájemního bytu prostě zanikly a nájemníci by si pronajali byt jinde. V případě, že by nájemné přesahovalo asi 15-20 procent příjmů domácnosti, měli by nárok na státní sociální příspěvek. Vlastníci domů by museli domy opravit za peníze pocházející převážně z pojistného (a z vlastních zdrojů) a poté by opravené byty opět nabídli na trhu. Stát (obec) by opravil komunikace, metro, školy, kulturní instituce, financoval protipovodňová opatření a v menší míře i některé další škody. Reálnou situaci známe všichni. Díky nefunkčnímu trhu s byty se jak nájemníci, tak vlastníci obracejí na stát, aby jim pomohl řešit problémy. Ty by neexistovaly, pokud by stát nereguloval nájemné, přijal normální legislativu a zajistil funkčnost soudů. Stát přijímá nová a nová opatření na podporu nové výstavby bytů, opravy domů a bytů, ubytování postižených atd. Přitom je více než jasné, že všichni na tom budou přes enormní veřejné výdaje hůře, než kdyby stát zajistil podmínky pro fungující trh s byty. Nájemníci tak budou měsíce žít v provizoriích a čekat, až se jejich původní byty opraví. Vlastníci se pochopitelně budou zdráhat opravovat byty, do kterých by se měli vrátit nájemníci s regulovaným nájemným, protože by tak jen prohlubovali svoji ztrátu z pronájmu. Vynoří se množství sporů mezi vlastníky a regulovanými nájemníky. Ví přitom někdo o sporech mezi vlastníky a nájemníky za volné nájemné nebo o sporech mezi nájemníky nebytových prostor, kteří mezi sebou uzavřeli oboustranně výhodné nájemní smlouvy? Já ne.
Robert Aksamit, Praha
       
0/0
9.10.2002 12:24

Lojza Dráteník

Re: Za vším hledej vládnoucí bandu socanů !
.....a přiložím další polínko:
Čísla pro deregulaci < align=left> Zveřejněním výsledků ze sčítání lidu, domů a bytů předložil Český statistický úřad nad slunce jasnější argument pro odbouraní regulace nájemného. Podle údajnů z formulářů je v celé zemi přes půl milionu prázdných bytů. Například v Plzeňském kraji zeje prázdnotou pětina domů a 14 procent bytů. V samotné Plzni je jich neobydlených více než pět a půl tisíce, což odpovídá počtu žádostí o byt, které evidují městské úřady.
 
 
 
 
Sčítání potvrdilo argumenty těch, kteří dávno tvrdili, že bytů je dost. Zdánlivá nouze o ně je pouze důslekem trhu pokřiveného deformací nájemného. Právě to, totiž způsobuje, že byty leží bez užitku. V některých případech se je nevyplatí pronajmout a jindy naopak umožnuje, aby si kdosi pro rodinu či známé zablokoval víc laciných obecních bytů, než je zdrávo. Situace zkrátka bude stejná jako u nebytových prostor. Dokud se nájem příliš škrtil, byl jich zoufalý nedostatek. Po deregulaci je jich přehršle, ceny jdou dolů a místa je habaděj. Po sčítání mohou pánové z vlády a parlamentu nájmy s klidem uvolnit. Nehrozí, že tím napáchají víc škody než užitku. Právě naopak. < align=right> MF DNES ,  Jaroslav Nedvěd < align=left> < align=left>   < align=left>   < align=left>  < align=left>   í < align=right> 

Bogan

Re: Za vším hledej vládnoucí bandu socanů !
a trpasliky. Ty potvory Vám vlezou všude.
S pozdravem trošky klidu a zdravé úvahy.
Bogan
0/0
9.10.2002 14:42

Bogan

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
9.10.2002 11:46

Daňový soumar

Re: A co
Ale víš, co je zajímavý? Že kdo se o sebe stará sám, ten se taky postará a neotravuje ouřady, který jsou pak zbytečný a tudíž i zbytečně placený.
0/0
10.10.2002 11:05

Bubák1

Pomoz si jak můžeš!
Komárku, Komárku, proč voláš teď po solidaritě? Protože neštěstí je kolem tebe? Nebo Tě přímo postihlo? Nebyl jsi to zrovna Ty kdo vždycky jakoukoliv starost státu o občany odsuzoval? Nepomohl jsi náhodou, tak trochu, vytvořit tady prostředí člověk vlkem člověku? Máš tady teď stát jak si ho ve svých článcích a komentářích vysnil.
0/0
9.10.2002 10:19

předseda

Re: Pomoz si jak můžeš!
Nevím, ale pokud jsem četl článek, tak tam p. Komárek výslovně zmínil,že takováto starost státu by měla být v případě katastrof - tedy ne že by odsuzoval "každou starost státu o občany".
0/0
9.10.2002 17:49

Daňový soumar

Re: Pomoz si jak můžeš!
Omyl, Bubáku. Nic jsi nepochopil! Ve státě, kde se občani neumějí postarat ani sami o sebe, se nikdo nemůže solidárně starat o jiné v nouzi. A tady stát lidem brání, aby se starali sami o sebe, ačkoliv můžou. Proč? Protože hlasy takových závisláků se pak jednodušeji ve volbách kupují a v mezidobí se tato nesvéprávná masa nestará nejen o sebe, ale hlavně o čachry u koryt!!! V takovém státě je pak člověk člověku vlkem. Hm, já vím, to ty NIKDY nepochopíš...
0/0
10.10.2002 11:10

Bubák1

Re: Re: Pomoz si jak můžeš!
Tvou myšlenku jsem, jako obvykle, nepochopil.
Komárek volá po lepší pomoci občanům, kteří bydlí v obecních nebo státních bytech, místo aby si tito občané pomohli sami. To mě zaráží. O ty co měli státní byt se má znovu postarat stát, tím že jim zajistí lepší bydlení, a těm co jim spadly vlastní domy stačí unimo buňka ať se postarají sami.
0/0
10.10.2002 11:29

Daňový soumar

Re: Re: Re: Pomoz si jak můžeš!
To nevadí, pro tebe, jako obvykle, dvakrát. Ve státě, kde se o sebe umí lidi v běžných situacích postarat sami, může stát pomáhat obětem katastrof rychle a účinně. Tam, kde šokiální stát chce pečovat všem občanům o každý pšouk, logicky není prostor, peníze a lidi na to, aby pomoc přišla, když je skutečně potřeba.
0/0
10.10.2002 17:40

Jim

proč ?
Předpokládám, že se jedná o ty občany, co v době po povodních pobývali na Strahovských kolejích místo toho, aby jeli uklízet do svých bytů v Karlíně.  Mimo prahu si oběti povodní dokázali pomoct daleko lépe než obyvatelé Karlína!
0/0
9.10.2002 9:41

UFON

Píchoněk
Ať žije Karlííín nebo progocentrismus, že by ostatní a více postižená místa neexistovala.NEE!!! To jen proto, že je to v Práááze
0/0
9.10.2002 7:27

Murphy

Re: Píchoněk
Hele Ty nadhero, pojd se kazdy den "projizdet" po Praze dve hodiny nahradni MHD do prace a zpatky. Dobre, ze nemas odvahu napsat svou adresu, protoze to by Ti mozna nekdo prijel vysvetlit, jaky to ted v Praze je.
0/0
9.10.2002 8:29

Najdete na iDNES.cz